Airport Adem Jashari
valamobile
MIT
mbpzhr 2018
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 4)

Lajmet

Sot në Gjakovë do të dorëzohen 11 padi të bëra nga qytetarët e kësaj komune ndaj serbëve për krime luftës

Sot në Gjakovë do të dorëzohen 11 padi të bëra nga qytetarët e kësaj komune ndaj serbëve për krime luftës

Zyra për mbledhjen dhe dokumentimin e dokumenteve të krimeve të luftës në Komunën e Gjakovës gjatë periudhës 1998-1999, sot do të dorëzojë kontingjentin e njëmbëdhjetë të padive të bëra nga qytetarët e kësaj komune, ndaj serbëve të dyshuarve për krime lufte. Bashkangjitur padive të qytetarëve, do të dorëzohen dëshmitë, dokumentet ...

Më shumë...

Prokuroria do ta hetojë rastin pas publikimit të fotos nga deputetja, Flora Brovina, për dhunimin e një shqiptareje nga serbët

Prokuroria do ta hetojë rastin pas publikimit të fotos nga deputetja, Flora Brovina, për dhunimin e një shqiptareje nga serbët

Prokuroria Speciale e Kosovës, ka paralajmëruar se do ta hapë hetimin pas publikimit të fotos nga deputetja, Flora Brovina për dhunimin e një 35-vjeçareje nga ushtarët serbë gjatë luftës në Kosovë, ndërsa do të ftohet deputetja Brovina për dhënien e informacionit lidhur me viktimën për të cilën ajo pohon se ...

Më shumë...

Kush po kërkon t’ iu ruhet “nderi ushtarëve e policëve serbë” që kanë dhunuar femra shqiptare në Kosovë?

Kriminelet serbe

Prezantimi i fotove të krimeve serbe në Kosovë, nuk shkel dinjitetin e asnjë viktime, por tregon me fakte mizorinë e barbarinë,  që kanë kryer serbët mbi popullatën e  femrat e pambrojtura  gjatë luftës. Sulmi që po i bëhet, deputetes Flora Brovina, për shkak të publikimit të fotove, ku dokumentohet një ...

Më shumë...

Në Skenderaj janë përkujtuar sot dëshmorët e UÇK-së Gani Uka, Muharrem Zeneli dhe Skender e Mustafë Skenderi

Në Skenderaj janë përkujtuar sot dëshmorët e UÇK-së Gani Uka, Muharrem Zeneli dhe Skender e Mustafë Skenderi

Kryetari i Skënderajt, Bekim Jashari i përkujtuar dëshmorët e UÇK-së, në ditën e rënies së tyre Gani Uka e Muharrem Zeneli në Ticë, Skender e Mustafë Skenderi në Kompleksin e Dëshmorëve në Marinë, si dhe Kujtim Ahmetin në Varrezat e Dëshmorëve në Tërnafc. “Me lule të varret e tyre, në ...

Më shumë...

Qytetarët e Kosovës meritojnë një sistem drejtësie që mbanë individët përgjegjës për veprimet e tyre korruptuese

Qytetarët e Kosovës meritojnë një sistem drejtësie që mbanë individët përgjegjës për veprimet e tyre korruptuese

Qytetarët e Kosovës meritojnë një sistem drejtësie që mbanë individët përgjegjës për veprimet e tyre korruptuese, thuhet në deklaratën e Ambasadës amerikane në Prishtinë. Lidhur me këtë, ambasada e ShBA-së është duke ndërmarrë hapa për të siguruar që individëve të cilët janë të përfshirë në rastet e mëdha të korrupsionit ...

Më shumë...

Abelard Tahiri: Pasuria e përfituar në mënyrë të jashtëligjshme do të konfiskohet pa përjashtim

Abelard Tahiri

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, duke folur për ndryshimet e legjislacionit që janë bërë gjatë mandatit të tij, ka thënë se këto janë përgjigja më e mirë që institucionet tona i kanë dhënë keqpërdoruesve, shkelësve të ligjit, duke iu dhënë mesazh të qartë se vendi ynë nuk do të toleroj ...

Më shumë...

Ministri Berisha: Të arriturat e FSK-së janë suksese të përbashkëta të Kosovës dhe aleatëve perëndimorë

Ministri Berisha: Të arriturat e FSK-së janë suksese të përbashkëta të Kosovës dhe aleatëve perëndimorë

Në mjediset e Ministrisë së Mbrojtjes, për herë të parë pas miratimit të ligjeve për Ministrinë dhe FSK-në, filloi punimet konferenca dyditore ,,FSK dhe Partnerët 2019-I’’ me pjesëmarrje të atasheve të Mbrojtës të shteteve partnere, KFOR-it dhe Ekipit Këshillues Ndërlidhës të NATO-s për Ministrinë e Mbrojtjes (MM) dhe Forcën e ...

Më shumë...

Komuna e Prizrenit dhe “Jetimat e Ballkanit” marrëveshje për ndërtimin e 30 shtëpive për nevojtarë

Komuna e Prizrenit dhe "Jetimat e Ballkanit" marrëveshje për ndërtimin e 30 shtëpive për nevojtarë

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka sot ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me shoqatën bamirëse “Jetimat e Ballkanit”, për ndërtimin e 30 shtëpive për familjet në nevojë, sipas formës çelësa në dorë. Pas nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje, kryetari Haskuka falenderoi shoqatën “Jetimat e Ballkanit” për bashkëpunimin e treguar për krijimin ...

