MIT
mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 4)

Lajmet

Mijëra protestues në Australi, kanë bërë thirrje për veprime kundër ndryshimeve klimatike në planetin tonë

Mijëra protestues në Australi, kanë bërë thirrje për veprime kundër ndryshimeve klimatike në planetin tonë

Dhjetëra mijëra protestues u takuan sot në Australi, si pjesë e një fushate protestuese botërore, duke bërë thirrje për veprime kundër ndryshimeve klimatike. Disa nga tubimet e para nisën në qytetin më të madh të Australisë, Sidnej dhe kryeqytetin Kanberra. Demonstruesit australianë u bënë thirrje autoriteteve të vendit – i ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Prioriteti kryesor i imi do të jetë ekonomia e lirë, prodhuese edhe inovatime, kjo i jep Kosovës një epokë të re

Kadri Veseli: Prioriteti kryesor i imi do të jetë ekonomia e lirë, prodhuese edhe inovatime, kjo i jep Kosovës një epokë të re

Kryetari i PDK-së njëhërësh kandidati për kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli sot pasdite ka shpalosur programin e tij ekonomik. Në një takim me përfaqësuesit e Odave Ekonomike dhe përfaqësues të bizneseve, Veseli iu ka premtuar atyre se në qeverisjen e ardhshme nuk do t’i ngarkojnë me asnjë tatim të ri, ...

Më shumë...

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka pritur sot në takim ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka pritur sot në takim ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet

Në kuadër të bashkëpunimit ndërmjet institucionit të Prokurorit të Shtetit dhe Ambasadës Zvicerane, Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka pritur sot në takim ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet. Siç njofton Prokuroria e Shtetit përmes një komunikate, Lumezi ka njoftuar Ambasadorin Lebet me punën dhe të arriturat e Prokurorit ...

Më shumë...

KMDLNj kërkon të bëhen hetime në MASHT që ka përgjegjësi për arsimin parauniversitar dhe universitar

KMDLNj kërkon të bëhen hetime në MASHT që ka përgjegjësi për arsimin parauniversitar dhe universitar në Kosovë

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut kërkon të bëhen hetime në MASHT që ka përgjegjësi për arsimin në Kosovë, nga ai elementar e deri te ai universitar sikur që kërkon që të pamundësohen të gjitha presionet dhe ndërhyrjet politike dhe partiake në Universitetin “Hasan Prishtina”. ...

Më shumë...

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili e nënshkruan Listën e re e barnave esenciale e cila hyn në fuqi sot

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili e nënshkruan Listën e re e barnave esenciale e cila hyn në fuqi sot

Është nënshkruar sot Lista e re e barnave esenciale e cila hyn në fuqi sot. Në këtë listë janë rreth 100 barna të reja për sektorin e shëndetësisë publike, si dhe gjenden edhe barna për Onkologji dhe sëmundje të rralla. Nga të pranishmit në këtë ceremoni, Lista e re e ...

Më shumë...

Zyra e BE-së në Kosovë është shprehur e gatshme përmes ekipit vëzhgues të monitorojë zgjedhjet nacionale të 6 tetorit

Zyra e BE-së në Kosovë është shprehur e gatshme përmes ekipit vëzhgues të monitorojë zgjedhjet nacionale të 6 tetorit

Zyra e BE-së në Kosovë është shprehur e gatshme përmes ekipit vëzhgues të monitorojë zgjedhjet nacionale të 6 tetorit në Kosovë dhe kanë kërkuar që gjithë procesi zgjedhor të shkojë në mënyrë të rregullt. Përmes një konference për media, zyrtarë të ekipit vëzhgues dhanë detaje për misionin e tyre dhe ...

Më shumë...

Ish-ushtari i UÇK-së, njëherit kapiten i FSK-së, Petrit Bojaxhiu ftohet nga Gjykata Speciale

Ish-ushtari i UÇK-së, njëherit kapiten i Shtabit të Përgjithshëm të FSK-së, Petrit Bojaxhiu ftohet nga Gjykata Speciale

Petrit Bojaxhiu, ish-ushtar i UÇK-së, njëherit edhe  kapiten i Shtabit të Përgjithshëm të FSK-së, do ta paraqitet para zyrëve të Prokurorit të Specializuar në Hagë. “OVL-UÇK dega në Sharr njofton se ish-ushtari i UÇK-së njëherit edhe kapiten i Shtabit të Përgjithëshem të FSK-së Petrit Bojaxhiu i është dërguar ftesë nga ...

Më shumë...

Ndërron jetë nënoficeri i lartë i Forcës së Sigurisë të Kosovës, Njazi Uruqi

Ndërron jetë nënoficeri i lartë i Forcës së Sigurisë të Kosovës, Njazi Uruqi

Ministria e Mbrojtjes njofton se sot pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë nënoficeri i lartë i Forcës së Sigurisë të Kosovës, rreshter i parë, Nijazi Jetullah Uruqi. Homazhet për nënoficerin e lartë Nijazi Uruqi do të mbahen sot, më 20.09.2019, duke filluar nga ora 12:00-13:00 në kazermën ,, ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi gjatë vizitës në SHBA takon pjesëtarët e FSK-së që po trajnohen në Gardën Kombëtare të Iowa-s

Kryetari Thaçi gjatë vizitës në SHBA takon pjesëtarët e FSK-së që po trajnohen në Gardën Kombëtare të Iowa-s

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i cili gjendet në Iowa të SHBA-së, ka vizituar Gardën Kombëtare të shtetit Iowa, ku është pritur nga Gjeneralmajori Benjamin Corell dhe ka takuar pjesëtarët e FSK-së që janë duke ndjekur trajnimet atje. Përmes një njoftimi për media, të zyrë së  presidencës thuhet se “Thaçi ...

