MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 8)

Lajmet

Rama: Propozim aktakuza për Thaçin dhe Veselin i përngjanë komunikatave publike përgjatë revolucionit kinez

Rama: Propozim aktakuza për Thaçin dhe Veselin i përngjanë më shumë komunikatave publike përgjatë revolucionit kinez

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është deklaruar pas vizitës së tij dy ditore në Kosovë. Pak para largimit të tij ai ka folur rreth propozim aktakuzës së Gjykatës Speciale ndaj Hashim Thaçit e Kadri Veselit. Në një konferencë për medie, Rama, ka thënë se ky propozim aktakuzë i përngjanë më ...

Më shumë...

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” riakreditohet nga Këshilli Shtetëror i Cilësisë edhe për 5 vjet

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” riakreditohet nga Këshilli Shtetëror i Cilësisë edhe për 5 vjet

Këshilli Shtetëror i Cilësisë, në mbledhjen e datës 25 qershor, ka riakredituar Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” edhe për 5 vjet. Rektori Marjan Dema i është gëzuar vendimit për riakreditim, duke thënë se vendimi dhe vlerësimi në detaje i performancës së UP-së kanë konstatuar që ka shënuar përparime të mëdha ...

Më shumë...

OEAK kërkon nga Qeveria që ta ketë prioritet Projektligjin për Identifikimin Elektronik dhe Shërbimet e Besuara

OEAK kërkon nga Qeveria e Kovovës që ta ketë prioritet Projektligjin për Identifikimin Elektronik dhe Shërbimet e Besuara

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë i kërkon Qeverisë së Republikës së Kosovës, respektivisht Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik që të konsiderojnë me prioritet aprovimin e Projektligjit për Identifikimin Elektronik dhe Shërbimet e Besuara në Transaksionet Elektronike. OEAK, vlerëson se krijimi i një mjedisi të favorshëm i cili do të garantonte besueshmërinë ...

Më shumë...

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa e pret në takim në shtëpinë e tij kryeministrin shqiptar, Edi Rama

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafae pret në takim në shtëpinë e tij kryeministrin shqiptar, Edi Rama

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa priti sot në shtëpinë e tij në Prapashticë, kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ramën i cili po qëndron për vizitë në Kosovë. Pas takimit, Mustafa bëri të ditur se me Ramën biseduan për zhvillimet e tanishme, si dhe theksoi se ardhja e Ramës në shtëpinë e ...

Më shumë...

KMDLNJ: Situata aktuale nuk u jep të drejtë drejtuesve më të lartë të vendit të kërcënojnë qytetarët që të mbajnë maska

KMDLNj: Të pezullohen bisedimet me Serbinë për një kohë tjetër, qytetarët po përballen me probleme të mëdha

KMDLNJ ka reaguar pas paralajmërimeve të ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për përdorim të forcës së ligjit ndaj atyre që nuk respektojnë masat mbrojtëse antiCOVID-19, duke thënë se kjo nuk iu jep të drejtë drejtuesve më të lartë të vendit të kërcënojnë qytetarët, duke pasur parasysh mungesën e bazës ligjore. ...

Më shumë...

Rrënohet edhe shtëpia, në Pularinë e Tiranës, ku kishte jetuar, Nexhmie Hoxha nga viti 1997 deri në shkurt të vitit 2020

Rrënohet edhe shtëpia, në Pularinë e Tiranës, ku kishte jetuar, Nexhmie Hoxha nga viti 1997 deri në shkurt të vitit 2020

Në përpjekjet vandale për t’i humbur çdo gjurmë fizike familjes së Enver dhe Nexhmie Hoxhës, profashistët e sotëm të pushteti socialist në Tiranë kanë plaçkitur, kanë rrëmbyer dokumente dhe vlerë dhe na shkatërruar edhe banesën e fundit të Nexhmije Hoxhës, në objektin e dikurshëm të Pularisë së Tiranës. “Në katin ...

Më shumë...

Miqësisë së Edi Ramës nuk mund t’i besohet, sepse ai angazhohet për Shqipërinë e Madhe, thotë Vulini i dëshpëruar

Miqësisë së Edi Ramës nuk mund t’i besohet, sepse ai angazhohet për Shqipërinë e Madhe, thotë Vulini i dëshpëruar

Ministri serb i mbrojtjes, Aleksandër Vulin, ka reaguar ndaj vizitës së kryeministrit shqiptar Edi Rama në Kosovë, gjatë ditës së djeshme. Sipas Vulin, miqësisë së Edi Ramës nuk mund t’i besohet, thuhet në Agjencinë serbe të lajmeve. Vulin tha se Ramës i pëlqen të flas për pajtimin e shqiptarëve me ...

Më shumë...

