tv dielli
kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 2)

Lajmet

Qeveria Kurti emëron nëpër borde militantët e Vetëvendosjes, njëjtë sikur qeveritë paraprake

Qeveria Kurti emëron nëpër borde militantët e Vetëvendosjes, njëjtë sikur qeveritë paraprake

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka emëruar sot për kryesues dhe drejtor të Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Prishtina”, kandidatin e Vetëvendosjes për deputet në zgjedhjet e 6 tetorit Mentor Hysenin. Ai në gusht të vitit të kaluar është anëtarësuar në partinë e kryeministrit në detyrë, Albin ...

Më shumë...

Ministrja Hajdari: Mentor Hyseni e Artan Dërmaku janë njerëz që ju beson Qeveria dhe nuk vjedhin

Ministrja Hajdari: Mentor Hyseni e Artan Dërmaku janë njerëz që ju beson Qeveria dhe nuk vjedhin

Ministrja në detyrë e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike (MEPTINIS), Rozeta Hajdari, ka reaguar pas lajmeve se anëtarët e Lëvizjes Vetëvendosje janë emëruar në krye të bordeve të ndërmarrjeve publike. Hajdari ka thënë se është e vërtetë se Mentor Hyseni e Artan Dërmaku janë anëtarësuar së voni ...

Më shumë...

Kurti ka emëruar Enis Berishën, kryesues dhe drejtor në Bordin Hekurudhat e Kosovës – Infrakos” Sh.A.

Kurti ka emëruar Enis Berishën, kryesues dhe drejtor në Bordin Hekurudhat e Kosovës – Infrakos” Sh.A.

Qeveria, Kurti ka emëruar,  Enis Berishën kryesues dhe drejtor në Bordin e Përkohshëm të ndërmarrjes publike qendrore “Hekurudhat e Kosovës – Infrakos” Sh.A. Dy vjet më parë për Berishën mediat kanë raportuar për shumë keqpërdorime të detyrës së tij. Berisha në kohën kur ishte drejtor i përgjithshëm i Autoritetit Rregullativ ...

Më shumë...

IKSHPK: Edhe pse moti po përmirësohet, qytetarët duhet të rrijë në shtëpi, ta mbajnë distancën fizike dhe të mos grumbullohen

IKSHPK: Edhe moti po o përmirësohet qytetarët të rrijnë në shtëpi, ta mbajnë distancën fizike dhe të mos grumbullohen

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës u ka bërë thirrje qytetarëvre që të rrijnë në shtëpi. Në njoftim thuhet se moti po përmirësohet andaj lusin qytetarët që të mos grumbullohen dhe të qëndrojnë në shtëpitë e tyre. “Jemi në fillim të prillit, moti po përmirësohet andaj lusim qytetarët të ...

Më shumë...

“Bloomberg”: Kina nuk e ka zbuluar numrin e vërtetë të infeksioneve dhe vdekjeve nga koronavirusi

"Bloomberg": Kina nuk e ka zbuluar numrin e vërtetë të infeksioneve dhe vdekjeve nga koronavirusi

Agjencia Amerikane e lajmeve, “Bloomberg”, ka përmendur zyrtarët e lartë, të cilët  kanë thënë se Kina nuk e kishte zbuluar numrin e vërtetë të infeksioneve dhe vdekjeve nga koronavirusi. Raportet e agjencisë nga zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë, të cilët janë informuar nga agjencitë e fundit të inteligjencës se informacionet ...

Më shumë...

UNICEF e ndihmon sistemin e shëndetësisë në Kosovë më 3.6 ton furnizime kryesisht pajisje mbrojtëse

UNICEF e ndihmon sistemin e shëndetësisë në Kosovë më 3.6 ton furnizime kryesisht pajisje mbrojtëse

Ndihma mjekësore nga UNICEF-i kanë arritur në Kosovë, si pjesë e mbështetjes për sistemin e shëndetësisë në kuadër të krizës së koronavirusit. Sot, 3.6 ton furnizime janë dërguar në Ministrinë e Shëndetësisë për të mbështetur punonjësit shëndetësor në vijën e parë të luftës kundër COVID-19 në Kosovë, përfshirë këtu: 36,200 ...

Më shumë...

Kryeministri në shkarkim, Albin Kurti, shpërfillë propozimin e kryetarit Thaçi për zgjedhjen e mandatarit

Kryeministri në shkarkim, Albin Kurti, shpërfillë propozimin e kryetarit Thaçi për zgjedhjen e mandatarit

Kërkesa e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, një ditë më parë, drejtuar  liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, që të propozojë kandidatin e ri për kryeministër të vendit, mori një përgjigje shpërfillëse se kjo do të ndodh “në një moment të përshtatshme, në këtë kohë të koronavirusit”. Edhe kjo shpërfillje ...

Më shumë...

