KEK
Fillimi / Njoftime (faqe 10)

Njoftime

Nxënësja nga Ferizaji, Rineta Çerkini, po shkëlqen me dituri në arenën ndërkombëtare!

Nxënësja nga Ferizaji, Rineta Çerkini, po shkëlqen me dituri në arenën ndërkombëtare!

Rineta Qerkini, nxënësja nga Ferizaji është njëra nga fitueset e garës ndërkombëtare të diturisë të zhvilluar online në Vilnius të Lituanisë. Rineta, kohë më parë ishte edhe pjesëmarrëse dhe njëra ndër fitueset e medaljes në Genius Olympiad, garë kjo që mbahet në New York të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. ...

Më shumë...

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” i anulon fluturimet e datës 19, 20 dhe 21 qershor 2020

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” i anulon fluturimet e datës 19, 20 dhe 21 qershor 2020

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, ka njoftuar se janë anuluar fluturimet për sot dhe 20 e 21 qershor. Përmes një postimi në faqen zyrtare, ANP-ja ka lutur udhëtarët që për të dhëna shtesë të kontaktojnë me kompanitë ajrore. “Ju informojmë se fluturimet e datës 19, 20 dhe 21 qershor ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi ka paralajmëruar një konferencë për medie sot në orën 16:30, por pa e treguar arsyen e saj

Kryetari Thaçi ka paralajmëruar një konferencë për medie sot në orën 16:30, por pa e treguar arsyen e saj

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, sot në orën 16:30 mban konferencë për media, bën të ditur zyra për informim e kreut të shtetit. Nuk dihet arsyeja e thirrjes së konferencës e as tema që do të flas kryetari, por ka gjasë që kjo të jetë pas konferencës së emisarit special ...

Më shumë...

Sot në fshatin Marec të Prishtinës mbahet tubimin përkujtimor me rastin e përvjetotit rëniës së heroit të kombit Basri Canolli-Shpendi

Sot në fshatin Marec të Prishtinës bahet tubimin përkujtimorë me rastin e përvjetotit rëniës së heroit të kombit Basri Canolli-Shpendi

Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së Dega Prishtinë bënë të ditur se sot mbahet tubimin përkujtimor me rastin e përvjetotit rëniës së heroit të kombit Basri Canolli-Shpendi. Tubimi mbahet në fshatin Marec lagja e Canajve me 18 Qershor 2020 në orën 12:00.

Më shumë...

E humb jetën në një aksident trafiku Albert Krasniqi, këshilltar i ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi

E humb jetën në një aksident trafiku Albert Krasniqi, këshilltar i ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka shkruar për vdekjen e aktivistit të Nismës Albert Krasniqi. Ai ka bërë me dije se sot ka pritur t’i uroj mirëseardhje Albertit në detyrën e re si këshilltar i tij dhe nuk e ka pritur t’i thotë lamtumirë. “ALBERT sot kam pritur ...

Më shumë...

Anulohen të gjitha fluturimet e parapara për sot (e mërkurë) në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari

Anulohen të gjitha fluturimet e parapara për sot (e mërkurë) në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari

Janë anuluar të gjitha fluturimet e parapara për sot (e mërkurë) në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”. “Të dashur udhëtarë, ju njoftojmë se të gjitha fluturimet e datës 17 Qershor 2020 janë anuluar. Mirësisht ju lusim që të jeni në kontakt me kompanitë ajrore për detaje tjera!”, thuhet në njoftimin ...

Më shumë...

Krushjanët sot protestojnë para Gjykatës Themelore në Prizren ku do të gjykohet krimineli serb, Darko Tasic

Krushjanët sot protestojnë para Gjykatës Themelore në Prizren ku do të gjykohet krimineli serb, Darko Tasic

Të dashur/a familjarë/e Krushjanë/e, dhe familjarë nga fshatrat tjera për rreth, ju ftojmë që sot të dalim në protestë të qetë bashkë me familjarë nga Krusha e Vogël para Gjykatës Themelore në Prizren pasi që nesër në orën 10:00 mbahet seanca përfundimtare ndaj kriminelit serb Darko Tasic njëri nga kriminelët ...

Më shumë...

Nesër organizohet vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit me rastin e 77-të vjetorit të lindjes së ideologut

Nesër organizohet vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit me rastin e 77-të vjetorit të lindjes së ideologut

Njoftohen të gjithë qytetarët e komunës së Rahovecit, familjarët e dëshmorëve, ish të burgosurve politik, organizatat e dala nga lufta veteranë dhe invalidë të luftës së UÇK-së së me rastin e 77-të vjetorit të lindjes së ideologut, politikologut, profesorit të çështjes kombëtare Ukshn Hoti. Kryetari i Rahovecit z. Smajl Latifi ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë akademiku dhe shkrimtari, Moikom Zeqo

Ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë akademiku dhe shkrimtari, Moikom Zeqo

Mëngjesin e sotëm është ndarë nga jeta në moshën 71-vjeçare në banesën e tij në Tiranë akademiku i njohur Moikom Zeqo. Ai vuante prej kohësh nga sëmundja e leukemisë akute. Moikom Zeqo është autori i 62 librave me poezi, studime arkeologjike, për historinë e artit, si dhe të një numri ...

