Institucionet

Kryetari Nura ka pritur në takim kryetarin e Komunës së Bujanocit Nagip Arifi

Kryetari i komunës së Skenderajt Fadil Nura, së bashku me nënkryetarin Sami Lushtaku, kanë pritur në takim kryetarin e Komunës së Bujanocit, Nagip Arifi me bashkëpunëtorë, që vijnë për t’u solidarizuar me Skenderajn pas vërshimeve, dhe për ta treguar shpirtin e tyre human, me mbledhjen e mjeteve financiare nga qytetarët …

Më shumë...

Behije Mustafa shpallet sportistja e vitit në Ferizaj

Këtë mbrëmje në teatrin e qytetit “Adriana” në Ferizaj, është bërë përzgjedhja e sportistëve të vitit 2022. Sportiste e vitit 2022 është zgjedhur karateistja nga klubi i karatesë “Sharri” Behije Mustafa, e cila ka arritur që të jetë pjesë e Kampionatit Botëror e cila me plotë meritë është rreshtuar ne …

Më shumë...

KK i Malishevës mbajti Mbledhjen e parë  për vitin 2023

Kuvendi i Komunës së Malishevës i drejtuar nga kryesuesi, Argjend Thaçi, filloi punimet e sesionit pranveror duke uruar  anëtarët e kuvendit dhe ekzekutivin lokal për bashkërendim dhe bashkëpunim në detyrat dhe planet e punës të cilat do të shqyrtohen këtë vit dhe do të ndikojnë për shërbime të mira qytetarëve. …

Më shumë...

Përfundoi mbledhja e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit e para për këtë vit

Udhëhequr nga Kryesuesi – Defrim Kafexhiu, është mbajtur mbledhja e parë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit për vitin 2023. Të pranishëm në seancë përveç anëtarëve të kuvendit, si zakonisht ishin edhe Kryetari i Komunës, Smajl Latifi, Nënkryetari Iska dhe drejtorët e drejtorive komunale. Në fillim të seancës kishte …

Më shumë...

Anëtarët e Komisionit Parlamentar për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim kanë vizituar Komunën e Skenderajt

Anëtarët e Komisionit Parlamentar për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, i kryesuar nga kryetarja Fitore Pacolli, kanë vizituar sot Komunën e Skenderajt, dhe me këtë rast janë pritur nga kryetari Fadil Nura dhe nënkryetari Sami Lushtaku. Qëllimi i vizitës ishte të informohen me situatën e krijuar pas vërshimeve, si …

Më shumë...

U përkujtua 33 vjetori i “Masakrës së Malishevës” ku ranë dëshmorë Ali Kryeziu dhe Hisni Mazreku

Sot, u bënë 33 vite nga ngjarja më e rëndë e vitit 1990 në Malishevë, ku ranë dëshmorë Ali Kryeziu dhe Hisni Mazreku, ndërsa u plagosën e dhjetëra të tjerë, si dhe janë maltretuar e torturuar, gjatë protestës popullore kundër regjimit serb dhe për të drejtat e popullit shqiptar. Ndërsa …

Më shumë...

Kuvendi Komunal i Skenderajt ka mbajtur seancën e parë për vitin e tanishëm

Kuvendi Komunal i Skenderajt, i kryesuar nga kryesuesja Adelina Spahiu, në të cilin kanë marrë pjesë kryetari Fadil Nura, drejtorët komunal, asamblistët, shoqëria civile dhe përfaqësues të OSBE-së, sot ka mbajtur seancën e parë për vitin e tanishëm, ku janë diskutuar këto pika të rendit të ditës: – Shqyrtimi i …

Më shumë...

Kryetari Nura ka vizituar lagjen V të qytetit të Skenderajt

Kryetari i komunës së Skenderajt Fadil Nura, bashkë me nënkryetarin Sami Lushtaku, gjatë ditës kanë vizituar lagjen V të qytetit të Skenderajt, ku kanë parë nga afër gjendjen e familjeve si dhe rehabilitimin pas vërshimeve që kanë shkaktuar dëme të mëdha materiale në shumë familje. Gjendja në këtë lagje vazhdon …

Më shumë...

