Njoftime

Betimi për Drejtësi: 16 pushtetarë të lartë nga kryekuvendari, ministra, deputetë, kryetarë komunash po përballen me drejtësinë

Drejtesia

Kryekuvendari, Glauk  Konjufca me disa deputetë, ministra  të Qeverisë Kurti, disa kryetarë komunash dhe zyrtarët të lartë të shtetit  po përballen me drejtësinë, për vepra të ndryshme penale, të cilat i kanë kryer në vitet e fundit, në rrethana që dihen. Kryerësit e veprave penale, “ligji” nuk i ka penguar …

Më shumë...

Në Shtuticë më 30 prill nuk u vranë 275 shqiptarë, (sikur shkuan në disa Copy medie). Ky numër ka të bëjë me disa fshatra

Në disa medie e  Copy portale (si Klan Kosova Zëri e të tjera) është përhapur lami se vetëm në Shtuticë  të Skënderajt, më 30 prill të vitit 1999, forcat kriminale ushtarake e policore serbe kanë vrarë 275 shqiptarë të zhvendosur, numër  ky  që ka të bëjë me të gjithë martirë …

Më shumë...

Kryetari Kastrati nënshkroi marrëveshje me “Hidroregjionin Jugor” për shërbime të ujësjellësit dhe ujërave të ndotur

Kryetari Kastrati nënshkroi marrëveshje me “Hidroregjionin Jugor” për shërbime të ujësjellësit dhe ujërave të ndotur

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati sot ka pritur në takim kryeshefin ekzekutiv të KRU” Hidroregjionit Jugor”, Zenel Zenelaj, me qëllim të nënshkrimit të marrëveshjes në mes të Komunës së Malishevës dhe KRU “Hidroregjioni Jugor”, për shërbime të ujësjellësit dhe ujërave të ndotura. Në këtë takim, ku i pranishëm …

Më shumë...

Sot, Instituti GAP organizoi konferencë për media ku prezantoi raportin “Kush ndikohet nga rritja e pagës minimale në Kosovë?”

Sot, Instituti GAP organizoi konferencë për media ku prezantoi raportin “Kush ndikohet nga rritja e pagës minimale në Kosovë?”

Përcaktimi i nivelit të ri të pagës minimale në Kosovë në vitin 2022, e cila nuk është ndryshuar që nga viti 2011, është ndërlidhur me një periudhë të ngritjes së ndjeshme të çmimeve të produkteve bazë. Qeveria e Kosovës, me një projektligj të ri, po synon ta shkëpusë pagën minimale …

Më shumë...

KOK nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Komitetin Olimpik të Maqedonisë së Veriut

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka nënshkruar të enjten memorandum bashkëpunimi me Komitetin Olimpik të Maqedonisë së Veriut (KOMV). Memorandumi u nënshkrua nga presidenti i KOK-ut, Ismet Krasniqi dhe presidenti i KOMV, Daniel Dimevski, ndërsa të pranishëm në zyret e KOMV në Shkup, ishin edhe sekretari i përgjithshëm i KOK-ut, …

Më shumë...

KK i Malishevës- Formon Këshillin organizativ për shënimin e 16 Qershorit- Ditës së Çlirimit të Komunës së Malishevës dhe Ditës së Dëshmorëve

KK i Malishevës- Formon Këshillin organizativ për shënimin e 16 Qershorit- Ditës së Çlirimit të Komunës së Malishevës dhe Ditës së Dëshmorëve

Mbledhjen e tretë të rregullt Kuvendi i Komunës së Malishevës, e udhëhoqi, kryesuesi, Argjend Thaçi, ku pas debatit jashtë rendit të ditës, rendi i punës u votua me disa ndryshime dhe plotësime. Në mbledhjen e tretë të rregullt të Kuvendit të Komunës së Malishevës, për të gjitha çështjet e ngritura …

Më shumë...

Bordi i AKP-së aprovoi listën e shitjes së aseteve në likuidim SHAL 56 për vendosje në tender publik

AKP

 Bordi i Drejtorëve i Agjencisë Kosovare të Privatizimit mbajti mbledhjen e tij të rregullt ku u azhurnua mbi zhvillimet e fundit lidhur me aktivitetet gjatë muajit prill. Bordi shqyrtoi raportin mujor të Menaxhmentit  për muajin paraprak dhe diskutoi për proceset dhe zhvillimet ne AKP gjatë kësaj periudhe. Në lidhje me …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së priti delegacionin e lartë të nënoficerëve nga Komanda Evropiane e Forcave Amerikane dhe SHBA-të

Komandanti i FSK-së priti delegacionin e lartë të nënoficerëve nga Komanda Evropiane e Forcave Amerikane dhe SHBA-të

Komandanti i FSK-së, gjeneral, Bashkim Jashari,  priti delegacionin e lartë të nënoficerëve nga Komanda Evropiane e Forcave Amerikane (EUCOM) dhe SHBA-të nënoficerëve të prirë nga Rreshter majori Easton, Nënoficeri Madhor i Komandës Evropiane të Forcave Amerikane. Gjeneral Jashari e falënderoi delegacionin për mbështetjen e vazhdueshme për Korin e Nënoficerëve si …

Më shumë...

