MIT
tv dielli
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Institucionet (faqe 20)

Institucionet

Kryetari Jashari, ka thirrë mbledhjen e Shtabit Emergjent për parandalimin e infeksionit CORONA-VIRUS COVID-19

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari, ka thirrë mbledhjen e Shtabit Emergjent për parandalimin e infeksionit CORONA-VIRUS COVID-19. Me anëtarët e Shtabit janë koordinuar veprimet sektoriale për zbatimin e masave që janë vendosur si Komunë. Stacioni Policor në Skenderaj ka ofruar gatishmërinë që sipas kërkesave të Komunës të asistojë ...

Më shumë...

Njoftim nga Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural në Rahovec

Pas mbledhjes së jashtëzakonshme të Qeverisë Komunale të thirrur nga Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi edhe Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural mbajti mbledhje me stafin e drejtorisë, ku u vendos që: Nga data 13.03.2020 (e Premte) Drejtoria e Bujqësisë do të punojë me staf të reduktuar. ...

Më shumë...

Inspektorët e Malishevës në aksion për zbatimin e urdhëresës për mbylljen e lokaleve në ora 23:00

Njëra nga masat parandaluese për mbrojtje nga virusi korona (COVID-19), është edhe mbyllja e lokaleve hoteliere në ora 23:00, dhe me qëllim të zbatimit të kësaj mase, inspektorët komunal të Malishevës, në bashkëpunim edhe me Policinë e Kosovës, gjatë natës së mbrëmshme, i kanë vizituar të gjitha lokalet hoteliere dhe ...

Më shumë...

Të hënën do të mbahet mbledhja e KKSB-së Deçan

Kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka thirrur mbledhjen e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB) për të diskutuar dhe njoftuar anëtarët e KKSB-së për masat e ndërmarra nga Komuna e Deçanit për parandalim të virusit COVID-19, pas vendimit të Qeverisë dhe pas nxjerrjes së vendimit të datës ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë anuloj të gjitha aktivitetet e ,,Flakadanit të Karadaku” si masë mbrojtëse kundër përhapjes së Koronavirusit

Për shkak të Koronavirusit Komuna e Vitisë si masë mbrojtëse anuloj të gjitha aktivitetet të parapara për shënimin e Manifestimit Tradicional Kulturor e Sportiv „Flakadani i Karadaku“ i cili zakonisht zhvillohet me aktivitete të shumta nga 21 deri 26 mars. Kjo u bë e ditur nga zëvendëskryetari i Komunës së ...

Më shumë...

Caktohet Këshilli për organizimin e Festivalit Tradicional Folklorik ,, Anadrinia Jehon 2020’’

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, nënshkroi vendimin për caktimin e Këshillit për organizimin e edicionit të 19-të të Festivalit Tradicional të Folklorit “Anadrinia Jehon 2020”, i cili mbahet në fshatin Dejnë. Sipas vendimit, komisioni përbëhet nga: Bjondina Kleqka, kryesuese, Muharem A.Morina, anëtar, Shedat Ukaj, anëtar, Qemajl Krasniqi, anëtar, ...

Më shumë...

Njoftim nga komuna e Rahovecit për marrjen e masave shtesë me qëllim të parandalimit të infeksionit nga COVID-19

Në bazë të rekomandimeve të përgjithshme të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës si dhe Vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës Nr. 01/07 të datës: 11.02.2020 për ndërmarrjen e masave për parandalimin e infeksionit të Corona Virus COVID-19, Komuna e Rahovecit njofton të gjithë qytetarët e saj se ...

Më shumë...

Funksionalizohet uji i pijshëm në fshatin Pastasellë të Rahovecit

Gjatë ditës së enjte Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi i shoqëruar nga Nënkryetari, Fatmir Iska, Drejtori i Drejtorisë së Shërbimeve Publike, Përparim Krasniqi, zyrtar komunal dhe banor të këtij fshati ka marrë pjesë në ceremoninë e funksionalizimit të ujit të pijshëm në fshatin Pastasellë të komunës së Rahovecit. ...

Më shumë...

