Limak Kosovo
Fillimi / Njoftime (faqe 10)

Njoftime

Përkujtohet 21-vjetori i Betejës legjendare të Llapashticës dhe rënies së dhjetë dëshmorëve

21-vjetori i Betejës legjendare të Llapashticës

Më 24 dhjetor të  vitit 1998, filluan betejat e pareshtura dhe të pandërprera në Zonën Operative të Llapit, ndërsa Llapashtica ishte shndërruar në një kala të pathyeshme për tre muaj me radhë. Muret e saj ishin çelikosur nga luftëtarët e lirisë që u bënë gurë kalaje dhe nuk mund t’i rrënonte ...

Më shumë...

Më 21 dhjetor 2019 në Gjilan mbahet Akademi përkujtimore për dëshmorët e kombit Tefik e Hanumshahe Zymberi

Më 21 dhjetor 20199 në Gjilan mbahet Akademi përkujtimore për dëshmorët e kombit Tefik e Hanumshahe Zymberi

Më 21 dhjetor 2019 në Teatrin e Qytetit të Gjilanit mbahet Akademi përkujtimore për dëshmorët e kombit Tefik e Hanumshahe Zymberi. Fillimisht organizohen homazhe në Varrezat e Dëshmorëve në orën 12:00, ndërsa Akademia mbahet në orën 13:00. Tefiku dhe Hanumshaja mbesin ikona në historinë e kombit shqiptar për arsye se ...

Më shumë...

Më 19 dhjetor 2019 në Drenas nën organizimin e OVL-UÇK-së promovohet libri “Feniks në Kalvar” i autorit, Martin Çuni

Më 19 dhjetor 2019 në Drenas nën organizimin e OVL-UÇK-së promovohet libri "Feniks në Kalvar" i autorit, Martin Çuni

Organizatat e dala nga Lufta e UÇK-së- dega në Drenas, njoftojmë se me datë 19.12.2019 duke filluar në orën 12;00 në Sallën e Kulturës në Drenas, organizojnë promovimin e librit “Feniks në Kalvar”  nga autori Martin Çuni. Me këtë rast ftojm të gjitha familjet e dëshmoreve, invalidëve, veteranëve dhe të gjithë ...

Më shumë...

Më 20 dhjetor 2019 përurohet monografia, “Feniksët e lirisë -17”

Më 20 dhjetor përurohet monografia, “Feniksët e lirisë -17”

Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” përuron monografinë, “Feniksët e lirisë”, ku janë përfshirë biografitë edhe të  78-të dëshmorëve të tri ushtrive tona çlirimtare. Monografia përurohet më 20 dhjetor 2019, në Amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë,  duke filluar në orën 12.00. Vonesa në përurimin e kësaj monografie është bërë për shkak të ...

Më shumë...

Shoqata e të Burgosurve Politikë, në Ferizaj, mbanë mbledhje komemorative me rastin e ndarjes nga jeta të mësueses Nazire Kraja

Shoqata e të Burgosurve Politikë në Ferizaj organizon mbanë mbledhja komemorative pas ndarjes nga jeta të mësueses Nazire Kraja

Me rastin e ndarjes nga jeta e veprimtares së devotshme e burgosurës politike dhe mësueses së dalluar Nazire Kraja, Shoqata e të Burgosurve Politikë – Dega në Ferizaj dhe Zyra e kryetarit të kësaj komune, z. Agim Aliu organizojnë ceremoni mortore me homazhe dhe mbledhje komemorative. Më 15 dhjetor 2019 ...

Më shumë...

Kërkesë për ndihmë: Aria e vogël 2.5 vjeçe ka nevojë për ju Sot!

Kërkesë për ndihmë: Aria e vogël 2.5 vjeçe ka nevojë për ju Sot!

Aria ka lindur femije premature 36 javeshe me 08.07.2017 dhe pasoje e kesaj lindje te parakoheshme ne moshen 1 vjece familja jone u njoh me faktin se vjaza gjate lindjes dhe temperatures se larte mbas lindje ka demtuar totalisht njerin vesh ndersa veshi tjeter ka demtuar nervin Koklear ( te ...

Më shumë...

Nesër nderohet komandanti i UÇK-së, Mujë Krasniqi dhe 41 dëshmorët e kombit në 21 vjetorin e rënies se tyre heroike

Mujë Krasniqi

Me rastin e përvjetorit të rënies së komandantit të Brigadës 113 Mujë Krasniqi dhe 41 dëshmorëve të kombit, njoftohen familjet e dëshmorëve dhe gjithë qytetarët se nesër me datë 14 dhjetor 2019, në orën 11:00, do të bëhen homazhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve, në Marinë të Skenderajt.

Më shumë...

Më 14 dhjetor 2019 në Krojmir të Drenicës nderohen katër dëshmoret e këtij fshati, në 21 vjetorin e rënies heroike të tyre

Më 14 dhjetor 2019 në Krojmir të Drenicës nderohen katër dëshmoret e këtij fshati në 21 vjetorin e rënies heroike të tyre

Shkolla, “Katër dëshmorët” në Krojmir të Drenicës jugore bën të ditur se me rastin e 21 vjetorit të rënies heroike të dëshmorëve të kombit Isa Olluri, Enver Olluri, Qamil Olluri, të cilët ranë në Pashtrik më 14 dhjetor të vitit 1998  dhe Halil Meta i rënë me 21 maj të ...

