kek
Airport Adem Jashari
MIT
tv dielli
Fillimi / Institucionet (faqe 19)

Institucionet

Kryetari Jashari ka ngushëlluar familjen e të ndjerit Faik Imeraj nga Padalishta

Bekim Jashari: Nexhmedin Spahiu pë mua është niveli ma i ultë i njeriut, i cili shpif për ditëlindjen e Legjendarit

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari në një postim të tij në facebook, ka ngushëlluar familjen e të ndjerit Faik Imeraj nga Padalishta, i aksidentuar mbrëmë në Runik, kurse të lënduarve nga aksidenti i uroj shërim të shpejtë! Njëkohësisht ka bërë apel tek të gjithë drejtuesit e automjeteve që ...

Më shumë...

Shoqata Kosovare e Fizikës organizon Garat e XXI të Fizikanëve të Rinj edhe në nivel Komunal

Drejtoria Komunale e Arsimit në Deçan, përkatësisht drejtori Bekim Vishaj me zyrtarin Ramiz Bajramaj, vizituan nxënësit e zgjedhur nga lënda e Fizikës të klasave të IX-ta dhe të XII-ta, që ju nënshtruan testit të mbajtur në një ambient shumë komod në Gjimnazin “Vëllezërit Frashëri” në Deçan. Në këtë rast falënderojmë ...

Më shumë...

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport Rexhep Hoti, dhuroi pako me libra për nxënësit fitues të komunës së Skenderajt

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, dhuroi pako me libra për nxënësit fitues të komunës së Skenderajt. Pakot me libra janë shpërndarë për të gjithë nxënësit fitues në Garat e Mendimit Kritik dhe Kreativitetit Kulturor si dhe në Garat Nacionale të ...

Më shumë...

Maksut Vezgishi kurator dhe Jehona Shyti komisionere të Kosovës për Bienalen e Venedikut

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, në bazë të kompetencave, ka emëruar komisionerin dhe kuratorin për edicionin e 17-të të Bienales së Venedikut për Ekspozitën Ndërkombëtare të Arkitekturës për vitin 2020. Jehona Shyti është emëruar komisionere e Pavijonit të Republikës së Kosovës për pjesëmarrje në Bienalen e Venedikut, ...

Më shumë...

Njoftim për organizimin e aktiviteteve tradicionale kulturore e përkujtimore ‘’Flaka e Janarit’’ në Rahovec

Me rastin e manifestimit tradicional kulturor e përkujtimor ‘’Flaka e Janarit’’, Komuna e Rahovecit dhe OVL e UÇK-së në Rahovec organizojnë aktivitete në nderim të dëshmorëve të janarit, sipas kësaj agjende: Më datë 21 janar 2020, ora  12:00, për nderë të 21 vjetorit të rënies së Dëshmorëve të Kombit: Skender ...

Më shumë...

Hysni dhe Nakije Gashi, ndajnë pensionin për fëmijët jetim malishevas

Hysni Gashi, ndër profesorët e parë që punoi në gjimnazin e Malishevës, në fillim vitet e gjashtëdhjeta, jo vetëm që kontribuoi në arsimimin e gjeneratave të reja, por edhe sot në moshën 86 vjeçare, bashkëjeton me malishevasit, e në veçanti me familjet që kanë nevoja sociale dhe për këtë kategori ...

Më shumë...

Juniku njofton qytetarët se ka filluar aplikimi për furnizim me dru zjarri për vitin 2020 në Pyjet Private

Komuna e Junikut njofton të gjithë qytetarët se ka filluar aplikimi për furnizim me dru zjarri për vitin 2020 në Pyjet Private në lartësi mbidetare nën 700m, aplikacionet mund të paraqiten çdo ditë pune tek zyrtari për pylltari në katin e 3-të të komunës së Junikut. Afati për paraqitjen e ...

Më shumë...

Deçani prinë në regjistrimin e pronave tek të dy bashkëshortët për dallim nga komunat me numër të banorëve të njëjtë

Në Kosovë ka filluar të rritet numri i pronave të regjistruara në emër të dy bashkëshortëve. Kjo rritje pason hyrjen në fuqi të një udhëzimi administrativ të vitit 2015, i cili stimulon regjistrimin e pronave të paluajtshme të përbashkëta në emër të dy bashkëshortëve në regjistrat publikë. Në Komunën e ...