Të karantinuarit në Qendrën e Studentëve gjatë protestës kanë thyer dritare e dyer brenda konviktit numër 3 dhe 4

Të karantinuarit në Qendrën e Studentëve gjatë protestës kanë thyer dritare e dyer brenda konviktit numër 3 dhe 4

Të karantinuarit në Qendrën e Studentëve janë revoltuar si shkak i neglizhencës nga institucionet e Kosovës dhe sonte kanë organizuar protestë ku ka ndodhur edhe një rrahje. Lajmin e ka konfirmuar për mediet edhe zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Bajram Krasniqi. Mbrëmë rreth orës 23:00, në Konviktin nr. 3, në ...

Më shumë...

Pal Lekaj: Qeveria Kurti, u rrëzua sepse bëri dëme të mëdha dhe i prishi raportet me Amerikën

Pal Lekaj: Qeveria Kurti, u rrëzua sepse bëri dëme të mëdha dhe i prishi raportet me Amerikën

Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, ka thënë se qeveria e kryeministrit në detyrë të Kosovës, Albin Kurti, u rrëzua sepse bëri dëme të mëdha dhe i prishi raportet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Mirë është të rrëzohet  një qeveri që nuk ka koordinim mes partnerëve. Ne kemi menduar që ...

Më shumë...

Ish-ambasadori amerikan në Serbi, Michael Polt, thotë se Kosova ka të drejtë të kërkojë trajtim reciprok me Serbinë

Ish-ambasadori amerikan në Serbi, Michael Polt, thotë se Kosova ka të drejtë të kërkojë trajtim reciprok me Serbinë

Ish-ambasadori amerikan në Serbi, Michael Polt, ka thënë se Kosova ka të drejtë të kërkojë trajtim reciprok tregtar me Serbinë. Polt, duke e shpërndarë një artikull të “The New York Times” me titull “SHBA-ja kundërshton ‘barrierat e reja’ ndaj mallrave serbe”, ka kritikuar presionin që Amerika po i bën Kosovës ...

Më shumë...

Jens Stoltenberg: NATO u krijua për t’u marrë me krizat, kështu që ne mund të ndihmojmë në frenimin e COVID-19

Jens Stoltenberg: NATO u krijua për t’u marrë me krizat, kështu që ne mund të ndihmojmë në frenimin e COVID-19

Ministrat e jashtëm të vendeve të NATO-s përgatitën aleancën e mbrojtjes për veprime të mëtejshme në pandeminë aktuale të koronavirusit gjatë një konference video duke nënvizuar gatishmërinë e saj për t’iu përgjigjur kërcënimeve. “NATO u krijua për t’u marrë me krizat, kështu që ne mund të ndihmojmë,” deklaroi udhëheqësi i ...

Më shumë...

Eurodeputetët kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën, marrë parasysh krizën politike

Eurodeputetët kërkojnë kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën, marrë parasysh krizën politike në Prishtinë

Zyra për shtyp e Parlamentit Evropian, i cili në rrethanat e krizës së pandemisë punon me kapacitete shumë të kufizuara, ka shpërndarë një komunikatë me të cilën shprehet kënaqësi për vendimin e Qeverisë së Kosovës lidhur me heqjen e tarifës 100 për qind për importin e mallrave nga Serbia dhe ...

Më shumë...

Veseli: Partia Demokratike e Kosovës do të jetë opozitë e fuqishme dhe e zëshme e cila do të jetë model

Kadri Veseli: Do të jemi opozitë e fuqishme dhe e zëshme e cila do të jetë model

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka ripërsëritur se do të jenë opozitë e fuqishme. Veseli duke folur për situatën aktuale politike në vend, tha se zgjedhjet si opsion në princip do të ishin më të mira. Ai edhe njëherë ka ripërsëritur se partia që ai drejton në ...

Më shumë...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë konfirmon se 33 personat e testuar të fshatit Miradi e Ulët, kanë dalë negativë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë konfirmon se 33 personat e testuar të fshatit Miradi e Ulët, që i përkisnin rrethit familjar të tre të infektuarve me COVID-19, kanë dalë negativë. Ky është një lajm i mirë për banorët e këtij fshati, por edhe për të gjithë qytetarët e komunës së Fushë ...

Më shumë...

Shumë banorë të fshatit Dumnicë të Besianës kanë protestuar përpara policëve të vendosur në hyrje të fshatit

Shumë banorë të fshatit Dumnicë të komunës së  Besianës kanë protestuar  dje përpara policëve të vendosur në hyrje të fshatit, duke kërkuar që ky fshat të hiqet nga karantina. Vendimi që Dumnica e Poshtme, Dumnica e Epërme dhe Llausha, të futen në karantinë është bërë me 15 mars, pasi një ...

Më shumë...

Eugena Tomini thotë se piku i situatës me koronavirus në Shqipëri mund të jetë java e tretë e prillit

Shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Eugena Tomini thotë se piku i situatës me koronavirusin në Shqipëri mund të jetë java e tretë e prillit, sipas të gjitha pritshmërive, megjithatë gjithçka mbetet për t’u parë. Ajo tha se masat e marra kufizuese dhe izoluese të qytetarëve në shtëpi, ...

Më shumë...