Fillimi / Institucionet (faqe 42)

Institucionet

RAHOVECI BËHET EDHE ME DY TUNELE DEZINFEKTUESE!

Teqeja e Madhe e Halvetive, përkatësisht prijësi i saj Shejh Besim Shehu, ka dhuruar një Tunel Dezinfektues, i cili do të vendoset në objektin e Komunës së Rahovecit, si masë mbrojtëse shtesë për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Ky tunel ka sistem automatik (me senzor), i cili aktivizohet posa të ...

Më shumë...

Ministri Mustafa zhvilloi videokonferencë me ministrat e bujqësisë të Ballkanit Perëndimor dhe Komisionin Evropian

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa ka zhvilluar një videokonferencë me ministrat e bujqësisë të shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe përfaqësuesit e Komisionit Evropian / DG Agri dhe DG Near, për të diskutuar mbi ndikimin e pandemisë COVID-19 në sektorin e bujqësisë dhe zhvillimin rural në rajon, ...

Më shumë...

50 Pako ushqimore nga “TIKA” Turke për familjet me nevojë

Nënkryetari i Komunës së Hanit të Elezit Mallzum Qajani, priti në takim Hasan Burak CERAN shef i zyrës së TIKA-së në Kosovë. Si edhe në shumë raste tjera edhe kësaj radhe nuk mungoi përkrahja e popullit Turk për popullin e Kosovës. Pjesë e kësaj ndihme është edhe komuna e Hanit ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë bëri pastrimin dhe klorifikimin e hapësirave të ndryshme në qytetin e Vitisë

Me qëllim të parandalimit të përhapjes së virusit pandemk COVID-19, Komuna e Vitisë, konkretisht, Njësia Profesionale e Zjarrfikësve dhe Shpëtimit ka vazhduar me klorifikimin e hapësirave të ndryshme. Me këtë rast është bërë pastrimi dhe klorifikimi i hapësirave tek shkollat e mesme në Viti, në hapësirën pranë objektit të ri ...

Më shumë...

Ali Metaj nga Istogu, me banim në Gjermani, për familjet në nevojë të komunës së Skenderajt, ka dhuruar 1000 kg miell

Ali Metaj nga Istogu, me banim në Gjermani, për familjet në nevojë të komunës së Skenderajt, ka dhuruar 1000 kg miell në këtë kohë pandemie. I pari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka shprehur mirënjohje të madhe për Ali Metajn dhe gjithë ata që po mundësojnë që edhe familjet ...

Më shumë...

Dita Botërore e Tokës- 22 Prill

Që nga ardhja e Kryetarit Bekim Jashari, në krye të Komunës së Skenderajt, një kujdes të veçantë i ka kushtuar mbrojtjes së tokës nga degradimi, duke u angazhuar në eliminimin e qindra deponive ilegale të mbeturinave që kanë ekzistuar me vite të tëra në komunën e Skenderajt. Po ashtu në ...

Më shumë...

22 vjeçar por me zemër të madhe

Adriatik Safet Hoxhaj nga Kllodernica, me banim në Zvicër ka dhuruar 1000 kg miell për familjet në nevojë të komunës së Skenderajt, në këtë kohë pandemie, donacion ky të cilin e solli babai i tij Safet Hoxhaj. Në emër të komunës dhe qytetarëve të Skenderajt Kryetari i Komunës, Bekim Jashari, ...

Më shumë...

Vihet Gurthemeli për vendosjen e bustit në SHFMU,,MAXHUN ÇEKAJ’’ në fshatin Irzniq

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, bashkë me nënkryetarin Sami Cacaj, Kolonel Abdyl Mushkolaj, drejtorin e kësaj shkolle Mehdi Dodaj, asamblistin Milazim Mushkolaj dhe bashkëpunëtor të tjerë, në oborrin e SHFMU,,MAXHUN ÇEKAJ’’ vendosën gurthemelin për vendosjen e bustit të Heroit në këtë tempull të dijes. Vendosjen e gurthemelit e ...

