MIT KS
Fillimi / Njoftime (faqe 28)

Njoftime

Më 15 qershor 2019 në Gjermani mbahet Akademi përkujtimore për heroin e kombit Xhemajl Fetahaj

Më 15 qershor 2019 në Gjermani mbahet Akademi përkujtimore për heroin e kombit Xhemajl Fetahaj

Shoqata Kulturore “ Xhemajl Fetahaj – Raushiqi”, do të mbanë Akademi përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së heroit të kombit Xhemajl Metë Fetahaj. Akademia do të mbahet më 15 qershor, duke filluar në orën 19:00, në Gjermani, konkretisht në adresën Gemeindehaus St. Anna, Hermann-Kurz-St.2 71069 Sindelfingen-Maichingen. Xhemajl ...

Më shumë...

Sot në Rahovec përkujtohen dëshmorët e kombit Feim Gashi, Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi

Sot në Rahovec përkujtohen dëshmorët e kombit Feim Gashi, Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi

Me rastin e 21 vjetorit të rënies heroike të heroit të Kosovës, Feim Gashi mbahet tubim përkujtimor me 27 maj 2019 në orën 13:00 në Shtëpinë e Kulturës “Feim Gashi” në Drenoc të Rahoveciit. Gjithashtu po në këtë ditë me rastin e 20-vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Milaim ...

Më shumë...

Të martën në Ternavc të Skenderaj nderohet heroi i kombit, Mustafë Haxhiu në 20 vjetorin e rënies heroike të tij

Të martën në Ternavc të Skenderajt nderohet heroi i kombit, Mustafë Haxhiu

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët e veteranët e luftës së UÇK-së dhe gjithë qytetarët se të martën më 28 maj 2019 në orën 11:00 në Kompleksin Memorial në fshatin Ternavc, në organizim të kryetarit të Komunēs se Skenderajt z.Bekim Jashari bëhen homazhe për heroin e kombit, Mustafë Haxhiu. Pjesëmarrja e ...

Më shumë...

Më 27 maj 2019 mbahet Akademi përkujtimore në shënim të 20 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Mentor Retkoceri

Më 27 maj 2019 mbahet Akademi në shënim të 20 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Mentor Retkoceri

Në shënim të 20 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Mentor Retkoceri nesër me 27 maj 2019 bëhet përurimi i sheshit që po ashtu e mban emrin “Mentor Retkoceri” në lagjen Dardania përballë PTK-së në orën 11:30 deri 11:45. Ndërsa në orën 12:15 deri në orën 12:45 mbahet Akademi ...

Më shumë...

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi e dekoron sot me urdhërin “Hero i Kosovës” dëshmorin e kombit, Rexhep Tafa

Më 26 maj 2019 dëshmori i kombit, Rexhep Tafa dekorohet nga kryetari Thaçi me urdhërin “Hero i Kosovës”

Në 20 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit të kombit, Rexhep Tafa bëhet dekorimi me urdhërin “Hero i Kosovës” nga kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Tubimi përkujtimor do të mbahet sot, në orën 12:00 në fshatin Bec të Gjakovës tek shkolla e fshatit.

Më shumë...

Në Kodrali mbahen homazhe në 20 vjetorin e rënies heroike të dëshmorëve Perparim Ferizaj dhe Sali Ferizaj

Në Kodrali mbahen homazhe në 20 vjetorin e rënies heroike të dëshmorëve Perparim Ferizaj dhe Sali Ferizaj

Sot në orën 11:30 mbahen homazhe në mbahen homazhe në fshatin Kodrali me rastin e 20-të vjetorit të rënies heroike të dëshmorëve Perparim I Ferizaj dhe Sali M Ferizaj. Ata në moshë fare të re iu përgjigjen kushtrimit të luftës për liri, menjëherë pas betejës frontale më 24 mars 1998 në Gllogjan ...

Më shumë...

Në shënim të 20 vjetorit të rënies heroike të heroit të Kosovës, Abdullah Tahiri mbahet Akademi përkujtimore

Me 24 maj 2019 mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e rënies së heroit të kombit, Abdullah Tahiri

Me rastin e 20 vjetorit të rënies së heroit të kombit, Abdullah Tahiri me sot 24 maj 2019 nën përkujdesjen e kryetarit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mbahet Akademi përkutimore. Akademia mbahet në Teatrin Kombëtar të Kosovës në orën 12:00.

Më shumë...

