leoni

Njoftime

Naim Tërnava është zgjedhur në postin e Myftiut për të pestën herë me radhë

Tërnava

Trupi zgjedhor i Bashkësisë Islame të Kosovës, në një mbledhje të veçantë, ka rizgjedhur në krye të këtij institucioni fetar edhe për një mandat pesë vjeçar, myftiun Naim Tërrnava. Kryetarë e Këshillave dhe drejtuesit e institucioneve të Bashkësisë Islame në gjithë Kosovën, në mënyrë unanime votuan për zgjedhjen e Tërrnavës. …

Më shumë...

Prof.dr.Nusret Pllana: IN MEMORIAM për Sadie Pllana-Berishën 

Shkruan: Prof.dr.Nusret Pllana: IN MEMORIAM

NJË NËNË QË IA DHA ATDHEUT NJË DËSHMOR TË KOMBIT                             Sadie (Pllana) Berisha  E shtrenjta vajzë e Banush Pllanës, që tërë jetën e barti në shpirt masakrën e Tivarit! E nderuara vajzë e nënës Xhevrije, që të rriti me aq mundime! E mira motër e Asllanit dhe Shukrijes, vdekja e …

Më shumë...

BKS-ja kërkon nga Institucionet që sigurimi për bujqit të bëhët obligativ 

Drejtori i Byrosë Kosovare të Sigurimit z. Sami Mazreku ka marrë pjesë të enjtën në tryezën e organizuar nga International Finance Corporation (IFC) me temën “Sigurimi i ambientit për zhvillim të qëndrueshem të sistemit të Sigurimeve Bujqësore në Kosovës”. Në këtë organizim kanë marrë pjesë edhe përfaqësues nga Ministria e …

Më shumë...

Posta e Kosovës mirëpriti ekspertët Doganorë Francezë

Në Qendrën Tranzite Postare dhe në Doganën e Kosovës, kolegët tanë mirëpritën ekspertët e Doganës Franceze, në kuadër të bashkëpunimit me UNODC. Ekspertët e Doganës Franceze, shkëmbyen përvojat me kolegët tanë pas trajnimeve të tyre në kuadër të Projektit Hermes, të financuar nga Zyra e Krimeve dhe Drogave të UNODC-së, …

Më shumë...

Ahmet Graiçevci: Fillon Projekti i Dixhitalizimit të Arkivave të Këshillit Koordinues në Kosovë

Në një deklaratë për Radion Kosova e Lirë, z. Ahmet Graiçevci, kryetari i Këshillit Koordinues për të Zhdukurit dhe Krimet e Luftës në Kosovë, ka bërë të ditur se ata kanë nisur procesin e dixhitalizimit të materialeve arkivore që ky Këshill ka mbledhur që nga paslufta. Graiçevci informoi se deri …

Më shumë...

INDEP, publikisht ka reagur sot duke shprehur shqetësimin e thellë për vonesat e shtyerjet e vazhdueshme në procesin e ankandit të parë solar, në Kosovë

INDEP, publikisht ka reagur sot duke shprehur shqetësimin e thellë për vonesat e shtyerjet e vazhdueshme në procesin e ankandit të parë solar, në Kosovë

INDEP, publikisht ka reagur sot duke shprehur shqetësimin e thellë për vonesat dhe shtyerjet e vazhdueshme në procesin e ankandit të parë solar në Republikën e Kosovës. Shtyrja e afateve kohore dëmton besueshmërinë e procesit dhe dërgon sinjale negative tek investitorët potencial dhe ofertuesit. Marrë parasyesh që Kosova ka potencial …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Enver Geci

Ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Enver Geci. Lajmin për vdekjen e Gecit e kanë bërë me dije familjarët e tij. Varrimi i Gecit do të bëhet sot (e mërkurë) në orën 17:00 në fshatin Llaushë të Skenderajt, konkretisht në varrezat e lagjes Babaj. Enver Geci ka …

Më shumë...

