MIT
mbpzhr grante
Airport Adem Jashari
kek
valamobile
Fillimi / Lajmet (faqe 7)

Lajmet

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka pritur ish-kryetarin amerikan, Bill Clinton me një ceremoni shtetërore

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka pritur ish-kryetarin amerikan, Bill Clinton me një ceremoni shtetërore

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka pritur ish-kryetarin amerikan, Bill Clinton me një ceremoni shtetërore. Gjatë këtij takimi, Thaçi do ta dekorojë Clintonin me ‘Urdhrin e Lirisë’. Pas takimit, pritet të mbahet një konferencë për media. Clinton po qëndron në Kosovë për 20 vjetorin e çlirimit të vendit.

Më shumë...

Nesër në sheshin “Skënderbeu” do të mbahet tubimi qendror i shënimit të 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë

Nesër në sheshin “Skënderbeu” do të mbahet tubimi qendror i shënimit të 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë

Nesër shënohet 20-vjetori i hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë, ku do të marrin pjesë ish-kryetari i SHBA-së Bill Clinton, ish-sekretarja Madeleine Albright, dhe shumë personalitete tjera vendore e ndërkombëtare. Me këtë rast, nga orën 11:00, në sheshin “Skënderbeu” do të mbahet tubimi qendror i shënimit të 20-vjetorit të ...

Më shumë...

Sot shënohet çlirimi i Prishtinës dita kur më 11 qershor 1999 UÇK-ja ngriti flamurin kombëtar në kryeqytet

Sot shënohet çlirimi i Prishtinës dita kur më 11 qershor 1999 UÇK-ja ngriti flamurin kombëtar në kryeqytet

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të UÇK-së në Prishtinë, Fatmir Sopi, ka kujtuar momentet e 20 viteve më parë nga betejat e UÇK-së, duke përmendur edhe hyrjen e NATO-s në Prishtinë. “Kjo ditë e madhe kthen kujtesën tonë 20 vite më parë ku u zhvillua njëra nga betejat më të ...

Më shumë...

Qeveria e Republikës së Kosovës ndanë 200 mijë euro për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz

Qeveria e Republikës së Kosovës ndanë 200 mijë euro për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz

Me kërkesë të Komitetit Ndërministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” Qeveria e Republikës së Kosovës në mbledhjen e sotme ka ndarë mjete financiare në shumën prej 200 mijë eurosh që do të përdoren për nevojat e realizimit të këtij projekti përmes angazhimit edhe të konsulencës së jashtme. Po ashtu, në ...

Më shumë...

Komandanti i KFOR-it Lorenzo D’Addario thotë se NATO në Kosovë është e përkushtur për të krijuar siguri

Komandanti i KFOR-it Lorenzo D'Addario thotë se NATO në Kosovë është e përkushtur për të krijuar siguri

për të krijuar siguri përballet, duke thënë se pajtimi me të kaluarën kërkon guxim për kompromis që mund të vijë vetëm me vizion dhe përkushtim ndaj njerëzve. Ai këto komente i bëri me rastin e 20-vjetorit të hyrjes së trupave të KFOR-it në Kosovë, me ç’rast foli për punën e ...

Më shumë...

Ish kryetari amerikan, Bill Clinton, ka arritur për një vizitë në Kosovë, në 20-vjetorin e çlirimit

Ish kryetari amerikan, Bill Clinton, ka arritur për një vizitë në Kosovë, në 20-vjetorin e çlirimit

Ish kryetari amerikan, Bill Clinton, sot ka zbritur në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”, në Prishtinë. Ai  është pritur nga zëvendës-kryeministri i Kosovës, Behxhet Pacolli dhe nga Atifete Jahjaga. Clinton është ftuar që të marrë pjesë në shënimin e 20 vjetorit të hyrjes së NATO-s në Kosovë dhe çlirimin e vendit ...

Më shumë...

Kryekuvendarja e Bullgarisë, Karajançeva, i premtoi Kadri Veselit mbështetjen për Kosovën në të gjitha fushat

Kryekuvendarja e Bullgarisë, Karajançeva, i premtoi Kadri Veselit mbështetjen për Kosovën në të gjitha fushat

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë qëndrimit në Bullgari, ka zhvilluar një takim të veçantë me kryekuvendaren e këtij vendi,.  Në takim u diskutua për marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve dhe parlamenteve respektive, si dhe për mundësitë e forcimit të bashkëpunimit në fushat me interes reciprok.  Veseli tha se ...

Më shumë...

O’Connell: Britania e Madhe i gëzohet çdo suksesi të arritur kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit në Kosovë

O’Connell: Britania e Madhe i gëzohet çdo suksesi të arritur kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit në Kosovë

Dogana e Kosovës në bashkëpunim me Doganën e Britanike organizuan takimin e Drejtorëve të Përgjithshëm të Doganave të rajonit respektivisht të Ballkanit perëndimor. Ministri i Financave Bedri Hamza, theksoi se bashkëpunimi me vendet rajonale është duke zënë vend me takime të ministrave dhe niveleve tjera politike, ku janë arritur marrëveshje ...

Më shumë...

