Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 9)

Institucionet

Juniku i Lutë qytetarët për kujdes, bartja e maskës mbetet obligative

Njoftohen qytetarët e Komunës së Junikut dhe fshatrave për rreth që marrin shërbim në Qendrën Kryesore të Mjekësisë familjare në Junik, se edhe një zyrtar i lartë i stafit shëndetësor në QKMF ka rezultuar pozitiv me virusin COVID-19, pas rezultateve të dala nga testimet e fundit të rasteve të kontaktit ...

Më shumë...

Kuvendi Komunal i Deçanit miraton deklaratën në mbrojtje të vlerave të luftës së UÇK-së

Kuvendi Komunal i Deçanit ka mbajtur një mbledhje të jashtëzakonshme, ku pikë e rendit të ditës ishte iniciativë e grupit parlamentar të PDK-së mbështetur nga kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, që të miratojë një deklaratë në të cilën vlerësohet lufta e drejtë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të ...

Më shumë...

KKMSH: Kërkon respektimin e masave kundër përhapës së virusit pandemik, paralajmërohet mbyllja e çerdhes publike në Viti

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim (KKMSH) në Viti, nën kryesimin e Kryetarit të komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka shqyrtuar gjendjen e pandemisë nga virusi COVID-19 në këtë komunë ku janë 27 raste aktive me këtë virus. Me këtë rast u bë me dije se nga 15 korriku do ...

Më shumë...

Të gjitha shërbimet kryhen normalisht në Komunën e Malishevës

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, e ka mbajtur mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve, ku janë diskutuar dhe trajtuar një varg temash që kanë të bëjnë me realizimin e objektivave dhe planifikimeve, duke mos lënë anash as menaxhimin e situatës me pandemi. Aktualisht në administratën komunale, bazuar ...

Më shumë...

Nga dy testet për COVID-19, një ka rezultuar negativ dhe një pozitiv në Malishevë

Bazuar në rezultatet zyrtare të IKSHPK-së, kanë dalë rezultatet e dy testeve të bëra për COVID-19 nga Komuna e Malishevës. Një ka rezultuar negativ dhe një ka rezultuar pozitiv. Me rastin e ri të sotëm, numri i personave aktiv me COVID-19 në territorin e Komunës së Malishevës, është 11 persona. ...

Më shumë...

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti , ka shprehur ngushëllimet për humbjen e jetës së ushtarit amerikan, Alexander Blake Klass

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti , ka shprehur ngushëllimet për humbjen e jetës së ushtarit amerikan, Alexander Blake Klass. “Në emër të qytetarëve vitias dhe emrin tim personal ju shprehi ngushëllimet e mia më të sinqerta Forcave të NATO-së në Kosovë dhe KFOR-it, për humbjen e jetës së ...

Më shumë...

ZYRTARISHT KA FILLUAR FUSHATA E KORRJE-SHIRHEVE NË KOMUNËN E DEÇANIT

Mbi 260 hektar më grurë do të korren këtë vit në arat e Komunë së Deçanit, këtë e bëri të ditur drejtori i Bujqësisë dhe Pylltarisë në komunën e Deçanit Rifat Stojkaj, i cili me bashkëpunëtor nga sektori i Bujqësisë ka vizituar fermerët. “Sot bashkë me kolegët nga Drejtoria e ...

Më shumë...

Tri raste të reja me covid në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me COVID-19, ku njëri prej tyre është konfirmuar pas vdekjes. Personi që ka vdekur sot në orët e para mëngjesit, H.E. (1963) nga fshati Ngucat, pasi ka ...

Më shumë...

Ka filluar renovimi i segmentit rrugor nga Manastiri deri në Belle

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, përmes një postimi të tij në facebook ka njoftuar se ka filluar renovimi i segmentit rrugor nga Manastiri deri në Belle. Kryetari Ramosaj ka thënë se objektivat tona të përbashkëta synojnë standardin më të mirë për Deçanin, po ashtu Ramosaj tha se i ...

Më shumë...

Drejtori i Përgjithshëm i AME-së Fadil KODRA, u prit nga Kryetari i Komunës se Prizrenit

Ne vazhdën e koordinimit e te mbështetjes dhe lehtësimit, ndërlidhur edhe me situatën e krijuar nga COVID-19, Drejtori i përgjithshëm i Agjencisë së Menaxhimit të EmergjencaveFadil KODRA i shoqëruar me bashkëpunëtorë, u prit ne vizite pune nga Kryetari i Komunës se Prizrenit Mytaher HASKUKA. Ne një ambient pune dhe mirëkuptimi ...

Më shumë...

Kryetari Haliti vizitoi punimet në ndërtimin e trotuarit Pozheran- Ramjan

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti, ka përcjellë nga afër punimet që po zhvillohen në ndërtimin e një trotuari përgjatë rrugës Pozheran- Ramjan. Ndërtimi i këtij trotuari është mirëpritur nga banorët e këtyre lokaliteteve të cilët theksuan se ai do të ndikoj pozitivisht në sigurinë e qytetarëve.

Më shumë...

Katër raste të reja në Viti, kërkohet maturi

Në Komunën e Vitisë mbrëmë janë diagnostifikuar katër raste të reja me Covid-19. Aktualisht gjendja është nën kontroll, por rreziku është i përhershëm, për shkak të përhapjes së shpejtë të virusit në nivel vendi. Kryetari Sokol Haliti në takimin e sotshëm të Komitetit Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim ka kërkuar ...

Më shumë...

Mbyllen dy furra të bukës, pasi pronari ka rezultuar pozitiv me COVID-19

Inspektorati komunal në Malishevë, në kuadër të zbatimit të masave mbrojtëse kundër përhapjes së pandemisë COVID-19, sot i ka mbyllë dy furra të bukës në qytetin e Malishevës, pasi pronari i tyre, ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Pronari i furrave, i cili nuk është banor i Komunës së Malishevës, e ...

Më shumë...

Mbrëmë ka ndërruar jetë veterani i luftës Mehmet Kastrati, i prekur me COVID-19

Mbrëmë ka ndërruar jetë veterani i luftës, Mehmet Kastrati (1954) nga fshati Maxharrë i Komunës së Malishevës. I ndjeri ishte i shtrirë në njërën prej klinikave në QKUK, dhe ka qenë i prekur edhe me COVID-19. Lajmin e ka konfirmuar familja e të ndjerit, menjëherë pasi mjekët i kanë njoftuar ...

Më shumë...

Piraj: “Është hapur një portë e madhe për prodhimet e mishit dhe qumështit nga Kosova drejt BE-së”

Në gazetën zyrtare të  Bashkimit Evropian është publikuar vendimi për përfshirjen e Kosovës në listën e vendeve të treta me të drejt eksporti për produktet ushqimore me origjinë shtazore në vendet e Bashkimit Evropian. Në këtë listë Kosova për herë të parë fiton ketë të drejtë. Lidhur më këtë Burim ...

Më shumë...

Kuçi krerëve të komunave e banorëve ua prezanton planin për Parkun Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, ka mbajtur takim me kryetarët e komunave Pejë, Gjakovë, Istog, Deçan dhe Junik, në lidhje me procedimin e Planit Hapësinor për Parkun Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. Kuçi deklaroi se i gjithë plani është i bazuar në ligj. Pa rekomandimet e komunave premtoi Kuçi ...

Më shumë...