kek
MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet (faqe 2)

Lajmet

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj, ka dorëzuar sot në Kuvend zyrtarisht letrën e dorëheqjes

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj, ka dorëzuar sot në Kuvend zyrtarisht letrën e dorëheqjes

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj, ka dorëzuar në Kuvend zyrtarisht letrën e dorëheqjes. Sot, kryeministri në dorëheqje i Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dorëzuar në Kuvend zyrtarisht letrën e dorëheqjes së tij. Siç bëhet e ditur në njoftimin për medie, letra e dorëheqjes u është proceduar menjëherë anëtarëve të ...

Më shumë...

Kosnett: Bob Dole i ka pri kauzës për liri, prandaj nuk është risi që ai ka mbështetur përpjekjet e Kosovës

Kosnett: Bob Dole i ka pri kauzës për liri, prandaj nuk është risi që ai ka mbështetur përpjekjet e Kosovës

Në ditëlindjen e senatorit Bob Dole iniciohet ideja për ndërtimin e një busti në nder të tij. Kështu bëri të ditur sot kryeministri në dorëheqje Ramush Haradinaj, sipas të cilit ideja e ndërtimit të këtij busti kishte ardhur nga qytetarët. Sipas tij, vizita e senatorit Bob Dole gjatë viteve 90-ta ...

Më shumë...

Ata që pranuan bisedime me Serbinë pas shpalljes së verdiktit të GJND-së, nuk duhet ta kujtojnë këtë ditë

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë

Sot, në nëntë-vjetorin e verdiktit të Gjykatës Ndërkombëtarë e Drejtësisë, e cila më 22 korrik të vitit 2010 kishte saktësuar se “Shpallja e pavarësisë së Kosovës nuk binte ndesh me të Drejtën Ndërkombëtare”, krerët e Shtetit po e përkujtojmë atë ditë me retorikë boshe politike, por pa përmendur fatin se ...

Më shumë...

Fatmir Limaj thotë se vendimi i GJND-së ishte goditja më e madhe për kundërshtarët e pavarësisë së Kosovës

Fatmir Limaj thotë se vendimi i GJND-së ishte goditja më e madhe për kundërshtarët e pavarësisë së Kosovës

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se sot bëhen 9 vjet kur Gjykata Ndërkombëtarë e Drejtësisë legjitimoi pavarësinë e Kosovës të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008. Zëvendëskryeministri i Kosovës, thotë se ky vendim mbetet ndër sukseset më të mëdha të Kosovës në arenën ndërkombëtarë, duke i ...

Më shumë...

Haradinaj: Një nga datat më të rëndësishme të shtetësisë së Kosovës është edhe 22 korriku i vitit 2010

Haradinaj: Një nga datat më të rëndësishme të shtetësisë së Kosovës është edhe 22 korriku i vitit 2010

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, e cilësoi vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për pavarësinë e Kosovës si historik. Para nëntë vitesh, më 22 korrik 2010 GJND shpalli verdiktin se pavarësia e Kosovës është legjitime dhe e drejtë dhe nuk bie ndesh me të Drejtën Ndërkombëtare. Haradinaj kujtoi se një ...

Më shumë...

Sot në mesditë mblidhet Komisioni për Arsim për të shqyrtuar vendimet e Këshillit Shtetëror të Cilësisë

Sot në mesditë mblidhet Komisioni për Arsim për të shqyrtuar vendimet e Këshillit Shtetëror të Cilësisë

Sot në orën 13:00, Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi do të mbajë mbledhje. Ditë më parë, mbledhja e këtij komisioni që kishte të njëjtën pikë në rend dite dështoi, kjo pasi shumica e anëtarëve nuk ishin të pranishëm. Për mbledhjen e sotme, kryetari i ...

Më shumë...

Sot bëhen 9 vjet që kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë ka vendosur në favor të pavarësisë së Kosovës

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë

Sot mbushen 9 vjet që kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë ka shpallur vendimin këshillëdhënës, sipas të cilit Deklarata e Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Me 10 vota pro dhe 4 kundër anëtarët e Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës kishin vendosur në favor të ...

Më shumë...

Daniel Serwer thotë se Gjykata Kushtetuese ia ka kthyer Qeverisë rolin prijës në procesin e dialogut me Serbinë

Daniel Serwer thotë se Gjykata Kushtetuese ia ka kthyer Qeverisë rolin prijës në procesin e dialogut me Serbinë

Eksperti amerikan për çështjen e Ballkanit, Daniel Serwer, vlerëson se Gjykata Kushtetuese ia ka kthyer Qeverisë rolin prijës në procesin e dialogut me Serbinë. Kushtetuesja e ka vlerësuar si jokushtetues Ekipin e dialogut të krijuar nga partnerët e koalicionit të kryeministrit të dorëhequr, Ramush Haradinaj, me mbështetje të deputetëve opozitarë ...

Më shumë...

