Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Institucionet (faqe 30)

Institucionet

Pastrohet ambienti përreth liqenit në Mirushë të Malishevës

Organizuar nga Shoqata e Peshkatarëve Sportiv “Sykuqi” në Malishevë, në bashkëpunim të ngushtë me Komunën e Malishevës, njësinë e kompanisë për menaxhimin e mbeturinave “Ekoregjioni” në Malishevë, njësinë e zjarrfikësve në Malishevë dhe nxënësit e SHFMU “Labinot Krasniqi” në Mirushë, është pastruar ambienti përreth liqenit në Mirushë. Në këtë aksion ...

Më shumë...

Nisën punimet në ndërtimin e memorialit ,,Dëshmorët e Kombit ‘’ në fshatin Carrabreg i Ulët

Në afërsi të SHFMU ,,Lidhja e Prizrenit’’ kanë nisur punimet për ndërtimin e memorialit ,,Dëshmorët e Kombit ‘’ të fshatit Carrabreg i Ulët t+ë komunës së Deçanit, aty ku do të skaliten emrat e 6 Dëshmorëve të këtij fshati të rënë në luftën e UÇK-së si dhe 2 dëshmorët e ...

Më shumë...

Kryetari Latifi, ka pritur në takim shkrimtarin, publicistin dhe ish luftëtarin e UÇK-së Sefer Pasha nga Mallakastra e Shqipërisë

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, ka pritur në takim shkrimtarin, publicistin dhe ish luftëtarin e UÇK-së Sefer Pasha nga Mallakastra e Shqipërisë, i cili ka shkruar shumë vepra për profesorin e atdhetarin e çështjes kombëtare, Mr. Ukshin Hotin. Ardhjen e tij në Kosovë e mundësoi Komuna e Rahovecit ...

Më shumë...

Pezullohet përkohësisht zhvendosja e stafit të MKRS-së

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit njofton opinionin e gjerë me zhvillimet e fundit në lidhje me protestën që zyrtarët e Ministrisë kanë zhvilluar për 7 ditë pune me radhë, me qëllim kundërshtimin e zhvendosjes së kësaj Ministrie nga objekti ku ndodhet aktualisht, përkatësisht vendosjen e së njëjtës në objekt ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë shënon Ditën Botërore të Diabetit, në QKMF-në e Vitisë hapet një Zyre këshillimore falas për këtë sëmundje

Komuna e Vitisë, konkretisht Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare (QKMF) në Viti, ka shënuar Ditën Botërore të Diabetit. Me këtë rast një ekip i QKMF-së, në qendër të qytetit të Vitisë, ka shpërndarë fletushka informative mbi këtë sëmundje si dhe kanë bërë matjen e sheqerit në gjak. Me këtë rast ...

Më shumë...

Deçani Ekologjikë, komunë e pastër

Vijon informimi qytetar në fshatrat e komunës së Deçanit ku parashihet të shtrihet shërbimi i grumbullimit të mbeturinave prej kompanisë komunale “Higjiena”. Sot ekipet e koordinuara nga Drejtoria e Shërbimeve Publike Mbrojtje dhe Shpëtim, në bashkëpunim me Kompaninë Komunale ,,Higjiena’’ gjatë tërë ditës kanë regjistruar ekonomit familjarë në fshatrat Lëbushë ...

Më shumë...

Kanë filluar punimet në projektin “Rrugët në Bashkësi Lokale”

Kanë filluar punimet në projektin e titulluar “Rrugët në Bashkësi Lokale” punimet së pari nisën në lagjen “Malaj” të fshatit Rezallë, ku mori pjesë kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari së bashku me nënkryetarin Nuredin Lushtaku, drejtoreshën e Urbanizmit Sanije Ahmeti dhe bashkëpunëtorë. Kryetari Jashari, ndër të tjera ka ...

Më shumë...

MBYLLJE E PËRKOHSHME E RRUGËS BREZOVICË-QENDRA E SKIJIMIT

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit informon publikun se për shkak të fillimit të asfaltimit të segmentit të rrugës R210 (Brezovicë-Qendra e Skijimit), që nga 15 e deri më 17 nëntor 2019, në këtë segment rruga do të jetë e pakalueshme për qarkullim për të gjitha automjetet. MIT kërkon mirëkuptim nga ...

