leoni

Njoftime

Drejtori i AMKMK-së, z. Imer Hakaj me bashkëpunëtor, vizituan Kompleksin Memorial “Zahir Pajaziti” në Orllan

Drejtori i AMKMK-së, z. Imer Hakaj me bashkëpunëtor, vizituan Kompleksin Memorial “Zahir Pajaziti” në Orllan

Me rastin e datëlindjes së heroit tonë kombëtar, Zahir Pajaziti, Drejtori i Agjencisë për Menaxhimin e Monumenteve dhe Komplekseve Memoriale z. Imer Hakaj me bashkëpunëtor, vizituan Kompleksin Memorial “Zahir Pajaziti” në Orllan, në përkujtim të veprës dhe sakrificës së heroit dhe bashkëluftëtarëve të tij, fal të cilëve gëzojmë lirinë. Pas …

Më shumë...

Në Moosburg të Bavarisë u mbajtë manifestimi tradicional, “Nëntori Letrar-Kulturor 2023” dhe manifestimi Jubilar i 10-të Vjetorit të veprimtarisë së LKSHM

Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë në bashkëpunim me Klubin Letrar “Martin Camaj” në Mynih dhe me Shoqatën “Bekim Berisha-ABEJA” në Moosburg të Bavarisë, për dy ditë radhazi mbajti takimin “Nëntori Letrar-Kulturor 2023”, Manifestim Jubilar në 10 Vjetorin e veprimtarisë së LKSHM. Ky takim u shoqërua edhe në ditën e dytë …

Më shumë...

Zbulohet pllaka përkujtimore e dëshmorit Hamdi Hajrizi

Zbulohet pllaka përkujtimore e dëshmorit Hamdi Hajrizi

Me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve, Hamdi Hajrizi, Bektesh Haliti, Nezir Imeri, Selajdin Mullabazi dhe Xhelal Hajda, nën patronazhin e Kryetarit të komunës së Vushtrrisë, z. Ferit Idrizi, dë të organizohet Akademi Solemne dhe Zbulohet pllaka përkujtimore në nderim të dëshmorit, Hamdi Hajrizi. Akademia do të mbahet në …

Më shumë...

Granit Bedri Sokoli: Homazhe në nderim të Bedri Ilaz Sokoli, në 34 vjetorin e përejtësimit

Homazhe në nderim të Bedri (Ilaz) Sokoli Homazhe në nderim të Bedri (Ilaz) Sokoli, në 34 vjetorin e vdekjes së tij. Përulemi me respekt e mirënjohje të thellë përballë aktivitetit të tij heroik dhe gjithë veprimtarisë patriotike për aq sa jetoi. Lavdi Bedri (Ilaz) Sokoli. Ftoheni që nesër me datë: …

Më shumë...

Ragip Shala: Përkujtohen herojntë Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu

Orari i homazhëve dhe nderimeve për militantët e LPK- së , heronjtë e kombit Afrim Zhitia , sekretarin organizativ dhe  ushtrues  detyre i sekretarit politk të LPK – së,  dhe Fahri Fazliun më 2 Nëntor 2023 Në ora 10:00 nderim pranë Obeliskut të  heroit të kombit Afrim Zhitia në fshatin …

Më shumë...

Me rastin e 34-vjetorit të rënies heroike së heronjve të kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu, më 2 nëntor 2023, mbahen homazhe

Këshilli Organizativ bënë të ditur se më 2 nëntor 2023, mbahen homazhe, me rastin e 34-vjetorit të rënies heroike së heronjve të kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu. Homazhet mbahen te Varrezat e dëshmoreve në Velani-Prishtinë. Në orën 13 00, homazhe te vendi i rënies Bregu i Diellit Prishtinë.

Më shumë...

Është ndarë nga jeta të Hatmane Kukleci, nëna e Heroit të Kombit Armend Kukleci

Është ndarë nga jeta të Nëna e Heroit të Kombit Armend Kukleci. Kjo Nënë nuk ishte vetëm Nëna Armendit, të gjithë ushtarët e UÇK-së, u motivuan nga fjalët dhe dashnija e madhe që kishte për të gjithë ushtarët dhe shokët e Njësisë Speciale Shqiponjat e Zeza. Ndajmë dhembjen me Familjen …

Më shumë...