Mullinjtë në Malishevë: Ka miell të mjaftueshëm, mos bëni panik

Në kuadër të përcjelljes së situatës së krijuar me virusin korona, dhe pas shpalljes së pandemisë nga ana e OBSH-së, është krijuar një panik tek qytetarët dhe si pasojë kërkesat për furnizime me miell dhe gjëra ushqimore janë rritur. Lidhur me këtë situatë, mullinjtë në Malishevë, bëjnë të ditur se ...

Më shumë...

Masat mbrojtëse ndaj koronavirusit: Begaj mbajti mbledhje urgjente të qeverisë komunale

Në kuadër të masave mbrojtëse për parandalimin e tashmë pandemisë së COVID-19, Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka mbajtur një mbledhje urgjente të qeverisë komunale, ku janë ndarë përgjegjësitë dhe është marrë vendim që të gjitha vendimet e institucioneve shtetërore, të shndërrohen në urdhëresa për zbatimin e tyre. ...

Më shumë...

Komuna e Skenderajt ka ndërmarrë masat e nevojshme për parandalimin e koronavirusit

Komuna e Skenderajt, nën udhëheqjen e Kryetarit, Bekim Jashari ka mbajtur mbledhjen e Bordit të Drejtorëve, ne të cilën ka diskutuar në lidhje me rekomandimet që ka vendosur Qeveria e Kosovës si masë parandaluese ndaj Koronavirusit. Me vendim të kreut të Komunës, Bekim Jashari është formuar Shtabi Emergjent i cili ...

Më shumë...

Gjobë si masë vetëdijësuese për personat fizik e juridik që ndotin mjedisin

Hedhja e mbeturinave jashtë vendeve të caktuara dhe djegia e tyre dënohet me gjobë nga 20 deri në 100 euro. Komuna e Skenderajt ka vënë Gjobë si masë vetëdijësuese për personat fizik e juridik që ndotin mjedisin. Mjedisi i pastër nënkupton jetë të shëndetshme për ne dhe gjeneratat që vijnë! ...

Më shumë...

Komuna e Deçanit ka filluar me ndërmarrjen e masave mbrojtëse kundër COVID-19

Komuna e Deçanit ka filluar me ndërmarrjen e masave mbrojtëse kundër COVID-19, qe përfshijnë dezinfektimin e të gjitha institucioneve publike. Kjo është vlerësuar se është e domosdoshme masa parandaluese që kanë të bëjnë me Higjienën, mirëpo qe nuk ka vend për panik. Po ashtu gjendja e krijuar me friken e ...

Më shumë...

Deçani ka organizuar trajnim për fermerë se si duhen ndërtuar stallat bashkohore dhe si duhet menaxhuar sillazhi

Për të qenë sa më afër fermerëve dhe për t’i ndihmuar ata, Drejtoria e Bujqësisë në komunën e Deçanit së bashku me kompaninë “ALMAKO” ka organizuar trajnim me dy tema: Standardet e BE-së për ndërtimin e stallave të gjedheve dhe menaxhimi i sillazhit. I ftuar për të ligjëruar ishte profesori ...

Më shumë...

Ministri Mustafa takoi Ambasadorin e ShBA-ve, Philip Kosnett

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa ka takuar Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Philip Kosnett i shoqëruar nga drejtori i Zyrës për Zhvillim Ekonomik në USAID, Joshua Mike dhe specialistja e menaxhimit të projekteve në USAID, Besa Ilazi. Ministri Mustafa falënderoi Ambasadorin Kosnett ...

Më shumë...

PEZULLOHEN ARDHJET PËRMES LINJAVE TOKËSORE DHE AJRORE NGA ITALIA, GJERMANIA, ZVICRA DHE FRANCA

Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, të enjten (12.03.2020),  ka marrë vendim për pezullim të përkohshëm të të gjitha linjave të udhëtimit ajror dhe tokësor (ardhjet) nga këto shtete: Italia, Gjermania, Zvicra dhe Franca. Ky vendim është nënshkruar nga ministri i MIA, Lumir Abdixhiku, në vazhdimësi të vendimit të djeshëm të ...

Më shumë...