Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 10)

Institucionet

MINISTRI ABRASHI VIZITOI PUNIMET NË RRUGËN PRISHTINË-MITROVICË

Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, ka vizituar punimet në zgjerimin e rrugës nacionale Prishtinë-Mitrovicë, “Rruga e Tre Heronjve, Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Pajaziti”. Me rastin e vizitës, ministri Abrashi tha se ky projekt do të trajtohet me prioritet, ndërsa nga punëkryesit kërkoi dinamikë të shtuar të punimeve. Nga ...

Më shumë...

Në Viti vazhdojnë masat mbrojtëse kundër Covid-19

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim dhe Komuna e Vitisë, po vazhdojnë me masa mbrojtëse kundër pandemisë Covid-19. Për të parandaluar dhe lokalizuar sa më shumë rrezikun, janë dezinfektuar dhe klorifikuar hapësirat publike dhe lokalitetet, ku janë paraqitur rastet e fundit të infektimit. Në këtë kuadër janë trajtuar ambientet e ...

Më shumë...

Haliti: Kemi hyrë në një fazë serioze, duhet të kemi kujdes

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim (KKMSH) ka shprehur edhe sot shqetësimin me gjendjen aktuale me Covid19 në Viti. KKMSH në mbledhjen e rregullt ka vlerësuar se pas paraqitjes së rasteve të reja me gripin pandemik është shtuar rreziku për përhapje të mëtutjeshme. Kryetari Sokol Haliti, i cili edhe kryeson ...

Më shumë...

Kryetari Haliti uron qytetarët me rastin Ditës së Çlirimit të Vitisë

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti, në emër të tij dhe të institucioneve komunale, i uron të gjithë qytetarët vitias me rastin e Ditës së Çlirimit të Komunës së Vitisë. Të nderuar qytetarë! Çdo ngjarje historike e ka rëndësinë e vet, por 14 Qershori i vitit 1999, është kurorëzim ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë me homazhe pranë varrezave të dëshmorëve shënojë 14 Qershorin- Ditën e Çlirimit

Me rastin e 14 Qershorit – Ditës së Çlirimit të Komunës së Vitisë, institucionet komunale të Vitisë, në krye me kryetarin Sokol Haliti, kanë bërë homazhe dhe kanë vendosur kurora lulesh në varrezat e dëshmorëve në Viti. Homazhe kanë bërë edhe përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së, ...

Më shumë...

Shërohet pacienti i fundit i infektuar me COVID-19 nga Malisheva

Bazuar në rezultatet e analizave dhe në komunikimin zyrtar me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, përveç se të gjitha testet e marra nga Malisheva kanë rezultuar negative, edhe personi i fundit i prekur me COVID-19 nga Malisheva është shëruar plotësisht, pasi në dy analizat e fundit, pacienti ka ...

Më shumë...

Artistët kosovarë po e prezantojnë me sukses kulturën tonë jashtë shtetit

Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 21 vjetorit të Ditës së Çlirimit të Kosovës, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, takoi aktoren Adriana Matoshi, e cila së fundi është shpërblyer me çmim si aktorja më e mirë në Festivalin e Francës “See A Paris”, për rolin e ...

Më shumë...

Ministrja Dumoshi: Të burgosurit do të mbesin bazament i rezistencës për lirinë e Kosovës

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit për nder të 21-vjetorit të Çlirimit të Kosovës ka hapur për vizitorë ish-Burgun e Prishtinës, që do të shndërrohet në muze në të ardhmen. Në hapjen e “Strehës së kujtimeve, Burgut të përndjekjes” për vizitorë, organizuar nga Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora ...

Më shumë...

MINISTRI LIKAJ PRITI KRYETARIN E HANIT TË ELEZIT, RUFKI SUMA

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj priti në takim kryetarin e Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, me të cilin bisedoi rreth gjendjes në arsim në këtë komunë. Kryetari Suma, ndër të tjera, shprehu shqetësimin e tij për mospërfshirjen e fëmijëve të kësaj komune në edukimin parashkollor. Ai ...

