Njoftime

Lahi Brahimaj: Pushka e tij shënoi shumë beteja të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Lahi Brahimaj: Pushka e tij shënoi shumë beteja të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Gjenerali i UÇK-së, Lahi Brahimaj, sot ka përkujtuar Dëshmorin e kombit Naser Brahimaj në 23 vjetorin e rënies heroike. Ai ndër të tjera me këtë rast ka shkruar: Sot së bashku me Naserin e ri ( me djalin e Komandant Naserit), familjarë, miq e bashkëluftëtarë, në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve …

Më shumë...

Sot në fshatin Rezallë përkujtohet Masakra e 5 prillit e vitit 1999

Viktimat e masakrës së Rrezallës të zhvarrosura në Kizhevak të Serbisë do të riatdhesohen sot në Kosovë

Në përkujdesjen e kryetarit të komunës së Skënderajt, Fadil Nura, sot në fshatin Rezallë  përkujtohet Masakra  e 5 prillit e vitit 1999, ku forcat kriminale serbe vranë masakruan shumë shqiptarë. Sot në orën 10.30 bëhen homazhe te Kompleksi Memorial për 98 të vrarët, nga Rezalla e fshatra të tjera, ndërkohë …

Më shumë...

AKP: Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme të Kosovës lejon përmbylljen e procesit të likuidimit për KB “Bujku”

AKP

Agjencia Kosovare e Privatizimit njofton opinionin e gjerë publik se ka pranuar një Aktvendim të lëshuar nga Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme të Kosovës (DHPGJSK) përmes të cilit lejohet përmbyllja e procesit të likuidimit për: MIT004 KB “Bujku” me seli në Skenderaj Agjencia, në pajtim me Ligjin, më parë ka …

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 27 raste të reja, janë shëruar 30 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  752 testime  sa janë bërë në nivel vendi, 27    të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka …

Më shumë...

KOST: Sqarim në raportimin “humbjet e shkaktuara nga energjia e shfrytëzuar por jo e paguar në pjesën veriore të Kosovës”

KOSTT-i e kundërshton amendamentin i cili cakton koeficientin 1 deri 7 për punënjësit e ndërmarrjeve publike

Sqarim në raportimin e mediave në ndërlidhje me pagesën e obligimeve financiare për humbjet e shkaktuara nga energjia e shfrytëzuar por jo e paguar në pjesën veriore të Kosovës   Për hirë të informimit të drejtë të opinionit dhe pasqyrimin e saktë të situatës në lidhje me temën që është …

Më shumë...

Në 23-vjetorin e rënies së heroit të kombit, Naser Brahimaj, mbahen homazhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Shqiponjë të Gjakovës

Në 23-vjetorin e rënies së heroit të kombit, Naser Brahimaj, mbahen homazhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Shqiponjë të Gjakovës

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dega në Gjakovë për nder të 23-vjetorit të rënies së heroit të kombit, Naser Brahimaj, do të bëjë homazhe në kompleksin memorial të Dëshmorëve në Shqiponjë të Gjakovës. ”Njoftohen të gjithë veteranët, invalidët dhe familjet e dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare …

Më shumë...

Filatelia e Postës së Kosovës lëshon në qarkullim të rregullt edisionin e ri të pullave postare të titulluar “Flora – Bimët shëruese”

Filatelia e Postës së Kosovës lëshon në qarkullim të rregullt edisionin e ri të pullave postare të titulluar “Flora – Bimët shëruese”

Nga sot, Filatelia e Postës së Kosovës lëshon në qarkullim të rregullt edisionin e ri të pullave postare të titulluar “Flora – Bimët shëruese”, me imazhet e katër bimëve që zhvillohen në Kosovë. Shtogu-bresa: – Shtogu rritet si kaçubë apo dru në lartësi prej 3 deri në 10 metra. Lulet janë …

Më shumë...

Sot në orën 12:00, në Shtëpinë e Kulturës, në Shtime, u shfaq premiera e filmit dokumentar, “Dëshmorët e Karaçicës”

Sot në orën 12:00, në Shtëpinë e Kulturës, në Shtime, u shfaq premiera e filmit dokumentar, “Dëshmorët e Karaçicës”

Sot në orën  12:00, në Shtëpinë e Kulturës, në Shtime,  u shfaq premiera e filmit dokumentar, “Dëshmorët e Karaçicës” që iu kushtohet dëshmorëve të  kombit, Aziz Kelmendi, i rënë afër Kazermës së  Paraqinit në Serbi,  më 3 shtator të vitit 1987, Naser Kelmendi i rënë në Betejën e Pashtrikut, më …

Më shumë...

Më 2 prill të vitit 1999, në Kralan të Gjakovës forcat kriminale serbe u humbën gjurmët 86 shqiptarëve, në mesin e tyre 11 fëmijë

23 vjet më parë më 2 prill të  vitit 1999, në Kralan të Gjakovës forcat ushtarake dhe policore serbe ndanë qindra djem e burra nga grupi prej 1500 shqiptarëve që kishin braktisur vatrat për t’u shpëtuar krimeve barbare serbe që atëkohë kishte kapluar gjithë Kosovën. Shumë prej tyre të ndarë …

Më shumë...