Shef i Shtabit të Forcave të Armatosura të Kroacisë, gjeneral Mirko Shundov ofron bashkëpunim për FSK-në

Shef i Shtabit të Forcave të Armatosura të Kroacisë, gjeneral Mirko Shundov ofron bashkëpunim për FSK-në

Sot në Kosovë po qëndron për vizitë shef i Shtabit të Forcave të Armatosura të Kroacisë, gjeneral Mirko Shundov. Ai me këtë rast në Ministrinë e Mbrojtjes  u prit me ceremoni shtetërore nga komandanti i FSK-së, Rrahman Rama, e më pas u takua edhe me ministrin e Mbrojtjes të Kosovës, ...

Më shumë...

Haradinaj, priti sot në takim lamtumirës ambasadorin e Irlandës në Hungari, jorezident në Kosovë, Pat Kelly

Kryeministri Haradinaj, priti sot në takim lamtumirës ambasadorin e Irlandës në Hungari, jorezident në Kosovë, Pat Kelly

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti sot në takim lamtumirës ambasadorin e Irlandës në Hungari, jorezident në Kosovë, Pat Kelly. Ai e njoftoi ambasadorin për progresin e arritur në Kosovë dhe përkushtimin e Qeverisë së Kosovës në zhvillimin ekonomik dhe vullnetin për thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve. Ai ...

Më shumë...

Shtëpia e Bardhë i bënë thirrje Kosovës dhe Serbisë që t’i evitojnë retorikat dhe ta njohin reciprokisht njëra tjerën

Shtëpia e Bardhë i bënë thirrje Kosovës dhe Serbisë që t'i evitojnë retorikat dhe ta njohin reciprokisht njëra tjerën

Shtëpia e Bardhë i bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë të lenë mënjanë retorikën ekstremiste dhe të punojnë për një marrëveshje që përqendrohet në njohjen reciproke mes tyre. Në një deklaratë me rastin e 20 vjetorit të përfundimit të operacionit të NATO-s që i dha fund spastrimit etnik në Kosovë, zëdhënësi ...

Më shumë...

20 vjet nga tërheqja e forcave kriminale ushtarake e policore serbe nga Kosova dhe fundit i pushtimit të vendit tonë

20 vjet nga tërheqja e forcave kriminale ushtarake e policore serbe nga Kosova dhe fundit i pushtimit të vendit tonë

Sot bëhen 20 vite nga tërheqja e forcave kriminale ushtarake e policore serbe nga Kosova, duke shënuar kështu fundin e pushtimit serb. Ushtria serbe u dorëzua nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare ne tokë dhe bombardimeve të NATO-së në ajrë qe e detyruan pushtuesin serb të nënshkruaj marrëveshjen më 9 qershor 1999 në Kumanovë. Atë ...

Më shumë...

Ministri Pacolli: Stafi i UNMIK-ut po shkel ligjin ndërkombëtar dhe Kartën e Kombeve të Bashkuara

Ministri Pacolli: Stafi i UNMIK-ut po shkel ligjin ndërkombëtar dhe Kartën e Kombeve të Bashkuara

Shefi i diplomacisë së Kosovës, Behxhet Pacolli ka reaguar ndaj raportit të UNMIK-ut të prezantuar në OKB dhe ndaj ministrit të Jashtëm serb. Derisa këtë mision e quan jo miqësor në Kosovë, homologun e tij serb e quan gënjeshtar. “Ishte krejtësisht e papranueshme prezantimi i shefit të misionit të UNMIK-ut. Ai ...

Më shumë...

Ish-kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, sot vjen për vizitë në Republikën e Kosovës

20 vjet nga tërheqja e forcave kriminale ushtarake e policore serbe nga Kosova dhe fundit i pushtimit të vendit tonë

Ish-kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, sot vjen për vizitë në Kosovë. Ai pritet nga kryetari Thaçi dhe kryeministri Haradinaj. Gjatë pritjes nga kreu i shtetit Clinton edhe do të dekorohet. Kjo është vizita e dytë e tij në Kosovë. Clinton urdhëroi forcat e NATO-s që të ...

Më shumë...

Kryeministri, Haradinaj, u takua me sekretarin e shtetit të Vatikanit, Kardinalin, Pietro Parolin

Kryeministri, Haradinaj, u takua me sekretarin e shtetit të Vatikanit, Kardinalin, Pietro Parolin

Ramush Haradinaj, gjatë takimit me sekretarin e shtetit të Vatikanit, Kardinalin Pietro Parolin, me të cilin ka diskutuar për avancimin e partneritetit në mes të dy vendeve,ai gjithashtu  ka kërkuar njohjen e Kosovës nga Vatikani. “Takim i ngrohtë me sekretarin e shtetit të Vatikanit, Kardinalin Pietro Parolin. Ndihem i nderuar ...

Më shumë...

Rekrutët e ri të FSK-së fillojnë trajnimin bazik në Ferizaj në përputhje me Planin Gjithëpërfshirës të Tranzicionit

Rekrutët e ri të FSK-së fillojnë trajnimin bazik në Ferizaj në përputhje me Planin Gjithëpërfshirës të Tranzicionit

Ministria e Mbrojtës dhe Forca e Sigurisë së Kosovës kanë filluar fushatën e rekrutimit për pjesëtarët e rinj të FSK-së, pas disa proceduarve të rekrutimit, në përputhje me Planin Gjithëpërfshirës të Tranzicionit,  fazave testuese dhe seleksionuese të një numri mjaft të madh të konkurruesve. FSK-ja ka arritur të përzgjedhë 649 ...

Më shumë...