valamobile
mbpzhr grante
MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 9)

Lajmet

Kryeministri takon fermerët e Ferizajt të cilët kanë dalë për të protestuar sot para objektit të Qeverisë së Kosovës

Kryeministri takon fermerët e Ferizajt të cilët kanë dalë për të protestuar sot para objektit të Qeverisë së Kosovës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj është takuar me fermerët e Ferizajt të cilët kishin dalë për të protestuar para objektit të Qeverisë së Kosovës. Pakënaqësitë e tyre kishin të bënin me dëmet e shkaktuara nga vërshimet. Gjatë takimit, ai tha se Qeveria e vendit do të ndërmarrë hapa konkretë në ...

Më shumë...

Ambasadori Kosnett kërkon drejtësi për të mbijetuarit e dhunës seksuale në Kosovë dhe në mbarë botën

Ambasadori Kosnett kërkon drejtësi për të mbijetuarit e dhunës seksuale në Kosovë dhe në mbarë botën

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, përmes rrjetit social Twitter ka shkruar për Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës Seksuale në Konflikt. Ai ka thënë se në këtë ditë përkujtojnë të mbijetuarit e dhunë seksuale gjatë kohës së luftës dhe të gjithë ata që po punojnë për të kërkuar drejtësi ...

Më shumë...

Lulzim Basha, më në fund ka pranuar t’i “dorëzohet” Prokurorisë së Tiranës

Lulzim Basha, më në fund ka pranuar t’i “dorëzohet” Prokurorisë së Tiranës

Kreu i opozitës, në Shqipëri, Lulzim Basha, më në fund ka pranuar t’ i “dorëzohet” Prokurorisë së  Tiranës, për t u marrë në pyetje  lidhur me “Dosjen ruse”, mbi çështjen e kontratave të lobimit. Dy ditë më parë, Basha e konsideroi të jashtëligjshme kërkesën e Prokurorisë për t’u marrë në ...

Më shumë...

Bardh Spahija: Djegia e institucioneve është vetëm fillimi i revoltës popullore, kundër zgjedhjeve të 30 qershorit

Bardh Spahija: Djegia e institucioneve është vetëm fillimi i revoltës popullore, kundër zgjedhjeve të 30 qershorit

PD dhe LSI dy parti opozitare në Shqipëri – i vunë flakën një zyre të Komisionit Zonal për Administrimin e Zgjedhjeve e cila ishte vendosur brenda Shkollës së Mesme “Shejnaze Juka” të Shkodrës. E gjithë baza materiale e sjellë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të 30 qershorit u dogj, raporton ...

Më shumë...

Jozefina Topalli: Një demokrat i vërtetë nuk hedh molotov në shkolla, as ka frikë nga zgjedhjet

Jozefina Topalli

Ish-nënkryetarja e Kuvendit dhe e Partisë Demokratike, Jozefina Topalli, reagoi sot pas ngjarjes në Shkodër, ku pati zjarr në një klasë të një shkolle që do të shërbejë si KZAZ për zgjedhjet e 30 qershorit. “Djegia e shkollës nuk është historia e Shkodrës. E kundërta është historia e këtij qyteti. ...

Më shumë...

ANP “Adem Jashari” ka mbajtur ushtrimin gjithëpërfshirës për menaxhimin e emergjencave

ANP "Adem Jashari" ka mbajtur ushtrimin gjithëpërfshirës për menaxhimin e emergjencave

Autoriteti i Aviacionit Civil dje në ANP “Adem Jashari” ka  mbajtur ushtrimin  gjithëpërfshirës për menaxhimin e emergjencave. Ky ushtrim mbahet çdo dy (2) vjet dhe është i bazuar në kërkesat rregullatore të Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës në përputhje me standardet me të larta të Agjencisë Europiane për Siguri ...

Më shumë...

UNHCR: Zhvendosjet në botë tejkalojnë 70 milionë, shefi i OKB-së për Refugjatë bën thirrje për më shumë solidaritet

Fëmijë refugjatë

“Jemi duke parë një angazhim të paprecedent nga akterë të rinj, përfshirë këtu akterët zhvillimor, bizneset private dhe individët, që jo vetëm pasqyron, por edhe zbaton frymën e Marrëveshjes Globale për Refugjatët” tha Komisionari i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, Filippo Grandi.  Gjatë vitit 2018, numri i njerëzve ...

Më shumë...

KMDLNJ propozon që në vend të shtatores të ndërtohet një mauzole për veprimtarin, Adem Demaçi

KMDLNJ propozon që në vend të shtatores të ndërtohet një mauzole për veprimtarin, Adem Demaçi

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, propozon që veprimtarit Adem Demaçi t’i ndërtohet një mauzole ku në të duhet të vendosej edhe arkivoli me mbetjet mortore. Këtë propozim ky këshill e thotë pasi qeveria hapi tenderin për ndërtimin e shtatores “Adem Demaçi”. “KMDLNJ propozon që ...

Më shumë...

