KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 70)

Institucionet

Kryetari Latifi organizon debatin publik me qytetarë për gjashtë (6) mujorin e parë të vitit 2020

Në mbështetje të nenit 68, paragrafi 1 të Ligjit për Vetëqeverisje Lokale Nr.03/L-040, në bazë të neneve 23, 24 dhe 25 të Statutit të Komunës së Rahovecit Nr.1005, i datës: 29.03.2017, nenit 7  të Rregullores Komunale për Transparencë NR.03/2019, Kryetari i Komunës së Rahovecit, organizon: D E B A T  ...

Më shumë...

Mërgimtari, Hasim Mazreku, ndihmon QKMF-në “Shpëtim Robaj” në Malishevë

Mërgimtari, Hasim Mazreku, nga Komuna e Malishevës, me punë në qytetin Bremen të Gjermanisë, njihet si humanistë i madh, ai edhe kësaj radhe sikur edhe më parë ndihmoi shumë institucione, sportive e klube të futbollit , me topa e ndërresa si dhe mjetet tjera, njëherit, ditë më parë ai solli ...

Më shumë...

Nënshkruhet marrëveshja e bashkëpunimit mes Komunës së Skenderajt dhe USAID-it për mbështetjen e të rinjve

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtaku së bashku me Drejtorin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Abdyl Ymeri, kanë pritur në takim drejtorin e Programit “Up to Youth”, Daniel Cruz, me të cilin kanë nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit për zbatimin e Programit për Ngritjen e të rinjve në Skenderaj. Në ...

Më shumë...

Afër stadiumit të qytetit ,,Ruzhdi Ramosaj’’ në Deçan, qytetar të pa ndërgjegjshëm hedhin mbeturina

Afër stadiumit të qytetit ,,Ruzhdi Ramosaj’’ në Deçan, ka kohë që qytetar të pa ndërgjegjshëm hedhin mbeturina ku dhe krijojnë një imazh të keq. Në mënyrë vullnetare profesorët bashkë më nxënësit e shkollës së futbollit ,,Ardhmëria’’ në Deçan, kanë bërë largimin e mbeturinave në këtë pjesë të bukur afër stadiumit, ...

Më shumë...

KK i Malishevës, vendosi për ndarjen e çmimeve për 16 Qershor

Kuvendi i Komunës së Malishevës, duke u bazuar në nenin 9 të statusit të komunës, ka vendosur për ndarjen e çmimeve për nder të Ditës së Çlirimit dhe Ditës së Dëshmorëve të Malishevës, për trimëri dhe heroizëm, për kontribut në shkollën shqipe dhe për kontribut në shëndetësi. Për këtë vit, ...

Më shumë...

PËRUROHET LAPIDARI KUSHTUAR SHTATËMBËDHJETË MARTIRËVE NGA FSHATI GURI I KUQ TË RËNË MË 31 MARS 1999

Në fshatin Guri i Kuq të komunës së Rahovecit, është përuruar lapidari kushtuar shtatëmbëdhjetë martirëve nga ky fshat, të rënë më 31 mars 1999.  Në këtë përurim i pranishëm ishte edhe kryetari Smajl Latifi, i cili në fjalën e tij ka thënë:  Jemi mbledhur sot, në oborrin e shkollës fillore ...

Më shumë...

Me Urdhrin ”Hero i Kosovës” Presidenti nderon pishtarët e lirisë, Nesimi Elshani, Halim Hoti, Agron Fetahu dhe Hilmi Krasniqi

Në një seancë solemne të Kuvendit Komunal, në kuadër të 21 vjetorit të Ditës së Çlirimit të Rahovecit me rrethinë, kryetari i komunës Smajl Latifi, iu ka dorëzuar vendimin e Presidentit të Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, Urdhërin: ”Hero i Kosovës”, familjarëve të viganëve të kombit tonë, pishtarëve të lirisë, ...

Më shumë...

