KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 4)

Institucionet

KOMUNA E JUNIKUT GJEGJËSISHT SHTABI EMERGJENT DHE EKIPA E EMERGJENCAVE PO VAZHDOJN ANGAZHIMIN NË LOKALIZIMIN E ZONAVE TË PËRMBYTURA DHE DËMEVE TË SHKAKTUATA NGA TË RESHURAT

Komuna e Junikut e përfshirë nga të reshura të mëdha gjatë javës së fundit, që sipas Institutit Hidrometeorologjik ishin më të shumtat në vend 198,8 mm lm2, të reshura që vështirësuan shërbimet për qytetar, si furnizimin me energji elektrike po ashtu edhe me rrjet telefonik e që zona të caktuara ...

Më shumë...

Kryetari Ramosaj, priti në takim lamtumirës Col.Gianluca Figus

Kryetari i Komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, me bashkëpunëtorë ka pritur në takim lamtumirës Komandantin e RC West Colonel Gianluca Figus , i cili tashmë përfundon misionin e tije në Kosovë. Gjatë këtij takimi ata bashkë diskutuan për sfidat, projektet dhe punët e realizuara bashkë gjatë kësaj periudhe kohore derisa ...

Më shumë...

Rritje e lehtë e numrit të të infektuarve në komunën e Vitisë

Këshilli Komunal për Mbrojtje dhe shpëtim në komunën e Vitisë, ka mbajtur mbledhjen e rregullt me ç’rast ka vlerësuar gjendjen aktuale në komunën e Vitisë, me rastet e reja të të infektuarve, por edhe me situatën në teren pas reshjeve të pandërprera të shiut. Duke raportuar për gjendjen me Covid ...

Më shumë...

Sipas IKSHPK-së, gjatë kësaj jave në komunën e Deçanit tridhjet e dy persona kanë rezultuar pozitiv me virusin #Covid19, ndërsa katërdhjet e nëntë të tjerë janë shëruar plotësisht

Sipas IKSHPK-së, gjatë kësaj jave në komunën e Deçanit tridhjet e dy persona kanë rezultuar pozitiv me virusin #Covid19, ndërsa katërdhjet e nëntë të tjerë janë shëruar plotësisht. Deri më sot, në komunën e Deçanit janë të identifikuar 571 raste me virusin SARS-CoV-2. Prej tyre 494 të shëruar plotësisht, 17 ...

Më shumë...

Në Rahovec u mbajt takimi i parë i Këshillit Organizues “Flaka e Janarit”

Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi ka caktuar Këshillin Organizues për organizimin e aktiviteteve tradicionale kulturore e përkujtimore “Flaka e Janarit”, me vendim, me Nr. Protokollit 02/003/2021 me datë 08.01.2021. Këshilli përbëhet nga anëtarë të ekzekutivit dhe legjislativit komunal, zyrtarë komunal të sektorëve të kulturës, rinisë dhe sportit, OJQ ...

Më shumë...

Dëme të mëdha nga vërshimet dhe përmbytjet në Rahovec, kërkohet përkrahje urgjente të Qeverisë

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, bashkë me nënkryetarin Fatmir Iska dhe drejtorë komunal, pas një nate të vështirë për bashkëqytetarët, sot kanë vizituar zonat e prekura, posaçërisht përmbytjet e mëdha që ndodhën mbrëmë gjatë gjithë natës në komunën e Rahovecit. Kryetari Latifi ka thënë: Përmbytjet nga ujërat dhe ...

Më shumë...

Nga UNICEF dhe përmes MASH-it, komuna e Rahovecit ka pranuar edhe 49 pako higjienike dhe dezinfektues për nevojat e shkollave të komunës

Nga UNICEF dhe përmes MASH-it, komuna e Rahovecit ka pranuar edhe 49 pako higjienike dhe dezinfektues për nevojat e shkollave të komunës. Këto pajisje të domosdoshme për mirëmbajtjen higjienike të shkollave dhe dezinfektimin e tyre, kanë filluar të shpërndahen në të gjitha shkollat, në mënyrë që fillimi i gjysmëvjetorit të ...

Më shumë...

Vërshimet po shkaktojnë problem në disa fshatra të komunës së Rahovecit

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, në orët e vona i ka vizituar fshatrat të cilët nuk janë në situate të mire pas reshjeve të vazhdueshmet, e sidomos në Sapniq, Fortesë, Ratkoc etj., kryetari Latifi ka thënë se janë duke bërë çdo gjë që është e mundur për t’ju ...