Më shumë...

Haradinaj thotë se nuk do të ndalemi derisa ta fitojmë betejën për drejtësi dhe ta kodifikojmë të drejtën tonë

Haradinaj thotë se nuk do të ndalemi derisa ta fitojmë betejën për drejtësi dhe ta kodifikojmë të drejtën tonë

“Ne nuk do të ndalemi derisa ta fitojmë betejën për drejtësi dhe ta kodifikojmë të drejtën tonë, duke bërë ligje që mbrojnë të vërtetën e Kosovës, që krimet të mos kalojnë pa u dënuar dhe që secili që mohon krimet kundër njerëzimit në Kosovë e gjenocidin, të përgjigjet para drejtësisë”, ...

Më shumë...

Sherifi: Rezoluta për gjenocidin serb nuk është hapi i fundit, por hapi i parë për krimet që kanë ndodhur në Kosovë

Sherifi: Rezoluta për gjenocidin serb nuk është hapi i fundit, por hapi i parë për krimet që kanë ndodhur në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentarë të Nismës, Bilall Sherifi ka prezantuar rezolutën që është përgatitur nga grupet parlamentare për gjenocidin serb në Kosovë. Ai ka thënë rezoluta nuk është hapi i fundit, por hapi i parë për krimet që kanë ndodhur në Kosovë. “Jam sot para jush që të prezantojë rezolutën ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: Ukshin Hoti ishte dhe mbetet ndër vizionarët e mendimtarët më të mëdhenj të kombit tonë

Fatmir Limaj: Ukshin Hoti ishte dhe mbetet ndër vizionarët e mendimtarët më të mëdhenj të kombit tonë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka kujtuar 20-vjetorin e rrëmbimit të veprimtarit të çështjes kombëtare Ukshin Hoti. Ai e ka vlerësuar Hotin si ndër vizionarët e mendimtarët më të mëdhenj të kombit tonë. “Sot bëhen 20 vjet nga zhdukja e veprimtarit të shquar të çështjes sonë kombëtare, Ukshin Hoti. Ukshin ...

Më shumë...

Sot në Prishtinë është mbajtur Akademi përkujtimore në 20-vjetorin e rënies heroike të heroit, Abaz Thaçi

Sot në Prishtinë është mbajtur Akademi përkujtimore në 20-vjetorin e rënies heroike të heroit, Abaz Thaçi

Në Prishtinë sot është mbajtur Akademi përkujtimore në 20-vjetorin e rënies së heroit, Abaz Thaçi. Akademia u organizua nën kujdesin e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, në kuadër të manifestimit tradicional “Ditet e Shqipes”. Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, duke folur për veprën e heroit Abaz Thaçi, tha se ai ...

Më shumë...

Kurti: Ukshin Hoti e ka dashur shtetin si republikë, popullin si kryengritje, lirinë si zhvillim dhe demokracinë si mënyrë

Kurti: Ukshin Hoti e ka dashur shtetin si republikë, popullin si kryengritje, lirinë si zhvillim dhe demokracinë si mënyrë

Sa më shumë që kalojnë vitet aq më shumë na mungon Ukshin Hoti. Na mungon secili tipar i tij: na mungon Ukshin Hoti si politikan intelektual e veprimtar patriot, na mungon Ukshin Hoti si diplomat i kulturuar e profesor shkencëtar, na mungon Ukshin Hoti si tribun prijës e busullë etike. ...

Më shumë...

Liburn Aliu thotë se prania e Ukshin Hotit sot në politikën kosovare do të ishte tejet e nevojshme

Liburn Aliu thotë se prania e Ukshin Hotit sot në politikën kosovare do të ishte tejet e nevojshme

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, në ditën kur po kujtohet veprimtari Ukshin Hoti bashkë me të pagjeturit e tjerë, ka folur për momentet e fundit me të në burg. Theksoi se prania e Ukshin Hotit sot në politikën kosovare do të ishte tejet e nevojshme. Aliu tha se me ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj është takuar me Komisionerin për Tregti për Evropë në Britaninë e Madhe, Andrew Mitchell

Kryeministri Haradinaj është takuar me Komisionerin për Tregti për Evropë në Britaninë e Madhe, Andrew Mitchell

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është takuar me Komisionerin për Tregti për Evropë në Britaninë e Madhe, Andrew Mitchell. Sipas tij, mbështetjen e jashtëzakonshme dhe marrëdhëniet e shkëlqyera me Britaninë e Madhe ka ardhur koha t’i shndërrojmë në një dimension të ri të bashkëpunimit. “Mbështetjen e jashtëzakonshme dhe marrëdhëniet e ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli thotë se për krimet që kanë ndodhur ndaj shqiptarëve ka për t’u përgjigjur shteti serb

Kryekuvendari Veseli thotë se për krimet që kanë ndodhur ndaj shqiptarëve ka për t’u përgjigjur shteti serb

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka vizituar sot vendin ku ruhen eksponatet e rrobave të të vrarëve në luftën e fundit në Kosovë. Kryekuvendari ka thënë se për krimet që kanë ndodhur ndaj shqiptarëve ka për t’u përgjigjur shteti serb. “Serbia duhet të distancohet nga krimet që kanë ...

Më shumë...