Njoftime

Albert Z. ZHOLI: Në ditën e dytë të Panairit të Librit “Tirana 2023”

Albert Z. ZHOLI: Në ditën e dytë të Panairit të Librit “Tirana 2023”

Në ditën e dytë të Panairit të Librit “Tirana 2023” – Problem, qasja drejt letërsisë së huaj duke krijuar më pak hapësire për autorët vendas. – Panairi i librit bën bashkë, lexues, krijues, përkhyes, gazetar, kritik letrar të të gjitha trevave shqipfolëse. – Duket sikur kanë lënë mënjanë për pak kohë botën …

Më shumë...

Shqipëria është kualifikuar në Europianin e vitit 2024, e cila do të mbahet në Gjermani.

Shqipëria është kualifikuar në Europianin e vitit 2024, e cila do të mbahet në Gjermani. I duhej një pikë, dhe në Kishinau ndaj Moldavisë, Shqipëria merr pikën që i nevojitej falë barazimit me rezultatin 1-1 dhe siguron matematikisht për të dytën herë në historinë e saj pjesëmarrjen në finalet e …

Më shumë...

Nderohet heroi kombit Ibrahim Mazreku në 54 vjetorin e lindjes

Sot nën organizmin e SHFMU “Ibrahim Mazreku”, është shënuar 54-vjetori i lindjes së dëshmorit dhe heroit të kombit Ibrahim Mazreku, emrin e të cilit e mbanë kjo shkollë. Me këtë rast, kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, drejtoresha e Drejtorisë për Arsim dhe Edukim, Arbëreshë Krasniqi, zyrtar tjetër komunal, …

Më shumë...

Të shtunën hapet Ekspozita me veshje tradicionale kombëtare të komuniteteve që jetojnë në Kosovë

Të shtunën në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” të Kosovës do të hapet ekspozita kolektive me titull “Ekspozitë me veshje tradicionale shqiptare dhe kostumet tradicionale të komuniteteve që jetojnë në Kosovë”. Kjo ekspozitë ka për qëllim prezantimin e kostumeve tradicionale kombetare të pakicave që jetojnë në Kosovë. Poashtu do të prezanothen …

Më shumë...

Përmbyllën punimet “Ndërtimi Odës-Ilegales të UÇK-së, në Plluzhinë

Përmbyllën punimet “Ndërtimi Odës-Ilegales të UÇK-së, në Plluzhinë

Drejtori Ekzekutiv Imer Hakaj përmbylli sot procedurat finale lidhur me realizimin e projektit “Ekzekutimi i punimeve-Ndërtimi i Odës-Ilegales të UÇK-së” në fshatin Plluzhinë të Komunës Skenderajt në vlerë prej 48,823.00€ (dyzet e tetë mijë e tetëqind e njëzet e tre euro) sipas kontratës. Ky investim nga ana e Agjencisë për …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Çelet Panairi i 26 i Librit, në Tiranë

Dje në kryeqytet u çel dje edicioni i 26-të i Panairit të Librit “Tirana 2023”, me pjesëmarrjen e 95 shtëpive botuese.  Nën moton “Libri na bashkon të gjithëve”, panairi u hap me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës dhe Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit. Gjatë ceremonisë së hapjes përshëndeti kryetari i …

Më shumë...

AUV: Paraqitet rasti i parë këtë vit i gripit të shpezëve Avian Influenza

AUV urdhëroi të gjitha pikat në vend për largim nga tregu të orizit të kontaminuar

Pas konfirmimit të prezencës se sëmundjes, gripi i shpezëve Avian Influenza në një fermë jo komerciale në Shtime. Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë sot me datë 16.11.2023 ka nxjerrë ‘’Vendim’’ me nr AUV 01/619. Për masat e përgjithshme për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e sëmundjes Gripi i Shpezëve-Avian Influenza. Zona …

Më shumë...

Aktivitete për Përkujtimin e Viktimave në Trafikun Rrugor

Disa nga masat e reja që pritet të merren me qëllim të kufizimit të infektimit me virusin korona

Më 16 dhe 17 nëntor 2023, Tempulli në bashkëpunim me Asociacionin Kosovar të Motorizimit (AMRKS) si anëtar i Federatës Evropiane e Viktimave të Trafikut Rrugor (FEVR) dhe Institutit për Siguri Rrugore dhe Hulumtime në Transport, do të shënojnë Ditën Botërore e Përkujtimit të Viktimave në Aksidentet në Trafikun Rrugor, një …

Më shumë...

