leoni

Njoftime

Arbër Ademi sot dhe nesër merr pjesë në Konferencën e Komisioneve për Çështje Evropiane – KOSAK, e cila mbahet në Pragë

Arbër Ademi po merr në konferencën e KOSAK-ut në Paris

Kryetari i Komisioni për Çështje Evropiane i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut,  z. Arbër Ademi sot dhe nesër (14-15 nëntor) merr pjesë në Konferencën e Komisioneve për Çështje Evropiane – KOSAK, e cila mbahet në Pragë, në kuadër të presidencës gjashtëmujore të Republikës Çeke me Këshillin e BE-së. …

Më shumë...

Në Llaushë është bërë zbulimi i lapidarit të dëshmorit të kombit, Sadik Haziraj

Me një ceremoni të organizuar nën patronatin e kryetarit të Komunës së Skenderajt, në prani të një numri të madh të qytetarëve, udhëheqjes së Komunës, kryetarit Fadil Nura, nënkryetarit Sami Lushtaku, deputetë të Parlamentit të Kosovës, ish-komandantë e gjeneralë të luftës çlirimtare, përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta, familjet …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Hapet pika shkollore në Fürth të Republikës së Bavarisë

Mustafë Krasniqi

  Në rrugën e përpjekjeve të mëdha për shkollën shqipe nuk kanë të ndalur, njëkohësisht as inkurajimin e prindërve për t’i dërguar fëmijët  në mësimin plotësues në gjuhën shqipe, më qëllim të ruajtjes së saj dhe përmes saj komuniteti shqiptar ta ruan identitetin e të qenit shqiptar, rrënjë Pellazgo-Ilire.  Përhapjen …

Më shumë...

Arrestohet një person i dyshuar për  veprën penale “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”

Arrestohet një person i dyshuar për  veprën penale “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”

Arrestohet një person i dyshuar për  veprën penale “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve” Patrulla Policore në kuadër të Stacioni Policor në Malishevë, derisa kishin qenë në pikë kontrolli në zbatim të Planit Operativ, kishin ndaluar veturën e tipit Hyundai dhe në posedim të të dyshuarit …

Më shumë...

Xhelal ministri dhe Garda ceremoniale e FSK-së, nderojnë varrezat e serbëve që pushtuan Kosovën në vitet 1912-1918

Xhelal ministri dhe Grada ceremoniale e FSK-së, nderojnë varrezat e serbëve që pushtuan Kosovën në vitet 1912-1914

Garda Ceremoniale e FSK-së, më 11 nëntor ka marrë pjesë në ceremoninë e 104-vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore, në varrezat e krishtera në Arbëri të Prishtinës. Ushtarët e FSK-së kanë qëndruar  gatitu edhe para  pllakës përkujtimore të ushtarëve vrarë serbë në vitet  1912-1918 gjatë pushtimit të trojeve …

Më shumë...

Doli në dritë libri, “ Përtej ëndërrave”, përmbledhje me poezi, e gjimnazistës, Erona Gashi

Kohë më parë ka dalë në dritë libri, “ Përtej ëndërrave” përmbledhje me poezi, e gjimnazistës,  Erona Gashi. Ajo ka lindur më 14 qershor të vitit 2007 në Prishtinë. Mësimet  i mbaroi në  shkollën fillore “Asim Vokshi”. Tani vijon mësimet në shkollën e mesme, “Ali Sokoli”, në Prishtinë. Erona Gashi përveç që është nxënëse …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 3 raste të reja janë shëruar 7 të infektuar

Sot janë shënuar 19 raste të vdekjeve, 279 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 dhe 1.269 të tjerë janë shëruar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 48 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë   paraqitur 3 raste të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka  …

Më shumë...

Mbrojtje nga tymi i duhanit – lënia e duhanit

Mbrojtje nga tymi i duhanit - lënia e duhanit

Mbrojtje nga tymi i duhanit & lënia e duhanit A është duhan pirja temë për Ju, apo në rrethin Tuaj? A dëshironi të ndryshoni diçka në këtë çështje? Miq të nderuar, në kuadër të projektit „SË BASHKU PA DUHAN“, të martën, më 15 nëntor, në orën 19.00 në kanalin tonë …

Më shumë...

Nga data 09-14 Nëntor, Kori Siparantum do të përfaqëson Kosovën në Festivalin Internacional të Koreve “Lisbon Sings” – Portugali,

Nga data 09-14 Nëntor, Kori Siparantum përfaqëson Kosovën në Festivalin Internacional të Koreve “Lisbon Sings” – Portugali, në mesin e 22 koreve nga 17 shtete të botës, aktivitet ky që është pjesë e “WORLD’S BEST CHOIRS Rankings of the Top 1000 Choirs and Ensembles”, ku tashmë Kori Siparantum është pjesë e saj. …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 3 raste të reja, janë shëruar 7 infektuar

COVID

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 48  testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur tri raste të reja  me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka  …

Më shumë...

Gjashtë vjet më parë, Televizioni Dielli ka filluar transmetimin e programit kulturor, informativ, edukativ e arsimor

TV Dielli

Sot TV Dielli shënon gjashtë-vjetorin e fillimit të transmetimit. Gjashtë vjet më parë,  më 11 nëntor të vitit 2016 ka filluar transmetimin, Televizioni Dielli. Gjatë këtyre gjashtë  viteve,  ky medium elektronik ka krijuar  një platformë me një përmbajtje të veçantë kombëtare, informative, arsimore dhe edukative, e cila është mirëpritur kudo …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 3 raste të reja, janë shëruar 5 infektuar

COVID

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 114 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur tri raste të reja  me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka  …

Më shumë...

Nesër mbahet ceremonia e betimit  të rekrutëve të rinj të FSK-së

FSK

Ftohen përfaqësuesit e mediave të përcjellin aktivitetin e ceremonisë së betimit  të rekrutëve të rinj të FSK-së. Ceremonia mbahet nesër, më 11.11.2022 (e premte), duke filluar nga ora 10:00, në kazermën e FSK-së, “Adem Jashari” në Prishtinë. Të pranishëm do të jenë: Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, komandanti i FSK-së, …

Më shumë...

Drejtoria Rajonale e Policisë në Gjakovë mbetet e përkushtuar në realizimin e detyrave dhe përgjegjësive të saj

Stacioni Policor në Gjakovë, konkretisht Njësia e Hetimeve, përmes rrugëve operative dhe hetimore kishte pranuar informatë se në rrugën “Dëshmorët e Kombit” në Gjakovë ishin duke u zhvilluar lojëra të fatit (bixhoz i paligjshëm). Me datën 09.11.2022 rreth orës 19:00, në koordinim me Prokurorin e Shtetit është realizuar kontroll në …

Më shumë...

Në Ratkoc të Rahovecit u përkujtua dëshmori Lulzim Shaip Hoti

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, së bashku me familjarë, bashkëluftëtarë e miq, përkujtuan dëshmorin e lirisë, Lulzim Shaip Hoti nga Ratkoci. Kryetari Latifi tha se, Luli ishte i organizuar në Lëvizjen Kombëtare për Çlirimin e Kosovës, duke qenë njëri ndër bartësit e veprimtarisë së fshehtë atdhetare në Anadrini, …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 3 raste të reja, është shëruar një i infektuar

CoronaVirus

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 82 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur tri raste të reja  me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka  …

Më shumë...