Njoftime

U nënshkrua Marrëveshja Teknike në mes të Ministrisë së Mbrojtjes së Kosovës dhe Ministrisë së Mbrojtjes së Italisë

U nënshkrua Marrëveshja Teknike në Fushën e Mjekësisë Ushtarake në mes të Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Italisë. Me autorizim të Ministrit Mehaj, zv. komandanti i FSK-së Gjeneral Major Enver Cikaqi ka nënshkruar marrëveshjen Teknike në Fushën e Mjekësisë Ushtarake, në …

Më shumë...

Në skenar të Zejnije Lokaj-Mehmetaj, sot në Deçan në Sallën e teatrit të Gjimnazit“Vëllëzërit Frashëri”, u shfaq drama: GJYKATA E HAGËS, GJYKOI DHE DËNOI UÇK-në

Sot në Deçan në Sallën e teatrit të Gjimnazit“Vëllëzërit Frashëri”, në prani të mbi 100 shikuesëve u shfaq drama:GJYKATA E HAGËS, GJYKOI DHE DËNOI UÇK-në! të autorit Riza Graiçevci. Drama u luajt nga nxënësit talent të Gjimnazit “Vëllëzërit Frashëri” në Deçan dhe u realizuar nën skenarin e Zejnije Lokaj-Mehmetaj. Drama …

Më shumë...

Sot në Malishevë, u përurua vepra e Demush Krasniqit, ”Kujtesa e Llapushës”, Histori, rrëfime e dëshmi 1981-1999

Sot në ambientet e shtëpisë së kulturës ” Tahir Sinani”, u  bë përurimi i veprës me autor, Demush Krasniqi, ”Kujtesa e Llapushës”, Histori, rrëfime e dëshmi 1981-1999. Në këtë ngjarje të librit, mori pjesë edhe Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati dhe me një fjalë rasti ndër të tjera …

Më shumë...

Ditët e Gjuhës Gjermane në Kosovë në maj 2023

Gjatë gjithë muajit maj, Gjermania, Austria, Zvicra dhe Luksemburgu janë mikpritëse të “Ditëve të Gjuhës Gjermane 2023”. Programi përfshin orë provuese për kurse të gjuhës, sesione informuese për ofertat e shkollave ​​dhe universiteteve partnere gjermanofolëse, shfaqje filmash, lexime, mbrëmje letrare, ekspozita, muzikë, një mbrëmje karaoke dhe shumë më tepër. Përveç …

Më shumë...

Ministria e Mbrojtjes shpalli konkurs për rekrutimin e kadetëve për vitin akademik 2023-2024

Njoftojmë të gjithë të rinjtë e të rejat, shtetas të Republikës së Kosovës, se Ministria e Mbrojtjes shpallë konkurs për rekrutimin e kadetëve për vitin akademik 2023/2024.   Konkursi shpallet bazuar në legjislacionin në fuqi si dhe planin paraprak të rekrutimit për studime në akademitë ushtarake të këtyre shteteve: -Akademia …

Më shumë...

Ramush Ahmetaj: Belle Resort po merr pjesë në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit dhe Sportit – Tourism & Sport Fair

Pronari i Belle Resort z,Ramush Ahmetaj, ka bërë të ditur se në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit dhe Sportit është e pranishme me produktet e saja edhe Belle Resort. Ky resort ka prezentuar disa nga produktet vendore, ku po merr pjesë në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit dhe Sportit – Tourism & …

Më shumë...

Remzi Halili: Me 30 prill 2023 do të shënohet 24 vjetori i rënies heroike të dëshmorëve dhe martirëve të lirisë të fshatit Shtuticë

Remzi Halili djali i Dëshmorit të kombit, Nysret Halili ka bërë të ditur se të dielen më datë: 30.04.2023 në orën 11: 00 do të shënohet 24 vjetori i rënies heroike të dëshmorëve dhe martirëve të lirisë të fshatit Shtuticë. Në shënjë ndërimi dhe respekti do të zbulohet edhe një …

Më shumë...