Zgjedhjet Parlamentare të së dielës në Hungari dhe ato në Serbi monitorohen prej vëzhguesve shqiptarë si pjesë e Misioneve Vëzhguese të ENEMOs!

Zgjedhjet Parlamentare të së dielës në Hungari dhe ato në Serbi monitorohen prej vëzhguesve shqiptarë si pjesë e Misioneve Vëzhguese të ENEMOs!

Këtë të dielë, më datë 3 prill 2022, në Hungari zhvillohen Zgjedhjet Parlamentare, nga të cilat, nëpërmjet një sistemi zgjedhor të përzier, proporcional dhe mazhoritar, do të zgjidhen 199 anëtarët e ardhshëm të Parlamentit Hungarez për 4 vitet e ardhshme. Rrjeti Europian i Organizatave Vëzhguese të Zgjedhjeve, ENEMO, ka nisur …

Më shumë...

Organizata për Demokraci, Antikorrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU!, të premten ka publikuar raportin “Degradimi i vazhdueshëm mjedisor”.

Organizata për Demokraci, Antikorrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU!, të premten ka publikuar raportin “Degradimi i vazhdueshëm mjedisor”.

Organizata për Demokraci, Antikorrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU!, të premten ka publikuar raportin “Degradimi i vazhdueshëm mjedisor”. Raporti, i cili është prezantuar nga Rina Koliqi, është rezultat i hulumtimeve mbi gjendjen e mjedisit në Kosovë, të cilat janë realizuar ndër vite nga Çohu. Hulumtimet kanë të bëjnë me degradimin e lumenjve …

Më shumë...

Fadil Muçolli, kërkon incizimet për familjarët e masakruar dhe shpreh indinjatë për botimin e një libri, me shumë gabime dhe pa dijen e familjes së tij

Fadil Muçolli, kërkon incizimet për familjarët e masakruar dhe shpreh indinjatë për botimin e një libri, me shumë gabime dhe pa dijen e familjes së tij

Luftëtari i UÇK-së, Fadil Muçolli, në një intervistë për Radion Kosova e Lirë dhe Televizionin Dielli, edhe një herë iu ka bërë thirrje, Nuri Bexhetit dhe Gazmend Elshanit  që t’ ia japin incizimin  për  të masakruarit e Masakrës së Paklekut, të cilën  kanë kryer forcat kriminele serbe,  më 17 prill …

Më shumë...

Rali LURA: DITA E LIBRAVE-DHURATË PËR FËMIJËT SHQIPTARË NË KOSOVËN LINDORE DHE NË MALIN E ZI

Rali LURA: DITA E LIBRAVE-DHURATË PËR FËMIJËT SHQIPTARË NË KOSOVËN LINDORE DHE NË MALIN E ZI

2 Maj 2022, ditë e hënë, do të jetë Dita e Librave-Dhuratë për Fëmijë, e cila organizohet në Tiranë. Librat-Dhuratë për Fëmijë do të ndahen me 13 maj 2022, ditë e premte, në mënyrë solemne zyrtare, në Hotel “Sirius” në Prishtinë, për fëmijët shqiptarë në Luginë e Preshevës (Kosova Lindore) …

Më shumë...

BIK njofton besimtarët dhe gjithë opinionin e gjerë se muaji i madhëruar i Ramazanit fillon të shtunën, më 2 prill

BIK

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka njoftuar besimtarët dhe gjithë opinionin e gjerë se muaji i madhëruar i Ramazanit fillon të shtunën,  më 2 prill. Me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit, Kryesia e BIK-ut ka përgëzuar besimtarët në Kosovë, diasporë e trojet shqiptare, duke u …

Më shumë...

Nën organizimin e kryetarit të Komunës së Malishevës sot është shënuar 23 vjetori i Masakrës së Burimit

Nën organizimin e kryetarit të Komunës së Malishevës sot është shënuar 23 vjetori i Masakrës së Burimit

Nën organizimin e kryetarit të Komunës së Malishevës sot është shënuar 23 vjetori i Masakrës së Burimit, ku 23 vite më parë, forcat ushtarake dhe policore  të shtetit serbe, kryen masakrën më të madhe në Komunën e Malishevës, e që njihet si masakra e Burimit, ku u vranë dhe më …

Më shumë...

Nesër mbahet manifestimin tradicional, “Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë dhe të Rinj”

Nesër mbahet manifestimin tradicional, “Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë dhe të Rinj"

Biblioteka “Hivzi Sulejmani” e Prishtinës në bashkëpunim me organizatën “ETEA” dhe “Karvanin e shkrimtarëve për Fëmijë”, organizojnë manifestimin tradicional “Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë dhe të Rinj” – më datë 1 prill 2022 (e premte), në ora 12:00, në hapësirat e bibliotekës “Hivzi Sulejmani” në lagjen “Dardania”, Prishtinë.   …

Më shumë...