Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 80)

Institucionet

QENDRA E MJEKSISE FAMILJARE NE DEÇAN KRYEN TE GJITHA SHERBIMET SHENDETESORE PER QYTETARET E VET

Sqarim rreth një kronike televizive për QKMF-në e Deçanit të transmetuar në emisionin e lajmeve qendrore të KTV-së të datës 25 janar 2020. Në kronikën e KTV-së, të emetuar të shtunën mbrëma në emisionin e lajmeve, e cila bënte fjalë për Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Deçan, e në ...

Më shumë...

Ministri Shala nënshkruan vendimin për ndërtimin e Zonës Ekonomike në Rahovec

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, në vazhdën e mbështetjes për bizneset e huaja dhe vendore, ka nënshkruar vendimin mbi dhënien e pëlqimit për themelimin e Zonës Ekonomike , respektivisht Parkut Industrial në Opterushë, Komuna e Rahovecit, duke u bazuar në faktin se kriteret e parapara me legjislacion në ...

Më shumë...

Lajm i mirë për bizneset e komunës së Rahovecit, është finalizuar synimi 19 vjeçar – Licencimi i Zonës Ekonomike në komunën e Rahovecit

Licencimi i zonës ekonomike është një ndër vendimet më të rëndësishme për perspektivën ekonomike të komunës së Rahovecit. Me këtë rasat kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi e ka falënderuar Kryeministrin e Republikës së Kosovës RAMUSH HARADINAJ për marrjen e vendimit për aprovimin e kërkesës nga Komuna e Rahovecit ...

Më shumë...

Në Viti u mbajt mbledhja e parë e Komitetit për Komunitete

Komiteti për Komunitete në komunën e Vitisë ka mbajtur mbledhjen e pare të rregullt për këtë viti. Me këtë rast gjatë kësaj mbledhje është shqyrtuar dhe aprovuar me shumicë votash plani i punës së këtij komiteti për vitin 2020. Gjithashtu gjatë këtij takimi është folur edhe për çështje të ndryshme ...

Më shumë...

Në Rahovec mbahet manifestim përkujtimor e kulturor për shënimin e 30 vjetorit të rënies së dëshmorëve Nesimi Elshani, Agron Fetahu, Halim Hoti dhe Hilmi Krasniqi

Në Shtëpinë e Kulturës ”Mensur Zyberaj”, nën patronatin e kryetarit të komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, është mbajtur manifestim përkujtimor e kulturor, ky aktivitet është mbajtur në kuadër të “Flakës së Janarit” dhe në nderim të jetës dhe veprës së dëshmorëve Nesimi Elshani, Agron Fetahu, Halim Hoti dhe Hilmi Krasniqi ...

Më shumë...

KPF në Malishevë mbajti mbledhjen e parë të jashtëzakonshme për këtë vit

Komiteti për Politikë dhe Financa (KPF) në Malishevë, nën drejtimin e kryesuesit të Kuvendit të Komunës, Rrahim Morina, sot e ka mbajtur mbledhjen e parë të jashtëzakonshme për këtë vit, ku janë shqyrtuar shumë pika të rendit të ditës, e disa prej tyre janë rekomanduar për mbledhjen e ardhshme të ...

Më shumë...

Deçani ka mundësi të mira për zhvillim të turizmit, sepse disponon me atraksione natyrore të begatshme

Veçoritë e dallueshme morfologjike, hidrografike, klimatike dhe elemente të tjera atraktive, e bëjnë Deçanin ndër hapësirat turistike më tërheqëse në rajon. Turizmi dimëror zë një vend të rëndësishëm, pasi që kjo komunë, posaçërisht Bjeshkët e Belegut, ofrojnë terrene të shumta dhe të përshtatshme hapësinore, natyrore e klimatike për zhvillimin e ...

Më shumë...

Atraksionet Turistike në Komunën e Deçanit

Drejtoria për Ekonomi dhe Zhvillim në Komunën e Deçanit, përkatësisht drejtoresha e këtij dikasteri Fitore Hulaj, me bashkëpunëtorë si dhe zyrtar nga drejtorit komunale, kanë pritur në takim Zyrtarët e Departamentit te Turizmit në Ministrin e Tregtisë dhe Industrisë Lindita Rashica, Sanije Ahmeti dhe Albina Jashanica. Gjatë këtij takimi u ...

