Airport Adem Jashari
tv dielli
kek
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 6)

Lajmet

RKL: Kurtit ia lëshuan në duar “patatet e nxehta”

RKL: Ilir Meta si Xhavit Nimani

Nëse është për lavd fakti se Albin Kurti nuk ka prejardhje “kriminale” nga UÇK-ja pse nuk pyet kush,  lidhur me prejardhjen e Vuçiqit e Daciçit, apo ndoshta keni harruar postet e tyre në Qeverinë e Serbisë në vitet 1998-1999. Edhe para zonjës Mulhaxha, ishte zonja Rada Trajkoviq e cila kishte ...

Më shumë...

Ambasadori Abbott: Qeveria e re e Kosovës të ecë përpara bashkë me partnerët ndërkombëtarë

Ambasadori Abbott: Qeveria e re e Kosovës të ecë përpara bashkë me partnerët ndërkombëtarë

Në prag të 12 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abbott thotë, se do të vazhdojnë të mbështesin pavarësinë e Kosovës duke punuar me qeverinë e re, nga e cila kërkon të ecë përpara me partnerët ndërkombëtarë. Diplomati britanez potencon, se përgjatë këtyre ...

Më shumë...

Hoti: Qeveria e Kosovës do t’i mbështesë në organizimin më të mirë të arsimit shqip dhe kulturës shqiptare

Hoti: Qeveria e Kosovës do t’i mbështesë në organizimin më të mirë të arsimit shqip dhe kulturës shqiptare

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti gjatë qëndrimit në Munih, ka takuar disa veprimtarë, të cilëve iu ka premtuar se Qeveria e Kosovës do t’i mbështesë në organizimin më të mirë të arsimit shqip dhe kulturës shqiptare. Hoti po ashtu ka premtuar se do të fuqizojnë lidhjet afariste. “Me miq e ...

Më shumë...

Shqiprim Arifi: E ardhmja e Kosovës Lindore varet nga dialogu Kosovë-Serbi, pjesë e të cilit duhet të jetë edhe ajo

Shqiprim Arifi: E ardhmja e Kosovës Lindore varet nga dialogu Kosovë-Serbi, pjesë e të cilit duhet të jetë edhe ajo

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, thotë se e përkrah vendimin e qeverisë së Kosovës për taksën ndaj Serbisë, por shtoi se kjo e ka dëmtuar Preshevën ekonomikisht si dhe në aspektin social. Ai  thotë se e ardhmja e Kosovës Lindore varet nga dialogu Kosovë-Serbi dhe se ai dëshiron ...

Më shumë...

Haradinaj: Deklarata e Kurtit se nuk ka qenë i informuar për marrëveshjet më Serbinë është një turp

Haradinaj: Heqja e taksës dhe kamuflimi i saj me reciprocitet e kthen Kosovën në proces dialogues tashmë të shpenzuar

Ish-kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj i ka reaguar ashpër kryeministrit aktual, Albin Kurtit, lidhur me deklaratat e këtij të fundit për marrëveshjet e nënshkruara në Mynih me Serbinë. Kurti tha dje se nuk ka qenë në dijeni për këto marrëveshje për hekurudhat dhe autostradat, teksa shtoi se të njëjtat nuk ...

Më shumë...

Thaçi – Mulhaxha-Kollqakut: UÇK nuk ka bërë krime, ajo ka pasur vetëm një mision dëbimin e Serbisë nga Kosova

Thaçi - Mulhaxha-Kollqakut: UÇK nuk ka bërë krime, ajo ka pasur vetëm një mision dëbimin e Serbisë nga Kosova

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, i ka reaguar nënkryetares së Vetëvendosjes Fatmire Mulhaxha-Kollqaku ka shpërndarë një citat të një analisti fantom serb se “Albin Kurti s’ka dosje kriminale nga koha e UÇK-së”. Madje Thaçi ka pyetur Kollqakun se çfarë krimi ka bërë UÇK-ja? “Jam krenar që kam qenë ...

Më shumë...

SHBA-të kërkojnë që të largohet taksa, kurse Kurti thotë se kjo do të ndodhë kur të vendoet reciprociteti

SHBA-të kërkoijnë që të heqet taksa, kurse Kurti thotë se kjo do të ndodhë kur të vendoet reciprociteti

Finalja e Kosovës me Serbinë ka hyrë në fazë më të nxehtë pas përfshirjes intensive të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Mesazhe të qarta, amerikanët dhanë edhe dje gjatë takimeve me liderët e Kosovës në Munih, në kuadër të konferencës për siguri. Derisa SHBA-ja po i bën thirrje kryeministrit Kurti ...

Më shumë...

