Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 8)

Institucionet

Kryetari Haliti: Investimet në zhvillimin e bizneseve ndikojnë pozitivisht në ekonominë lokale

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti, ka vizituar sot ambientet e furrës së bukës “Aida” në Viti, për të parë nga afër procesin e punës që zhvillohet aty. Njëherit, ai u shpreh i kënaqur kur sheh projektet e reja që kanë për qëllim investimin e zhvillimit të bizneseve, të ...

Më shumë...

Tri ditëve të fundit asnjë i infektuar në komunën e Vitisë-situata nën kontroll

Në tri ditët e fundit, nuk është shënuar asnjë rast pozitiv me Covid 19 në komunën e Vitisë. Momentalisht janë 5 të shëruar, të hospitalizuar 4, si dhe numri aktiv i të prekurve është 23. Janë këto të dhënat që i bëri të ditur kryetari i komunës, njëherit kryesues i ...

Më shumë...

Kryetari Haliti vizitoi punimet në shkollën e Sllatinës së Poshtme, gjithashtu po punohet edhe në shkollën e Zhitisë

Në kuadër të Projektit për Efiçencë të Energjisë në fshatin Sllatinë të Poshtme dhe Zhiti të Komunës së Vitisë po zhvillohen disa punime. Me këtë rast Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka vizituar nga afër punimet në objektin shkollor në fshatin Sllatinë të Poshtme. Sipas zyrtarit Komunal, Xhelal ...

Më shumë...

Masat e reja po zbatohen si duhet në Viti

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim i Komunës së Vitisë ka konstatuar, se gjendja aktuale epidemiologjike në Komunën e Vitisë është nën kontroll. Kryetari Sokol Haliti, i cili edhe kryeson këtë komitet, tha se po vazhdon koordinimi edhe me mekanizmat tjerë relevantë si dhe po përcillet gjendja shëndetësore e të ...

Më shumë...

Asnjë rast i ri me COVID-19 në Malishevë

Nuk është regjistruar asnjë rast i ri i prekur me COVID-19 në Komunën e Malishevës, ndërsa testet kanë rezultuar negative. Kjo është konfirmuar në komunikimin zyrtar në mes të Komunës së Malishevës dhe Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës. Gjendja aktuale me COVID-19, në Komunën e Malishevës, është kjo: ...

Më shumë...

Edhe një rast me COVID19 në Komunën e Deçanit

Nga IKSHP u njoftua që sot e ka edhe një person të infektuar nga #COVID19 në Komunën e Deçanit. Kurse numri total i të infektuarve me virusin #COVID19 në komunën e Deçanit tonë ka arritur në 12. Rritja e numrit të rasteve dhe shpejtësia e shpërndarjes së virusit SARS-CoV-2, është ...

Më shumë...

Kryetari Haliti vizitoi fshatin Sllatinë të Epërme të Vitisë, për të parë nga afër punimet në mbjelljen e pemëve dekorative

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka vizituar fshatin Sllatinë të Epërme, ku janë duke u mbjellë pemë dekorativ. Me këtë rast ai potencoi se kjo komunë vazhdimisht është përkujdesur për një mjedis të pastër si dhe për krijimin e sa më shumë hapësirave gjelbëruese për qytetarët duke shtuar ...

Më shumë...

Kryetari Haliti vizitoi punimet në ndërtimin e trotuareve në rrugën Viti-Mogillë dhe në Sadovinë të Muhaxherëve

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti i shoqëruar nga Naim Pira, Kryesues i Kuvendit Komunal të Vitisë, kanë vizituar  punimet që po zhvillohen në ndërtimin e trotuarit në fshatin Sadovinë të Muhaxherëve por edhe në ndërtimin e trotuarit për gjatë rrugës që lidhë Vitinë me Komunën e Kllokotit, përkatësisht ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë vazhdon me hapjen e përroskave, kanaleve dhe lumenjve

Komuna e Vitisë, po vazhdon të kujdesët për ruajtjen e tokave bujqësore por edhe të ekonomive familjare duke bërë pastrimin dhe hapjen e përroskave, kanaleve dhe lumenjve në lokalitetet e ndryshme të kësaj komune. Me këtë rast Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka vizituar punimet që po zhvillohen ...

Më shumë...

Kuvendi i Komunës së Hanit të Elezit me “Deklaratë për mbrojtjen e vlerave të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”

Kuvendi i Komunës së Hanit të Elezit mbanë mbledhjen e pestë të rregullt për vitin 2020. Kuvendi për rendë të ditës shqyrtoi; Miratimi i procesverbalit nga mbledhja e kaluar. Situata me gjendjen e pandemisë së Koronavirusit Miratimi i raportit të shpenzimeve buxhetore për periudhën Janar-Qershor 2020. Shqyrtimi i raportit të ...

Më shumë...

Shumica e qytetarëve në Malishevë bartin maska, komuna ju shpërndanë atyre që dalin pa maska

Shumica dërmuese e qytetarëve të Komunës së Malishevës, të cilët dalin për të kryer obligime të ndryshme në qytet, po i bartin maskat mbrojtëse për fytyre, e po ashtu edhe bizneset kanë vendosur dezinfektues dhe njoftime paralajmëruese, duke respektuar vendimet e qeverisë për masat mbrojtëse ndaj COVID-19. Të gjitha bizneset, ...

Më shumë...

Në komunën e Deçanit deri më tani kanë rezultuar 11 raste pozitive me COVID-19

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, njofton qytetarët se në komunën e Deçanit deri më tani kanë rezultuar 11 raste pozitive me COVID-19, prandaj na duhet ndihma e të gjithë juve, duke respektuar masat mbrojtëse, duke reduktuar lëvizjet dhe takimet e panevojshme. Është shumë e domosdoshme të sillemi me ...

Më shumë...

KKMSH apel qytetarëve: Vendosni maskat dhe mbani distancën

Në mbledhjen e rregullt të Komitetit Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim, u vlerësua gjendja aktuale epidemiologjike në komunën e Vitisë . Momentalisht u tha se gjendja momentale epidemiologjike është nën kontroll dhe numër jo i madh i të infektuarve me Covid 19 në komunën e Vitisë, krahas numrit të madh ...

Më shumë...

1 i shëruar, 3 teste negative dhe 3 pozitive me COVID-19 në Malishevë

Një pacient nga Komuna e Malishevës, është shëruar plotësisht nga COVID-19, tri teste kanë rezultuar negativ, kurse tri teste kanë rezultuar pozitiv. Kjo është konfirmuar nga IKSHPK në komunikimin zyrtar me Komunën e Malishevës përkatësisht me shtabin komunal. Numri i përgjithshëm i rasteve aktive me COVID-19 në Malishevë, është 13, ...

Më shumë...

Kryetari Haliti vizitoi punimet në ndërtimin e shkollës së re në Drobesh

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka vizituar punimet në ndërtimin e objektit të ri shkollor në fshatin Drobesh të Vitisë. Banorët e këtij lokaliteti po mirëpresin ndërtimin e kësaj shkolle pasi që po krijohen kushte më të mira për nxënësit dhe personelin arsimor. Ndërkaq Kryetari Haliti potencoi se ...

Më shumë...

Filloj hapja dhe rregullimi i një rruge në Tërpezë

Në kuadër të realizimit të projekteve në infrastrukturën rrugore, në fshatin Tërpezë të komunës së Malishevës, përkatësisht në lagjen e “Muhaxherëve”, ka filluar hapja, zgjerimi dhe rregullimi i rrugës “Blerim Krasniqi”. Fillimin e punimeve në këtë rrugë, e ka parë nga afër edhe Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ...

Më shumë...