KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 60)

Institucionet

Zjarrfikësit vitias bëjnë pastrimin dhe klorifikimin e rrugëve në Viti, Smirë dhe Goshicë

Komuna e Vitisë, konkretisht Njësia Profesionale e Zjarrfikësve dhe Shpëtimit edhe sot ka vazhduar me klorifikimin e hapësirave të ndryshme. Kjo po bëhet si masë parandaluese kundër përhapjes së virusit COVID-19. Sot kjo njësi ka bërë pastrimin dhe klorifikimi i hapësirave në Viti, Goshicë dhe Smirë nga janë edhe disa ...

Më shumë...

Kryetari Haliti përkujton Hysni Salihun, ish deputet i 2 Korrikut 1990

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka dërguar sot një telegram përkujtimi për familjarët dhe miqtë e Hysni Salihut, ish deputet i nomenklaturës së 2 Korrikut 1990 i cili bashkë me delegatë të atëhershëm të Kuvendit të Kosovës, kishin miratuan Deklaratën Kushtetuese të pavarësisë së Kosovës, e njohur si ...

Më shumë...

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim i komunës së Vitisë vazhdon luftën kundër përhapjes së virusit pademik COVID-19

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim i Komunës së Vitisë, ka mbajtur sot në mëngjes mbledhjen e radhës për të koordinuar masat shtesë parandaluese pas konfirmimit të rasteve të reja të qytetarëve të kësaj komune të prekur me virusin COVID-19. Gjatë këtij takimi është folur për vazhdimin e dezinfektimit të ...

Më shumë...

Kryetari Haliti priti në takim anëtarë të Qendrës Operative të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti kanë ka pritur sot në takim ekipin e autorizuar nga Qendra Operative e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe të Administratës Publike në përbërje nga Kolonel Izet Abazi nga Policia e Kosovës, Nijazi Miftari nga Agjencia e Menaxhimit Emergjent (AME), Major Blerim Sahiti ...

Më shumë...

Njoftim nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në komunën e Rahovecit për anulimin e Festivalit Folklorik “Anadrinia Jehon 2020”

Duke u bazuar në situatën e krijuar në Republikën e Kosovës pas paraqitjes së pandemisë së Corona Virus (COVID-19), masave të ndërmarra nga Instituti Kombëtar për Shëndetin Publik si dhe institucionet qendrore të Republikës së Kosovës për ndalimin e qarkullimit, si dhe masave të ndërmarra nga Shtabi Emergjent në Komunën ...

Më shumë...

Komuna e Malishevës vazhdon kujdesin ndaj familjeve të vetizoluara dhe atyre ne nevojë

Situata e krijuar nga pandemia COVID-19, ka bërë që disa familje apo persona të vetizolohen dhe për këtë shkak, Komuna e Malishevës, është duke u kujdesur në vazhdimësi për të gjitha këto raste, duke i furnizuar me barna dhe ushqime, pasi të njëjtin nuk mund të dalin për tu furnizuar ...

Më shumë...

Nënkryetari Berisha, viziton fshatrat e thella për tu njohur me problemet e tyre

Kufizimet e lëvizjeve të qytetarëve, ndikojnë drejtpërdrejtë në jetesë, edhe në fshatrat e thella malore. Po ashtu edhe futja në karantinë e Komunës së Malishevës, për më shumë se një muaj, ka ndikuar shumë në jetën e secilit. Për tu njohur me hallet, problemet dhe shërbimet që ju ofrohen në ...

Më shumë...

Supermarketi “Te Gezimi”, dhuroi 20 pako ushqimore e higjienike për rastet në nevojë të Komunës së Skenderajt

Iniciativës për ti ndihmuar familjet nevojtare, iu bashkua edhe supermarketi “Te Gezimi”, i cili dhuroi 20 pako ushqimore e higjienike për rastet në nevojë në Komunën e Skenderajt. I pari i Skenderajt, Bekim Jashari, shprehi mirënjohje për ndihmën e dhënën në këto kohë të vështira. Të bashkuar do t`ia dalim!

Më shumë...

