Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 7)

Lajmet

Rrënohet edhe shtëpia, në Pularinë e Tiranës, ku kishte jetuar, Nexhmie Hoxha nga viti 1997 deri në shkurt të vitit 2020

Rrënohet edhe shtëpia, në Pularinë e Tiranës, ku kishte jetuar, Nexhmie Hoxha nga viti 1997 deri në shkurt të vitit 2020

Në përpjekjet vandale për t’i humbur çdo gjurmë fizike familjes së Enver dhe Nexhmie Hoxhës, profashistët e sotëm të pushteti socialist në Tiranë kanë plaçkitur, kanë rrëmbyer dokumente dhe vlerë dhe na shkatërruar edhe banesën e fundit të Nexhmije Hoxhës, në objektin e dikurshëm të Pularisë së Tiranës. “Në katin ...

Më shumë...

Miqësisë së Edi Ramës nuk mund t’i besohet, sepse ai angazhohet për Shqipërinë e Madhe, thotë Vulini i dëshpëruar

Miqësisë së Edi Ramës nuk mund t’i besohet, sepse ai angazhohet për Shqipërinë e Madhe, thotë Vulini i dëshpëruar

Ministri serb i mbrojtjes, Aleksandër Vulin, ka reaguar ndaj vizitës së kryeministrit shqiptar Edi Rama në Kosovë, gjatë ditës së djeshme. Sipas Vulin, miqësisë së Edi Ramës nuk mund t’i besohet, thuhet në Agjencinë serbe të lajmeve. Vulin tha se Ramës i pëlqen të flas për pajtimin e shqiptarëve me ...

Më shumë...

Arbërie Nagavci e Vetëvendosjes e ka quajtur skandaloz adresimin e kryetarit, Hashim Thaçi, por jo të Prokurorisë Speciale

Arbërie Nagavci e Vetëvendosjes e ka quajtur skandaloz adresimin e kryetarit, Hashim Thaçi, por jo të Prokurorisë Speciale

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci e ka quajtur skandaloz adresimin e presidentit Hashim Thaçi për qytetarët e Kosovës, të parin ky pas propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale për krime lufte. Nagavci thotë se adresimi i kreut të vendit ishte dëshpërues, por që sipas saj, ...

Më shumë...

Ambasadori italian në Kosovë, Nicola Orlando thotë së është koha për heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e Kosovës

Ambasadori italian në Kosovë, Nicola Orlando thotë së është koha për heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e Kosovës

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando ka falënderuar Kroacinë për udhëheqjen gjashtëmujore të Presidencës së Bashkimit Evropian dhe ka uruar Gjermaninë, e cila merr kryesimin e radhës. Ai ka cituar kryeministrin italian Giusseppe Conte të ketë deklaruar se është koha për heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e ...

Më shumë...

Ministri Zemaj paralajmëron përdorimin e forcës së ligjit nëse nuk respektohen masat ndaj virusit korona

Ministri Zemaj paralajmëron përdorimin e forcës së ligjit nëse nuk respektohen masat ndaj virusit korona

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka paralajmëruar se në rast se nuk respektohen masat ndaj koronavirusit do të veprojnë me forcën e ligjit. Shkeljet e rregullave nga kushdo Zemaj thotë se konsiderohen rrezik për jetën e secilit. “Inspektorët sanitar të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës dhe Inspektorët Komunal ...

Më shumë...

Shqiptaro-amerikanët: Për Gjykatën Speciale krimet ndaj shqiptarëve nga shteti serb qenkan “vrasje ligjore”

Shqiptaro-amerikanët: Për Gjykatën Speciale vrasjet e shqiptarëve nga policia dhe ushtria sebe qenkan “vrasje ligjore”

Akademia Shqiptare – Amerikane e Shkencave dhe Arteve me qendër një Nju Jork ka reaguar ndaj aktakuzave të Zyrës së Prokurorit Speciale. Duke u bazuar në aktet dhe normat juridike të studiuara nga anëtarët e akademisë dhe ekspertët e drejtësisë ndërkombëtare, në komunikatën e tyre thonë se kanë gjetur shkelje ...

Më shumë...

Sot është dita e fundit e pezullimit të Ligjit të pagave nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës

Sot është dita e fundit e pezullimit të Ligjit të pagave nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës

Gjykata Kushtetuese e Kosovës në muajin mars pati vendosur ta vazhdojë pezullimin e Ligjit të pagave deri më 30 qershor 2020. Kjo bëri që zyrtarët publikë mos t’i marrin rrogat e rritura sipas Ligjit të pagave i cili ishte miratuar gjatë vitit 2019. Por sot mijëra punëtorët do të marrin ...

Më shumë...

IKSHPK: Zbatimi i rekomandimeve dhe bartja e maskave mbetet obligative për çdo qytetar të Kosovës

IKSHPK: Zbatimi i rekomandimeve dhe bartja e maskave mbetet obligative për çdo qytetar të Kosovës

Ka shkuar në 2 mijë e 799 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se vetëm gjatë së hënës janë evidentuar edhe 122 raste të reja me koronavirus, kështu duke e çuar në 2 mijë e 799 numrin ...

