MIT
Airport Adem Jashari
kek
tv dielli
Fillimi / Institucionet (faqe 40)

Institucionet

Kryetari Jashari morri pjesë në homazhet kushtuar heronjve të kombit, Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jasharin me bashkëpunëtorë, morri pjesë në homazhet kushtuar heronjve të kombit, Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani. Pas homazheve, aktivitetet vijuan me Akademinë përkujtimore në Teatrin Kombëtar dhe rivarrimi i heronjve në Varrezat e Heronjve në Velani-Prishtinë, pranë varrit të Adem ...

Më shumë...

Fermerët vendor përfitojnë nga kultivimi i bimëve aromatike

Kultivimi i drithërave dhe bimëve mjekësore aromatike, janë disa nga veprimtaritë bujqësore, me të cilat merret Driart Mehmetaj. Familja e tij nga fshati Gurrakoc i Istogut tash e disa vite merren me bujqësi e me blegtori. Edhe pse në moshë të re, ai flet me shumë pasion për punën që ...

Më shumë...

Rahoveci ka vënë në funksion numrin për thirrje pa pagesë për nevojat e qytetarëve

Komuna e Rahovecit nga e premtja e ka vënë në funksion numrin për thirrje pa pagesë. Për çdo shqetësim, nevojë, kërkesë apo çka do që qytetarët e komunës së Rahovecit kanë nevojë, mund të drejtohen në këtë numër: ☎ 0800 11 007 ☎. Në këtë formë mund të lehtësohet komunikimin dhe të ...

Më shumë...

Nënkryetari Berisha, inspektoi punimet në disa projekte

Nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha, i ka inspektuar punimet në projekte që janë në realizim e sipër, ku i ka parë nga afër ecurinë e këtyre punimeve. Ai i ka vizituar punimet në ndërtimin e objektit të Qendrës së Banimit Social, ndërtimin e objektit të shkollës në Dragobil, ...

Më shumë...

Skenderaj Ka filluar punimet në projektin e poligonit multifunksional sportiv dhe parkingjeve

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari së bashku me drejtoreshën e Urbanizmit dhe bashkëpunëtorë, kanë marrë pjesë në fillimin e punimeve në poligonin multifunksional sportiv, ku përveç poligonit multifunksional aty do të ndërtohen edhe 258 vendparkingje. Ky projekt është mjaft i rëndësishëm për dashamirët e sportit dhe rinisë së ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë pranon mirënjohje nga Fondi për Zhvillim Komunitar

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka pranuar dje një mirënjohje nga Fondi për Zhvillim Komunitar (Community Development Fund- CDF). Kjo mirënjohje i është dhënë Komunës së Vitisë për kontributin në implementimin e projekteve të përbashkëta për gjatë 20 viteve. Ndërkaq kjo mirënjohje është lëshuar në emër të Drejtoreshës ...

Më shumë...

NJOFTIM: MBYLLJE E PËRKOHSHME E SEGMENTIT KONJUH – BABUSH NË “ARBËN XHAFERI”

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit informon publikun se të shtunën (23.11.2019), nga ora 9:00 deri 16:00, ndalohet qarkullimi i të gjitha automjeteve në trafikun rrugor në segmentin Konjuh – Babush të autoudhës “Arbën Xhaferi”. Kjo ndalesë e komunikacionit bëhet për shkak të vendosjes së konstruksionit metalik në mbikalimin për këmbësor, ...

Më shumë...

Në Viti u shënua “Java Globale e Ndërmarrësisë” me një debat me nxënësit e Gjimnazit “Kuvendi i Lezhës”

Aktivitetet që po organizohen nëpër qytetet e ndryshme të Kosovës, e që u zhvillua edhe në ambientet e Gjimnazit “Kuvendi i Lezhës” në Viti, në një takim me nxënësit e kësaj shkolle, kanë për fokus rrjetëzimin e ndërmarrësve, zhvillimin e ekosistemit në Kosovë, trajnime për ndërmarrësit e rinj, gjithëpërfshirjen, ndarjen ...

