KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 9)

Lajmet

Përfaqësuesi i BE-së, Josef Borrell kërkon nga kryeministri, Albin Kurti vazhdimin sa më të shpejt të dialogut Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi I lartë i Bashkimit Evropian, Josef Borrell i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti vazhdimin sa më të shpejt të dialogut Kosovë-Serbi. Në letrën e urimit për psotin e kryeministrit, ai ka shkruar se pret të takohet me të sa më shpejt në mënyrë që të vazhdojë dialogu për t’u ...

Më shumë...

Dardan Molliqaj: Në kohën kur UÇK-ja është nën akuzë, Vjosa Osmani e anashkalon me qëllim të caktuar

Dardan Molliqaj

Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, ka thënë se Vjosa Osmani nuk është në nivelin e detyrës unifikuese të presidentit. Ajo qëllimshëm nuk e ka përmendur UÇK-në në postimin e saj për 22-vjetorin e Betejës së Koshares. Mezi ishte arritur një pajtim tejpartiak që kur flasim për luftën flasim në ...

Më shumë...

Kushtetuta e Kosovës tashmë ka nevojë për ndryshime, thotë Enver Hasani, ish-kyetar i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës

Enver Hasani

Kushtetuta e Kosovës, tashmë ka nevojë për ndryshime, vlerësojnë Enver Hasani, ish-Kryetar i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës dhe Mimoza Kusari-Lila, shefe Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin e Kosovës, parti kjo e cila është në pushtet. Por, megjithatë, ata vlerësojnë se faza e tanishme është mjaft e komplikuar për ...

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë dy anije luftarake në Detin e Zi, përmes Ngushticës së Bosforit

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë dy anije luftarake në Detin e Zi, përmes Ngushticës së Bosforit

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë dy anije luftarake në Detin e Zi, përmes Ngushticës së Bosforit. Dërgimi i anijeve po ndodhë në kohën kur tensionet mes Ukrainës dhe Rusisë janë në rritje. Anijet do të kalojnë përmes Ngushticës së Bosforit më 14 dhe 15 prill dhe do të largohen ...

Më shumë...

Nëntogerja e FSK-së, Ilirianë Bunjaku e fiton çmimin “Shpata Ndërkombëtare” si kadetja më e mirë ndërkombëtare

Nëntogerja e FSK-së, Ilirianë Bunjaku e fiton çmimin “Shpata Ndërkombëtare” si kadetja më e mirë ndërkombëtare

Në Akademinë Mbretërore Ushtarake në Sandhurst të Mbretërisë së Bashkuar, në një konkurrencë shumë të fortë, pas studimeve intensive shumë sfiduese, oficerja e FSK-së, nëntogere Ilirianë Bunjaku, fitoi çmimin “Shpata Ndërkombëtare” si kadetja më e mirë ndërkombëtare. Në ceremoninë e organizuar, me rastin e diplomimit të kadetëve të Akademisë Mbretërore ...

Më shumë...

702 pacientë shërohen nga virusi korona në 24 orët e fundit, konfirmohen 684 raste të reja dhe 7 të infektuar vdesin

702 pacientë shërohen nga virusi korona në 24 orët e fundit, konfirmohen 684 raste të reja dhe 7 të infektuar vdesin

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.487 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 684 raste ...

Më shumë...

Pren Marashi: “Kokat” e shtetit që nuk e duan UÇK-në, sot edhe familjarët e dëshmoreve nuk i lejuan të shkojnë para tyre në Koshare

Pren Marashi: “Kokat” e shtetit që nuk e duan UÇK-në, sot në Koshare edhe familjarët e dëshmoreve nuk i lejuan të shkojnë para tyre

Ish-komandanti i Batalionit 4, i Brigadës 138 të UÇK-së, Pren Marashi ka reaguar pas vendimit të sotëm për pengimin e familjarëve dhe bashkëluftëtarëve të dëshmorëve të rëndë në Koshare që të bëjnë homazhe para tre drejtueseve të institucioneve kryesore të vendit. Ai këtë veprim e ka quajtur maskarallëk dhe poshtërsi. ...

Më shumë...

Bashkim Ramosaj: Manastiri i Deçanit nuk është cënuar asnjëherë nga shqiptarët, por përkundrazi

Bashkim Ramosaj: Manastiri i Deçanit nuk është cënuar asnjëherë nga qytetarët shqiptarë të Deçanit, por përkundrazi

Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka reaguar për përfshirjen e Manastirit të Deçanit në listën e shtatë monumenteve më të rrezikuara nga organizata “Europa Nostra”. Ai me anë të një postimi ka thënë se Manastiri i Deçanit nuk është cënuar asnjëherë nga qytetarët shqiptarë të Deçanit, por përkundrazi. Ramosaj ka ...

Më shumë...