Më shumë...

Administrata Komunale e Vitisë ofron qasje në internet falas për vizitorët

Komuna e Vitisë, konkretisht Zyra e IT-së në bashkëpunim me Agjencionin e Shoqërisë Informative (ASHI) kanë vendosur disa WI-FI në objektin e ri të Administratës Komunale në Viti, për tu mundësuar qytetarëve qasje në internet falas. Sipas Sabedin Ilazit, Zyrtar i IT-së në këtë komunë kjo u bë me qëllim ...

Më shumë...

Takimi konsultativ i Këshillit të Drejtorëve

Kryetari i Komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, udhëhoqi takimin konsultativ të Këshillit të Drejtorëve, ku u diskutua për çështje të ndryshme. Në takim u diskutua për mbledhjen e radhës të Kuvendit Komunal të Deçanit, aktivitetet e prokurimit, punët të cilat janë në përfundim e sipër ai dhe u bë shqyrtimi ...

Më shumë...

Do të shkyçet secili konsumatorë me borxh mbi 100 euro

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” sh.a. njofton  të gjithë konsumatorët në zonën e shërbimit si, Prishtinë, Fushë Kosovë, Obiliq, Lipjan, Drenas, Podujevë, Shtime dhe Graçanicë se, aksioni për shkyçjen individuale të konsumatorëve borxhlinj nga shërbimet e rrjetit të ujësjellësit dhe kanalizimit për shkak të mospagesave (konsumatorë shtëpiak dhe komercial/ industrial ...

Më shumë...

VESELI DHE QUPEVA, PËRFAQËSUES NË BERLIN

MI LOGO

Ministri në detyrë i Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj, të hënën (27.01.2019), ka autorizuar përfaqësuesit e MIT që të jenë pjesë e negociatave për marrëveshjen e mundshme për hekurudhat me Serbinë. Xhemë Veseli, drejtor i Transportit Rrugor dhe Ramë Qupeva, drejtor i Infrastrukturës Rrugore, janë dy zyrtarët e ministrisë, kompetent ...

Më shumë...

Përfaqësuesi i Institucionit të Avokatit të Popullit të enjten viziton Rahovecin

Njoftohen qytetarët e komunës së Rahovecit se më 30 Janar 2020, ditë (e Enjte), mund të takojnë përfaqësuesit e Institucionit të Avokatit të Popullit. Takimi me qytetarët do të mbahet në katin e parë të objektit të ri të administratës komunale të Rahovecit, në zyrën për të Drejtat e Njeriut, ...

Më shumë...

Realizimi i të hyrave vetanake në komunën e Malishevës është tejkaluar për 5.5 për qind

Sikur çdo të hëne edhe sot, kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, e ka mbajtur mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve, ku drejtorët e drejtorive, kanë raportuar për planet dhe aktivitetet e tyre gjatë javës së kaluar dhe planifikimet për javën në vijim, si dhe janë trajtuar edhe ...

Më shumë...

Lekaj: Bisedimet për linjën hekurudhore më Serbinë do të zhvillohen veç sipas Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës

Pal Lekaj: Qeveria Kurti, u rrëzua sepse bëri dëme të mëdha dhe i prishi raportet me Amerikën

I dërguari i posaçëm i kryetarit amerikan, Donald Trump, Richard Grenell ka arritur se fundi një marrëveshje në mes të Kosovës e Serbisë për lëshimin e linjës ajrore. Pas kësaj, u paralajmëruan edhe hekurudhat. E për këtë temën e fundit, do të diskutohet këtë të hëne, ku pritet edhe të ...

Më shumë...

Të hënën shfaqet premiera e filmit dokumentar “Përqafimi i fatit”

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Qendrën Kinematografike të Kosovës dhe AS Film, për nder të Ditës Përkujtimore të Holokaustit, do të organizojnë shfaqjen e filmit dokumentar “Përqafimi i fatit”, me regji të Jakov Sedlar. Premiera do të shfaqet në Teatrin Kombëtar të Kosovës, të hënën me ...

Më shumë...