Më shumë...

U mbajt takimi i parë i komisionit komunal në Deçan

U mbajt takimi i parë i komisionit komunal në Deçan, i cili ka për obligim zhvillimin e procedurave për ndryshimin e emblemës së Komunës si dhe përcaktimin e simboleve tjera të komunës së Deçanit. Në këtë takim u vendos që, nga muaji shkurt, pasi të përfundojnë procedurat paraprake të nevojshme, ...

Më shumë...

U mbajt takim pune me drejtorët e shkollave të Komunës së Deçani

U mbajt takim pune me drejtorët e shkollave të Komunës së Deçanit, ku temë e debatit ishin, analiza e suksesit të nxënësve në gjysëmvjetorin e parë, fillimi i punës në gjysëmvjetorin e dytë dhe tema të ndryshme. Drejtori i DKA-së në komunën e Deçanit, Bekim Vishaj, i informoj drejtorët rreth ...

Më shumë...

Ministrja Zhiviç dhe Sekretari Halimi në Forumin Global për Ushqim dhe Bujqësi 2020 në Berlin

Ministrja në detyrë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zhiviç bashkë me Sekretarin e Përgjithshëm të ministrisë, Kapllan Halimi, me ftesë të Ministres së Ushqimit dhe Bujqësisë të Gjermanisë, Julia Klokner, po marrin pjesë në Forumin Global për Ushqim dhe Bujqësi, në Berlin të Gjermanisë. Gjatë këtij forumi, ministrja Zhiviç, do ...

Më shumë...

Reagim ndaj shkrimit “Këshilltarët e Lekajt me kompetenca të shërbyesve të civil për kontrollimin e projekteve milionëshe”, publikuar në koha Ditore

MI LOGO

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit, shpreh shqetësim të thellë për publikime në vazhdimësi të disa lajmeve të pabazuara në fakte dhe argumente. I tillë është edhe shkrimi i publikuar në gazetën “Koha Ditore”, me datë 16.01.2020, me titull “Këshilltarët e Lekajt me kompetenca të shërbyesve civilë për kontrollimin e projekteve ...

Më shumë...

Kryetari Latifi takon qytetarët

Ashtu sikurse gjatë vitit 2019-të edhe gjatë vitit 2020-të, kryetari  i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi ka vazhduar takimet me qytetarë të cilët janë interesuar të takojnë kryetarin në zyrën e tij  dhe ta njoftojnë për kërkesat dhe hallet e tyre. Kryetari Latifi, ka caktuar ditën e enjte nga ora ...

Më shumë...

Basketbollisti Bardh Rexha është zgjedhur si sportisti më i mirë për vitin 2019 në komunën e Rahovecit

Në manifestimin e organizuar nga Drejtoria për Kulturë Rini dhe Sport (DKRS), në Palestrën Sportive “Mizahir Isma’’ në Rahovec, në prezencën e sportdashësve, sportistëve, punëtorëve sportiv dhe mysafirë të tjerë të shumtë u shpall Sportisti i Vitit 2019 në Rahovec. Për rezultatet e treguara gjatë  viti 2019, komisioni vlerësues sportist ...

Më shumë...

Kryetari, Begaj, mbajti takimin e parë me palë për vitin 2020

Kryetari i Malishevës, Ragip Begaj ka folur për investimet që janë bërë gjatë kohës sa ka qeverisur gjatë mandatit të kaluar

Edhe për vitin 2020, Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, e ka në planifikim, që ditën e Enjte, t’i pres palët në takim, prej orës13:00. Të enjten ishte pritja e parë e palëve për vitin 2020, ku palët para kryetarit Begaj, paraqitën kërkesat e tyre, të cilat më të ...

Më shumë...

Kryetari Ramosaj ka pritur në takim William Walker

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, së bashku me Lidhjen e Historianëve, “Ali Hadri”, dega në Deçan, ka pritur në takim, njeriun e parë që denoncoj krimet e bëra nga forcat serbe në Kosovë, William Walker. Në këtë takim është diskutuar për çështje të ndryshme, duke e falënderuar për ...

Më shumë...