Më shumë...

Është asfaltuar një tjetër rrugë që lidh fshatrat Busi e Marec

Në një postim të tij, nënkryetari i komunës së Prishtinës Selim Pacolli ka shkruar: Është një gëzim shumë i madh sa herë kthehem në fshatrat që po transformohen. Një tjetër rrugë që lidh fshatrat Busi e Marec ka marrë pamje tjetër pas përfundimit të punimeve dhe sinjalizimit. Me punët drejt ...

Më shumë...

Komuna e Rahovecit nderon shkrimtarin dhe publicistin Sefer Pasha, autori i shumë veprave për profesor, Ukshin Hoti

Nën organizim të kryetarit të komunës së Rahovecit, Smajl Latfi dhe në bashkëpunim me shoqatën “Arbëria”, në sallën e kuvendi komunal të Rahovecit, në prag të festave të nëntorit është mbajtur takim mirëpritës për shkrimtarin, publicistin, luftëtar në radhët e UÇK-së, nga Shqipëria, Sefer Pasha, njëherit edhe autor i shumë ...

Më shumë...

Fjalimi i kryetarit Latifi të mbajtur në nderim të shkrimtarit dhe publicisti Sefer Pasha, autori i shumë veprave për profesor, Ukshin Hoti

Fjalimi i kryetarit të komunës së Rahovecit Smajl Latifi latifi të mbajtur në nderim të shkrimtarit dhe publicisti Sefer Pasha, autori i shumë veprave për profesor, Ukshin Hoti. Të respektuar familjarë të atdhetarit, politikanit, filozofit e themeltarit të shtetësisë së Kosovës Ukshin Hoti, i nderuar Sefer Pasha, autor i shumë ...

Më shumë...

Formohet Grupi i Grave Asambliste të Kuvendit të Deçanit

Grupi i Asamblisteve të Kuvendit të Deçanit, në bashkëpunim me Misionin e OSBE-së, kanë formuan grupin e grave, grup i cili ka për qellim fuqizimin e gruas ne shoqëri. Në këtë takim të organizuar nga OSBE-ja, i pranishëm ishte Drejtori i Administratës Komunale Jashr Dobraj, i cili për dy mandate ...

Më shumë...

QKMF në Viti pranon edhe një donacion të rëndësishëm nga mërgimtari Rashit Rashiti

Pas donacionit të ardhur nga Suedia dy ditë më parë, sot ka mbrritur edhe një kontigjent tjetër me pajisje të ndryshme për Qendrën Krysore të Mjeksisë Familjare në Viti. Në ceremonin e pranimit të këtij donacioni nga ana e udhëheqësve të QKMF-së, ishte i pranishëm edhe kryetari i komunës së ...

Më shumë...

Autoambulanca donacion gjerman, zyrtarisht ju dorëzua QKMF-së në Malishevë

Edhe zyrtarisht, autoambulanca, e cila është donacion nga fondacioni gjerman “Luftbrucke”, ju ka dorëzuar Qendrës së Mjekësisë Familjare në Malishevë (QKMF). Vetura është sjellë në Malishevë nga vet përfaqësuesi i fondacionit, humanisti Rudolf Broer, ndërsa vetura dhe çelësat i janë dorëzuar kryetarit të Malishevës, Ragip Begaj, e ky i fundit, ...

Më shumë...

Juniku shembull i praktikave të mira mbi kujdesin zhvillimin dhe edukimin në fëmijërinë e hershme

Kryetari i Komunës së Junikut Agron Kuçi, në Konferencën e organizuar nga Save the Children prezentoj Junikun, karakteristikat, zhvillimin, të arriturat ndër vite dhe qasjen e komunës mbi kujdesin, zhvillim dhe edukimin në fëmijërinë e hershme. Fëmijëria e hershme është indikatori bazë në formimin dhe sukseset e mëvonshme të një ...

Më shumë...

Skenderaj me investime  në Infrastrukturë

Në kuadër të investimeve infrastrukturore, që janë duke u zhvilluar pothuajse në çdo pjesë të komunës së Skenderajt, nënkryetari Nuredin Lushtaku së bashku me inxhinierë dhe bashkëpunëtorë, ishin në teren për të parë nga afër punimet në segmentet e rrugëve në fshatin Kostërc.

Më shumë...