Më shumë...

Piraj: “Kompanitë prodhuese në Kosovë përballen me vështirësi tatimore”

Pronari i kompanisë “Meka Halal Food”, Burim Piraj, ka thënë se afarizmi në vendin tonë përballet me sfida tatimore. Ai rast konkret ka përmendur ndryshimin e ligjit të TVSh-së, pagesën e TVSh-së për lëndën e parë.. Në intervistën për gazetën “Epoka e re”, Piraj sfidë e konsideron edhe problemin me ...

Më shumë...

Vërshime edhe në territorin e komunës së Rahovecit

Shef i Kabinetit i Kryetarit të Komunës së Rahovecit veli Gashi së bashku me drejtorin Berat Duraku kanë përcjellë nga afër zonat më të rrezikuara në komunën e Rahovecit nga vërshimet si pasojë e reshjeve të shiut, punën e ekipeve mobilizuese që janë në teren për të ju dalë në ...

Më shumë...

KOMUNA E JUNIKUT ME MË SË SHUMTI TË RESHURA SHIU SIPAS INSTITUTIT HIDROMETEROLOGJIK TË KOSOVËS 198.9 MM lm2

Reshjet e shiut, të cilat po vazhdojnë pa ndërpre, më shumë se 48h, duke përfshi tërë territorin e vendit, me intensitet më të shprehur në pjesën perëndimore të sajë, ku gjatë kësaj kohe kanë rënë mesatarisht rreth 75.6 mm (lm2), reshje, duke shkaktuar përmbytje, nëpër disa komuna, si pasojë e ...

Më shumë...

KOMUNA E JUNIKUT ËSHTË PËRRFSHIR NGA TË RESHURA SHIU DHE DËBORE

Komuna e Junikut gjatë tërë javës është përfshirë nga mot i ligë dhe mbrëmjen e djeshme nga të reshura shiu dhe dëbore të cilat sollën dëme në rrjetin elektrik dhe shërbime të tjera. Falë angazhimit të ekipit komunal dhe kompanive, situata energjetike dhe në shërbime tjera është stabilizuar, pavarësisht që ...

Më shumë...

Reshjet e shumta të shiut shkaktojnë vërshime në komunën e Rahovecit

Komuna e Rahovecit, njofton të gjithë qytetarët se ekipet emergjente kanë dalë në terren që në orët e hershme të mëngjesit për t’i evituar problemet e shkaktuara nga reshjet e shiut. Kërkohet nga ana e qytetarëve mirëkuptim dhe bashkëpunim për të tejkaluar këtë gjendje të krijuar nga reshjet e dendura ...

Më shumë...

Kryetari Ramosaj  ka pritur në takim kreatoren dhe fituesen e vendit të parë për logon e Komunës së Deçanit Diellza Balaj

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, së bashku me drejtorët e drejtorive ka pritur në takim kreatoren dhe fituesen e vendit të parë për logon e Komunës së Deçanit Diellza Balaj, e cila në mesin e 14 konkurrentëve jo vetëm nga komuna e Deçanit dizajnoi logon e cila do ...

Më shumë...

Korporata Energjetike e Kosovës përkundër vjetërsisë se pajisjeve, ka marrë te gjitha masat qe prodhimi i energjisë elektrike te jet maksimal

Korporata Energjetike e Kosovës përkundër vjetërsisë se pajisjeve, ka marrë te gjitha masat qe prodhimi i energjisë elektrike te jet maksimal. KEK-u ka arritur qe t’i tejkaloi planifikimet dhe nuk ka pas asnjë ndërprerje apo problematikë sa i përket prodhimit. Për me tepër, te gjitha remontet e parapara te planifikuara ...

Më shumë...

Kryetari Haliti uron besimtarët ortodoks për festën e Krishtlindjeve Ortodokse

Kryetari Haliti uron besimtarët ortodoks për festën e Krishtlindjeve Ortodokse. “Urimet më të përzemërta për festën e Krishtlindjeve, të gjithë besimtarëve të besimit ortodoks. Uroj që këtë ditë feste ta kaloni në atmosferë mirëkuptimi e dashurie për njëri-tjetrin, në gëzime, me familjet dhe me më të dashurit tuaj”. Me respekt: ...

Më shumë...