Xheladin Z. Geci dhuroi ndihma për 50 familje në nevojë të komunës së Skenderajt

Fal ndihmës se bashkëvendasit nga Skenderaj, Xheladin Z. Geci, i cili jeton në Itali, do pajisen me pako ushqimore, higjienike dhe miell, 50 familje në nevojë të komunës së Skenderajt. Ky donacion u dorëzua nga vëllai i tij Bajram Geci. “Në emër të komunës dhe qytetarëve të Skenderajt Kryetari i ...

Më shumë...

Afrim Gashi nga Tërnavci dhuroi pako ushqimore për 100 familje të Komunës së Skenderajt  

Në kohën kur vendi po ballafaqohet me pandeminë korona virus, Komunës së Skenderajt, i erdhi në ndihmë edhe mërgimtari nga fshati Tërnavc i Skenderajt, Afrim Gashi. Mërgimtari Gashi, i cili njëherësh është edhe pronar i kompanisë “Gashi Bau GmbH”, në Gjermani, dhuroi pako ushqimore për 100 familje të Komunës së ...

Më shumë...

Në 21 vjetorin e rënies, është kujtuar dëshmori Halil Thaçin

Kryetai i komunës së Rahovecit Smajl Latifi me bashkëpunëtorë, përfaqësues të OVL të UÇK-së, me familjarë e bashkëqytetarë, në Çifllak, në 21 vjetorin e rënies, kanë kujtuar dëshmorin e rënë për liri, Halil Thaçin. Njëherësh, janë kujtuar edhe(Veli Rr. Krasniqi, Mustafë I. Mazreku dhe Rexh S. Halilaj, tre qytetarët e ...

Më shumë...

Edhe tre persona nga Malisheva të shëruar nga COVID-19 , numri shkon në 21 të shëruar

Edhe tre persona të prekur me COVID-19, nga Komuna e Malishevës, janë shëruar plotësisht. Këtë e kanë konfirmuar vet pacientët dhe familjarët e tyre, në komunikimin me shtabin komunal për menaxhimin e situatës me COVID-19 në Malishevë. Numri i të shëruarave nga Malisheva, po shkon drejt rritjes së vazhdueshme dhe ...

Më shumë...

SH.F.M.U „EDMOND HOXHA“ ZHVILLON MËSIMIN NË DISTANCË PËR TË GJITHA LËNDËT

Pavarësisht ligjeratave që nxënësit mund të ndjekin të transmetuara nga Transmetuesi Publik për lëndet e caktuara, personeli arsimor i SHFMU „Edmond Hoxha“ në Junik përmes platformave online ka mundësuar që së bashku me nxënësit të zhvilloj mësimin online në distancë për të gjitha lëndët. Metoda e të mësuarit online po ...

Më shumë...

Nënshkruhet marrëveshje bashkëfinancimi në mes Komunës së Junikut-MAPL-SDC-DEMOS

Në praninë e ministres së MAPL-së Emilija Redžepi dhe kryetarit të Komunës së Junikut Agron Kuçi është nënshkruar marrëveshjet tripalëshe (MAPL–Komunë-SDC-DEMOS) për bashkëfinancim të projekteve kapitale nga granti i performancës komunale 2020. Ky grant bashkëfinancohet nga MAPL dhe donatorët mbështetës të Qeverive Zvicerane, Suedeze dhe Norvegjeze. Marrëveshja kanë për qëllim ...

Më shumë...

Dezinfektohet Kompleksi Memorial “Adem Jashari”

Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, nën menaxhimin e nivelit qëndror, gjegjësisht të Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale, është dezinfektuar në menyrë vullnetare nga kompania “Pastrimi”- Skenderaj, që komuna e Skenderajt ka kontraktuar për të bërë dezinfektimin e objekteve institucionale lokale, arsimore, kulturore e sportive në komunën e Skenderajt.

Më shumë...

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Skenderaj ka pranuar donacion 100 litra etanol 95%, nga “Ballkan Petrol” SHPK- Ferizaj

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Skenderaj ka pranuar donacion 100 litra etanol 95%, nga “Ballkan Petrol” SHPK- Ferizaj. Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari, në emër të komunës dhe qytetarëve të Skenderajt falënderoj pronarin e kompanisë si dhe ndërmjetësuesin në këtë donacion, Visar Hoti nga TV Ferizaj (me ...

Më shumë...