Më shumë...

KOMF lanson faqen “Afër fëmijës”

KOMF hap fushatën “Komuna ime, e drejta ime sociale”

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, përmes një konference për media ka lansuar faqen e internetit për zhvillimin në fëmijërinë e hershme “www.aferfemijes.org”. Donjetë Kelmendi nga KOMF tha se duke qenë se vetëm rreth 6% e fëmijëve të moshës së nivelit parashkollor janë të përfshirë në institucionet ...

Më shumë...

OVL-UÇK në Ferizaj: Të festojmë lirinë duke pasur në kujtesën tonë sakrificën e dëshmorëve të UÇK-së

OVL-UÇK në Ferizaj: Të festojmë lirinë duke pasur në kujtesën tonë sakrificën e dëshmorëve të UÇK-së

OVL-UÇK në Ferizaj njofton bashkëqytetarët, familjarët dhe dëshmorët e kombit, invalidët dhe veteranët e UÇK-së, se nesër 12 qershor 2020, qyteti Ferizajt feston ditën e çlirimit, ditë kjo kur fituam të drejtën për të jetuar ashtu siç dëshiruam ne dhe gjithë të parët tanë. Të festojmë lirinë gjithmonë duke pasur ...

Më shumë...

Më 14 qershor 2020 në Pashkrik nderohet heroi i kombit Haxhi Hoti dhe dëshmorët nga treva e Drenicës

Më 14 qershor 2020 në Pashkrik nderohet heroi i kombit Haxhi Hoti dhe dëshmorët nga treva e Drenicës

OVL-UÇK Dega në Has i njofton të gjithë veteranët nga treva Hasit se me datën 14 qershor 2020 do të behën nderime tek vendi i rënies së heroit të kombit Haxhi Hoti Nga Rogova Hasit dhe dëshmorëve nga treva e Drenices Hysni Jetullahu nga Demaneku dhe Bejzat Krasniqi nga Negroci ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta nëna e heroit të kombit, Fehmi Lladrovci

Ndahet nga jeta nëna e heroit të kombit, Fehmi Lladrovci

Sot ka ndërruar jetë nëna e heroit të kombit, Fehmi Lladrovci. Lajmin e ka bërë të ditur djali i saj, i cili është edhe kryetar komune në Drenas Ramiz Lladrovci. “Më dhimbje të thellë njoftojmë të gjithë miqtë dhe dashamirët, shokët, bashkëluftëtarët dhe të afërmit, se sot në mëngjes, në ...

Më shumë...

Kuvendi Rinor i Prishtinës ka implementuar projektin “I riu si shofer”, i cili është përkrahur nga Komuna e Prishtinës

Kuvendi Rinor i Prishtinës ka implementuar projektin “I riu si shofer”, i cili është përkrahur nga Komuna e Prishtinës. Duke parë numrin e lartë të aksidenteve të trafikut (sidomos 2 vitet e fundit), është e nevojshme të dihen se cilët janë shkaktarët kryesorë të këtyre aksidenteve të cilat në disa ...

Më shumë...

Për shkak të zhvillimit të disa punimeve nesër për katër orë ndalohet qarkullimi në autoudhën “Arbën Xhaferi”

Për shkak të zhvillimit të disa punimeve nesër për katër orë ndalohet qarkullimi në autoudhën “Arbën Xhaferi”

Ministria e Infrastrukturës njofton publikun se nesër (e shtunë, 6 qershor 2020), për shkak të zhvillimit të punimeve (betonimit të soletës kaluese në mbikalimin për këmbësorë) dhe për sigurinë publike, prej orës 10:00 deri në orën 14:00, ndalohet qarkullimi i automjeteve në segmentin “Konjuh-Babush” autoudha “Arbën Xhaferi”, në të dy ...

Më shumë...

Vesel Krasniqi merr detyrën e Ministrit të Tregtisë dhe Industrisë

Vesel Krasniqi merr detyrën e Ministrit të Tregtisë dhe Industrisë

Ministri i ri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi mori sot detyrën e re në krye të këtij dikasteri. Ai u prit nga Ushtruesi i Detyrës së sekretarit të MTI-së, Irfan Lipovica dhe stafi i ministrisë. Ministri Krasniqi theksoi se do të bashkëpunojë ngushtë me stafin e ministrisë për t’i ...

Më shumë...