Arbërie Nagavci e Vetëvendosjes e ka quajtur skandaloz adresimin e kryetarit, Hashim Thaçi, por jo të Prokurorisë Speciale

Arbërie Nagavci e Vetëvendosjes e ka quajtur skandaloz adresimin e kryetarit, Hashim Thaçi, por jo të Prokurorisë Speciale

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci e ka quajtur skandaloz adresimin e presidentit Hashim Thaçi për qytetarët e Kosovës, të parin ky pas propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale për krime lufte. Nagavci thotë se adresimi i kreut të vendit ishte dëshpërues, por që sipas saj, ...

Më shumë...

Ambasadori italian në Kosovë, Nicola Orlando thotë së është koha për heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e Kosovës

Ambasadori italian në Kosovë, Nicola Orlando thotë së është koha për heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e Kosovës

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando ka falënderuar Kroacinë për udhëheqjen gjashtëmujore të Presidencës së Bashkimit Evropian dhe ka uruar Gjermaninë, e cila merr kryesimin e radhës. Ai ka cituar kryeministrin italian Giusseppe Conte të ketë deklaruar se është koha për heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e ...

Më shumë...

Ministri Zemaj paralajmëron përdorimin e forcës së ligjit nëse nuk respektohen masat ndaj virusit korona

Ministri Zemaj paralajmëron përdorimin e forcës së ligjit nëse nuk respektohen masat ndaj virusit korona

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka paralajmëruar se në rast se nuk respektohen masat ndaj koronavirusit do të veprojnë me forcën e ligjit. Shkeljet e rregullave nga kushdo Zemaj thotë se konsiderohen rrezik për jetën e secilit. “Inspektorët sanitar të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës dhe Inspektorët Komunal ...

Më shumë...

Shqiptaro-amerikanët: Për Gjykatën Speciale krimet ndaj shqiptarëve nga shteti serb qenkan “vrasje ligjore”

Shqiptaro-amerikanët: Për Gjykatën Speciale vrasjet e shqiptarëve nga policia dhe ushtria sebe qenkan “vrasje ligjore”

Akademia Shqiptare – Amerikane e Shkencave dhe Arteve me qendër një Nju Jork ka reaguar ndaj aktakuzave të Zyrës së Prokurorit Speciale. Duke u bazuar në aktet dhe normat juridike të studiuara nga anëtarët e akademisë dhe ekspertët e drejtësisë ndërkombëtare, në komunikatën e tyre thonë se kanë gjetur shkelje ...

Më shumë...

Sot është dita e fundit e pezullimit të Ligjit të pagave nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës

Sot është dita e fundit e pezullimit të Ligjit të pagave nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës

Gjykata Kushtetuese e Kosovës në muajin mars pati vendosur ta vazhdojë pezullimin e Ligjit të pagave deri më 30 qershor 2020. Kjo bëri që zyrtarët publikë mos t’i marrin rrogat e rritura sipas Ligjit të pagave i cili ishte miratuar gjatë vitit 2019. Por sot mijëra punëtorët do të marrin ...

Më shumë...

IKSHPK: Zbatimi i rekomandimeve dhe bartja e maskave mbetet obligative për çdo qytetar të Kosovës

IKSHPK apelon sërish qytetarët që të respektojnë rekomandimet e dhëna për të mos u përhapur me tutje pandemia

Ka shkuar në 2 mijë e 799 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se vetëm gjatë së hënës janë evidentuar edhe 122 raste të reja me koronavirus, kështu duke e çuar në 2 mijë e 799 numrin ...

Më shumë...

Edi Rama: Po të numërosh rastet e stërhetuara në territorin e Kosovës lodhesh, po në Serbi, zero

Edi Rama: Po të numërosh rastet e stërhetuara në territorin e Kosovës lodhesh, po në Serbi, zero

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po qëndron në Kosovë në një vizitë zyrtare. Ai më mëngjes ka shpërndarë fjalimin e tij të mbajtur në Kuvendin e Shqipërisë pas publikimit të propozim aktakuzave ndaj kryetarit Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli për krime të supozuara gjatë luftës. “Po të numërosh ...

Më shumë...

Haradinaj: Kosova ka gabuar më formimin e Speciales por tash duhet ta mbajmë obligim ndërkombëtar

Haradinaj: Kosova ka gabuar më formimin e Speciales por tash duhet ta mbajmë obligim ndërkombëtar

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar zhvillimet e fundit që lidhen me aktakuzat e Gjykatës Speciale. Haradinaj ka thënë se Kosova duhet ta ruaj interesin nacional pas zhvillimeve të fundit që lidhen me Gjykatën Speciale. Sipas tij Kosova është dashur të bëjë ofertë për themelimin ...

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Mbajtja e maskave është e domosdoshme, por nuk mund të jetë vepër penale

Ahmeti: Deputetët po flasin për politikat amerikane karshi Rusisë e jo për temat jetike për qytetarët e Kosovës

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se mbajtja e maskave është e domosdoshme, por nuk mund të jetë vepër penale. Sipas kryetarit të kryeqytetit, maskat mund të bëhet obliguese vetëm atëherë kur qytetarët do të kenë mundësi ta sigurojnë atë, pasi në krizën aktuale shuma prej 50 ...

Më shumë...