Më shumë...

Haliti: Druajmë se do të kthehemi në fillim

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim i Komunës së Vitisë ka shfaqur brengën me gjendjen e krijuar pas diagnostifikimit të një të riu me Covid19. Kryetari Sokol Haliti tha se kjo duhet të merret seriozisht sepse druhet se gjendja mund të kthehet në fillim. Ai tha se janë duke mbajtur ...

Më shumë...

Kryetari Haliti kërkon përfundimin sa më të shpejt të projekteve të ujësjellësit

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti me bashkëpunëtor dhe përfaqësues të fshatrave Tërstenik, Sadovinë e Çerkezve dhe Vërban kanë zhvilluar një takim me përfaqësues të DORSCH/CDI-së dhe Kompanisë Regjionale të Ujërave “Hidromorava” nga Gjilani. Në veçanti gjatë këtij takimi kryetari Haliti, ka kërkuar nga ta që sa më parë ...

Më shumë...

TAKIMI VIRTUAL MES PËRFAQËSUESVE TË DEMOS-it DHE PËRFAQËSUESVE TË KOMUNËS SË JUNIKUT RRETH GRANTIT TË PËRFORMANCËS KOMUNALE

Është mbajtur takim virtual me përfaqësuesit komunal nga Komuna e Junikut, për të diskutuar rreth Grantit të Performancës Komunale, performancën dhe trajnimet e dhëna nga DEMOS me qëllim të përmirësimit të performancës në fushën e Grantit të Performancës Komunale. Për më tepër, po shqyrtohen mundësitë për të mbështetur komunat në ...

Më shumë...

ZERO DEPONI ILEGALE NË KOMUNËN E JUNIKUT SIPAS RAPORTIT TË VLERËSIMIT TË DEPONIVE ILEGALE REALIZUAR NGA GIZ

Raporti i vlerësimit të deponive ilegale realizuar nga GIZ-i ka identifikuar zero deponi ilegale në komunën e Junikut. Ekipi vlerësues nga monitorimi në terren nga 11 deponit ilegale të identifikuara në vitin 2019, këtë vit ka identifikuar zero deponi ilegale në Komunën e Junikut. Progresi që komuna e Junikut ka ...

Më shumë...

Me rastin e 21 vjetorit të çlirimit të Kosovës, Kryetari Jashari, ka kujtuar dhe nderuar të gjithë ushtarët, dëshmorët e martirët që ranë në altarin e lirisë

Me rastin e 21 vjetorit të çlirimit të Kosovës, Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka kujtuar dhe nderuar të gjithë ushtarët, dëshmorët e martirët që ranë në altarin e lirisë. Të cilët shkruantën historinë e përjetshme, ku veprat dhe heroizmi i tyre unik vulosi të ardhmen e Kosovës. ...

Më shumë...

Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport si dhe Drejtoria për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në Komunën e Deçan, organizojnë diskutim publik lidhur me ,,Planin Zhvillimor Komunal 2020-2027 ’’

Në sallën e asamblesë Komunale në Deçan, është mbajt diskutim publik për ,,Planin Zhvillimor Komunal 2020-2027 ’’, organizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport, si dhe Drejtoria për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale të komunës së Deçan, ku është diskutuar me theks të veçantë për sektorin e Kulturës dhe të ...

Më shumë...

Njoftim për mbylljen e segmentit të Autostradës “Arbën Xhaferi” kyçja Doganaj-Hani i Elezit

Njoftojmë se më 14 qershor 2020 (e diel), do të ralizohen punimet në mirëmbajtjen e gypave të telekomit përgjatë urave në segmentin C3 Kyqja Doganaj – Hani i Elezit  dhe atë në drejtimin: kyqja Doganaj -Hani i Elezit. Këto punime janë si vazhdimësi në kuadër të periudhës së garancionit të ...

Më shumë...