valamobile
mbpzhr grante
Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 6)

Lajmet

Forca e Sigurisë së Kosovës përfiton donacion të Autoblindës ,”Cobra” nga Turqia

Forca e Sigurisë së Kosovës përfiton donacion të Autoblindës ,”Cobra” nga Turqija

FSK-ja përfiton donacion të Autoblindës ,”Cobra” nga Turqia. Në Kazermën „Adem Jashari“ në Prishtinë, sot, u bë pranimi i donacionit të autoblindës së ndihmës së parë, Cobra 4×4 . Kjo autoblindë së bashku me të gjitha pajisjet rezervë, në shumë prej 462,457 dollarëve u dhurua nga Republika e Turqisë për ...

Më shumë...

Humanisti Halil Kastrati nderohet me dekoratën “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu” për punën e madhe humanitare

Humanisti Halil Kastrati nderohet me dekoratën “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu” për punën e madhe humanitare

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, e ka nderuar humanistin dhe themeluesin e shoqatës bamirëse, “Jetimat e Ballkanit”, Halil Kastrati, me dekoratën “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu”. “Në shenjë falënderimi për punën e madhe humanitare, si një vlerë komplementare e jona dhe për kontributin në të gjitha proceset deri në liri, sot nderova me ...

Më shumë...

Johan Sattler: Personat me mendësi demokratike nuk djegin shkolla, nuk shkatërrojnë, ata janë diçka tjetër

Johan Sattler: Personat me mendësi demokratike nuk djegin shkolla, nuk shkatërrojnë, ata janë diçka tjetër

Ambasadori i Austrisë në Shqipëri, Johan Sattler ka reaguar pas sulmeve ndaj Komisioneve zgjedhor në disa bashki që drejtohen nga opozita. Kur shoh pas dhe krahasoj, vendi juaj ka bërë përparime të mëdha krahasuar me vendet e tjera të Ballkanit, pasi vendi filloi nga zero. Kemi bërë përparime.  Në vendet ...

Më shumë...

Avdullah Hoti: Zyra e Kryeministrit Ramush Haradinaj, po abuzon dhe keqpërdor buxhetin e Kosovës

Avdullah Hoti thotë se në Qeverinë Haradinaj janë të punësuar 407 persona të cilët janë jashtë listës së pagës

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, ka deklaruar se Zyra e Kryeministrit, Ramush Haradinaj, po abuzon dhe po e keqpërdor buxhetin e Kosovës. Për këtë, Lidhja Demokratike e Kosovës fton organet përgjegjëse që të merren me keqpërdorimet milionëshe të kësaj zyre, ka saktësuar Hoti duke  komentuar raportin e ...

Më shumë...

Natalia Apostolova, mirëpriti largimin nga të gjitha pozitat partiake dhe institucionale me aktakuza të konfirmuara

Natalia Apostolova, mirëpriti largimin nga të gjitha pozitat partiake dhe institucionale me aktakuza të konfirmuara

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian, në Kosovë, Natalia Apostolova, ka mirëpritur vendimin e kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli për largimin nga të gjitha pozitat partiake dhe institucionale zyrtarët e kësaj partie që kanë aktakuza të konfirmuara nga institucionet e drejtësisë. “E mirëpres vendimin e kryetarit të PDK-së që t’i ...

Më shumë...

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se nuk do të ketë takim në Paris

Vuçiq: Është një tel i hollë nëpër të cilin po ecim dhe se nuk është e mundur për të lëvizur majtas ose djathtas

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se nuk do të ketë takim në Paris. Ai gjatë një interviste ka thënë se shqiptarët e Kosovës kanë pasur dëshirë t’i dërgojnë porosi gjermanëve dhe francezëve, që evropianët nuk duhet ta zgjidhin çështjen e Kosovës. Me 99 për qind siguri mund të ...

Më shumë...

Sot shënohet 20 Qershori Dita Botërore e Refugjatëve synon të tërheq vërejtjen për vuajtjet e dhjetëra milionë refugjatëve

Sot shënohet 20 Qershori Dita Botërore e Refugjatëve synon të tërheq vërejtjen për vuajtjet e dhjetëra milionë refugjatëve

Dita Botërore e Refugjatëve synon të tërheq vërejtjen për vuajtjet e dhjetëra milionë refugjatëve në mbarë botën. Në ditën Botërore të Refugjatëve shumë prej tyre nuk kanë shpresa për kthimin e në atdheun e tyre të mëparshëm. Miliona familje kanë humbur shtëpitë e tyre gjatë konflikteve të dhunës dhe luftës. ...

Më shumë...

Jep dorëheqje ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj

Në konferencën e mbajtur për media, ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj ka bërë të ditur dorëheqjen e tij nga posti i ministrit. Ai ka folur pas lirimit nga detyra që bëri dje kryetari i PDK-së, Kadri Veseli. Beqaj ka thënë se sot në mëngjes ka paraqitur dorëheqjen e ...