Në Gllogjan dhe Kodrali të Deçanit sot bëhën homazhe në nderim të Batalionit Gardist “Shkelzen Haradinaj”

Gllogjan

Dega e OVL-UÇK-së në Deçan bënë të ditur se sot bëhën homazhe në nderim të Batalionit Gardist “Shkelzen Haradinaj” dhe nderohen dëshmorët. “Më 24 maj 2019 mbahen homazhe për 16 Dëshmoret e Batalionit Gardist “Shkelzen Haradinaj”. Homazhet mbahen sipas kësaj agjende: në orën 11:00 në Kompleksin Memorial, “Dëshmorët e Kombit” ...

Më shumë...

Në Malishevë sot mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit, Latif Morina

Në Malishevë sot mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit, Latif Morina

Me rastin e shënimit të 20 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit Liman Latif Morina me 24 maj 2019 mbahet Akademi përkujtimore. Akademia mbahet në Shtëpinë e Kulturës “Tahir Sinani” në Malishevë në orën 16:00.

Më shumë...

Të premten në Malishevë mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e rënies se dëshmorit, Latif Morina

Të premten në Malishevë mbahet Akademi në 20 vjetorin e rënies se dëshmorit, Latif Morina

Me rastin e shënimit të 20 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit Liman Latif Morina me 24 maj 2019 mbahet Akademi përkujtimore. Akademia mbahet në Shtëpinë e Kulturës “Tahir Sinani” në Malishevë në orën 16:00.

Më shumë...

Nga 25-28 maj 2019 organizohet turniri tradicional për nder të 20 vjetorit të rënies së dëshmorit Sinan Morina

Nga 25-28 maj 2019 organizohet turniri tradicional për nder të 20 vjetorit të rënies së dëshmorit Sinan Morina

Njoftohen sportdashësit, ekipet dhe klubet e futbollit të vogël në Kosovë, së në Klinë në palestren e sporteve “Adem Jashari” organizohet turniri tradicional për nder të 20 vjetorit të rënies së dëshmorit Sinan H. Morina “DAJA”, në datat 25-28 maj 2019.

Më shumë...

Të premten në Deçan bëhën homazhe në nderim të Batalionit Gardist “Shkelzen Haradinaj”

Të premten në Deçan bëhën homazhe në nderim të Batalionit Gardist “Shkelzen Haradinaj” dhe nderohen dëshmorët

Dega e OVL-UÇK-së në Deçan bënë të ditur se më 24 maj 2019 bëhën homazhe në nderim të Batalionit Gardist “Shkelzen Haradinaj” dhe nderohen dëshmorët. “Më 24 maj 2019 mbahen homazhe për 16 Dëshmoret e Batalionit Gardist “Shkelzen Haradinaj”. Homazhet mbahen sipas kësaj agjende: në orën 11:00 në Kompleksin Memorial, ...

Më shumë...

Më 27 maj 2019 në Rahovec përkujtohen dëshmorët e kombit Feim Gashi, Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi

Më 27 maj 2019 në Rahovec përkujtohen dëshmorët e kombit Feim Gashi, Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi

Me rastin e 21 vjetorit të rënies heroike të heroit të Kosovës, Feim Gashi mbahet tubim përkujtimor me 27 maj 2019 në orën 13:00 në Shtëpinë e Kulturës “Feim Gashi” në Drenoc të Rahoveciit. Gjithashtu po në këtë ditë me rastin e 20-vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Milaim ...

Më shumë...

Më 26 maj 2019 dëshmori i kombit, Rexhep Tafa dekorohet nga kryetari Thaçi me urdhërin “Hero i Kosovës”

Më 26 maj 2019 dëshmori i kombit, Rexhep Tafa dekorohet nga kryetari Thaçi me urdhërin “Hero i Kosovës”

Në 20 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit të kombit, Rexhep Tafa bëhet dekorimi me urdhërin “Hero i Kosovës” nga kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Tubimi përkujtimor do të mbahet me datën 26 maj 2019, në orën 12:00 në fshatin Bec të Gjakovës tek shkolla e fshatit.

Më shumë...

Me një Akademi përkujtimore sot kujtohet heroi i Kosovës Blerim Zuçaku, në 20 vjetorin e rënies heroike të tij

Me një Akademi përkujtimore sot kujtohet heroi i Kosovës Blerim Zuçaku, në 20 vjetorin e rënies heroike të tij

Nën patronazhin e kryetarit të komunës së Vushtrrisë, Xhafer tahiri dhe Shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së organizohet Akademi përkujtimore për heroin e Kosovës Blerim Zuçaku. Akademia mbahet sot në orën 13:00 në shënim të 20 vjetorit të rënies së dëshmorit. Akademi mbahet tek vendi i rënies afër lumit ...

Më shumë...