mbpzhr 2018
kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 5)

Lajmet

Haxhiu: Sa herë ftohen ushtarët e lirisë nga prokuroria me bien ndërmend deputetët që e votuan gjykatën kundër UÇK-së

Haxhiu: Sa herë ftohen ushtarët e lirisë nga prokuroria me bien ndërmend deputetët që e votuan gjykatën kundër UÇK-së

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, ka reaguar pas ftesës që mori bashkëpartiaku i saj Rexhep Selimi nga Gjykata Speciale. Ajo përmes një shkrimi ka thënë se sa herë ftohen ushtarët e lirisë nga prokuroria, i bien ndërmend deputetët e Kuvendit që shkaktuan dëm kur ngritën duart për gjykatën etnike kundër ...

Më shumë...

Thaçi: Franca më rol kyç në procesin e zgjidhjes përfundimtare të paqes Kosovë – Serbi

Thaçi: Franca më rol kyç në procesin e zgjidhjes përfundimtare të paqes dhe njohjes së ndërsjellë Kosovë-Serbi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se Franca mund të luajë rol kyç në procesin e ardhshëm të zgjidhjes përfundimtare të paqes dhe njohjes së ndërsjellë Kosovë-Serbi. Ai këto komente i bëri nga Parisi, ku sot ka shkuar për të marrë pjesë në Forumin e Paqes, të organizuar nga kryetari ...

Më shumë...

Ish-inspektori i SHP të UÇK-së, Rexhep Selimi është ftuar nga Gjykata Speciale në cilësinë e të dyshuarit

Rexhep Selimi

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi, do të merret në pyetje  gjatë javës së ardhshme nga Gjykata Speciale në Holandë. Ai ka thënë se nga Gjykata Speciale është ftuar në cilësinë e të dyshuarit. Ashtu sikurse edhe pothuajse të gjithë anëtarët e SHP të UÇK-së dhe shumë luftëtarë ...

Më shumë...

Qeveria e Serbisë ndan miliona euro për katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës

Qeveria e Serbisë ndan miliona euro për katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës

Qeveria e Serbisë në vazhdimësi ndan miliona euro për komunat me shumicë serbe, me një përqendrim në katër komunat veriore të Kosovës. Sipas projeksioneve të fundit të parashikuara me Projektligjin për buxhet të vitit 2020, Serbia ka paparë të investojë në Kosovë rreth 89 milionë euro të parave të taksapaguesve ...

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara po punojnë në mënyrë “shumë aktive” që Koreja e Veriut të kthehet në tavolinën e bisedimeve

Shtetet e Bashkuara po punojnë në mënyrë “shumë aktive” që Koreja e Veriut të kthehet në tavolinën e bisedimeve

Koreja e Jugut thotë se Shtetet e Bashkuara po punojnë në mënyrë “shumë aktive” që Koreja e Veriut të kthehet në tavolinën e bisedimeve, në mënyrë që të zgjidhen problemet bërthamore dhe të sigurisë në Gadishullin Korean. Kjo deklaratë vjen në kohën kur afati i fundit po afrohet pasi Phenjanin ...

Më shumë...

Edi Rama mendon se Republika e Kosovës nuk është dashur të vet-përjashtohet nga Samiti i Ohrit

Edi Rama mendon se Republika e Kosovës nuk është dashur të vet-përjashtohet nga Samiti i Ohrit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se Kosova nuk është dashur të vet-përjashtohet nga Samiti i Ohrit Ai kështu ka thënë gjatë një konference për medie, pas mbajtjes së këtij samiti, duke theksuar se nuk e ndryshuar qëndrimin se Serbia duhet ta njohë Pavarësinë e Kosovës. “Bashkëpunimi rajonal me vendet ...

Më shumë...

Albin Kurti: Diasporën do ta integrojmë brenda shtetit të Kosovës

Albin Kurti: Diasporën do ta integrojmë brenda shtetit të Kosovës

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje dhe fituesi i zgjedhjeve të 6 tetorit, Albin Kurti, ka premtuar se diasporën do ta integrojnë brenda shtetit të Kosovës. Në fjalën e tij në “Kongresin e dytë ekonomik, Unioni i Bizneseve shqiptaro-gjermane në Gjermani”, Kurti ka thënë se duhet të vazhdojë kontributi i mërgatës për ...

Më shumë...

Isa Mustafa: Politikat e Mini-shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve evropiane

Isa Mustafa: Politikat e Mini-shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve evropiane

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa është shprehur kundër Mini-shengenit ballkanik. Ai ka thënë se politikat e mini-shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve evropiane dhe i qon në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia. “Janë këto manovrime të Serbisë për të bishtëruar detyrimet ...

Më shumë...

