MIT
tv dielli
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Institucionet (faqe 50)

Institucionet

Kryetari Jashari, ndan shpërblim prej 1000 euro për klubin e volejbollit “Skenderaj” në konkurrencën e femrave të cilët fituan kupën e FVK-së

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari ka pritur në takim KV “Skenderaj” ku ditë më parë ky klub fitoi kupën e Federatës së Volejbollit në Kosovë. Ndër të tjera kryetari Jashari ka shkruar: “Sot, prita në takim Klubin e Volejbollit “Skenderaj” në konkurrencën e femrave, të cilat ditë më ...

Më shumë...

Skenderaj po vazhdon me investime në Infrastrukturë

Komuna e Skenderajt po vazhdon me investime infrastrukturore në tërë territorin e sajë, një gjë e tillë është duke vazhduar edhe në projektin për asfaltimin e parkingjeve brenda zonës urbane në qytet. Banorët që jetojnë në këto banesa, tashmë do të kenë qasje infrastrukturore më të mirë dhe më moderne ...

Më shumë...

SHFMU,,Esad Mekuli’’ shënon ditën e shkollës

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, bashkë me drejtorin e DKA-së  Bekim Vishaj dhe bashkëpunëtor të tjerë, në ditë e Shkollës Fillore të Mesme të Ulët ,,Esad Mekuli’’ në fshatin Maznikë kanë bërë edhe inaugurimin e renovimit me efiçencë të kësaj shkolle, në vlerë prej 21,266.00€, investim ky nga ...

Më shumë...

Kryetari Begaj priti, bletarin, Fazli Krasniqin fituesin e medaljes së artë

Fazli Krasniqi, nga Lumishta e Malishevës, anëtar i Shoqatës së Bletarëve “Mëma”, mori pjesë në garën ndërkombëtare për cilësinë e mjaltit, e cila u mbajt në Tetovë, ditë më parë, ku në këtë ngjarje me karakter garues, prezantonin 14 shtete ( Katërmbëdhjetë), nga Ballkani dhe më gjerë. Nga 239 mostrat ...

Më shumë...

Kryetari Haliti ka nënshkruar memorandumin e mirëkuptimit për realizimin e projektit “Iniciativat testuese për investimet e njësive të banimit në efiçiencën e energjisë”

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti dhe Marko Kosir, udhëheqës i Ekipit në kuadër të projektit “Subvencionet për Efiçiencë të Energjisë në Kosovë” (SEEK) kanë nënshkruar memorandumin e mirëkuptimit për realizimin e projektit “Iniciativat testuese për investimet e njësive të banimit në efiçiencën e energjisë”. Ky projekt zbatohet sipas ...

Më shumë...

PROGRAMI I RIINTEGRIMIT PËR PERSOVAT E RIATËDHESUAR

Komuna e Junikut në bashkëpunim me Ministrin e Punëve të Brendshme përmes Programit për Riintegrim për Personat e Riatdhesuar, ka furnizuar me orendi shtëpiake qytetarin e Junikut të riatdhesuar gjatë vitit 2018, me qëllim të ofrimit të kushteve të përshtatshme për jetesë dhe lehtësimit të integrimit në shoqëri.

Më shumë...

Kryetari Ramosaj ka prit në takim Klubin e Hendbollit të femrave ,,Jusuf Gërvalla”

Të shoqëruar nga Prof. Musa Berisha , KF-Hendbollit të femrave ,, Jusuf Gërvalla ’’ janë printuar nga i pari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj. Bashkë kanë nda sukseset për këtë vit ku aktualisht janë në Super Ligë dhe pretendojnë që në vitin 2020,të renditen ndër ekipet më të mira ...

Më shumë...

Rrezikohen mbi 20 hektarë me pishë në fshatin Baballoq nga Teja procesionore e pishës (Thaumetopoea Pityocampa)

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj bashkë më drejtorin e Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Rifat Stojkaj, kanë pritur në takim Gazmend Gjinovci dhe Bekri Xhemali, nga Instituti i Bujqësisë të cilët tashmë kanë bërë një analizë të thellë në Laboratorin e Mbrojtjes së Bimëve, ku kanë konstatuar se ...

