kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Institucionet (faqe 90)

Institucionet

Organizohet akademi Politike Shkencor për veprimtarin Ukshin Hoti

Nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Komunës së Rahovecit, të enjten më datë 16 maj 2019, në ora 12:00, në 20 vjetorin e zhdukjes së veprimtarit të çështjes kombëtare, profesor Ukshin Hoti, do të mbahet akademi politike shkencore. Akademia mbahet në Universitetin “Ukshin Hoti” në  ...

Më shumë...

“Jetimat e Ballkanit” dhe Komuna e Malishevës nënshkruan marrëveshje për ndërtimin e pesë shtëpive

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi dhe bashkëfinancimi me udhëheqësin e Shoqatës Bamirëse “Jetimat e Ballkanit, Halil Kastratin, për ndërtimin edhe të pesë shtëpive për familjet me kushte të rënda ekonomike dhe sociale dhe të cilat kanë kushte minimale banimi. Bazuar në marrëveshjen e ...

Më shumë...

Vazhdojnë rregullimet e rrugëve në territorin e komunës së Deçanit

Komuna e Deçanit po vazhdon me investime në infrastrukturën rrugore në tërë territorin e komunës, një ndër to është edhe riparimi i rrugës nga fshati Beleg, përmes fshatit Llukë e Epërme deri te Verrat e Llukës dhe shkolla e këtij fshati. Në këtë fshat brenda këtij viti edhe rrugët dytësore ...

Më shumë...

Përkujtohen Tahir e Nebih Meha, Malush Ahmeti dhe 31 dëshmorë tjerë të kombit

Në Qendrën e Kulturës dhe Artit “Hasan Prishtina”, nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, është mbajtur Akademi përkujtimore, për nder të përvjetorit të 36-të të rënies së Nebih e Tahir Mehës, 20-vjetorit të Malush Ahmetit dhe 31 dëshmorëve tjerë të kombit, të rënë në altarin e ...

Më shumë...

U mbajt Akademi Përkujtimore për nderë të ditës së Dëshmorëve të Kombit në Komunën e Rahovecit

Në Parkun e Qytetit të Rahovecit, është mbajtur Akademi Përkujtimore për nderë të Ditës së Dëshmorëve të Kombit në Komunën e Rahovecit. Në këtë akademi ka marrë pjesë kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi me bashkëpunëtor, i cili edhe e ka mbajtur një fjalë rasti, ku çmoj lartë veprën ...

Më shumë...

Memorandum Mirëkuptimi në mes të Shell-Kosova dhe komunës së Deçanit

Komuna e Deçanit  dhe Shell Kosova kanë nënshkruar Memorandum Mirëkuptimi për përkrahjen e fermerëve të Komunës së Deçanit. Qëllimi i këtij memorandumi është përkrahja e fermerëve në forma të ndryshme për t’i kryer punët sa më mirë dhe sa më lehtë, që është e mundur, po ashtu edhe për t’i ...

Më shumë...

Kosova dhe Turqia intensifikojnë bashkëpunimin në bujqësi

Kosova dhe Turqia do të zgjerojnë bashkëpunimin e tyre në fushën e zhvillimit ekonomik, në veçanti në sektorin e bujqësisë. Përkrahja e këtij shteti në fushën e bujqësisë do të rritet në vazhdimësi. Kështu u tha gjatë takimit që ministrja e MBPZHR-së, Dijana Zivic, pati me Ambasadorin e Turqisë në ...

Më shumë...

Mundësi punësimi dhe trajnimi për më shumë se 240 punëkërkues

Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, (MPMS) në bashkëpunim me Programin për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara (UNDP), fton të gjithë punëkërkuesit e papunë, të regjistruar në Zyrat e Punësimit në të gjitha komunat e Kosovës që të aplikojnë në kuadër të Programit të Subvencionimit në Pagë dhe Trajnimit në ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me Iniciativën për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës

Në marrëveshjen e nënshkruar nga kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti dhe Zenel Bunjaku drejtor ekzekutiv i Iniciativës për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës (IADK), pajtohen të rregullojnë një bashkëpunim të afërt me qëllim të ruajtjes së vazhdimësisë së projekteve bujqësore të realizuara nga “IADK”-ja në Komunën e Vitisë. ...

Më shumë...

AQH ka dhënë 32 mijë euro donacion në mjete pune, për shëndetësinë në Malishevë

Organizata zvicerane që merret me sektorin e shëndetësisë AQH, ka dhuruar një donacion në mjete pune për shëndetësinë në Komunën e Malishevës, në vlerë prej 32 mijë euro, përkatësisht ka dhënë tetë pako në mjete për gjashtë Qendra të Mjekësisë Familjare dhe dy pako për Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare ...

Më shumë...

Nga e marta paralajmërohet përkeqësim i motit dhe pritet të ketë vërshime

Sipas paralajmërimeve që ka bërë Sektori i Hidrologjisë i Institutit Hidrometeorologjik, nga nesër (e martë 14.05.2019) mund të ndodh të ketë vërshime apo përmbytje në Kosovë, për shkak të të reshurave të mëdha që pritet të ketë në vendin tonë në ditët në vijim, përfshi edhe territorin e Komunës së ...

Më shumë...

Shenjëzohen rrugët në Berishë si dhe rrugët e parkingjet në qytet

Drejtori i Drejtorisë së Shërbimeve Publike në Komunën e Malishevës, Milazim Morina, ka bërë të ditur se është duke vazhduar realizimi i projektit për shenjëzimin e rrugëve dhe parkingjeve. Këto ditë ka përfunduar edhe vendosja e vijave në të bardha në fshatin Berishë, pasi ka qenë e domosdoshme për shkak ...

Më shumë...

Në Rahovec është organizuar një tryezë shkencore rreth rolit të festivalit të folklorit ,,Anadrinia Jehon”

Është organizuar një tryezë shkencore rreth rolit të festivalit të folklorit ,,Anadrinia Jehon” në ruajtjen dhe kultivimin e traditave kombëtare shqiptare. Me këtë rast, Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, mbajti fjalim në këtë tryezë: ,,Të nderuar studiues të kulturës popullore shqiptare, veprimtarë të çështjes kombëtare, organizatorë të festivalit ...

Më shumë...

Mbahet Gara e Diturisë në komunën e Skenderajt

Në të gjitha shkollat e Komunës se Skenderajt, është zhvilluar Gara Nacionale e Diturisë nga klasa e l-rë deri në klasën e XII-të, organizuar nga Koordinatori Nacional për Kulturë Rini dhe Sport në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe komunat e Kosovë. Zëvendësministri i Arsimit, Azem Guri ...

Më shumë...

Ministri Reçica ka pritur në takim Ambasadoren e Suedisë në Kosovë

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale Skender Reçica, ka pritur në takim Ambasadoren e Suedisë në Kosovë, Karin Hernmarck Ahliny. Ministri Reçica ambasadoren Hernmarck Ahliny e ka njoftuar rreth reformave që Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale i ka nisur vitin e kaluar në pothuajse të gjitha fushat që mbulon, ...

Më shumë...

TRYEZË SHKENCORE PËR FESTIVALIN FOLKLORIK “ANADRINIA JEHON”

Tryeza shkencore “Anadrinia jehon”e cila do të mbahet me 11 maj 2019, i dedikohet punës së palodhshme dhe të vendosur të organizatorëve të kësaj ngjarjeje të rëndësishme kulturore në komunën e Rahovecit. Duke qenë se festivali “Anadrinia jehon” ka mbledhur për vite me radhë artdashës, kultivues të kulturës dhe traditës ...

Më shumë...