“The Independent”: Shumë fëmijë po vdesin në Siri nga të ftohtit

“The Independent”: Shumë fëmijë po vdesin në Siri nga të ftohtit

Gazeta “The Independent” ka alarmuar për kushtet e rënda me të cilat po përballen dhjetëra mijëra sirian që kanë mbetur pa shtëpi e po përballen me acarin. Kjo gazetë shkruan se mbi shumë se 80 mijë njerëzit janë duke fjetur nën qiell të hapur e në temperatura të ulëta pas ...

Më shumë...

Në Bruksel mbahet konferenca “Bashkë për Shqipërinë” që synon mbledhjen e donacioneve

"The New York Times": Vendet e Ballkanit nuk janë të përgaditura për t'i përballuar pasojat e një tërmeti të madh

Të hënën në Bruksel pritet të mbahet konferenca ndërkombëtare “Bashkë për Shqipërinë” që synon mbledhjen e donacioneve për rindërtimin e saj nga dëmet e shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Konferenca “Bashkë për Shqipërinë” është planifikuar të hapet nga presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, pasuar nga deklaratat ...

Më shumë...

Albin Kurti: Jam për dialog por përmbajtja e marrëveshjes me Serbinë ka prioritet

Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës,  Albin Kurti ka folur për marrëveshjen përfundimtare me Serbinë duke thënë se është mirë të ndodhë shpejt, por shpejtësia nuk duhet t’ia zë vendin prioritar përmbajtjes. Ai tha se është për një dialog me parime dhe në konsultim me të gjithë partnerët ndërkombëtarë të Kosovës. “Unë nuk ...

Më shumë...

Kosova është e zhgënjyer dhe e tradhtuar nga BE-ja për shkak të mos liberalizmit të vizave, tha kryetari, Hashim Thaçi

Kryetari Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi,  pas takimit me të dërguarin e posaçëm, të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka thënë se Kosova është e zhgënjyer dhe e tradhtuar nga Bashkimi Evropian për shkak të mos liberalizmit të vizave nga BE-ja, sepse ajo i  ka kryer ...

Më shumë...

Qeveritarët e rinj nuk ishin të pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes mes Kosovës e Serbisë, në Munih

Qeveritarët e rinj nuk ishin të pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes mes Kosovës e Serbisë, në Munih

Përfaqësues të Qeverisë së re të Kosovës nuk janë parë në ceremoninë e nënshkrimit, e mbajtur në Munih të Gjermanisë. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se nuk e konsideron takim me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pjesëmarrjen e përbashkët në një tryezë në Mynih. Kurti tha për Radion Evropa ...

Më shumë...

Zonja “kryepare” e Kuvendit “nuk lejon” që kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, të cilit nuk ia përmend as emrin, të përzihet në dialog

Vjosa Osmani

E para e Kuvendit, zonja Osmani “nuk lejon” që kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, të cilit nuk ia përmend as emrin, të përzihet në dialog, duke saktësuar se  nuk do të ketë më dialog me presidentë rreth hartave. Sa i përket rolit të presidentit, kemi një vendim të gjykatës qe ...

Më shumë...

Producentët: Nehat Fejza e Armond Morina shpallen të pafajshëm edhe pse i kanë përvetësuar 300 mijë euro nga Ministria e Kulturës

Producentët: Nehat Fejza e Armond Morina shpallen të pafajshëm edhe pse i kanë përvetësuar 300 mijë euro nga Ministria e Kulturës

Vetëm 14 vjet kohë iu  dashur sistemit të drejtësisë në Kosovë që t’i japë fund një lënde të korrupsioni.  Të premten në Gjykatën Themelore të Prishtinës kanë marrë përgjigje akuzat e Prokurorisë së Shtetit kundër dy producentëve të panjohur të filmave Nehat Fejza e Armond Morina.  Këta producentë para rreth ...

Më shumë...

Veton Berisha: Për komunitetin egjiptian është i pa pranueshëm gjesti i Tomë Gashit

Veton Berisha

Në një reagim të deputetit Veton Berisha thuhet se si deputet i Kuvendit të Kosovës, përfaqësues i një pjese të madhe të familjeve të varfëra në Kosovë nga komuniteti Egjiptian i dënoj ashpër veprimet e avokatit të mirënjohur, aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Tomë Gashi,  ndaj një lypsari në qendër të ...

Më shumë...

Agjencia Kosovare e Privatizimit pritet të shuhet, ose të funksionojë si një agjenci e veçantë brenda Qeverisë

AKP-ja

Agjencia Kosovare e Privatizimit pritet të shuhet, ose të funksionojë si një agjenci e veçantë brenda Qeverisë së Kosovës. Sipas njohësve të rrethanave, ky proces mund të ndodhë vetëm me ndryshime ligjore. Përfundimi i procesit të privatizimit, i filluar para shumë viteve, është i domosdoshëm për t’i hapur rrugë shuarjes ...

Më shumë...