Haradinaj: Luftëtarët e Llapit me guximin, trimërinë dhe heroizimin e heronjve i dhanë kuptim përpjekjeve tona për liri

Haradinaj: Përpjekjet e zyrtarëve serbë në Veri për të inskenuar katastrofë humanitare janë të papranueshme

Në 20- vjetorin e çlirimit të Besianës, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kujtoi sakrificën e qytetarëve të kësaj ane dhe të luftëtarëve të Zonës Operative të Llapit. Ai tha se luftëtarët e Llapit me guximin, trimërinë dhe heroizimin e heronjve i dhanë kuptim përpjekjeve tona për liri! “Në këtë datë ...

Më shumë...

Kryetari i SHBA, Donald Trump, ka nisur zyrtarisht fushatën e tij edhe për një tjetër mandat në Shtëpinë e Bardhë

Kryetari i SHBA, Donald Trump, ka nisur zyrtarisht fushatën e tij edhe për një tjetër mandat në Shtëpinë e Bardhë

Kryetari i SHBA, Donald Trump, ka nisur zyrtarisht fushatën e tij edhe për një tjetër mandat në Shtëpinë e Bardhë. Ai u bëri thirrje mbështetësve që ta mbajnë në pushtet edhe për 4 vite të tjera. Kryetari republikan konfirmoi rikandidimin e tij para mijëra mbështetësve në një tubim në Florida, ...

Më shumë...

Pakënaqësitë dhe mospajtimet brenda procesit zgjedhor në degëve dhe të nëndegëve të LDK po vazhdojnë

Pakënaqësitë në procesin zgjedhor në degëve dhe të nëndegëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës po vazhdojnë

Pakënaqësitë me zgjedhjet në degët dhe në nëndegët e Lidhjes Demokratike të Kosovës po vazhdojnë. Dy deputetë nuk janë propozuar nga Dega e Katërt për Këshill Drejtues, përderisa në nëndegën “Qendra” kërkohet anulimi i zgjedhjeve. Pos Degës së Tretë të LDK-së në Prishtinë, e cila gjatë kuvendit zgjedhor është ballafaquar ...

Më shumë...

Dibran Fylli: Iniciativë për emërimin e Pallatit të Rinisë dhe Sporteve, në Prishtinë, me emrin e Heroit të Kombit, Adem Jashari

Dibran Fylli: Iniciativë për emërimin e Pallatit të Rinisë dhe Sporteve, në Prishtinë, me emrin e Heroit të Kombit, Adem Jashari

Ditë më parë është raportuar nga mediat për mirëmbajtjen jo të mirë të fotografisë portret të Heroit kombëtar Adem Jashari, e madhësisë 4m x 6m, e cila është e vendosur në hyrje të Pallatit të Rinisë e Sporteve që nga viti 2004 nga Federata e boksit e Kosovës dhe me ...

Më shumë...

Punëtorët e KEK-ut protëstojnë sot në Prishtinë në kërkim të marrëveshjes kolektive dhe kushteve të tjera të punës

Punëtorët e KEK-ut protëstojnë sot në Prishtinë në kërkim të marrëveshjes kolektive dhe kushteve të tjera të punës

Punëtorët e KEK-ut protestojnë nga orën 12:00 në sheshin Nënë Tereza në Prishtinë, para Zyrës të kësaj kompanie Sindikata e Korporatës Energjetike kërkon marrëveshje kolektive në nivel të KEK-ut, Pagë jubilare jo vetëm për periudhën 2015-2017, revitalizim të Termocentralit Kosova A, Rishikimin e ligjit për paga aty ku përfshihen punëtorët e ...

Më shumë...

Sot lansohet fushata e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë për siguri dhe shëndet në vend të punës

Sot lansohet fushata e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë për siguri dhe shëndet në vend të punës

Zyra e BE-së në Kosovë, përmes projektit “Përkrahje për Inspektoratin e Punës në luftimin e punësimit të padeklaruar në Kosovë” në partneritet me Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, sot do të lansojë fushatën e administratës së BE-së për siguri dhe shëndet në vend të punës. “Vendet të shëndetshme të ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ndanë mjete por dhe fillon me procedurat për ngritjen e shtatores se veprimtarit, Adem Demaçi

Qeveria e Kosovës ndanë mjete por dhe fillon me procedurat për ngritjen e shtatores se veprimtarit, Adem Demaçi

Qeveria e Kosovës, ka marrë vendim për ngritjen e shtatores së veprimtarit Adem Demaçi  duke ndarë 124 mijë euro për ngritjen e shtatores se tij por dhe ka nisur procedurat për realizimin e kësaj të fundit. Tashmë është hapur tenderi për projektimin e shtatores së veprimtarit të çështjes shqiptare, Adem Demaçi, e cila ...

Më shumë...

Ambasada amerikane në Tiranë i bënë thirrje të gjithë shtetasve të saj që të shmangin vendet e tubimit të protestuesve

Ambasada amerikane në Tiranë i bënë thirrje të gjithë shtetasve të saj që të shmangin vendet e protestuesve

Ambasada amerikane në Tiranë i ka bërë thirrje të gjithë shtetasve të saj që ndodhen në Shqipëri të shmangin vendet e grumbullimit të protestuesve, nisur nga fakti se në 21 qershor opozita ka njoftuar protestën e radhës. “Një demonstrim i madh pritet të zhvillohet pranë Zyrës së Kryeministrit të premten, ...

Më shumë...