Thaçi: Ata që me sakrificën e tyre ndërtuan paqen dhe humbën jetën në vendin tonë janë heronj të Kosovës

Thaçi: Ata që me sakrificën e tyre ndërtuan paqen dhe humbën jetën në vendin tonë janë heronj të Kosovës

Në kuadër të ceremonisë së Ditës së Përkujtimit të Mbretërisë së Bashkuar, sot kryetari Hashim Thaçi ka nderuar sakrificën e 14 ushtarëve britanikë, të cilët ranë në krye të detyrës, duke i shërbyer paqes dhe stabilitetit në Kosovë. “Nderim i përjetshëm për rreth 200 gra e burra që humbën jetën si ...

Më shumë...

Haradinaj i përkujton 14-të ushtarët britanik të KFOR-it që kanë humbur jetën gjatë shërbimit të tyre në Kosovë

Haradinaj i përkujton 14-të ushtarët britanik të KFOR-it që kanë humbur jetën gjatë shërbimit në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka përkujtuar 14-të anëtarët e Forcave të Armatosura Britanike, që humbën jetën gjatë shërbimit në vendin tonë. “Sot, me respektin e përjetshëm, përkujtojmë 14-të anëtarët e Forcave të Armatosura Britanike, që humbën jetën gjatë shërbimit me forcat e NATO-s në Kosovë. Liria e popullit tonë, është ...

Më shumë...

Ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Xhavit Elshani, është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Xhavit Elshani, është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Ish-ushtari i UÇK-së, Xhavit Elshani, është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale. Këtë e ka bërë të ditur vetë Elshani përmes një postimi në rrjetin social. Ai thotë se nga Gjykata është ftuar në cilësinë e dëshmitarit. Përmes këtij postimi. Ai ka bërë të ditur se ftesën e ka pranuar ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi e ka refuzuar pjesëmarrjen në Samitin për Mini-Schengenin Ballkanik, që po mbahet sot në Ohër

Thaçi thotë se ka refuzuar pjesëmarrjen në Samitin për Mini-Schengenin Ballkanik që po mbahet sot në Ohër

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se ka refuzuar pjesëmarrjen në Samitin për Mini-Schengenin Ballkanik që po mbahet sot në Ohër. Ai ka thënë se këtë e ka bërë bazuar në disa argumente. “Si President i Republikes së Kosovës, dua të informoj qytetarët se, kam refuzuar pjesëmarrjen time në ...

Më shumë...

Valon Murati: Habitem se sa energji ka kundër bashkimit të shqiptarëve në një shtet, ndër shqiptarët

Valon Murati thotë se vazhdoj të habitem se sa energji ka kundër bashkimit të shqiptarëve në një shtet, ndër shqiptarët

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati ka theksuar se shqiptarët i gëzohen bashkimit të Gjermanëve, po një pjesë e tyre shpenzojnë energji kundër bashkimit të shqiptarëve! Ai thotë se një pjesë e shqiptarëve janë kundër bashkimit të Kosovës Lindore me Kosovën, dhe të Republikës së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë. ...

Më shumë...

Ambasada britanike, organizon sot ceremoninë e përkujtimit të 14 ushtarët britanikë që humbën jetën në Kosovë

Ambasada britanike, organizon sot ceremoninë e përkujtimit të 14 ushtarët britanikë që humbën jetën në Kosovë

Ambasada britanike në Prishtinë, sot organizon ceremoninë e ditës së përkujtimit të Mbretërisë së Bashkuar. Në ceremoni do të përkujtohen të gjithë ata që shërbyen dhe humbën jetën në Kosovë. Pranë memorialit të Mbretërisë së Bashkuar në Prishtinë, do të përkujtojmë 14 anëtarët e Forcave të Armatosura Britanike që humbën ...

Më shumë...

Negociatat në mes të VV-së dhe LDK-së për postin e presidentit anëtarët e shoqërisë civile po i quajnë joparimore

Anëtar të shoqërisë civile i kanë quajtur jo parimore negociatat në mes të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës që po bëhen për postin e presidentit të vendit. Ata kanë thënë se është gabim që bëhen negociata për këtë postë i cili do të lirohet në vitin 2021. Eksponent ...

Më shumë...

Kurti: Qeveria e re do të angazhohet maksimalisht për t’i ofruar diasporës kushte sa më të mira për investime në Kosovë

Në Frankfurt të Gjermanisë po mbahet Kongresi i dytë Ekonomik i Unionit të Bizneseve të Kosovës ku po marrin pjesë qindra përfaqësues të bizneseve shqiptaro-gjermane. Gjatë fjalës para pjesëmarrësve, kryetari i këtij unioni, Nazmi Viqa tha se duhet të krijohet një shoqëri aksionare nga anëtarët e unionit. Ai shtoi më ...

Më shumë...