MIT KS
Fillimi / Institucionet (faqe 39)

Institucionet

Urime 26 prilli Dita Botërore e Pronësisë Intelektuale

Ministrja e MKRS-së Vlora Dumoshi, ka uruar 26 prillin ditën Botërore të Pronësisë Intelektuale, ajo ndërë të tjera ka thënë: Të nderuar autorë e novatorë, vendi ynë i bashkohet Organizatës Botërore të Pronësisë Intelektuale dhe motos së saj për festimin e 26 prillit ditës botërore të pronësisë intelektuale “Inovoni për ...

Më shumë...

Mbahet takimi i Shtabit të Posaçëm Emergjent në Komunën e Rahovecit

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, ka mbajtur takimin e Shtabit të Posaçëm Emergjent në Komunën e Rahovecit, në këtë takim prezantohen masat e fundit pas paraqitjes së 14 rasteve të reja me Covid-19 në komunën e Rahovecit. Me të marrë lajmin nga IKSHPK, për konfirmimin e 14 rasteve ...

Më shumë...

Ndalohet qarkullimi i tërësishëm në rrugën Brezovicë – Prevallë, shkaku i punimeve

Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, informon qytetarët e Kosovës se janë duke u zhvilluar punimet në asfaltimin e segmentit Brezovicë – Prevallë. Andaj ndalohet qarkullimi i të gjitha automjeteve në trafikun rrugorë, bëhet e ditur përmes një komunikate për media. “Kjo ndalesë e komunikacionit bëhet për shkak të asfaltimit të ...

Më shumë...

Ministrja Dumoshi, pjesë e samitit të rinisë nga vendet e Ballkanit, me 154 të rinj

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi ishte pjesë e samitit të parë virtual të të rinjve nga Kosova, Shqipëria, Kroacia, Mali i Zi dhe Presheva, i cili u organizua nga LDA Balkan në bashkëpunim me Balkan Network for Citizenship Education, i cili mblodhi shtetet e Ballkanit në një ...

Më shumë...

Deçani së bashku me Kompaninë Komunale “Higjiena” ka filluar aksionin për pastrim

Komuna e Deçanit së bashku me Kompaninë Komunale “Higjiena” ka filluar aksionin për pastrimin dhe vendosjen e flamujve të rinj në lapidarët dhe Komplekset Memoriale të dëshmorëve të Komunës së Deçanit. Deri më tani janë përfunduar fshatrat: Isniq, Strellc i Epërm, Dubovik dhe Lëbushë. Do të vazhdohet me këtë aksion ...

Më shumë...

Edhe një rast me Covid-19 në Skenderaj

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari, ka njoftua se mbrëmë ka marrë informatën nga IKSHP që ka edhe një rast pozitiv me COVID-19 në komunën e Skenderajt. Ai ndër të tjera ka thënë: Pacienti është me banim në Skenderaj, lagjja 1, i izoluar tashmë në shtëpi dhe nën kujdesin ...

Më shumë...

Haliti: Vazhdojmë me planin e veprimit, duhet përfundimisht të mbrohemi

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim i Komunës së Vitisë edhe këtë ditë të fundjavës është mbledhur, si çdo ditë tjetër, për të koordinuar masat dhe veprimet kundër pandemisë. Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti, tha se është lajm i mirë shërimi nga COVID-19 i një pesëvjeçareje nga Komuna ...

Më shumë...

MBAHET TAKIMI I SHTABIT TË POSAÇËM EMERGJENT NË KOMUNËN E RAHOVECIT

Pas shfaqjes së rasteve të para me infeksionin COVID-19 në Komunën e Rahovecit, si Shtab i Posaçëm Emergjent, në takimin e mbajtur, është marrë vendim që: Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec të ndërmarrë gjithë hapat e nevojshëm, për të dy pacientet, tashmë të vetizoluara dhe në bashkëpunim me ...

Më shumë...

