Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 41)

Institucionet

KKMSH: Po rritet numri i të prekurve me grip pandemik në Viti, kërkohet kujdes i shtuar

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim (KKMSH), ka njoftuar se mbrëmë nga 10 mostra të testuara, katër persona në fshatin Stubëll e Epërme janë diagnostifikuar me gripin pandemik. Sipas informacioneve këto raste janë të kontaktit nga një familjar i diagnostifikuar ditë më parë me COVID-19. Katër rastet e reja e ...

Më shumë...

Kryetari Haliti uron besimtarët në prag të fillimit të Ramazanit

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti, ka uruar të gjithë besimtarët, në prag të fillimit të Ramazanit. Në emër të Komunës së Vitisë Bashkësisë Islame dhe të gjithë besimtarëve, ju uroj për fillimin e muajit të Ramazanit, me dëshirën që solidariteti, paqja, mëshira dhe dashuria të mbretërojnë në mesin ...

Më shumë...

Nisin punimet për ndërtimin e parkut në fshatin Celinë

Në fshatin Celinë të Rahovecit ka filluar projekti i ndërtimit të parkut të këtij fshati. Në ceremoninë e përurimit të fillimit të këtij projekti përveç përfaqësuesve të Institucioneve Komunale të Rahovecit kanë marrë pjesë edhe banorët e këtij lokaliteti të cilët në veçanti e mirëpritën këtë projekt.

Më shumë...

Kryetari Latifi priti në takim kryeministrin në detyrë Albin Kurti dhe ministren e Administrimit të Pushtetit Lokal, Emilja Rexhepi

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, i shoqëruar nga nënkryetari komunës, Fatmir Iska dhe drejtori i Shëndetësisë Samir Mustafa, ka pritur në takim kryeministrin në detyrë të Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministren në detyrë të  ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Emilja Rexhepi. Qëllim ishte njoftimi  rreth ...

Më shumë...

Begaj uron besimtarët me rastin e  muajit të shenjtë të Ramazanit

Kryetari i Malishevës, Ragip Begaj ka folur për investimet që janë bërë gjatë kohës sa ka qeverisur gjatë mandatit të kaluar

Kryetari i komunës së Malishevës Ragip Begaj, ka uruar të gjithë besimtarët e besimit Islam me rastin e fillimit të muajit të shenjt të ramazanit, ai ndër të tjera ka thënë: Të nderuar qytetarë të Komunës së Malishevës. Të nderuar besimtarë të besimit Islam. Më lejoni që sot në prag ...

Më shumë...

Biznesi “Agro Toli”, ka dhuruar 2000 kg miell për familjet në nevojë, në komunën e Skenderajt

Biznesi “Agro Toli”, me pronar Mentor Lushtaku, ka dhuruar 2000 kg miell për familjet në nevojë, në komunën e Skenderajt. “Falënderim i madh për “Agro Toli” dhe gjithë ata që po mundësojnë që edhe familjet në nevojë të tejkalojnë më lehtë këtë situatë”, ka shkruar Kryetari i Komunës së Skenderajt, ...

Më shumë...

Ramosaj ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me Ministrinë e Arsimit, Shkencës, teknologjisë dhe inovacionit

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, në prezencën e Drejtorit të Arsimit Bekim Vishaj dhe drejtorëve të shkollave “Rexhep Kadrijaj”-Rastavicë dhe “Heronjtë e Dukagjinit”-Gllogjan, ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me Ministrinë e Arsimit, Shkencës, teknologjisë dhe inovacionit. Ky bashkëpunim është në kuadër të Projektit për Përmirësimin e Sistemit të Arsimit ...

Më shumë...

Vendim për ndarjen e mjeteve financiare për N.P.L ’’Higjiena’’në Deçan për të operuar gjatë situatës me COVID-19

Komuna e Deçanit ndanë mjete në vlerë 50,000.00€ (pesëdhjetëmijë uro) për N.P.L ,,Higjiena’’ të cilës i nevojitën për të operuar gjatë situatës së krijuar nga pandemia COVID-19.

