Njoftime

Ka ndërruar jetë luftëtari i lirisë Nuredin Dakaj nga Ceroviku-Klinë

Sot, me 7 janar 2024, ka ndërruar jetë luftëtari i lirisë Nuredin Dakaj nga Ceroviku-Klinë. Nuredini dhe tërë familja e tij  ishin të kyqur në luftën  çlirimtare qysh në ditët e para të njësiteve të UÇK-ës. Nuredini e kishte bashkëluftar edhe vëllain e tij Mirush Dakaj (Korbi) Dëshmor i Kombit. …

Më shumë...

Enver Hajdari: Ka ndërruar jetë veterani i arsimit dhe i UÇK, prof. Shefqet  I. Hajdari

Me 5 janar 2024 ndërroi jetë djali i axhes, veterani i arsimit prof. Shefqet  I. Hajdari Profesor Shefqeti njëherit ishte edhe veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës  Varrimi bëhet nesër me datë 6 janar 2024 në orën 14:00 në varrezat e lagjes Hajdari, në fshatin e lindjes në  Dritan (Dobroshec) …

Më shumë...

Urime e përgëzime Radios-Kosova e Lirë në çerek-shekullin e saj nga bashkëpunëtorët, dëgjuesit e shfletuesit e faqes zyrtare

Urime e përgëzime Radios-Kosova e Lirë në çerek-shekullin e saj nga bashkëpunëtorët, dëgjuesit e shfletuesit e faqes zyrtare

Ruzhdi Jashari_ DITËLINDJA E RADIO KOSOVËS SË LIRË, 4 JANAR 1999! Respekt i përmotshëm! Zëri që ju dha zë e jehonë pushkëve të lrisë! Mos u ndalt kurrë dhe kumboftë pandalshëm në Gadishullin Ilirik! Vètëm burrat e kombit si lisat të gjallë qëndrojnë kujdestarë të kujtimeve e nderimeve të Dëshmorëve, …

Më shumë...

Sot, në ambientet e Radios-Kosova e Lirë, në Prishtinë, në mënyrë tashmë tradicionale, u shënua 25-vjetori i Radios-Kosova e Lirë

Sot, në ambientet e Radios-Kosova e Lirë, në Prishtinë, në mënyrë tashmë tradicionale, u shënua 25-vjetori i Radios-Kosova e Lirë

Sot, në ambientet e Radios-Kosova e Lirë, në Prishtinë, në mënyrë tashmë tradicionale  u shënua  25-vjetori i fillimit të transmetimit të programit të Radios dhe fillimi i shpërndarjes së lajmeve nga Agjencia Kosovapress. Vizitorët, edhe pse në një ambient  të ngushtë, u priten me dashamirësi e respekt  prej orës 10.00 …

Më shumë...

Në tri ditët e para të janarit 2024, përmes Aeroportit të Prishtinës Adem Jashari, kanë udhëtuar 31 mijë e 905 udhëtarë

Në gjashtë muajin e parë të këtij viti mbi 1.5 milion kanë kaluar përmes Aeroportit Ndërkombëtar “Adem Jashari”

Në tri ditët e para të janarit të vitit 2023 përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës ‘Adem Jashari’ kanë udhëtuar gjithsej 20 mijë e 163 udhëtarë. Ndërkaq, në tri ditët e para të janarit 2024 kanë udhëtuar 31 mijë e 905 udhëtarë”, ka thënë për mediet zëdhënësja e Aeroportit, Valentina Gara. …

Më shumë...

So , më 4 janar 2024, në ambientet e Radios-Kosova e Lirë, në Prishtinë po shënohet 25-vjetori i fillimit të transmetimit të programit

Nesër, më 4 janar 2024, në ambientet e Radios-Kosova e Lirë, në Prishtinë shënohet 25-vjetori i fillimit të transmetimit të programit

Sot , më 4 janar,  në ambientet e Radios-Kosova e Lirë, në Prishtinë  po shënohet 25-vjetori i fillimit të transmetimit të programit të Radios dhe fillimi i shpërndarjes së lajmeve nga Agjencia Kosovapress. Vizitorët, edhe pse në një ambient  të ngushtë, i presim prej orës 10.00 deri në orën 16.00. …

Më shumë...

Emisioni “Kikiriki – shqip me fëmijë” një “dritare” në gjuhën shqipe!

Emisioni “Kikiriki - shqip me fëmijë” një “dritare” në gjuhën shqipe!

Mësuesja dhe producentja e emisionit Desara Beqari Gjonej me nxënësit e emisionit “kikiriki-shqip me fëmijë” në studion e “Radio Orange” në Vjenë Kohëve të fundit kemi një shtim të dukshëm jo vetëm të pikave shkollore në botë ku fëmijët shqiptarë i vijojnë mësimet në gjuhën amtare, por kemi edhe ide …

Më shumë...