Më shumë...

Komuna e Deçanit si gjithmonë e përkushtuar për një mjedis të pastër

Komuna e Deçanit si gjithmonë e përkushtuar për një mjedis të pastër, po vazhdohet me punë të mira në ruajtjen e ambientit në qytetin e Deçanit. Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, ka thënë se, e kaluara me bashkëpunimin e qytetarëve ka shtrirë shërbimin në Komunën e Deçanit dhe ...

Më shumë...

Kryetari Ramosaj ka vizituar Qendrat e Mjekësisë Familjare në fshatrat: Strellc, Isniq, Irzniq dhe Lumbardh

Me qëllim që të shihet për së afërmi gjendjen e përgjithshme të tyre në përballimin e situatës së krijuar nga Pandemia COVID- 19, kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj së bashku me drejtorin e drejtorisë Komunale të Shëndetësisë Musa Berisha, kanë vizituar Qendrat e Mjekësisë Familjare në fshatrat: Strellc, ...

Më shumë...

Abdixhiku: Janë rreth 2 mijë qytetarë jashtë Kosovës që kanë shprehur kërkesën për kthim

Ministri në detyrë i Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku, ka bërë të ditur se janë rreth 2 mijë qytetarë jashtë vendit që kanë shprehur kërkesën për kthim në Kosovë. Abdixhiku njoftoi se kthimi i tyre do të bëhet sipas nevojave dhe rasteve. “Fillimisht Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ...

Më shumë...

16 komuna me marrëveshje për bashkëfinancim nga Granti i Performancës Komunale

Në praninë e Kryeministrit të Kosovës zt.Albin Kurti, Ministres së MAPL-së znj.Emilija Redžepi dhe kryetarëve të komunave, janë nënshkruar marrëveshjet e 16 komunave për bashkëfinancim të projekteve kapitale nga Granti i performancës komunale 2020. Me këtë grant do të mbështeten rreth 35 projekte kapitale të komunave. Granti bashkëfinancohet nga MAPL ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë e përkushtuar për ruajtjen e mjedisit

Dita e Tokës është shënuar me simbolikë edhe në Komunën e Vitisë, ndonëse vendi dhe gjithë njerëzimi po përballet me pandeminë globale të gripit. Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti me bashkëpunëtorë, përfaqësues të Policisë së Kosovës me komandantin e Stacionit Policor në Viti, kapiten Afrim Halili, përfaqësues të ...

Më shumë...

KKMSH- Asnjë rast i ri i qytetarëve vitias të prekur me virusin COVID-19

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim (KKMSH) i komunës së Vitisë, ka mbajtur mbledhjen e radhës në të cilën është diskutuar për menaxhimin e situatës së krijuar në vend nga virusi pandemik COVID-19. Gjatë këtij takimi u bë me dije se nga 15 të testuar për COVID 19 nga Komuna ...

Më shumë...

RAHOVECI VAZHDON TË MBETET I PAPREKUR NGA COVID-19

Kryetari i komunë Rahovecit Smajl Latifi, i ka njoftuar qytetarët se është informuar se nga 24 mostrat e marra nga IKSHPK nga qytetarët e Krushës së Madhe me rrethinë, të cilët kanë qenë të vetizoluar pas kontaktit me shitësin e fidaneve nga komuna e Malishevës, i infektuar me koronavirus, të ...

Më shumë...

Komuna e Rahovecit dhe Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal, nënshkruajnë marrëveshjen e bashkëpunimit për Grantin e Performancës me vlerë prej: 255.731€

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi dhe Ministrja në detyrë e Administrimit të Pushtetit Lokal, Emilija Redžepi, kanë nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit për Grantin e Performancës si rezultat i angazhimit, përkushtimit dhe efikasitetit të ekzekutivit komunal në Rahovec për qeverisje të mirë e transparente. “Për këtë grant, falënderoj MAPL-në ...

Më shumë...