Iniciativa e Kosovës për Stabilitet mbanë aktivitetin: “Dinjitet në punësim, mbrojtje në punë”

Iniciativa e Kosovës  për Stabilitet mbanë aktivitetin  ‘Dinjitet në punësim, mbrojtje në punë’, që  do të zhvillohet të premten me datë 28 Prill 2023 prej orës 10:00 – 11:30, tek Objekti i Fakultetit të Shkencave Matematiko – Natyrore (Rr.Fehmi Ladrovci, hapësira tek Labratorët e Fakultetit Teknik). Ky takim zhvillohet në …

Më shumë...

Nesër në kazermën “Skënderbeu” në Ferizaj mbahet ceremonia përmbyllëse e garës ndërkombëtare “Ushtari më i mirë 2023”

Nesër në kazermën “Skënderbeu” në Ferizaj mbahet ceremonia përmbyllëse e garës ndërkombëtare “Ushtari më i mirë 2023” . Ceremonia do të mbahet në kazermën “Skënderbeu” në Ferizaj, me datë 28 prill, me fillim nga ora 10:00.  Gara tradicionale është realizuar nga data 24-28.04.2023, me pjesëmarrjen  e FSK-së, partnerëve ndërkombëtare dhe shteteve të rajonit.

Më shumë...

Instituti i Historisë, “Ali Hadri”, në Prishtinë dhe Instituti i Historisë ASA, në Tiranë, organizojnë konferencën “Roli i Grave në jetësimin e shtetësisë së Kosovës”

Instituti i Historisë, “Ali Hadri”, në Prishtinë dhe Instituti i Historisë ASA, në Tiranë, organizojnë konferencën “Roli i Grave në jetësimin e shtetësisë së Kosovës”. Ky aktivitet shkencor mbahet me datë 5 maj 2023, duke filluar në orën 9 00 në Institutin Albanologjik.

Më shumë...

 Kryetari Kastrati takoi doktorët dhe infermierët e rinj që  nisën punën në QKMF-në  ” Dr. Shpëtim Robaj” në  Malishevë

 Kryetari Kastrati takoi doktorët dhe infermierët e rinj që  nisën punën në QKMF-në  '' Dr. Shpëtim Robaj'' në  Malishevë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, ditën e sotme e nisi duke i takuar dhe bashkëbiseduar,  me doktorët dhe infermierët e rinj, që sapo kanë nisur punën në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare ” Dr. Shpëtim Robaj”,  në Malishevë. Ai, njëherit ju  shprehi urimet më të mira gjithë  mjekëve …

Më shumë...

BKS-ja sivjet ka mbështetur projektin “Siguria në rrugë”

Byroja Kosovare e Sigurimit (BKS) këtë vit ka mbështetur projektin “Siguria në rrugë” i zhvilluar nga kolegji Tempulli, por edhe Institucione tjera të rëndësishme   Në edicionin e sivjetmë, përgjatë muajit mars dhe prill janë vizituar mbi 40 shkolla të mesme në 25 komuna të Kosovës, përkatësisht mbi 300 paralele …

Më shumë...

25 vjet më parë nisi sulmi i parë frontal i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila përherë të parë  edhe doli publikish në  zonën e  Llapushës

25 vjet më parë nisi sulmi i parë frontal i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila përherë të parë  edhe doli publikish në  zonën e  Llapushës

Kryesuesi i Komitetit për Familjet e Dëshmorëve, Invalidëve dhe Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ilaz Krasniq udhëhoqi me mbledhjen e katërt, të komitetit dhe në kujtesë të nisjes së sulmit të parë frontal të UÇK-së   dhe daljes së parë publike në zonën e Llapushës, ndër të tjera …

Më shumë...

Sot, Instituti GAP publikoi raportin “Diskriminimi me bazë gjinore në shpalljet e vendeve të lira të punës”

Sot, Instituti GAP publikoi raportin “Diskriminimi me bazë gjinore në shpalljet e vendeve të lira të punës”

Sot, Instituti GAP publikoi raportin “Diskriminimi me bazë gjinore në shpalljet e vendeve të lira të punës”. Ky raport vlerëson se sa është prezent diskriminimi me bazë gjinore në shpalljet publike për vendet e lira të punës në Kosovë, duke analizuar 6,225 shpallje për vende të lira të punës të publikuara …

Më shumë...