Më shumë...

1500 pako ushqimore e higjienike nga buxheti i komunës së Skenderajt për familjet në nevojë

Në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, komuna e Skenderajt ka filluar me shpërndarjen e 1500 pakove ushqimore për familjet në nevojë, në këtë situatë emergjente. Që nga fillimi i epidemisë në Kosovë e deri me tani, me përkrahjen e donatorëve të shumtë janë shpërndarë pako ushqimore dhe higjienike ...

Më shumë...

9 raste të testuar në Komunën e Hanit të Elezit rezultojnë negativ për virusin COVID-19

Më 22 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 172 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore. Nga këto raste, 9 prej tyre kanë qenë nga komuna e Hanit ...

Më shumë...

“Ilion group” sh.p.k. nga Gjermania, 150 pako ushqimore për familjet me nevojë të Komunës së Hanit të Elezit

Fushatës për ti ndihmuar familjet në nevojë iu bashkua edhe Jusuf Ismaili pronari i firmës “Ilion group” sh.p.k. nga Gjermania. Në bashkëpunim me Komunën e Hanit të Elezit u shpërndanë 150 pako ushqimore për familjet me nevojë të Komunës së Hanit të Elezit. Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit ...

Më shumë...

Edhe dy të shëruar nga Malisheva, numri shkon në 36 të shëruar

Komuna e Malishevës, hyri në ditën e shtatë pa persona të prekur me COVID-19, e po ashtu janë shënuar edhe dy raste të shëruar, të cilët paraprakisht ishin të prekur nga ky virus. Me këtë të shëruar, numri i përgjithshëm i të shëruarve në Komunën e Malishevës, shkon në 36 ...

Më shumë...

Komuna e Malishevës shpërndanë maska dhe dorëza për qytetarët nëpër dyqane

Zyrtarët e Komunës së Malishevës, gjatë një vizite nëpër dyqane, markete dhe vende tjera, qytetarëve të cilët rastisën pa maska dhe dorëza, edhe pse numri i tyre ishte i pakët, ju ka shpërndarë këto mjete mbrojtëse, me qëllim të vetëdijesimit të tyre për përdorimin e maskave dhe dorëzave edhe kur ...

Më shumë...

NJOFTIM I RËNDËSISË SË VEÇANTË PËR SHËNDETIN PUBLIK

Të ndëruar qytetarë, kohët e fundit është duke qarkulluar një produkt i cili ofrohet për blerës online i njohur si “Kutia e testimit për Virusin SARS COV-2 dhe COVID-19, produkte këto të pakontrolluara. Ju njoftojm që testimi për Virusin COVID-19 kryhet vetëm në laboratorin e mikrobiologjisë molekulare në Institutin Kombëtar ...

Më shumë...

Njerëz të mrekullueshëm e me zemër të madhe

Në këtë kohë pandemie u vë në pah edhe njëherë zemërgjerësia, solidariteti e humanizmi i pashoq i shqiptarëve anekënd botës. Dhjetëra donacione të ndara nga shoqata, biznese, qytetarë nga Kosova e diaspora për familjet në nevojë. Mijëra falënderime në emër të qytetarëve për tërë përkrahjen e dhënë. Dëshmi e humanizmit ...

Më shumë...

Diaspora jonë ndihmon qytetarët në nevojë

Samir Lumani nga Prespa e Maqedonisë, i rritur në Amerikë, ka dhuruar 1400 euro për pako ushqimore për 50 familje në nevojë të komunës së Skenderajt, në këtë kohë emergjente. Të gjitha pakot ushqimore dhe çdo ndihmë e dhënë nga donatorët është duke u shpërndarë nga Drejtoria për Shëndetësi dhe ...

Më shumë...