Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 58)

Institucionet

Drejtoria e Inspekcionit në Skenderaj, ka shqiptuar 200 euro gjobë për biznesin që nuk respektoj vendimin dhe urdhëresat për mbylljen e bizneseve

Drejtoria e Inspekcionit në Skenderaj, ka shqiptuar 200 euro gjobë për biznesin që nuk respektoj vendimin dhe urdhëresat për mbylljen e bizneseve deri në një vendim tjetër. T’i përmbahemi vendimeve e urdhëresave në fuqi, të kontribuojmë secili nga ne në parandalimin e infeksionit COVID-19.

Më shumë...

Mërgimtari nga Skenderaj dhuron 100 pako ushqimore për familjet në nevojë

Komuna e Skenderajt ka pranuar 100 pako ushqimore për familjet në nevojë nga mërgimtari Ilir Hajzer Seferi, i cili punon dhe vepron në Gjermani. Pakot e dhuruara nga Hajzer Seferi, do të shpërndahen përmes Qendrës për Punë Sociale, fillimisht për familjet që janë nën asistencë sociale, me ç’rast do të ...

Më shumë...

Në Hoçë të Vogël janë kujtuar dëshmorët dhe martirët e lirisë

Në Hoçë të Vogël, Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi me bashkëpunëtorë, bashkëqytetarë dhe përfaqësues të OVL-së, kanë kujtuar dëshmorët dhe martirët e lirisë. Më 2 prill 1999, Serbia pushtuese ka përdorur taktikat e përdorura historikisht ndaj shqiptarëve – duke vrarë, masakruar e dëbuar të gjithë pleq e të ...

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët dhe martirët e fshatit Nagac të Rahovecit

Në fshatin Nagac të komunës së Rahovecit, janë përkujtuar, nderuar dhe janë bërë homazhe për dëshmorët Nesimi Elshani dhe Habib Gashi, si dhe martirët e rënë të këtij fshati. Në homazhe dhe nderime të pranishëm ishin kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi me bashkëpunëtorë, familjarë dhe bashkëluftëtarë të dëshmorëve.

Më shumë...

ASB ndihmon QKMF në Malishevë me mjete mbrojtëse

Organizata gjermane ASB ka sjellë një donacion me mjetet mbrojtëse për personelin mjekësor të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Malishevë, me qëllim të ofrimit të mbështetjes për këtë qendër mjekësore, për tu mbrojtur gjatë punës së përditshme në përballje me virusin korona. Këtë donacion, zyrtarët e ASB në Kosovë, ...

Më shumë...

Ndihmojmë duke u kujdesur për vetën dhe të tjerët

Të nderuar, për të gjithë ju që keni vullnetin për iniciativa solidare që në këtë kohë Pandemie Globale t’iu dilni në ndihmë familjeve në nevojë në Komunën e Junikut, luteni të i drejtoheni Qendrës për Punë Sociale në Komunën e Junikut, pasi që ndarja e të gjitha ndihmave do të ...

Më shumë...

Njoftim nga Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural në Rahovec

Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural në komunën e Rahovecit, njofton të gjithë fermerët se si shkak i reshjeve të fundit të borës, janë vështirësuar edhe punët të cilat janë duke u zhvilluar në shumë ambiente të mbrojtura. Inkurajojmë fermerët që të kenë parasysh që ti pastrojnë serrat nga ...

Më shumë...

Komuna e Deçanit, dhuron maska , doreza dhe dezinfektues për Stacionin Policor në Deçan

Drejtori i Shërbimeve Publike, Mbrojtje dhe Shpëtim në komunën e Deçanit, Izet Zenuni dhe Drejtori për Buxhet dhe Financa Agron Demukaj, të cilët janë në Shtabin Emergjent Komunal për menaxhimin e situatës më COVID-19, kanë dhuruar një donacion mbështetës si maska, doreza dhe dezinfektues për Stacionin Policor në Deçan, po ...

Më shumë...