Teuta Shala: Promovohen vëllimet e “Historia Shqiptare gjatë shekullit XX”

HISTORIA E SHQIPTARËVE GJATË SHEKULLIT XX Vëllimet I, II, III, IV, V Promovimi bëhet ditën e premte, 27 tetor 2023, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, në orën 10:00 I/E nderuar, Instituti i Historisë (IH) në ASA ka publikuar së fundmi botimin special “Historia e shqiptarëve gjatë shekullit XX” …

Më shumë...

Teuta Shala: “Çështja Shqiptare në Konferencën e Ambasadorëve në Londër: Analiza Historike dhe Perspektivat e Sotme”

Konferenca shkencore “Çështja shqiptare në konferencën e Ambasadorëve në Londër (1912-1913)” është një ngjarje e rëndësishme akademike që organizohet nga Instituti i Historisë “Ali Hadri” në bashkëpunim me Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, departamenti i Historisë. Konferenca synon të shqyrtojë dhe të analizojë ngjarjet dhe zhvillimet që lidhen me çështjen …

Më shumë...

Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizojnë konferencën vjetore ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2023”.

FSK

Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizojnë konferencën vjetore ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2023”. Konferenca mbahet më datë 26.10.2023, ditë e enjte, duke filluar nga ora 08:45, në hotelin Venus (në afërsi të qendrës tregtare QMI, magjistralja Prishtinë-Ferizaj). Në panelin kryesues do të marrin pjesë: ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, komandanti i …

Më shumë...

Arrestohen dy të dyshuar për përfshirje në një rast të vjedhjes së rëndë

Me datën 23.10.2023  rreth orës  10:55,  ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se persona të pa njohur për të, kishin depërtuar brenda objektit të biznesit të tij në rrugën “Gaspër Karaqi” në Gjakovë, dhe nga depoja e këtij biznesi kishin vjedhur mallra të ndryshëm (veshmbathje, bizhuteri, gjësende të ndryshme shtëpiakë etj.) …

Më shumë...

Në pulla postare – Guri i Shpumë, Guri i Dellocit dhe Guri i Plakës

Posta e Kosovës, përmes Filatelisë së saj lëshoi sot në qarkullim postar emisionin “Monumentet natyrore”, ku përfshihen tri pulla postare me imazhet e tri monumenteve natyrore të Republikës së Kosovës, për të cilat janë bartur gojëdhëna, rrëfime legjendash e mitesh ndër breza përgjatë shekujve.   Guri i Shpumë – gjendet …

Më shumë...

Bashkim Ramosaj: Këto vepra të artit do të gjejnë shtëpi të re në “Kolonin e Arteve” Fetnete Ramosaj

Kryetari i Komunës së Deqanit z. Bashkim Ramosaj, ka ndarë një lajm të rëndësishëm për komunitetin e artit në Deçan. Lidhur me këtë ai ka shkruar: tani, Deçani pasuron thellësisht trashëgiminë artistike të saj, me një fond të konsiderueshëm të pikturave nga artistët më të mirë shqiptar. Këto vepra të …

Më shumë...

Selami Hoti: Edhe një varrezë masive pranë lumit Ereniku në Bishtazhin, Gjakovë

Edhe një varrezë masive pranë lumit Ereniku në Bishtazhin, Gjakovë Për të shprehur mirënjohjen e mbështetjen ekipeve profesionale të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Drejtorisë së Policisë për Hetimin e Krimeve të Luftës dhe Institutit të Mjekësisë Ligjore, të mbështetur nga Ministria e Mbrojtjes/Forca e Sigurisë së Kosovës, EULEX, …

Më shumë...

Në fshatin Pagarushë të Komunës së Malishevës, u përurua busti i Bilbilit të Kosovës, Mbretëreshës së këngës shqipe,  Nexhmije Pagarusha

Në këtë ceremoni të organizuar nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati dhe në bashkëpunim me komunitetin e fshatit Pagarushë, morën pjesë edhe Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, personalitete të shumta kulturës dhe artit, deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe qytetarët të shumtë …

Më shumë...