Familja  i uron Vitin e Ri 2024 , Jakup Krasniqit dhe shpreh besim se vitin e ardhshëm do ta festojnë së bashku

Në një postim të  saj dedikuar babait,  Gresa Jakup Krasniqi  ka shkruar:  “Babi. Në çdo 31 dhjetor, pak para mesnates kur të gjithë ndiznin fishekzjarret, ne ndiznim qirinjët për torten e ditëlinjës tënde. Tradita vazhdon edhe sot, festojmë gjithmonë lindjen e një njeriu të jashtëzakonshëm. Po hyjmë në vitin 2024 …

Më shumë...

NË LLADROCIN E LIRISË PËRUROHEN LAPIDARËT E TRE DËSHMORËVE TË KOMBIT

NË LLADROCIN E LIRISË PËRUROHEN LAPIDARËT E TRE DËSHMORËVE TË KOMBIT

Pikërisht në Ditën e veteranëve të UÇK-së,  30 Dhjetorin, ditën e madhe historike e të kujtesës sonë kombëtare, në Lladrocin e  luftës çlirimtare të udhëhequr nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës, Brigada 121 ‘Ismet Jashari- Kumanova’, me një pjesëmarrëje të madhe të popullit të kësaj ane, si dhe të institucioneve komunale, …

Më shumë...

Kryetari Kastrati ka pritur në takim Xhemajl Jasharin, veprimtar i hershëm i çështjes kombëtare, vëlla i heroit Ismet Jashari – Komandant Kumanova

Kryetari i komunës së Malishevës Ekrem Kastrati ka pritur në një takim tejet miqësor Xhemajl Jasharin, veprimtar i hershëm i çështjes kombëtare, vëlla i heroit Ismet Jashari – Komandant Kumanova. Kryetari Kastrati the me këtë rast se baca Xhemë, që njëherit është edhe “Qytetar Nderi” i Komunës së Malishevës, vazhdon …

Më shumë...

 Ministri i Mbrojtjes Ejup Maqedonci dhe Komandanti i FSK-së  Bashkim Jashari, kanë bërë shpërndarjen e medaljeve e mirënjohjeve për pjesëtaret e FSK-së

 Sot në ambientet e Ministrisë së Mbrojtjes, Ministri i Mbrojtjes Ejup Maqedonci dhe Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës Gjeneral lejtnant Bashkim Jashari, kanë bërë shpërndarjen e medaljeve dhe mirënjohjeve për pjesëtaret e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe zyrtarët civil që shërbejnë në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Forcën …

Më shumë...

Nesër mbahet ceremonia e certifikimit të  ushtarëve të rinjë  të gjeneratës së dytë të Stërvitjes Ushtarake Bazë të Forcës së Sigurisë së Kosovës

Nesër mbahet ceremonia  e certifikimit të  ushtarëve të rinjë  të gjeneratës së dytë të Stërvitjes Ushtarake Bazë të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Ceremonia do të realizohet në hapësirat e Kazermës “Skënderbeu” në Ferizaj, më 29 dhjetor 2023, ditë e premte, duke filluar nga ora 09:45. Në ceremoni pritet të marrin pjesë edhe …

Më shumë...

GAP: Publikimi i raportit, “Mes ambicies dhe realitetit: formimi i ndërmarrjeve të reja publike lokale në Kosovë”

Sot, Instituti GAP, Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS), dhe Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP), në kuadër të projektit “Mbështetja e shoqërisë civile për të rritur mbikëqyrjen publike dhe llogaridhënien e institucioneve publike të Kosovës”, të mbështetur nga Ambasada Britanike në Kosovë, kanë mbajtur konferencë për media, ku kanë …

Më shumë...

Djali i kryetarit të Turqisë, Erdogan, nderohet me çmimin për ‘Global Leadership’ nga UNI – Universum International College

UNI – Universum International College me krenari shpall nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit (MoU) me përfaqësues nga  Dr. Fuat Sezgin Research Foundation dhe Universitetit Kirikkale nga Turqia, Z. Necmeddin Bilal Erdoğan, Anëtar i Bordit të Dr. Fuat Sezgin Research Foundation; Z. Mecit Çetinkaya, Kryetar i Bordit Drejtues Dr. Fuat Sezgin Research Foundation; dhe Prof. Dr. Ersan Aslan, Rektor …

Më shumë...

Me 30 dhjetor 2023 promovohet libri Kurorë Lulekuqësh”, të autorit Arsim A. Bajrami

Më rastin e Ditës së Veteranëve, do të bëhet promovimi i librit me këngë dhe interpretim “ Kurorë Lulekuqësh”, të autorit Arsim A. Bajrami. Promovimi do të mbahet me 30 dhjetor 2023 duke filluar në orën 13 00, në ambientet e Teatrit “ Avdush Hasani” Arsim A. Bajrami u lind …

Më shumë...