Nisin aktivitetet për shënimin e 33 vjetorit të rënies së dëshmorëve Hysni Mazreku dhe Ali Kryeziu

Në kuadër të Flakës së janarit të viteve të nëntëdhjeta në Komunën e Malishevës, nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, nisën aktivitetet  për shënimin e 33-vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Hysni Mazreku dhe Ali Kryeziu, organizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport dhe …

Më shumë...

Kryetari Nura ka pritur në takim kryetarin e Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura, ka pritur sot kryetarin e Komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi i shoqëruar nga nënkryetari Shpëtim Zhegrova dhe bashkëpunëtorë, me të cilët ka diskutuar për situatën në komunën e Skenderajt pas vërshimeve dhe për pasojat që u shkaktuan nga kjo fatkeqësi. Kreu i Skenderajt …

Më shumë...

Komuna e Vitisë shpallë Laureatët në lëmin e kulturës dhe sportit për vitin 2022

Drejtoria për Kulturë Rini e Sport në Viti, ka organizuar ceremoninë e përzgjedhjes së laureatëve të vitit në lëmin e kulturës dhe sportit. Çmimi i artistit të vitit iu nda Arsim Bislimit, ndërkaq çmimi për vepër jetësore prof.dr. Isak Shemës. Me çmimin e karrierës, u nderua Bardh Frangu, shkrimtar, ndërsa …

Më shumë...

Komuna e Rahovecit, përfiton nga granti i performancës “Mjedisi i Pastër” në vlerë prej 156,000.00 euro

Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës (MMPHI), mbështetur nga  Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) ka lansuar grantin e performancës “Mjedisi i Pastër”. Gjatë këtij lansimi janë prezantuar përpjekjet e përbashkëta në vlerësimin e performancës komunale në fushën e menaxhimit të mbeturinave, ku komuna e Rahovecit ka përfituar: Një …

Më shumë...

Anëtarët e Komisionit Parlamentar për Çështje të Sigurisë kanë vizituar Komunën e Skenderajt

Anëtarët e Komisionit Parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes, i kryesuar nga kryetari Bekë Berisha, kanë vizituar sot Komunën e Skenderajt, me ç’rast janë pritur nga kryetari Fadil Nura dhe nënkryetari Sami Lushtaku. Gjatë takimit është diskutuar rreth pasojave dhe dëmeve që u shkaktuan nga vërshimet e javës së …

Më shumë...

Kryetari Nura ka mirëpritur në takim kryetarin e Komunës së Prishtinës Perparim Rama

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura, ka mirëpritur sot kryetarin e Komunës së Prishtinës, Perparim Rama dhe nënkryetaren Donjeta Sahatçiu, ku kanë diskutuar për gjendjen aktuale pas përmbytjeve të javës së kaluar, që shkaktuan dëme të konsiderueshme në ekonomitë familjare, biznese dhe në bujqësi. Të dy kryetarët kanë vizituar …

Më shumë...

Komiteti për Politikë dhe Financa në Ferizaj mbajti takimin e parë të këtij vitit

Kryesuesi i Kuvendit të Komunës së Ferizajt, Xhavit Zariqi, bashkë me anëtaret e Komitetit për Politikë dhe Financa, kanë mbajtur mbledhjen e parë të këtij viti. Në këtë ,mbledhje ka marrë pjesë edhe Nënkryetari i Komunës së Ferizajt, Lulzim Aliu, si dhe drejtorët e drejtorive komunale. Në këtë mbledhje është …

Më shumë...

Kryetari Haliti takohet me drejtorin e Agjencisë së Menaxhimit të Emergjencave

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti, ka takuar dje drejtorin e Agjencisë së Menaxhimit të Emergjencave (AME), Shefki Abdullahu me bashkëpunëtor. Gjatë këtij takimi është folur në veçanti për të bërë një zgjidhje që objekti i ri i Zjarrfikësve dhe Shpëtimit në Viti,  që ka nisur vite më parë …

Më shumë...