leoni

Njoftime

Arrestohet një i dyshuar për organizim të skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm

Me datën 01.02.2023, Sektori Rajonal për Hetime në bashkëpunim me Stacionin Policor në Rahovec, në koordinim me Prokurorin e Shtetit dhe në zbatim të urdhër kontrollit të lëshuar nga Gjykata, kanë kryer kontroll në tri lokacione mbi dyshimin për organizim të skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm. Në njërin nga …

Më shumë...

Pas publikimit të fotografisë së personit në kërkim, falë bashkëpunimit me qytetarë dhe media, arrestohet personi i kërkuar 

Gjakovë, 1 shkurt 2023. Drejtoria Rajonale e Policisë në Gjakovë, me datën 31.01.2023 ka lëshuar kërkesë për bashkëpunim me qytetarë për arrestimin e personit Shqiprim (Tomë) Dedaj i lindur me 28.11.1984, banues në rrugën “Pashko Vasa” në Gjakovë i cili kërkohej për veprën penale “Vjedhje e rëndë”.Sektori Rajonal për Hetime, …

Më shumë...

AKB: Shkëmbimet tregtare Kosovë-Maqedoni, 400 milionë euro

AKB: Shkëmbimet tregtare Kosovë-Maqedoni, 400 milionë euro

Kryetari i AKB-së z. Agim Shahini priti ne takim Kryetarin e Odes Ekonomike Maqedonisë Veri –Perëndim z.Mendi Qyra  më bashkëpunëtorë me të cilët biseduan për bashkëpunimin në mes të dy institucioneve në përgjithësi, dhe për hapat konkret të bashkëpunimit në të ardhmen. Agim Shahini, Kryetar i AKB ,në fjalën e …

Më shumë...

Mazreku: Po shkojmë drejtë tregut 500 milionësh

Dr. Sami Mazreku Ndryshimet e ndodhura gjatë viteve të fundit në industrinë e sigurimeve janë garanci për zhvillim të mëtutjeshëm të tregut të sigurimeve, i cili brenda një dekade mund të arrijë shumë lehtë kulmin prej 500 milionësh, nga rreth 130 milionë euro sa është mbyllur viti që lamë pas. …

Më shumë...

Berisha: 5581 lëndë i mbyllëm vetëm gjatë vitit 2022

Valon Berisha, drejtor i Financave në Byronë Kosovare të Sigurimit (BKS) tregon se vetëm gjatë vitit që lamë pas, BKS-ja ka arritur të mbyll hiç më pakë se 5581 lëndë në vlerë financiare prej mbi 9,5 milionë euro. Berisha tregon se në fund të vitit 2022 kanë mbetur rreth 2500 …

Më shumë...

Policia e Kosovës: Kërkesë për bashkëpunim me qytetar

Policia e Kosoves

Policia e Kosovës, Drejtoria Rajonale e Policisë në Gjakovë, bazuar në autorizimin e Prokurorisë Themelore në Gjakovë për publikimin e fotografisë të personit të dyshuar në rast, me qëllim lokalizimin e tij, lëshon kërkesë për bashkëpunim me qytetarët. Personi i dyshuar është:  Shqiprim (Tomë) Dedaj i lindur me 28.11.1984  banues …

Më shumë...

Nusret Pllana: Promovim veprash të gjenocidit serb mbi shqiptarët! 

Nusret Pllana

Një mbrëmje që do të mbahet mend një kohë të gjatë nga kurbetçarët tanë gjithandej Gjermanisë, me rastin e promovimeve të veprave: „Fëmijët shqiptarë të Kosovës- viktima të gjenocidit shtetëror të Serbisë 1981 – 1999“, të autorëve: Hanëmshahe Ilazi e Nusret Pllana dhe, „Mos harro kurrë“, të autorëve: Nusret Pllana …

Më shumë...

Galeria Qahili fton në ekspozitën e parë personale të Renea Begolli e titulluar “Pragu” me 8 shkurt 2023 duke filluar nga ora 19:00. 

Galeria Qahili fton në ekspozitën e parë personale të Renea Begolli e titulluar “Pragu” me 8 shkurt 2023 duke filluar nga ora 19:00. 

Galeria Qahili fton në ekspozitën e parë personale të Renea Begolli e titulluar “Pragu” me 8 shkurt 2023 duke filluar nga ora 19:00. Ekspozita “Pragu” e Renea Begollit e kuruar nga Yll Xhaferi paraqet një numër pikturash, imazhesh eksperimentale, fotografi dhe instalacione, të gjitha të fokusuara në eksplorimin e marrëdhënieve midis individit dhe shtresave të fizikalitetit. “Duke …

Më shumë...