Genc Sefa- Lushjna: Me pikëllim të thellë e mora lajmin se sot paska ndërruar jetë luftëtari i lirisë në ZON, Ahmet HOXHA

Luftëtari i Lirisë, aktualisht i burgosur në burgun maqedonas z, Genc Sefa- Lushjna ka bërë të ditur se ka ndërruar jetë çlirimtari Ahmet Hoxha. Lidhur me këtë ai ka shkruar: Me pikëllim të thellë e mora lajmin se sot paska ndërruar jetë luftëtari i lirisë në Zonën Operative të Nerodimës, …

Më shumë...

Federata e Futbollit Shqiptar në Gjermani, sot i ka bërë vizitë Kompleksit Memorial në Prekaz

Federata e Futbollit Shqiptar në Gjermani, këto ditë ndodhet në Kosovë. Gjatë ditës së sotme ekipi i futbollit ka realizuar një varg vizitash te shtatoret e përmendoret në Prishtinë. Poashtu ata sot i kanë bërë një vizitë Kompleksit Memorial në Prekaz. Me datë 18 tetor 2023 duke filluar në orën …

Më shumë...

Majlinda Bregu: Procesi i Berlinit, lajm i mirë për infermierët, mamitë, farmacistët dhe veterinarët

Majlinda Bregu në Munich: Evropa të integrojë Ballkanin Perëndimor para se të jetë shumë vonë

Tiranë – Në kuadër të Procesit të Berlinit, samit i cili po mbahet në Tiranë, sot u firmos marrëveshja për njohjen e kualifikimeve profesionale të infermierëve, veterinerëve, farmacistëve dhe mamive në kontekstin e marrëveshjes së tregtisë së lirë të Evropës Qendrore, (CEFTA). Edhe kjo marrëveshje u përgatit nga Këshilli për Bashkpunim Rajonal …

Më shumë...

Teuta Shala: Instituti “Ali Hadri” , në Prishtinë organizon konferencë shkencore me temë; “Çështja shqiptare në Konferencën e Ambasadorëve në Londër”

Instituti “Ali Hadri” , në Prishtinë organizon konferencë shkencore me temë; “Çështja shqiptare në Konferencën e Ambasadorëve në Londër” ( 1912-1913). Ky aktivitet shkencor mbahet me 26 tetor 2023 duke filluar në orën 10 00, në Fakultetin Filozofik, të Universitetit Hasan Prishtina.

Më shumë...

Kryetari Kastrati falënderon stafin e QKMF-së për menaxhimin e mirë të situatës me helmimet në Malishevë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, bashkë me drejtorin për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Hajdin Berisha, sot kanë qenë për një vizitë falënderuese në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Shpëtim Robaj” në Malishevë. Kryetari Kastrati theksoi se ndien shumë keqardhje që për arsye të një udhëtimi jashtë vendi, nuk …

Më shumë...

Makolli: Kemi dhënë maksimumin, këtë vit nuk ka pasur pritje

Për të marrë një policë kufitare, në një nga pikat kufitare të Kosovës, sivjet pothuajse nuk ka pasur pritje fare. Përgatitja para kohe, si dhe puna me orar të zgjatur e kanë dhëne efektin e vet. Koordinatori i pikave kufitare në Byronë Kosovare të Sigurimit, Liridon Makolli, gjatë një bashkëbisedimi …

Më shumë...

Sektori i Sigurimeve në zhvillim e sipër

Të gjitha parametrat e sektorit të sigurimeve në vend kanë trend pozitiv, pra rritje të vazhdueshme nga muaji në muaj. Të hyrat gjatë periudhës janar-gusht 2023 janë më të larta për 12.66 % në raport me periudhën e njëjte të vitit paraprak, mirëpo pagesa e dëmeve është dukshëm më e …

Më shumë...

650 Milion Euro dëme u paguan nga Kompanit e Sigurimeve dhe BKS-ja

Bazuar në të dhëna zyrtare të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) shihet se nga viti 2003 e deri në fund të muajit gusht të vitit 2023, Kompanitë e Sigurimit të licencuara nga Banka Qendrore e Kosovës si dhe Byroja Kosovare e Sigurimit (BKS) kompensuan dëme për palët e dëmtuara në …

Më shumë...