Bekim Jashari: Përvjetor të tillë si Beteja e Koshares na kujtojnë sakrificën e të kaluarës dhe japin forcë për të ardhmen

Bekim Jashari: Përvjetor të tillë si Beteja e Koshares na kujtojnë sakrificën e të kaluarës dhe japin forcë për të ardhmen

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari ka bërë homazhe në kompleksin memorial “Dëshmorët e Koshares” në Koshare. Në 22 vjetorin e kësaj beteje, nipi i komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jasharit tha se përvjetor të tillë na kujtojnë sakrificën e të kaluarës dhe japin forcë për ...

Më shumë...

PDK: Mytaher Haskuka po ushtron presion mbi forcat politike opozitare në Kuvendin Komunal

PDK në Prizren: Mytaher Haskuka po ushtron presion mbi forcat politike opozitare, që përfaqësohen në Kuvendin Komunal

Partia Demokratike e Kosovës dega në Prizren, shpreh shqetësimin e saj, në lidhje me vendimin e Kryetarit të Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka, me ç’rast përmes një konkluzioni, të jashtëligjshëm sipas PDK, i cili është në kundërshtim me vendimin e organit më të lartë vendimmarrës në nivel lokal, konkretisht vendimin ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Vetëvendosje, që sot është shumicë në Kuvend, paraqet rrezik permanent për rendin Kushtetues

Enver Hoxhaj: Vetëvendosje, që sot është shumicë parlamentare, paraqet rrezik permanent për rendin Kushtetues

Kryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj ka folur për Ditën e Kushtetutës, e cila shënon 13 vjetorin e miratimit të aktit më të lartë juridik të Kosovës. Me anë të një postimi në rrjetin social, Hoxhaj ka thënë se kjo Kushtetutë reflekton vlerat më të larta të shoqërisë kosovare, si vlera ...

Më shumë...

Lumir Abdixhiku: 13 vjet më parë, Kosova vendosi themelet e shtetësisë duke e aprovuar aktin më të lartë juridik

Lumir Abdixhiku: 13 vjet më parë, Kosova vendosi themelet e shtetësisë duke e aprovuar aktin më të lartë juridik

Me rastin e Ditës së Kushtetutës  kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka dërguar telegram urimi. “13 vjet më parë, Kosova vendosi themelet e shtetësisë së vet duke e aprovuar aktin më të lartë juridik, Kushtetutën e saj. Nëpërmjet Kushtetutës, qytetarëve të Republikës së Kosovës u garantohet liria ...

Më shumë...

22 vjet nga lufta në “Lagjen e Re” dhe në Rakoc të Kaçanikut, në të cilën u përjetësuan 28 dëshmorë dhe 32 martirë

22 vjet nga lufta në “Lagjen e Re” dhe në Rakoc të Kaçanikut në të cilën u përjetësuan 28 dëshmorë dhe 32 martirë

Sot bëhen 22 vite nga lufta e “Lagjes së Re” dhe të Rakocit ku kishin rënë heroikisht 28 dëshmorë dhe 32 martirë në Kaçanik. Kjo betejë është njëra ndër ngjarjet më të rëndësishme në Komunën e Kaçanikut. Më 9 prill, 1999 shumë kaçanikas e kaçanikase i’a falën gjakun atdheut tonë.  ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Demokracia, të drejtat individuale dhe pluralizmi politik në Kosovë duhet të mbrohen me çdo kusht

Ramush Haradinaj: Demokracia, të drejtat individuale dhe pluralizmi politik duhet të mbrohen me çdo kusht

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka shkruar për Ditën e Kushtetutës, kur bëhen 13 vite nga miratimi i saj. Me anë të një postimi në rrjetin social, Haradinaj ka thënë se Kushtetuta e Kosovës është mburojë e të drejtave dhe lirive të njeriut, si dhe kulm i një shtëpie të ...

Më shumë...

13 vjet nga hyrja në fuqi e aktit më i lartë juridik të vendit, Kushtetutës së Republikës të Kosovës

13 vjet nga hyrja në fuqi e aktit më i lartë juridik të vendit Kushtetutës së Republikës të Kosovës

Sot bëhen 13-vjet nga miratimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Kushtetuta e Kosovës u ratifikua më 9 prill 2008 dhe hyri në fuqi më 15 qershor 2008. Kushtetuta është akti më i lartë juridik, që garanton të drejtat dhe liritë themelore të të gjithë qytetarëve të vendit. Pjesa më ...

Më shumë...

Dardan Molliqaj: LDK-ja më nuk ekziston, është subjekt pa busullë, pa udhëheqje dhe në shërbim të Ablin Kurtit

Dardan Molliqaj

Dardan Molliqaj, kryetar i PSD-së, ka thënë se ishte gëzuar kur të premten opozita arriti ta shtyjë përpara idenë për ta bllokuar nismën e Vetëvendosjen dhe Albin Kurtit për ligjin e zgjedhjeve. Duke folur për votimin e LDK-së që Vjosa Osmani të bëhet kryetare, ai tha se që nga ajo ...

Më shumë...