kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
Fillimi / Institucionet (faqe 21)

Institucionet

Vitia përfituese e projektit për fuqizim të rinisë në vendimmarrje

Komuna e Vitisë, është përfituese e projektit të organizatës amerikane “Global Communities” e që financohet nga USAID-i amerikan, e ka të bëjë me fuqizimin e rinisë në vendimmarrje dhe ndjekjen e trajnimeve të ndryshme. Për tu njoftuar edhe më shumë rreth këtij projekti që konsiderohet si shumë i rëndësishëm për ...

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi ka nënshkruar vendimin për caktimin e ditë së hënë, 29 korrik 2019, ditë zie në Komunën e Rahovecit

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi ka nënshkruar vendimin me numër të protokollit 01/336/2019 më datë: 29.07.2019 me të cilin ka shpallur ditën e sotme, ditë zie në Komunën e Rahovecit, në nderim të familjarëve të aksidentuarve që humbën jetën tragjikisht në aksident komunikacioni, më datë:26.07.2019. Po ashtu, obligohen ...

Më shumë...

Kryetari Jashari viziton skuadrën e Drenicës gjatë fazës përgatitore

  Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, e ka vizituar pasdite Klubin e Futbollit “Drenica”, e cila është duke i zhvilluar ushtrimet në kuadër të fazës përgatitore për edicionin e ri të garave të Supërligës së Kosovës në futboll. Gjatë qëndrimit të tij në Banjë të Pejës, ku skuadra ...

Më shumë...

Ministri Shala në mbrojtje të konsumatorit për herë të parë obligon kompanitë t’i pastrojnë rezervarët

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka nënshkruar Udhëzimin Administrativ që obligon kompanitë që shesin derivate t’i pastrojnë rezervarët çdo 3 vjet. Ministri Shala ka thënë se kjo po bëhet për herë të parë, me qëllim të mbrojtjes së konsumatorit. “Për herë të parë do të pastrohen rezervarët e ...

Më shumë...

Asfaltohet rruga që lidhë katër lagje në Banjë

Në fshatin Banjë të komunës së Malishevës, po asfaltohen afër 700 metra rrugë, e që lidhë katër lagje të këtij fshati. Kjo rrugë që është duke u asfaltuar, lidhë lagjet Shurdhaj, Elshani, Buzhala dhe Limaj, të cilat deri më tani e kanë pasur problem lidhjen mes vete me rrugë, ndonëse ...

Më shumë...

Krerët e Komunës së Malishevë dhe të Policisë, kanë inspektuar qarkullimin në rrugët e qytetit

  Kryetari dhe nënkryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe Hajdin Berisha, të shoqëruar nga komandanti i stacionit policor në Malishevë, kapiteni Azem Krasniqi, kanë inspektuar qarkullimin në rrugët e qytetit, duke u njoftuar më gjerësisht me qarkullimin rrugor gjatë natës në qytetin e Malishevës. Qëllimin i këtij inspektimi ...

Më shumë...

Nis projekti për ndërtimin e shtëpive për 273 familje për komunitetin joshumicë në Lipjan

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica dhe Zëvendëskryeministri i Kosovës Fatmir Limaj kanë marrë pjesë në vënien e gurëthemelit për ndërtimin e shtëpive për 273 familje të komunitetit joshumicë në Lipjan, në bazë të një projekti të realizuar nga MPMS. “Nga sot po fillon një epokë e re ...

Më shumë...

Në Junik janë nderuar Heronjtë Avdyl Jasiqi, Shkelzen Gacaferi dhe Arif Gjoci

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Junikut Agron Kuçi, janë nderuar Heronjtë Avdyl Jasiqi, Shkelzen Gacaferi dhe Arif Gjoci të cilët 21 vite më parë në vendin e quajtur Zharre për të ndaluar hordhitë armike të cilët në mënyrë tinëzare kishin tentuar të futen nga mbrapa, por që ranë ...

Më shumë...

Gashi: Driton Kuka e Majlinda Kelmendi ngritën imazhin e Kosovës në botë, meritojnë shpërblimet

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka ndarë shpërblimet shtetërore për xhudistet Majlinda Kelmendi, Nora Gjakova, Loriana Kuka dhe për trajnerin Driton Kuka, pas rezultateve të arritura në Lojërat Evropiane të mbajtura nga 21 deri më 30 qershor në Minsk të Bjellorusisë, në një vlerë të përgjithshme prej ...

Më shumë...

FILLOI ZGJERIMI DHE REHABILITIMI I RRUGËS ZHUR – DRAGASH – BROD

  Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj, të premten mori pjesë në fillimin e punimeve në rehabilitimin dhe zgjerimin e rrugës Zhur – Dragash – Brod. Ministri Lekaj tha se rehabilitimi dhe zgjerimi i dy segmenteve rrugore që lidhin Zhurin me Dragashin e Brodin, kanë ndikim në lëvizjen e ...

Më shumë...

Forumi lokal për trashëgimi kulturore mbajti takimin e tretë të radhës

Në kuadër të projektit “Cultural cross-border exchange initiative “, është zhvilluar takimi i tretë me radhë i Forumit lokal të Trashëgimisë kulturore në komunën e Vitisë, që u organizua nga CHwB Kosova. I pranishëm në këtë takim ishte edhe zëvendëskryetari i komunës së Vitisë Hasan Aliu, si dhe morën pjesë ...

Më shumë...

U mbajt tryeza “Shkaqet e mundshme të zjarrit dhe zjarrëvëniet e qëllimta, rreziqet dhe pasojat ligjore”

Në Malishevë, organizuar nga Ekipi Veprues për Siguri në Bashkësi (EVSB) në Malishevë, në bashkëpunim me ICITAP (International Criminal Investigative Assistance Program) dhe Komunën e Malishevës, është mbajtur tryeza me temën “Shkaqet e mundshme të zjarrit dhe zjarrëvëniet e qëllimta, rreziqet dhe pasojat ligjore”. Në këtë tryezë, morën pjesë përfaqësues ...

Më shumë...

Vazhdon lirimi i hapësirave publike në Skenderaj

Komuna e Skenderajt nëpërmjet Drejtorisë së Inspektoratit, ka vazhduar me aksionin e lirimit të hapësirave publike në qytet. Me këtë rast janë rrënuar rreth 25 garazhe në hapësirën afër Institucionit Parashkollor “Nëna Zahide”, 5 të tilla afër banesave sociale, për të vazhduar më pas edhe 10 të tjera në afërsi ...

Më shumë...

Kryetari Ramosaj ka pritur në zyrën e tij, shefen e GIZ-it gjerman, Alexsandra Linden

Kryetari i komunës se Deçanit Bashkim Ramosaj ka pritur në zyrën e tij, shefen e GIZ-it gjerman, Alexsandra Linden dhe Drita Binaj, me të cilat ka mbajtur një punëtori për, “Planifikimin e aktiviteteve për zgjerimin e shërbimeve dhe proceset relevante për Menaxhimin e Mbeturinave për Komunën e Deçanit”!

Më shumë...

Kryetari Latifi ka takuar punëtorët shëndetësor në hapësirat e QKMF-së në Rahovec

  Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, i shoqëruar nga nënkryetari Fatmir Iska dhe drejtori i DSHMS-së Samir Mustafa, kanë takuar punëtorët shëndetësor në hapësirat e QKMF-së në Rahovec. Kryetari Latifi ka thënë se, praktika të tilla të komunikimit të drejtpërdrejtë me punëtorët e QKMF-së, na ndihmojnë në krijimin ...

Më shumë...