Kujtimi për Bekim Fehmiun do të jetë i përhershëm

Sot bëhen dhjetë vjet nga vdekja e Bekim Fehmiut, aktorit shqiptar me famë botërore, i cili la gjurmë në kinematografinë botërore e shqiptare. Bekimi me talentin e tij të pashembullt në aktrim arriti të depërtojë në skenën ndërkombëtare të filmit. Numri i roleve në të cilët ka luajtur ai është ...

Më shumë...

MINISTRI ABRASHI VIZITOI PUNIMET NË RRUGËN PRISHTINË-MITROVICË

Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, ka vizituar punimet në zgjerimin e rrugës nacionale Prishtinë-Mitrovicë, “Rruga e Tre Heronjve, Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Pajaziti”. Me rastin e vizitës, ministri Abrashi tha se ky projekt do të trajtohet me prioritet, ndërsa nga punëkryesit kërkoi dinamikë të shtuar të punimeve. Nga ...

Më shumë...

Në Viti vazhdojnë masat mbrojtëse kundër Covid-19

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim dhe Komuna e Vitisë, po vazhdojnë me masa mbrojtëse kundër pandemisë Covid-19. Për të parandaluar dhe lokalizuar sa më shumë rrezikun, janë dezinfektuar dhe klorifikuar hapësirat publike dhe lokalitetet, ku janë paraqitur rastet e fundit të infektimit. Në këtë kuadër janë trajtuar ambientet e ...

Më shumë...

Haliti: Kemi hyrë në një fazë serioze, duhet të kemi kujdes

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim (KKMSH) ka shprehur edhe sot shqetësimin me gjendjen aktuale me Covid19 në Viti. KKMSH në mbledhjen e rregullt ka vlerësuar se pas paraqitjes së rasteve të reja me gripin pandemik është shtuar rreziku për përhapje të mëtutjeshme. Kryetari Sokol Haliti, i cili edhe kryeson ...

Më shumë...

Kryetari Haliti uron qytetarët me rastin Ditës së Çlirimit të Vitisë

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti, në emër të tij dhe të institucioneve komunale, i uron të gjithë qytetarët vitias me rastin e Ditës së Çlirimit të Komunës së Vitisë. Të nderuar qytetarë! Çdo ngjarje historike e ka rëndësinë e vet, por 14 Qershori i vitit 1999, është kurorëzim ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë me homazhe pranë varrezave të dëshmorëve shënojë 14 Qershorin- Ditën e Çlirimit

Me rastin e 14 Qershorit – Ditës së Çlirimit të Komunës së Vitisë, institucionet komunale të Vitisë, në krye me kryetarin Sokol Haliti, kanë bërë homazhe dhe kanë vendosur kurora lulesh në varrezat e dëshmorëve në Viti. Homazhe kanë bërë edhe përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së, ...

Më shumë...

Shërohet pacienti i fundit i infektuar me COVID-19 nga Malisheva

Bazuar në rezultatet e analizave dhe në komunikimin zyrtar me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, përveç se të gjitha testet e marra nga Malisheva kanë rezultuar negative, edhe personi i fundit i prekur me COVID-19 nga Malisheva është shëruar plotësisht, pasi në dy analizat e fundit, pacienti ka ...

Më shumë...

Artistët kosovarë po e prezantojnë me sukses kulturën tonë jashtë shtetit

Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 21 vjetorit të Ditës së Çlirimit të Kosovës, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, takoi aktoren Adriana Matoshi, e cila së fundi është shpërblyer me çmim si aktorja më e mirë në Festivalin e Francës “See A Paris”, për rolin e ...

Më shumë...

Ministrja Dumoshi: Të burgosurit do të mbesin bazament i rezistencës për lirinë e Kosovës

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit për nder të 21-vjetorit të Çlirimit të Kosovës ka hapur për vizitorë ish-Burgun e Prishtinës, që do të shndërrohet në muze në të ardhmen. Në hapjen e “Strehës së kujtimeve, Burgut të përndjekjes” për vizitorë, organizuar nga Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora ...

Më shumë...