Më shumë...

U pensionua zyrtari i arkivit të komunës së Malishevës

Zyrtari komunal në arkivin e Komunës së Malishevës, Avdyl Morina, është pensionuar. Me këtë rast, kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, kryetari i sindikatës së punëtorëve të administratës, Azem Gashi, përgjegjësit tjerë komunal dhe punëtorët e administratës, e kanë uruar Morinën, për pensionimin dhe e kanë falënderuar për angazhimin ...

Më shumë...

KPF në Skenderaj mbajti mbledhjen e radhës

Komiteti për Politikë e Financa në komunën e Skenderajt ka mbajtur mbledhjen e radhës në të cilën ka shqyrtuar këto pika të rendit të ditës: -Propozim-vendim për harmonizimin e pagave sipas programeve dhe nën programeve; – Propozim-vendim për miratimin e Planit Komunal për Integritet; – Propozim-vendim për miratimin e Planit ...

Më shumë...

Një mënyrë më e lehët për të qen sa më afër qytetarit

Komuna e Deçanit në bashkëpunim më Organizatën Joqeveritare Syri i Vizionit në Pejë në kuadër të projektit ,,Qytetari Aktive” kanë bërë promovimin e sportelit ndihmës për qytetarët i cili ndodhët në Administratën Komunale të Komunës së Deçanit. Drejtori i Administratës Komunale Jashar Dobraj tha: Në Administratën Komunale të Deçanit tashmë ...

Më shumë...

Deçani promovon Librin ,,PROFILI I BJESHKËVË TË NEMUNA’’

Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, ditën e premte më datë 22 Nëntor 2019, ora 14:00, në Sallën e Asamblesë Komunale në Deçan, promovohet Libri ,,PROFILI I BJESHKËVË TË NEMUNA’’ nga Prof.Sadri A. Lokaj. Të pranishëm do të jenë personalitet të ndryshme që njohin pasurit natyrore ...

Më shumë...

Në Skenderaj do të mbahet Festivalit Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare” edicioni i 15-të

Komuna e Skenderajt me Datë 26, 27 dhe 28 Nëntor 2019, do të zhvilloj aktivitetin e përvitshëm të Festivalit Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare” edicioni i 15-të. Ftohen të gjithë të interesuarit që të marrin pjesë. Festivali do të mbahet në Qendrën e kulturës “Hasan Prishtina”  në Skenderaj duke filluar nga ...

Më shumë...

Vazhdon shpërndarja e mekanizmave bujqësor në Rahovec

Komuna e Rahovecit, përkatësisht Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, ka shpërndarë mekanizëm për 54 fermerë,  27 fermer bletar me 124 koshere për Bletë, 19 frezë,  7 plugje dy krahësh dhe 1 automizer. Në ceremoninë e shpërndarjes të pranishëm ishin: Nënkryetari i Komunës Fatmir Iska, drejtori i Drejtorisë  për ...

Më shumë...

Kryetari Latifi, si çdo të enjte edhe sot takoi qytetarët

Si çdo të enjte, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, edhe sot i ka pritur palët në zyrën e punës, ku është njoftuar drejtpërdrejt nga qytetarët për hallet, problemet dhe nevojat që qytetarët kanë. Pritja e palëve, apo takimet e drejtpërdrejta me qytetarë mbahen çdo të enjte, nga ora ...

Më shumë...

Në SHFMU ,,Dëshmorët e Baballoqit’’ në Baballoq krijohen kushte më të mira për mësim

SHFMU ,,Dëshmorët e Baballoqit’’ në Baballoq të komunës së Deçanit, është përfituese e dy donacioneve për përmirësimin e kushteve në mësimdhënie dhe mësimnxënje. Së shpejti në këtë shkollë do të ketë një ambient më të këndshëm me vet faktin se kjo shkollë ka përfituar nga projekti për “Efiçiencë të Energjisë” ...

Më shumë...