Më shumë...

Edi Rama: Po të numërosh rastet e stërhetuara në territorin e Kosovës lodhesh, po në Serbi, zero

Edi Rama: Po të numërosh rastet e stërhetuara në territorin e Kosovës lodhesh, po në Serbi, zero

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po qëndron në Kosovë në një vizitë zyrtare. Ai më mëngjes ka shpërndarë fjalimin e tij të mbajtur në Kuvendin e Shqipërisë pas publikimit të propozim aktakuzave ndaj kryetarit Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli për krime të supozuara gjatë luftës. “Po të numërosh ...

Më shumë...

Haradinaj: Kosova ka gabuar më formimin e Speciales por tash duhet ta mbajmë obligim ndërkombëtar

Haradinaj: Kosova ka gabuar më formimin e Speciales por tash duhet ta mbajmë obligim ndërkombëtar

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar zhvillimet e fundit që lidhen me aktakuzat e Gjykatës Speciale. Haradinaj ka thënë se Kosova duhet ta ruaj interesin nacional pas zhvillimeve të fundit që lidhen me Gjykatën Speciale. Sipas tij Kosova është dashur të bëjë ofertë për themelimin ...

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Mbajtja e maskave është e domosdoshme, por nuk mund të jetë vepër penale

Ahmeti: Deputetët po flasin për politikat amerikane karshi Rusisë e jo për temat jetike për qytetarët e Kosovës

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se mbajtja e maskave është e domosdoshme, por nuk mund të jetë vepër penale. Sipas kryetarit të kryeqytetit, maskat mund të bëhet obliguese vetëm atëherë kur qytetarët do të kenë mundësi ta sigurojnë atë, pasi në krizën aktuale shuma prej 50 ...

Më shumë...

Kryetari Hashim Thaçi, përmes një video-mesazhi, është paraqitur para qytetarëve pas skandalit të Gjykatës Speciale

Kryetari Hashim Thaçi, përmes një video-mesazhi, është paraqitur para qytetarëve pas skandalit të Gjykatës Speciale

Kryetari Hashim Thaçi, ashtu sikur edhe kishte paralajmëruar përmes një video-mesazhi, është paraqitur për herë të parë para  qytetarëve pas propozim-aktakuzës nga Gjykata Speciale kundër  tij dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli për gjoja  krime lufte. “Gabime politike në paqe mund të kem bërë, por krime lufte asnjëherë. Edhe po ...

Më shumë...

Ministri, Vesel Krasniqi, zhvilloi një bisedë virtuale me ambasadorin amerikan në Kosovë, Philip S. Kosnett

Ministri, Vesel Krasniqi, zhvilloi një bisedë virtuale me ambasadorin amerikan në Kosovë, Philip S. Kosnett

Ministri, Vesel Krasniqi, tha se Ministria që ai e drejton vlerëson lartë bashkëpunimin dhe partneritetin e deritashëm me Qeverinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe me agjencitë, siç janë: USAID dhe MCC, që veprojnë në Kosovë. Ministri tha se Qeveria e Kosovës është e interesuar që të vazhdojë bashkëpunimin ...

Më shumë...

Hoti paralajmëron rikthimin e karantinimit në qytetet dhe vendet ku ka shumë raste të infektuar me koronavirus

Hoti paralajmëron rikthimin e karantinimit në qytetet dhe vendet ku ka shumë raste të infektuar me koronavirus

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pas mbledhjes së Komitetit për Pandeminë, ka deklaruar se mund të rikthehet karantinimi në qytetet ku ka shumë raste me koronavirus. Ai ka thënë se në mbledhje është diskutuar për gjendjen e krijuar. Hoti ka theksuar se nuk mund të lejohet që gjendja të dal ...

Më shumë...

Samiti i Parisit pritet të dështojë si hakmarrje e SHBA-ve ndaj BE-së për dështimin e takimit të 28 qershorit në Shtëpinë e Bardhë

Samiti i Parisit pritet të dështojë si hakmarrje e SHBA-ve ndaj BE-së për dështimin e takimit të 28 qershorit

Diplomatë, gazetarë dhe njohës të gjeopolitikës këto ditë kanë reaguar pas publikimit të inicimit të aktakuzës kundër Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, si dhe Kryetarit të PDK-së, Kadri Veselit. Ata kanë thënë se Bashkimi Evropian ia ka vënë ndërskëmbëzën samitit Kosovë-Serbi të udhëhequr nga SHBA-ja. Dy ekspertët e njohur të ...

Më shumë...

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi takon kryetarin e Odës së Avokatëve të Kosovës, Behar Ejupi

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi takon kryetarin e Odës së Avokatëve të Kosovës, Behar Ejupi

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi është takuar me kryetarin e Odës së Avokatëve të Kosovës, Behar Ejupi dhe nënkryetarin, Naim Rudari, me të cilët ka diskutuar për prioritetet, sfidat dhe punët e këtij institucioni. Gjatë këtij takim, ministri Selimi tha se është me rëndësi që të fuqizohet dhe mbështetet komuniteti ...

Më shumë...