Më shumë...

Më 17 dhjetor 2019 Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës organizon takimin letrar “Esad Mekuli”

Më 17 dhjetor 2019 Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës organizon takimin letrar “Esad Mekuli”

Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës organizon takimin letrar “Esad Mekuli” në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, më 17 dhjetor 2019. Në orën 12:00 bëhet hapja takimit letrar, në orën 12:15 sesioni letrar “Poradeci – poeti ynë i madh”, në orën 13:30 bëhet përurimi i veprave letrare, kurse në orën ...

Më shumë...

Instituti Albanologjik në Prishtinë, organizon tryezë shkencore me temën “Veprimtaria shkencore dhe intelektuale e Ymer Jakës”

Instituti Albanologjik në Prishtinë, organizon tryezë shkencore me temën “Veprimtaria shkencore dhe intelektuale e Ymer Jakës”

Instituti Albanologjik në Prishtinë, Dega e Letërsisë organizon tryezë shkencore me temën “Veprimtaria shkencore dhe intelektuale e Ymer Jakës” Aktiviteti mbahet më 12 dhjetor 2019 në orën 11:00 në sallën e Institutit Albanologjik.

Më shumë...

Më 14 dhjetor 2019 mbahet Akademi përkujtimore në 21 vjetorin e rënies se Mujë Krasniqit dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij

Më 14 dhjetor 2019 mbahet Akademi përkujtimore në 21 vjetorin e rënies se Mujë Krasniqit dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij

Me rastin e 21 vjetorit të rënjes se dëshmorit të kombit Mujë Krasniqi dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij, si dhe 180 dëshmorëve të kombit te kësaj brigade, mbahet Akademi përkujtimore. Akademia mbahet në sallën e kuqe të pallatit të rinisë në Prishtinë me 14 dhjetor 2019 në orën 16:00.

Më shumë...

Ndahet nga jeta ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Ahmeti

Ndahet nga jeta ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Ahmeti

Pas një sëmundje të rëndë, sot në spitalin e Mitrovicës vdiq aktivisti dhe profesori i Sociologjisë Rexhep Ahmeti. Profesor Ahmeti ka qenë ushtar i UÇK-së, drejtor shkolle, profesor në shkollë të mesme e po ashtu ka qenë edhe i angazhuar si profesor për një kohë në Universitetin e Mitrovicës “Isa ...

Më shumë...

Festivali Folklorik Gjithëkombtar “RAPSODIA SHQIPTARE” 2019, mbahet me 28, 29 dhe 30 dhjetor 2019

Festivali Folklorik Gjithëkombtar "RAPSODIA SHQIPTARE" 2019, mbahet me datat 28, 29 dhe 30 dhjetor 2019

Kryetari i Skenderajt Bekim Jashari bënë të ditur se Festivalit Folklorik Gjithëkombtar “RAPSODIA SHQIPTARE” 2019, do të mbahet me datat 28, 29 dhe 30 dhjetor 2019. Ai ishte shtyrë për shkak të termetit në Shqiperi për t’u solidarizuar me familjet dhe viktimat. “Bordi i Festivalit Folklorik Gjithëkombtar “RAPSODIA SHQIPTARE” 2019, në ...

Më shumë...

Nesër në Rahovec me një manifestim shënohet Dita e Biblotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”

Nesër në Rahovec me një manifestim shënohet Dita e Biblotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”

Me rastin e shënimit të Ditës së Biblotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në Rahovec ju fton të merrni pjesë në manifestimin qëndror me rastin e shënimit të ditës së Biblotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”. Manifestimi mbahet më 7 dhjetor 2019, në orën 11:00 në sallën e ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta veprimtarja e hershme e kauzës kombëtare dhe luftëtarja e UÇK-së, Fatime Ademaj

Ndahet nga jeta veprimtarja e hershme e kauzës kombëtare dhe luftëtarja e UÇK-së, Fatime Ademaj

Është ndarë nga jeta pas një sëmundje të rëndë veprimtarja e hershme e kauzës kombëtare dhe luftëtarja e lirisë Fatime Ademaj nga Zhuri i Prizrenit. Varrimi i të veteranes së UÇK-së bëhet sot me datën 04.12.2019 në orën 13:30 në Zhur.

Më shumë...

Më 7 dhjetor 2019 në Malishevë përurohet libri me poezi “Vaji im – renegatët e fikën shqiptarinë” i autorit Hysni Gashi

Më 7 dhjetor 2019 në Malishevë përurohet libri me poezi "Vaji im - renegatët e fikën shqiptarinë" i autorit Hysni Gashi

Shoqata për Kulturë dhe Letërsi “Tafil Kelmendi” në Malishevë ju fton që të merrni pjesë në përurimin e librit me poezi “Vaji im – renegatët e fikën shqiptarinë” i autorit Hysni Gashi, me rastin e shënimit të 71-vjetorit të lindjes së prof.dr. Tafil Kelmendi. Përurimi mbahet më 7 dhjetor 2019 ...

Më shumë...