MIT
kek
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
valamobile
Fillimi / Lajmet (faqe 5)

Lajmet

Thaçi: U bënë njëzet dhe ende nuk dihet se ç’ndodhi me profesorin Ukshin Hoti pas lëshimit nga burgu i Dubravës

Thaçi: U bënë njëzet dhe ende nuk dihet se ç’ndodhi me profesorin Ukshin Hoti pas lëshimit nga burgu i Dubravës

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, e ka kujtuar në 20-vjetorin e zhdukjes veprimtarin e çështjes kombëtare dhe intelektualin Ukshin Hoti. Thaçi përmes një statusi në rrjetin social ka thënë që Hoti ishte një njeri jokonformist i radhitur nga zëri dhe ideali i popullit që i përkiste. “U bënë njëzet vjet ...

Më shumë...

Kitaroviq: Si shkak i mos unitetit të vendeve të BE-së, Kosova padrejtësisht është vendi më i izoluar në Evropë

Kitaroviq: Si shkak i mos unitetit të vendeve të BE-së, Kosova padrejtësisht është vendi më i izoluar në Evropë

Kryetarja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviq, ka thënë se shteti i saj dëshiron liberalizim sa më të shpejtë për kosovarët. Këto komente ajo o ka bërë në konferencën për media pas përfundimit të Samitit të Brdo-Brijunit. “Mos uniteti i vendeve të BE-së, shteteve anëtare, pavarësisht prej frymës pozitive që ka qenë ...

Më shumë...

20 vjet nga zhdukja e veprimtarit të mirënjohur të Lëvizjes Kombëtare, profesorit Ukshin Hoti

Ministri i Pacolli vendos që Ministrinë e Jashtme ta emërtoj me emrin e veprimtarit të shquar Ukshin Hoti

Më 16 maj të vitit 1999 në rrethana ende të pa ndriçuara  është zhdukur Ukshin Hoti. Veprimtari i mirënjohur i Lëvizjes Kombëtare, profesori Ukshin Hoti ka lindur më 17 Qershor të vitit 1943 në fshatin Krushë të Madhe të Rahovecit. Ishte profesor,shkrimtar, filozof, intelektual, atdhetar dhe veprimtar i shquar i çështjes kombëtare gjatë ...

Më shumë...

Major Klodian Tanushi shpallet “Dëshmor i Atdheut”, ndërsa dita e sotme në Shqipëri është shpallur ditë zie

Major Klodian Tanushi shpallet “Dëshmor i Atdheut”, ndërsa dita e sotme në Shqipëri është shpallur ditë zie

Këshilli i Ministrave në Shqipëri ka nderuar major Klodian Tanushin, i cili ra në krye të detyrës gjatë misionit të NATO në Letoni, duke e shpallur “Dëshmor i Atdheut” dhe duke e shpallur ditën e enjte, 16 maj, ditë zie kombëtare. Për nder të Tanushit, ditën e enjte në Shqipëri në ...

Më shumë...

Andin Hoti: Shteti i Serbisë mbanë përgjegjësi direkte për zhdukjen e Ukshin Hotit, ndërsa angazhimi i Kosovës ka qenë i pamjaftueshëm dhe jo serioz

Hoti: Lirimi nga burgu i kriminelit serb dëshmon më së miri Serbia e përkrah krimin dhe kriminelët

Andin Hoti djali i veprimtarit të Ukshin Hotit, aktualisht deputet i Parlamentit të Kosovës në  prononcimin për radion Kosova e Lirë, lidhur me zhdukjen misterioze të Ukshin Hotit, se a është bërë mjaftueshem nga organet shtetërore për zbardhjen e fatit të Tij, apo duhet të mjaftohemi me Akademi përkujtimore, Andini ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës ka caktuar për nesër seancë të re plenare, me 7 pika në rend të ditës

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës për nesër ka caktuar të mbajë një  seancë të re plenare, që ka në rend dite 7 pika. Seanca, si zakonisht parashihet të fillojë  në orën 10:00. Koha për deklarime jashtë rendit të ditës dhe Koha për pyetje parlamentare, janë dy pikat e zakonshme për seancën e ...

Më shumë...

Avdullah Hoti: Kuvendi sot ka dështuar të mbajë seancë për shkak të mungesës së kuorumit

Avdullah Hoti

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka deklaruar sot se në Kuvendin e Kosovës po kalojnë vetëm pikat e pozitës. Në një konferencë për media, Hoti ka thënë se kryeparlamentari Kadri Veseli nuk po merr përgjegjësi për kaosin e krijuar në Kuvend.  Në Kuvendin e ...

Më shumë...

Veseli: Stacioni i trenit në Prishtinë do të bëhet muze i dëbimit të dhunshëm të shqiptarëve nga forcat serbe

Veseli: Stacioni i trenit në Prishtinë do të bëhet muze i dëbimit të dhunshëm të shqiptarëve nga forcat serbe

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga ministri i Kulturës, Kujtim Gashi ka vizituar lokacionin te stacioni i trenave në Prishtinë, i cili sipas propozimit të tij do të shndërrohet në muze të dëbimit të shqiptarëve dhunshëm nga forcat serbe gjatë luftës në Kosovë.  Kryeparlamentari Veseli tha ...

Më shumë...