10-të mjekë të rinje dhe staf mbështetes i janë bashku QKMF-së në Deçan

Drejtori i Drejtorisë Komunale të Shëndetësisë në komunën e Deçanit Musa Berisha, së bashku me stafin e tij, kanë vizituar Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Deçan dhe tri QMF-të, atë në Strellc të Epërm në Isniq, në Irzniq, si dhe AMF-et tjera në komunën e Deçanit. Vizita ka pasur ...

Më shumë...

Kosova do të furnizohet me miell dhe grurë të mjaftueshëm

“Do të vazhdojmë të koordinohemi në mënyrë që Qeveria, bujqit, mullisët dhe rrjetet e shitjes me pakicë të krijojnë kushtet më të volitshme të mundshme, në këto rrethana, për të arritur tri objektiva njëkohësisht: sigurimi i sasive të mjaftueshme dhe çmimeve të përballueshme të miellit për qytetarët, mbrojtja dhe përkrahja ...

Më shumë...

Ministrja e Ekonomisë, Rozeta Hajdari, i vizitoi marketet

Ministrja e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike (MEPTINIS), Rozeta Hajdari, të martën, vizitoi marketet për të parë më për së afërmi funksionimin e tregut në rrethanat e krijuara nga pandemia COVID-19. Gjatë vizitës, në markete, ministrja u interesua rreth zbatimit të drejtë të urdhëresave dhe vendimeve të ...

Më shumë...

Kryetari Suma përmes videokonferencës bashkëbisedon me zyrtarët e Bankës Botërore në kuadër të Projektit të Bankës Botërore, Gjelbërimi i tokës

Moment nga videokonferenca e kryetarit të komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma dhe nënkryetarit Mallzum Qajani me zyrtarët e Bankës Botërore në kuadër të Projektit të propozuar nga Bankës Botërore, Gjelbërimi i tokës (Greening Land) që synon të mbështesë vendin në zhvillimin dhe zbatimin e një plani të veprimit ...

Më shumë...

Donatorët e ndryshëm po ndihmojnë familjet në nevojë në Malishevë dhe QKMF-në

Situata e krijuar nga pandemia me COVID-19, ka bërë që shumë familje të kenë nevojë për mbështetje në gjëra ushqimore dhe higjienike, pasi futja e Malishevës në karatinë të plotë ka ndikuar në rritjen e numrit të këtyre familjeve, sepse rrjedhimisht është ndalë edhe puna në shumicën e sektorëve. Por ...

Më shumë...

SHËRBIM BANKAR NGA NLB BANKA

Njoftohen qytetarët e Junikut se tashmë shërbimin e tërheqjes së mjeteve nga bankomati i NLB Bank mund ta kryejnë në Junik. Pas ndryshimit të vendimit të Qeverisë së Kosovës për të kufizuar lëvizjen e qytetarëve dhe makinave me qëllim të parandalimit të përhapjes së COVID-19, ju njoftojmë se nga data ...

Më shumë...

Drejtori i drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Hasan Përboqi ka njoftuar se të gjitha rrugët në Komunën e Rahovecit janë të kalueshme

“Situata pas reshjeve të mbrëmshme të borës, të cilat ende po vazhdojnë nuk kanë paraqitur asnjë vështirësi në qarkullimin e lirë të veturave dhe këmbësorëve. Kompanitë e kontraktuara nga komuna e Rahovecit prej orëve të hershme të mëngjesit janë në terren dhe vazhdimisht po kujdesen që të mos kemi vështirësi ...

Më shumë...

Lajm i mirë: Shërohet pacienti i parë nga Malisheva, që ishte prekur me COVID-19

Sipas të dhënave të konfirmuara në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, një pacient nga Komuna e Malishevës, që ishte prekur me COVID-19, është shëruar plotësisht, pasi edhe analiza e dytë, ka dalë negative. Bëhet fjalë për të prekurin e parë nga Komuna e Malishevës dhe ky është një lajm shpresëdhënës, ...

Më shumë...