Më shumë...

Në Skenderaj janë mbjellur 755 fidane nëpër hapësira publike

Në kuadër të angazhimit për rritjen dhe mirëmbajtjen e hapësirave gjelbëruese, ka filluar mbjellja e fidaneve në qytetin e Skenderajt, ato janë mbjellur në sheshin “Adem Jashari”, nëpër lagje të qytetit, përkatësisht në rrugët: “Ali Gashi”, “Osman Geci”, “ 17 Shkurti”, “Skenderbeu”, “Azem Galica”. Këto fidane përveç që do t’i ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës në detyrë miratoi vendimin përfundimtar për realizimin e Parkut të Biznesit në Marinë të Skenderajt

Pas miratimit të vendimit përfundimtar për realizimin e projektit të Parkut të Biznesit në Marinë të komunës së Skenderajt, nga Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur të martën me 17 dhjetor 2019. Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari ka theksuar: “Edhe një lajm i mirë për të gjithë ...

Më shumë...

Në qytetin e Deçanit është vënë gurthemeli për ndërtimi e objektit të ri të SHFMU ,,Lidhja e Prizerenit,,

Kanë nisur punimet për ndërtimin e SHFMU ,,Lidhja e Prizerenit” e cila numëron mbi 900 nxënës. Të pranishëm në fillimin të punimeve të kësaj shkolle ishin  kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, nënkryetari Sami Cacaj, drejtori i Drejtorisë së Arsimit, Bekim Vishaj, deputet, përfaqësues nga MASHT-i, nxënës mësimdhënës dhe ...

Më shumë...

Mbahet punëtori mbi Implementimi i Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve në komunën e Rahovecit

Në organizim të Misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në Kosovë, është mbajtur punëtori mbi Implementimin e Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve në komunën e Rahovecit, pjesë e punëtorisë ishin zyrtarë të komunës së Rahovecit, zyrtar të OSBE-së si dhe përfaqësues të minoriteteve. Orce Bonev, Zyrtar ...

Më shumë...

Drejtori Stojkaj me bashkëpunëtorë kanë vizituar Fidanishten “Dinamanti” në Dranoc të Deçanit  

Drejtori i Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në komunën e Deçanit, Rifat Stojkaj, me bashkëpunëtorë të këtij dikasteri, në kuadër te vizitave tek fermerët e Komunës së Deçanit, kanë vizituar Fidanishten “Dinamanti” me pronar, fermerin Imer Nitaj nga Dranoci i Deçanit. Imeri është një nga fermerët me të vyeshëm në ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me Asociacionin për Mbështetje të Arsimit dhe Aftësimit Profesional

Me qëllim të ngritjes së bashkëpunimit për të krijuar një bashkëpunim të ndërsjellët për arritjen e objektivave në të mirën e përgjithshme përmes bashkëpunimit në fushën e Arsimit dhe organizimin e Garave Kombëtare dhe Komunale në fushën e Arsimit, komuna e Vitisë ka nënshkruar një Memorandum mirëkuptimi me Asociacionin për ...

Më shumë...

KKSB në Malishevë mbajti mbledhjen e fundit për këtë vit

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB) në Komunën e Malishevës, nën drejtimin e nënkryetarit të komunës, Hajdin Berisha, ka mbajtur mbledhjen e gjashtë dhe të fundit për vitin 2019, ku edhe njëherë u ritheksua se territori i Komunës së Malishevës, vazhdon të mbetet territori më i sigurt, në fushën ...

Më shumë...

Sezoni dimëror me destinacione shtesë nga Eurowings dhe Wizzair nga ANP “Adem Jashari”

Nga dita e martë (17.12.2019) Kompania Eurowings fillon me destinacionin e Frankfurtit për të vazhduar me Wizz air në destinacionin e Vienës. Një sezon dimërore e suksesshme sapo ka filluar në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, “Adem Jashari” duke sjellë fluturime shtese për dy qytetet të mëdha siç janë Frankfurti dhe ...

Më shumë...