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj e uron gjithë popullin kroat me rastin e Ditës Nacionale të tyre

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj e uron gjithë popullin kroat me rastin e Ditës Nacionale të tyre

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka thënë se Kroacia dhe Kosova kanë krijuar ndër vite lidhje të veçantë mes vete. Përmes një postimi ai uroi gjithë popullin kroat në Ditën Nacionale të tyre. “Kroacia dhe Kosova kanë krijuar ndër vite lidhje të veçantë mes vete. Në festimin e Ditës Nacionale ...

Më shumë...

FMN kërkon nga institucionet e Kosovës përshpejtim të reformave në arsim dhe skemat sociale

Fondi Monetar Ndërkombëtar kërkon nga institucionet e Kosovës përshpejtim të reformave në arsim dhe skemat sociale

Autoritetet kosovare duhet të avancojnë me ristrukturimin e ndërmarrjeve publike dhe përshpejtim të reformave në arsim, ka thënë Setphanie Elbe, nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, pas vizitës njëjavore në Kosovë. Ajo në përmbyllje të kësaj vizite ka thënë se duhen forcuar sundimi i ligjit dhe mjedisi i biznesit, si dhe të ...

Më shumë...

Udhëheqësit e BE-së i konfirmojnë sot konkluzionet e arritura nga ministrat e Jashtëm lidhur me procesin e zgjerimit

Udhëheqësit e BE-së i konfirmojnë sot konkluzionet e arritura nga ministrat e Jashtëm lidhur me procesin e zgjerimit

Udhëheqësit e BE-së do të konfirmojnë konkluzionet e arritura nga ministrat e Jashtëm dhe të Çështjeve Evropiane mbi zgjerimin gjatë Samitit të Brukselit, i cili fillon sot. Këshilli thekson se bëhet fjalë vetëm për konfirmimin e konkluzioneve pa diskutim, apo vendime të tjera nga drejtuesit e shteteve anëtare për procesin ...

Më shumë...

Kadri Veseli thotë se Samiti i Parisit mund të dështojë nëse spektri politik kosovar nuk i bashkon forcat

Kadri Veseli thotë se Samiti i Parisit mund të dështojë nëse spektri politik kosovar nuk i bashkon forcat

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se në tavolinën e bisedimeve me Serbinë, nuk do të pranonte asnjëherë që të flitej për Mitrovicën apo ndonjë pjesë të territorit të vendit. Ai ka pohuar se pozitë dhe opozitë duhet të bashkohen në tema të tilla. Kryetari i partisë më të madhe në ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi e liron nga detyra këshilltarin e deritanishëm nga komuniteti serb, Branislav Nikoliç

Kryetari Thaçi e liron nga detyra këshilltarin e deritanishëm nga radhët e komunitetit serb, Branislav Nikoliç

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka liruar nga detyra këshilltarin e deritanishëm nga radhët e komunitetit serb, Branislav Nikoliç. Në një komunikatë për Media nga Zyra për Informim thuhet se Zyra e Presidentit të Republikës së Kosovës konfirmon se nuk ka pasur asnjë informacion paraprak dhe zyrtar nga institucionet e ...

Më shumë...

Haradinaj: Mitrovica lidere në përvetësimin e teknologjisë më të re në energji

Haradinaj: Mitrovica lidere në përvetësimin e teknologjisë më të re në energji

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në përurimin e projektit “Ndërtimi i nënstacionit 110/10 (20) kV Ilirida dhe linjës nëntokësore transmetuese 110 kV” në Mitrovicë me ç’rast ka thënë se nga sot kjo komunë është lidere në përvetësimin e teknologjisë më të re në energji. Ai ka falënderuar ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Sigurisht edhe kjo qeverisje nuk është e duhura, por as ato parapraket nuk kanë qeverisur gjë më mirë

Jakup Krasniqi: Sigurisht edhe kjo qeverisje nuk është e duhura, por as ato parapraket nuk kanë qeverisur gjë më mirë

Ish-kryekuvendari Jakup Krasniqi, thotë se problemet në Kosovë nuk i ka krijuar BE-ja, por politika e njerëzve siç thotë ai shpirtngushtë, pa vizion e pa dije për të drejtuar kombin e shtetin. Krasniqi ka reaguar edhe ndaj deklaratave se qeveria aktuale po shënon regres, duke thënë se regresi në vend ...

Më shumë...

Në pesë-vjetorin e vdekjes përkujtohet veprimtari, i burgosuri politik i vitit 1981, Ruzhdi Hajdini

Në pesë-vjetorin e vdekjes përkujtohet veprimtari, i burgosuri politik i vitit 1981, Ruzhdi Hajdini

Pesë vjet më parë, më 19 qershor të vitit 2014, pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë, veprimtari, i burgosuri politik, Ruzhdi Hajdini. Ishte njëri ndër flamurtarët e parë të Republikës së Kosovës. Ai  ka lindur në vitin 1955 në fshatin Miroc të komunës së Besianës, (ish-Podujevë). Në fillim ...

Më shumë...