Arrestohet një person i dyshuar për  veprën penale “Shkaktim i rrezikut të përgjithshëm” dhe “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”

Arrestohet një person i dyshuar për  veprën penale “Shkaktim i rrezikut të përgjithshëm” dhe “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”

Pas një hetimi preliminar të zhvilluar nga Njësia e Hetimeve në kuadër të Stacionit Policor në Rahovec, lidhur me informatën e pranuar se i dyshuari Z. M.,  i lindur në vitin 1987, shtetas i Republikës së Kosovës, posedonte armë në mënyrë të paautorizuar, me datën 30.01.2023 në koordinim me Prokurorin …

Më shumë...

Njoftohet pjesëmarrja e Arbër Ademit në Konferencën KOSAK në Stokholm

Njoftohet pjesëmarrja e Arbër Ademit në Konferencën KOSAK në Stokholm

Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, z. Arbër Ademi, mori pjesë në Konferencën e Kryetarëve të Komisioneve për Çështje Evropiane – KOSAK, që po mbahet në Stokholm. Në Konferencë u prezantuan programi dhe prioritetet e ardhshme të Kryesimit të Suedisë me Këshillin …

Më shumë...

U përkujtua 33 vjetori i “Masakrës së Malishevës” ku ranë dëshmorë: Ali Kryeziu dhe Hisni Mazreku

U përkujtua 33 vjetori i “Masakrës së Malishevës” ku ranë dëshmorë: Ali Kryeziu dhe Hisni Mazreku

Sot, u bënë 33 vite nga ngjarja më e rëndë e vitit 1990 në Malishevë, ku ranë dëshmorë Ali Kryeziu dhe Hisni Mazreku, ndërsa u plagosën e dhjetëra të tjerë, si dhe janë maltretuar e torturuar, gjatë protestës popullore kundër regjimit serb dhe për të drejtat e popullit shqiptar. Ndërsa …

Më shumë...

Arrestohet një person i dyshuar për  veprën penale “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”

Arrestohet, në Gjakovë, i dyshuari për mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve

Gjakovë, 28 janar 2023. Stacioni Policorë-Gjakovë në zbatim të urdhër kontrollit të lëshuar nga Gjykata, me datën 28.01.2023 ka kryer kontroll në vendbanimin e të dyshuarit në fshatin Firajë-Gjakovë. Gjatë kontrollit në posedim të tij është gjetur një pushkë gjysmë automatike.  Në cilësinë e të  dyshuarit është intervistuar personi R. …

Më shumë...

Pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë në moshën 47 vjeqare Merita Mehmetaj, bashkëluftëtarja e fejuara e Heroit Adrian Krasniqi

Pas një sëmundje të rëndë e të gjatë ka ndërruar jetë në moshën 47 vjeqare Merita Mehmetaj, bashkëluftëtarja e fejuara e Heroit Adrian Krasniqi. Për lajmin për ndarjen nga jeta ka shkruar veprimtarja Fiknete Mazrekaj. Ajo ndër të tjera ka shkruar:  “Me dhembje pranova lajmin për ndarjen nga jeta e …

Më shumë...

Arrestohet një person i dyshuar për  veprën penale “Grabitje”

Stacioni Policor në Gjakovë rreth orës 18:40 kishte marr informacion se filiali  mikrofinanciar “RIA” në rrugën “Avdullah Babalija në Gjakovë ishte grabitur nga një person nën kërcënimin e një sëpate, nga ku punëtores në këtë filial i ishin grabitur 2000 euro. I dyshuari ishte larguar në drejtim të panjohur.  Zyrtarët …

Më shumë...

Sot bëhen 24 vjet nga prita serbe në fshatin Rogovë të Hasit, ku ranë disa luftëtarë të lirisë por edhe banorë të fshatit

Përkujtohet 19 vjetori i rënies heroike të 30 dëshmorëve të kombit të rënë në Bishtazhin, Goden e Rogovë të Hasit

Më 27, 28 dhe 29 janar të vitit 1999 ranë dëshmorë 21 luftëtarë të lirisë në fshatin Rogovë të Hasit, dhe disa pjesëtarë të popullatës civilë të fshatit. Po ashtu, në këto data, kujtohen edhe nëntë të rënë të tjerë në fshatin Goden dhe Bishtazhin të komunës së Gjakovës. Gjatë …

Më shumë...

Organizohen homazhe për Dëshmorin e Kombit Reshat Ymeri, në 33 vjetorin e rënies

OVL e UCK-së, dega në Gjilan bën të ditur se do të kujtohet Dëshmori i Kombit Reshat Ymeri, në 33 vjetorin e rënies.  Me këtë rast bëhen homaxhe tek varrezat e Dëshmorëve në Gjilan me 29 janar 2023 duke filluar në orën 110 00. Reshat Ymeri ishte bashkuar më ilegalen …

Më shumë...