Me 15 nëntor 2023 ka ndërruar jetë, Feride Kelmendi Toçani

Me 15 nëntor 2023 ka ndërruar jetë Feride Kelmendi Toçani. Varrimi bëhet sot, me 16 nëntor 2023 në orë 15 në varrezat e Prishtinës, në Arbëri. E pamja mbahet tri ditë, në rrugën Caraleva numër 138, Kodra e Trimave, Prishtinë. Feridja ishte nëna e luftëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, …

Më shumë...

Sot në orën 17:30 mbahet marsh në solidaritet me popullin palestinez, duke u nisur në sheshin Zahir Pajaziti dhe vazhdon deri te Qeveria e Kosovës

Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist,ka njoftuar se sot në orën 17:30 bashkë me aktivistë tjerë të pavarur, do të organizojë marsh në solidaritet me popullin palestinez në sheshin Zahir Pajaziti dhe vazhdon deri te Qeveria e Kosovës. “Këtë të enjte ne mblidhemi në shesh për të kërkuar armëpushim të …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, Bashkim Jashari, priti në takim Komandantin e KFOR-it, Özkan Ulutash

Komandanti i FSK-së, Bashkim Jashari, priti në takim Komandantin e KFOR-it, Özkan Ulutash

Në kuadër të bashkëpunimit me KFOR-in, komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës gjenerallejtënant Bashkim Jashari ka pritur në takim komandantin e KFOR-it gjeneral major Özkan Ulutaş. KOMFSK fillimisht i uroi mirëseardhje gjeneral Ulutaş dhe e uroi për detyrën e KOMKFOR. Me këtë rast,  gjeneral Jashari, informoi Komandantin e KFOR-it, …

Më shumë...

Me 26 nëntor, Lidhja Shqiptare Evropiane hap Ekspozitën “Ngjyrat e Atdheut” që do të bëhet për nderë të 28 nëntorit

Lidhja Shqiptare Evropiane hap Ekspozitën “Ngjyrat e Atdheut” që do të bëhet për nderë të 28 nëntorit. Ekspozita hapet me 26 nëntor të vitit 2023, në ambientet e Muzeut Kombëtar të Kosovës, duke filluar në orën 19 00. Me këtë rast ftohen edhe Deputetja e Parlamentit të Britanisë së Madhe …

Më shumë...

Konsorciumi GLPS, Instituti GAP dhe INDEP: Të shuhet ndërmarrja publike NKEC dhe të ndalet politizimi dhe kapja a saj  

GAP publikoi raportin: “Taksa 100%: a po e ndihmon apo dëmton ekonominë e Kosovës?”

Konsorciumi i organizatave të shoqërisë civile i përbërë nga Grupi për Studime Juridike dhe  Politike (GLPS), Instituti GAP dhe Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP), në kuadër të projektit: “Mbështetje për Shoqërinë Civile për të Rritur Mbikëqyrjen Publike dhe Llogaridhënien e Institucioneve Publike të Kosovës”, shpreh shqetësimin e thellë lidhur me mosveprimin …

Më shumë...

Pulla postare me imazhet e Kongresit të Manastirit

Posta e Kosovës, përmes Filatelisë së saj nga sot ka vë në qarkullim pullën postare me imazhin që shënon 115- vjetorin e Kongresit të Manastirit, vendimet e të cilit konsiderohen si zanafilla e letërsisë shqiptare përmes krijimit të alfabetit të unifikuar shqiptar. Kongresi i Manastirit ishte njëra prej ngjarjeve më …

Më shumë...

Këshilli Gjyqësor i Kosovës organizon ‘Ditët e Gjyqësorit’, të cilat do të mbahen në pesë ditë takime të ndara.

Keshilli Gjyqesor i Kosoves

Këshilli Gjyqësor i Kosovës organizon ‘Ditët e Gjyqësorit’, të cilat do të mbahen në pesë ditë takime të ndara. Të nderuar përfaqësues të mediave, Këshilli Gjyqësor i Kosovës, në mbështetje të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), Misioni në Kosovë, organizon ‘Ditët e Gjyqësorit’, të cilat do të …

Më shumë...

Nga 14 deri më 22 nëntor Ministria për Sistem Politik, në Maqedoni, organizon Edicionin e 5-të të manifestimit, “Ditët e Alfabetit”

Ministria për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, në bashkëpunim me Institutin për Trashëgimi Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve dhe Ansamblin Shtetëror të Këngëve dhe Valleve Popullore Shqiptare në Republikën e Maqedonisë së Veriut, nga data 14 deri më datë 22 nëntor, organizojnë edicionin e V-të të manifestimit kulturor – …

Më shumë...