Ambasadori i Austrisë, Sattler, kërkon nga politikanët shqiptarë ta ndalojnë retorikën e dhunës dhe urrejtjes

Zjarrëvënësit e opozitës kanë hedhur bomba molotov edhe në godinën e Kuvendit

Ambasadori i Austrisë në Tiranë, Johann Sattler deklaroi sot se “politikanët shqiptarë duhet të ndalojnë retorikën e dhunës dhe urrejtjes, dhe duhet të dialogojë për të kapërcyer krizën”. Ai iu bashkua apelit të përfaqësuesve të tjerë ndërkombëtarë për politikën shqiptare, ndërsa theksoi se “përfaqësuesit ndërkombëtar janë këtu për të ndihmuar, ...

Më shumë...

Limaj ka takuar Komisionin Qeveritar për persona të pagjetur, Shoqatat e të Pagjeturve dhe familjarë të tyre

Limaj ka takuar Komisionin Qeveritar për persona të pagjetur, Shoqatat e të Pagjeturve dhe familjar të Pagjeturve

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, njëherësh bashkëkryesues i Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë ka takuar Komisionin Qeveritar për persona të pagjetur, Shoqatat e të Pagjeturve dhe familjar të Pagjeturve. Limaj më këtë rast ka thënë se Kosova po dëshmon përfundimisht dhe atë shumë seriozisht ju ka qasë kësaj çështje shumë ...

Më shumë...

Gjykata e hedh poshtë si të pabazuar padinë e SBASHK-ut ndaj MASHT-it për zëvendësimin e orëve gjatë grevës

Gjykata e hedh poshtë si të pabazuar padinë e SBASHK-ut ndaj MASHT-it për zëvendësimin e orëve gjatë grevës

SBAShK-u përmes një komunikate për media ka bërë të ditur se Gjykata Themelore në Prishtinë ka hedhur poshtë si të pabazuar padinë e kësaj sindikate ndaj MASHT-it për vendimin për zëvendësimin e orëve gjatë grevës së mësimdhënësve. SBAShK ka paralajmëruar se për këtë vendim të Gjykatës Themelore do t’i drejtohet ...

Më shumë...

Bekim Jashari: Qoftë i përjetshëm kujtimi për dëshmorët e kombit Malush Ahmeti dhe Faik Goxhuli

Bekim Jashari: Qoftë i përjetshëm kujtimi për dëshmorët e kombit Malush Ahmeti dhe Faik Goxhuli

Zyrtarë të komunës se Skenderajt të prirë nënkryetari, Nuredin Lushtaku, përfaqësues të OVL-UÇK-së  dhe familjarë të dëshmorëve të kombit ka bërë sot nderime në Kompleksin Memorial në Marinë në nderim të dëshmorëve të kombit Malush Ahmeti dhe Faik Goxhuli. Kryerati Jashari ka thënë se do të jemi përjetësisht mirënjohës ndaj heronjve ...

Më shumë...

Thaçi: Shtetet anëtare të BE-së të jenë më unike dhe më të qarta në proces e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë

Thaçi: Shtetet anëtare të BE-së të jenë më unike dhe më të qarta në proces e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë

Kryetari Thaçi, ka takuar sot ambasadorët dhe shefat e zyrave dhe misioneve ndërkombëtare në Kosovë, për të ndarë me ta opinionet nga takimi i Berlinit dhe pritjet për takimin që do të mbahet në Paris. Ai u shpreh se e ka mirëpritur kthimin e vëmendjes së Gjermanisë dhe Francës në ...

Më shumë...

Hoxhaj: Samiti i Parisit është vendimtar nëse do të kemi një marrëveshje me Serbinë këtë vit

Hoxhaj: Samiti i Parisit është vendimtar nëse do të kemi një marrëveshje me Serbinë këtë vit apo të dështoj

Zëvendëskryeministrit i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se Samiti i Parisit është vendimtar nëse do të kemi një marrëveshje me Serbinë këtë vit apo të dështoj. Ai ka theksuar se në kryeqytetin francez do të duhej të projektoheshin parimet e qarta të dialogut. Këto komente Hoxhaj i ka bërë gjatë ...

Më shumë...

Tryeza përkujtimore, “Dritë për Ukshin Hotin”, mbahet më 16 maj 2019, në orën 16.00 në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë

Tryeza përkujtimore, “Dritë për Ukshin Hotin”, mbahet më 16 maj 2019, në orën 16.00 në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë

Organizuar nga Shoqatat e të Burgosurve Politikë, Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve, Instituti Albanologjik dhe Shoqëria “Lëvizja”, nesër më 16 maj do të mbahet një Tryezë përkujtimore, kushtuar veprimtarit, filozofit dhe politikanit të Kosovës, profesor Ukshin Hoti, fati i të cilit prej 16 majit të vitit 1999 ende nuk është ...

Më shumë...

Veseli: Meritën kryesore për themelimin e Tribunalit për krimet serbe e kanë vet familjet e viktimave dhe të pagjeturve

Veseli: Meritën kryesore për themelimin e Tribunalit për krimet e Serbisë, e kanë vet familjet e viktimave dhe të pagjeturve

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli ka vizituar shoqatën “Zëri i prindërve” në Mitrovicë, ku është takuar me përfaqësues të shoqatave të të pagjeturve. Duke iu drejtuar familjarëve të të pagjeturve, ai tha se meritën kryesore për iniciativën për themelimin e gjykatës për krimet e Serbisë, e ...

Më shumë...