MKRS mbështet komunat e Prizrenit, Istogut dhe të Lipjanit në infrastrukturë fizike sportive

Komuna e Prizrenit, Istogut dhe e Lipjanit mbështeten me projekte konkrete nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Kjo u bë e mundur pas nënshkrimit të memorandumeve të bashkëpunimit për investime në këto komuna. Ministrja Vlora Dumoshi bashkë me kryetarin e Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, kanë nënshkruar tri memorandume, ...

Më shumë...

Ministri Mustafa takoi virtualisht përfaqësuesit e prodhimit të mishit të zogut

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, në një takim online me përfaqësuesit e prodhuesve të mishit të shpezëve, ka diskutuar për gjendjen e këtij sektori dhe sfidat me të cilat ata përballen në veprimtaritë e tyre. “Angazhimi im është që çdo sektor i bujqësisë ta ketë përkrahjen ...

Më shumë...

Kryetari Haliti dhe Ministrja Rexhepi kanë nënshkruar një marrëveshje për financimin e një projekti në vlerë prej 40 mijë euro

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti dhe Ministrja e Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Emilija Rexhepi kanë nënshkruar në Prishtinë një marrëveshje me të cilën pritet që në të ardhmen të realizohet një projekt në vlerë prej 40 mijë euro në komunën e Vitisë.

Më shumë...

Kryetari Haliti njoftoj shefat e grupeve të këshilltarëve komunal për menaxhimin e situatës me COVID-19

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti së bashku me kryesuesin e Kuvendit Komunal të Vitisë, Naim Pira kanë pritur në takim shefat e grupeve të përfaqësuar në Kuvendin Komunal të Vitisë si: Ali Bajrami nga LDK, Mirlinda Sadiku-Tishuku nga LVV, Bekim Azizi nga PDK, Vehbi Rama nga AAK dhe ...

Më shumë...

TAKIMI I KOMITETIT PËR KOMUNITETE NË JUNIK

Komiteti për Komunitete në Komunën e Junikut ka mbajtur mbledhjen e rregullt, ku tema kryesore e rendit të ditës ishte: Monitorimi dhe menaxhimi i situatës nga gjendja e krijuar nga pandemia COVID-19 në Komunën e Junikut. Anëtarët e Komitetit për Komunitete u pajtuan që ndërmarrja e masave preventive në mënyrë ...

Më shumë...

Afati i pagesës së Tatimit në Pronë, kësti i parë shtyhet me 30 Qershor 2020

Për vitin 2020, data për pagesë të këstit të parë dhe data e fundit për ankesë janë shtyrë. Data e fundit për të paguar këstin e parë është 30 Qershor. Data e fundit për ankesë për vitin 2020 është 31 Maj. Ju gjithmonë do të gjeni informata mbi datat e ...

Më shumë...

Edhe në këtë situatë emergjente në të cilën gjendemi, po vazhdojnë realizimet e projekteve infrastrukturore në Komunën e Skenderajt

Nënkryetari i komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtaku, së bashku me drejtoreshën e urbanizmit, Sanije Ahmeti, kanë vizituar Leqinën, për të inspektuar punimet në rregullimin e poligonit të shkollës “Faik Dragaj”. Inspektime të punimeve u bënë edhe tek rruga pranë lapidarit të dëshmorëve Kajtaz, Rexhë e Sokol Kajtazaj, në fshatin Terrnovë. ...

Më shumë...

Po vazhdojnë ndihmat për qytetarët në nevojë të komunës së Skenderajt

Bashkim Veliu, pronar i biznesit “Euro Projekt”, Avdullah Gashi si dhe Musli Haxha kanë dhuruar nga 1000 kg miell për familjet në nevojë të komunës së Skenderajt, pra gjithsej 3 tonë miell. “Në emër të komunës dhe qytetarëve të Skenderajt kryetari i komunës, Bekim Jashari, falënderoi donatorët për përkrahjen dhënë ...

Më shumë...