Haxhiu: Vendi është buzë greminës, nuk na duhen eksperimentimet me koalicione e pazare për interesa të Serbisë

Haxhiu: Vendi është buzë greminës, nuk na duhen eksperimentimet me koalicione e pazare për interesa të Serbisë

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka deklaruar se në zgjedhjet e ardhshme qytetarët e kanë shansin ideal për të përmbysur një cikël 20-vjeçar të keqqeverisjes, krimit, korrupsionit, varfërisë, pabarazisë dhe mungesës së drejtësisë. “Vendi është buzë greminës dhe nuk kemi kohë të shohim eksperimentime me koalicione e pazare për ...

Më shumë...

Partitë politike në vend shprehen të gatshme për zgjedhje pas dorëheqjes se kryeministrit Haradinaj

Partitë politike në vend shprehen të gatshme pë zgjedhje pas dorëheqjes se kryeministrit të vendit, Ramush Haradinaj

Për shkak të ftesës në cilësinë e të dyshuarit nga Gjykata Speciale, Ramush Haradinaj, të premten e kaluar ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit. Me dorëheqjen e tij, nënkuptohet që ka rënë edhe Qeveria. Që nga e premtja, e deri më sot, partitë politike kanë kërkuar nga kryetari i ...

Më shumë...

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, sot e dorëzon formalisht dorëheqjen e tij tek kryetari Thaçi

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, sot e dorëzon formalisht dorëheqjen e tij tek kryetari Thaçi

Sot pritet që kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, të dorëzojë edhe formalisht dorëheqjen tek kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi. Haradinaj njoftoi dorëheqjen të premten që kaloi, gjatë mbledhje së qeverisë, ndërsa më pas për për heqjen dorë nga posti i të parit të qeverisë do ta dorëzojë të hënën. Dorëheqja ...

Më shumë...

Kryetari i Degës së PDK-së në Klinë, Sokol Bashota, është ftuar nga Gjykata Speciale

Kryetari i Degës së PDK-së në Klinë, Sokol Bashota, është ftuar nga Gjykata Speciale

Kryetari i Degës së PDK-së në Klinë, Sokol Bashota është ftuar nga Gjykata Speciale. Lajmin e ka konfirmuar edhe kryetari i PDK-së Kadri Veseli. Ai ka reaguar për ftesat e reja të Gjykatës Speciale, të cilat erdhën për ish-zëdhënësin e UÇK-së, Jakup Krasniqi dhe për ish-anëtarin e Shtabit të Përgjithshëm, ...

Më shumë...

Në Holandë iu bë atentat presidentit të Republikës së Çamërisë, z. Festim Lato

Në Holandë iu bë atentat presidentit të Republikës së Çamërisë, z. Festim Lato

Festim Lato, që njihet si themelues i Republikës së Çamërisë dhe shpalljen e pavarësisë së saj nga Greqia, është vrarë sot në Holandë. Për atentatin e Festim Latos, sot familjen Lato në Vlorë e njoftoi Policia Holandeze. Me këtë rast Qeveria e Republikës së Çamërisë, me në krye Kryeministri Ali ...

Më shumë...

Gjykata e Lartë e Holandës: Trupat holandeze të OKB-së ishin përgjegjëse për masakrën e Srebrenicës

Gjykata e Lartë e Holandës: Trupat holandeze të OKB-së ishin përgjegjëse për masakrën e Srebrenicës

Gjykata e Lartë e Hollandës ka vendosur këtë të premte, se trupat hollandeze paqeruajtëse të OKB-së ishin pjesërisht përgjegjëse për masakrën e Srebrenicës, pasi ata kishin evakuar bazën e tyre Gjykata  u shpreh se paqëruajtësit holandezë të Kombeve të Bashkuara evakuuan bazën e tyre ushtarake pranë Srebrenicës më 13 korrik ...

Më shumë...

NISMA mbanë një takim të jashtëzakonshëm pas dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj

NISMA mbledhin Kryesinë në një takim të jashtëzakonshëm pas dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj

Sekretari i NISMA-s Socialdemokrate, Endrit Shala, ka konfirmuar  një takim të jashtëzakonshëm pas dorëheqjes së kryeministrit dhe ftesave të Gjykatës Speciale. Partia e Fatmir Limajt ka vendosur të mbledhë Kryesinë në një mbledhje të jashtëzakonshme. Ministri Shala ka thënë se aty do të flasin për dorëheqjen e Kryeministrit dhe ftesat ...

Më shumë...

Darmanoviq thotë se dorëheqja e Haradinajt mund t’i japë Vuçiçit dhe Thaçit më shumë hapësirë për negociata

Darmanoviq thotë se dorëheqja e Haradinajt mund t’i japë Vuçiçit dhe Thaçit më shumë hapësirë për negociata

Kryediplomati i Malit të Zi, Srdan Darmanoviq thotë se dorëheqja e Haradinajt mund t’i japë Vuçiçit dhe Thaçit më shumë hapësirë për negociata. Ai thekson se kjo situatë mund të ndikojë në skenarin e ri të dialogut në Bruksel. Në një deklaratë për “Zërin e Amerikës”, Srdan Darmanovic, shprehet se ...

Më shumë...