MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 8)

Lajmet

Albulena Haxhiu: Mund të ndodhë që deri në fillim të javës së ardhshme të arrihet marrëveshja finale me LDK-në

Albulena Haxhiu

Pas takimit të grupeve punues në mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës , Albulena Haxhiu nga Vetëvendosja  tha se sot të gjitha çështje programore janë finalizuar. “Sa i përket programit qeveritar ne kemi arrit 100 për qind përafrim të plotë. Për çështjet që kanë të bëjnë për ndarjen ...

Më shumë...

Vendet anëtare të NATO-s konsiderojnë se është më mirë ta kenë Turqinë brenda sesa jashtë Aleancës Veriatlantike

Autoritetet e larta të NATO-s po përgatiten për një takim dy-ditor, i cili pritet të mbahet ditën e martë në Londër, me qëllim për të shënuar 70 vjetorin e themelimit të aleancës. Lufta në Siri dhe rreziku i vazhdueshëm nga Rusia do të jenë tema qendrore, por po ashtu do ...

Më shumë...

Forca e Sigurisë së Kosovë e ndihmon Shqipërinë me pajisje për strehim

Forca e Sigurisë së Kosovë e ndihmon Shqipërinë me pajisje për strehim

Me kërkesë të Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Shqipërisë dhe me urdhër të komandantit të Forcës së Sigurisë të Kosovës, FSK-ja, sot ka nisur kontingjentin e parë, me pajisje ushtarake fushore për Shqipëri. Për shkak të katastrofës nga tërmeti në Republikën e Shqipërisë, një numër i madh i familjeve ...

Më shumë...

Dreshaj: Sovrani e ka zgjedhur Kurtin mandatar për krijimin e qeverisë, kjo zgjedhje të respektohet nga partitë e tjera

Gani Dreshaj: Lajm i mirë mbyllja e Monego-s dhe Iute Credit, këto dy kompani ishin fajde e legalizuar në Kosovë

Ish-deputeti i AAK-së, Gani Dreshaj ka shkruar se duke parë se vendi është në prag të krijimit të një qeverie të re, ka kërkuar që unanimisht të gjitha partitë opozitare t’i japin pa kushte votën Qeverisë me kryeministër, Albin Kurtin. “Është sovrani ai që ka zgjedhur Albin Kurtin dhe Lëvizjen ...

Më shumë...

Erdogan bënë të ditur se Turqia do t’i ndërtojë 500 banesa për banorët e prekur nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri

Erdogan bënë të ditur se Turqia do t'i ndërtojë 500 banesa për banorët e prekur nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri

Kryetari i Truqisë, Recep Tayyip Erdogan ka bërë të ditur se do të ndërtojmë 500 banesa për banorët e prekur nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri. “Shpresojmë që ekipet tona do të kryejnë punimet në vendet e përshtatshme në Shqipëri dhe si vëllezër turq do të ndërtojnë 500 njësi banimi”, ka ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj me disa nga ministrat e Qeverisë së Kosovës, vizitojnë zonat e prekura nga tërmeti në Durrës

Kryeministri Haradinaj me disa nga ministrat e Qeverisë së Kosovës i vizitojnë zonat e prekura nga tërmeti në Durrës

Kryeministri në detyrë i vendit, Ramush Haradinaj bashkë me disa nga ministrat e Qeverisë kanë arritur sot në Durrës në zonat e prekura nga tërmeti. Ata atje janë takuar me policët dhe ushtarët e Kosovës të angazhuar në operacionet e kërkim-shpëtimit. Haradinaj para mediave ka thënë se populli i Kosovës ...

Më shumë...

KQZ zyrtarisht e ka njoftuar sot kryetarin e vendit, Hashim Thaçi me rezultatet zgjedhore të 6 tetorit

KQZ zyrtarisht e ka njoftuar sot kryetarin e vendit, Hashim Thaçi me rezultatet zgjedhore të 6 tetorit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot zyrtarisht e ka njoftuar kryetarin e vendit, Hashim Thaçi me rezultatet zgjedhore të 6 tetorit. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka thënë se gjatë ditës së sotme kryetarit i është dërguar shkresa njoftuese e rezultateve. Ai bënë të ditur se Thaçit i është dërguar edhe ...

Më shumë...

Mbahen homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, në Tiranë, në përkujtim të 75-vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë nga fashizmi

Mbahen homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, në Tiranë, në përkujtim të 75-vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë nga fashizmi

Autoritetet më të larta të Republikës së Shqipërisë, bënë sot homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, në përkujtim të 75-vjetorit të Çlirimit të vendit. Kryeministri Edi Rama, kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, Ilir Meta, Erion Braçe, Erion Veliaj sot kanë bërë homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, në Tiranë. Duke u përulur ...

Më shumë...