Presidenti Krasniqi priti delegacionin e boksit, pas suksesit në Kampionatin Evropian të të Rinjve

Presidenti i Komitetit Olimpik të Kosovës z. Ismet Krasniqi ka pritur të mërkurën delegacionin e boksit pas suksesit të arritur në Kampionatin Evropian të të Rinjve (U-18), të mbajtur në Sofia të Bullgarisë, me ç’rast boksierët Taulant Jakupi dhe Donat Syla, fituan medaljet e bronzta. Të pranishëm në takim ishin …

Më shumë...

Vesel Krasniqi dhe Avdi Morina inspektojnë rrugën, ” Gjergj Kastrioti- Skënderbeu ”

Vesel Krasniqi dhe Avdi Morina inspektojnë rrugën, '' Gjergj Kastrioti- Skënderbeu ''

Nënkryetari i Komunës së Malishevës, z. Vesel Krasniqi dhe drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit, z.Avdi Morina  me zyrtarët e urbanizimit, inspektuan nga afër punimet e kryera deri më tani, të cilat punime janë ndërprerë për shkak të kualitetit  jo të mirë të kryerjes së punimeve nga ana e operatorit ekonomik. …

Më shumë...

Me 30 prill 2022, në orën 15:00, në Biblioteken Kombetare “Pjetër Bogdani” mbahet akademi përkujtimore

Me 30 prill 2022, në orën 15:00, në Biblioteken Kombetare "Pjetër Bogdani" mbahet akademi përkujtimore

Me 30 prill 2022, në orën 15:00, në Biblioteken Kombetare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë organizohet akademi përkujtimore në nderim të rënjes heroike të Dëshmoreve të kombit: Januz Zeneli, Isuf Ferizi, Behxhet Brajshori, Sabit Lahu dhe Agim Makolli. Kjo akademi mbahet nga organizatat e dalur nga lufta Çlirimtare “Guerilja 1991” dhe …

Më shumë...

Me vendim të anëtarëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës, 27 prilli shpallet “Dita shtetërore për të pagjeturit”

Ndjekja e krimeve të luftës vazhdon të has pengesa përderisa Serbia ua mundëson atyre shmangien nga drejtësia

Me vendim të anëtarëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës, 27 prilli është shpallë “Dita shtetërore për të pagjeturit”. Më 27 prill 1999, në fshatin Mejë të Gjakovës, nga dora kriminale e regjimit të Millosheviçit, janë zhdukur qindra qytetarë! Ndaj, në shënim të kësaj dite, Kryetari i Junikut, zt. Ruzhdi …

Më shumë...

Përfunduan punimet në kuadër të projektit për kyçje individuale të shtëpive në rrjetin e ujësjellësit, në lagjet e fshatit Plluzhinë

Përfunduan punimet në kuadër të projektit për kyçje individuale të shtëpive në rrjetin e ujësjellësit, në lagjet e fshatit Plluzhinë

Kanë përfunduar punimet në kuadër të projektit për kyçje individuale të shtëpive në rrjetin e ujësjellësit, të shtëpive në lagjet e fshatit Plluzhinë. Për të parë nga afër procesin, në terren kanë dal kryetari i Komunës, Fadil Nura dhe drejtori për Shërbime Publike, Alban Shala. Kryetari Nura është ndarë kënaqur …

Më shumë...

U mbajt konsultimi publik për Draft-Rregulloren për përkrahjen e fermerëve dhe bizneseve në sektorin e bujqësisë

U mbajt konsultimi publik për Draft-Rregulloren për përkrahjen e fermerëve dhe bizneseve në sektorin e bujqësisë

Sot është mbajtur konsultimi publik për draft Rregulloren për përkrahje të fermerëve dhe bizneseve në sektorin e bujqësisë në Komunën e Malishevës. Ky konsultim është mbajtur nga Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, ku krahas komisionit për hartimin e rregullores, ishin të pranishëm edhe nënkryetari i Komunës së Malishevës, …

Më shumë...

Me aktivitete tematike e kulturore u përkujtua Epopeja e Melenicës dhe heroi, Shemsi Ahmeti në 23 vjetorin e rënies

Me aktivitete tematike e kulturore u përkujtua Epopeja e Melenicës dhe heroi, Shemsi Ahmeti në 23 vjetorin e rënies

Në 23-vjetorin e rënies në ballafaqim me forcat kriminale serbe, në Mitrovicë,  është përkujtuar Heroi i Kosovës, Shemsi Ahmeti, i njohur si komandant Shemi, si dhe bashkëluftëtarët e tij që kanë rënë në të njëjtën ditë në Betejën e Melenicës, me 26 prill të vitit 1999, Enver Musa, Shemsi Isrefi, …

Më shumë...

Në Drenoc të Rahovecit është shënuar 24-vjetori i daljes në skenë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën Operative të Pashtrikut.

Në Drenoc të Rahovecit është shënuar 24-vjetori i daljes në skenë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën Operative të Pashtrikut.

Në Drenoc të Rahovecit është shënuar 24-vjetori i daljes në skenë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën Operative të Pashtrikut. 24 vjet më parë ishte formuar shtabi i tretë publik në nivel te Kosovës, pas atij në Drenicë dhe Dukagjin. Në këtë manifestim kanë marrë pjesë ish-pjesëtarë të UÇK-së, …

Më shumë...