Më shumë...

Në Pejë mbi 80 anëtarë të rinj kanë aderuar në Nisma gjatë paraqitjes se prioriteteve qeverisëse nga Fatmir Limaj

Mbi 80 anëtarë të rinj kanë aderuar në Nismën Socialdemokrate në Pejë gjatë paraqitjes se prioriteteve qeverisëse nga Limaj

Kryetari i Nismës Socialdemokrate dhe kandidati i koalicionit NISMA – AKR – PD, Fatmir Limaj, të enjten, para strukturave në Pejë, ka paraqitur prioritetet qeverisëse. E aty në takim, aderuan mbi 80 anëtarë të rinj, derisa kandidati për shef të qeverisë, tha që do të shënojnë fitore spektakolare. Limaj gjithashtu ...

Më shumë...

Kyle Scott: Qeveria e re e Kosovës duhet të jetë e gatshme për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe

Kyle Scott: Qeveria e re e Kosovës duhet të jetë e gatshme për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe

Ambasadori në shkuarje i SHBA-së në Beograd, Kyle Scott, paralajmëroi të enjten se vendi i tij do të vazhdojë të inkurajojë rifillimin e dialogut. Ai  gjatë një takimi lamtumirës me kryetarin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, tha se Qeveria e re e Kosovës duhet të jetë e gatshme për heqjen e ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Kosova e 17 shkurtit është sot fakt i pakthyeshëm, falë të gjithë atyre që na qëndruan në krah

Ramush Haradinaj: Kosova e 17 shkurtit është sot fakt i pakthyeshëm, falë të gjithë atyre që na qëndruan në krah

Kandidati për kryeministër nga koalicioni AAK-PSD, Ramush Haradinaj, ka thënë se Dushkaja e Gjakovës siç hyri në rresht për çlirimin e vendit dikur, sot është rreshtuar me konceptin 100% shtet, si konfirmim i vendimeve të mëdha. “Kosova e 17 shkurtit është sot fakt i pakthyeshëm, falë të gjithë atyre që na ...

Më shumë...

Kadri Veseli: SHBA-të kurrë nuk e kanë hapur opsionin e ndarjes së Kosovës dhe shkëmbimit të territoreve

Kadri Veseli: SHBA-të kurrë nuk e kanë hapur opsionin e ndarjes së Kosovës dhe shkëmbimit të territoreve

Kandidati për kryeministër nga PDK-ja, Kadri Veseli, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e kanë përmendur asnjëherë opsionin e shkëmbimit të territoreve. “Demarkacioni e ka rrëzuar një kryeministër. E ka rrëzu kryetarin e vet për me dal tash kandidate për kryeministre”. “Të dialogu aq kanë spekuluar, aq kanë dëmtuar ...

Më shumë...

Bordi i Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit mori vendime të rëndësishme për procesin e privatizimit

Bordi i Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit mori vendime të rëndësishme për procesin e privatizimit

Bordi i Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit mbajti mbledhjen e tij të rregullt ku diskutoi dhe morri vendime të rëndësishme për procesin e privatizimit dhe të likuidimit të ndërmarrjeve shoqërore në përputhje me mandatin e vet ligjor. Në këtë mbledhje Bordi i Drejtorëve miratoi, pas shqyrtimit, raportin e Komisionit ...

Më shumë...

50 oficerë të Gardës Kombëtare të Ajovës vizitojnë FSK-në

50 oficerë të Gardës Kombëtare të Ajovës vizitojnë FSK-në

Një delegacion, prej 50 oficerësh dhe nënoficerësh të “Staff Ride“ të Gardës Kombëtare të Ajovës, nga data 16-20 shtator 2019, po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë. Në kuadër të kësaj vizite, delegacioni „Staff Ride“ nga Ajova së bashku me oficerë dhe nënoficerë të Forcës së Sigurisë të Kosovës, kanë ...

Më shumë...

“Urdhri i Lirisë” i jepet familjes së Sabit Zogajt, nga Fshati i Ri

“Urdhri i Lirisë” i jepet familjes së Sabit Zogajt, nga Fshati i Ri

Në 20-vjetorin e themelimit të TMK-së, dy ish-shefet e Shtabit të UÇK-së, Agim Çeku dhe Bislim Zyrapi, sot e kanë vizituar shtëpinë ku ishte vendosur Qeveria e Përkohshme e Kosovës dhe Komandanti i Përgjithshëm i UÇK-së, në Fshatin e Ri të Rrafshnaltës. Familjes së Sabit Zogajt, pronar i shtëpisë, këshilltari ...

Më shumë...