Disa OJQ mercenare përbaltin ndërtesën e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës

Disa OJQ mercenare përbaltin ndërtesën e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës

Menaxhmenti, kolegjiumi i dekanëve dhe Parlamenti i Studentëve i Universitetit të Prishtinës, “Hasan Prishtina”, ka shprehur shqetësimin për sulmet që po i bëhen në vazhdimësi këtij institucioni, duke e konsideruar se synimi i organizatave të caktuara të shoqërisë civile, për të instaluar në universitet një logjikë të ndëshkimit pa procedura ...

Më shumë...

Agron Kuçi: Kurti ta formojë një qeveri të unitetit për t’u ballafaquar me padrejtësitë evropiane ndaj Kosovës

Agron Kuçi: Kurti e ka rastin ta formojë një qeveri të unitetit për t'u ballafaquar me padrejtësitë evropiane ndaj Kosovës

Kryetari i komunës së Junikut, Agron Kuçi në postimin e tij në rrjetin social në lidhje me formimin e qeverisë së re ka thënë se Albin Kurti e ka mundësinë që tani ta formojë një qeveri të unitetit për t’u ballafaquar më getonizimin dhe padrejtësitë e Evropës në raport më ...

Më shumë...

Ministrja Xhaçka apelon banorët që i kanë banesat e dëmtuara të mos hyjnë në to deri të bëhet vlerësimi i tyre

Ministrja Xhaçka i bënë apel të gjithë banorëve që i kanë banesat e dëmtuara të mos hyjnë në to deri të bëhet vlerësimi i tyre

Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Olta Xhaçka i bëri thirrje të gjithë banorëve që i kanë banesat e dëmtuara të mos qëndrojnë në to deri në momentin që do të bëhet vlerësimi i dëmtimit të tyre. Në një konferencë për media, ajo tha se vlerësimet po bëhen nga ekspertë shqiptarë dhe ...

Më shumë...

Po vazhdojnë për të tretën ditë gërmimet për mbetje mortore në oborrin e UP-së por ende nuk është gjetur asgjë

Po vazhdojnë gërmimet për mbetje mortore në oborrin e UP-së por ende nuk është gjetur ndonjë mbetje mortore

Në oborrin e UP-së po vazhdojnë për të tretën ditë me rradhë gërmimet për mbetje mortore. Për dy ditë, aty nuk është gjetur ndonjë mbetje mortore, teksa gërmimet janë kryer në bazë të dëshmive të ofruara në prokurori. Kjo u konfirmua nga Kushtrim Gara, udhëheqës i Zyrës për Komisionin Qeveritar ...

Më shumë...

Albin Kurti: Institucionet e Shqipërisë dhe Kosovës të ofrojnë ndihma në mënyrë që të shmanget kriza humanitare

Albin Kurti: Institucionet e Shqipërisë dhe Kosovës të ofrojnë ndihma në mënyrë që të shmanget kriza humanitare

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti,  ka qëndruar në Durrës, në zonat e prekura nga tërmeti. Ai ka takuar edhe përfaqësues të policisë dhe ushtrisë, ndërsa në një deklaratë për media tha se kërkohet ndihma e institucioneve të Shqipërisë dhe Kosovës që të shmanget kriza humanitare. “Që të mos kemi ...

Më shumë...

Më 29 nëntor të vitit 1944 Shqipëria, pa ndihmën e askujt, por me forcat e veta luftarake u çlirua nga pushtimi fashist

Më 29 nëntor të vitit 1944 Shqipëria, pa ndihmën e askujt, por me forcat e veta luftarake u çlirua nga pushtimi fashist

Më 29 nëntor të vitit 1944,  Shqipëria, pa ndihmën e askujt, por me forcat e veta luftarake u çlirua  nga pushtimi fashist. Prej 7 prillit të vitit 1939 e deri më 29 nëntor të vitit 1944, Shqipëria kishte qenë e pushtuar nga Italia fashiste dhe pas kapitullimit të saj, në ...

Më shumë...

Besarta Jashari: Në mes dhimbjes për tragjedinë në Durrës, populli ynë dëshmoj se 28 Nëntori është i veçantë

Besarta Jashari: Në mes dhimbjes për tragjedinë në Durrës, populli ynë dëshmoj se 28 Nëntori është i veçantë

E bija heroit të kombit e Hamëz Jasharit, Besarta Jashari e cila në kohën e luftës ka qenë vetëm 10-vjeçare por edhe e mbijetuara e vetme e kësaj familje legjendare, që i shpëtoi masakrës së 5 marsit të vitit 1988 përmes një shkrimi në rrjetin social ka ndarë disa nga emocionet e ...

Më shumë...

KOMF organizon sot konferencën “Zhvillimi i ndërhyrjes në fëmijërinë e hershme në Kosovë”

KOMF: Të zbatohen të drejtat e fëmijëve me aftësi të kufizuara

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve KOMF sot organizon konferencën përmbyllëse të projektit “Zhvillimi i ndërhyrjes në fëmijërinë e hershme në Kosovë”. Në këtë konferencë do të prezantohet udhëzuesi i punuar nga ekspertë ndërkombëtar me praktika e modele të shteteve të tjera si dhe rekomandime se çfarë veprimesh duhet ...

Më shumë...