Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Institucionet (faqe 59)

Institucionet

Grante për fermerët e komunës së Skendrajt

  Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural njofton të gjithë fermerët e komunës së Skenderajt, për të aplikuar për grante për bimë mjekuese aromatike BMA, në kuadër të projektit të Iniciativës për Zhvillimin e Bujqësisë në Kosovë. Afati për aplikim për grante është deri me datë 27 korrik, ndërkaq ...

Më shumë...

MIT dhe PK takohen për segmentin rrugor Zahaq-Hyrja e Pejës

Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj, priti në takim përfaqësuesit e Policisë së Kosovës, drejtoria e Trafikut Rrugor Qendror dhe njësitit nga Peja. Lekaj ftoi këtë takim mes organeve të rendit dhe ekspertëve të MIT-së, për harmonizim të veprimeve për plotësimin e kërkesave të qytetarëve të Pejës për kyçje ...

Më shumë...

Komuna e Rahovecit ka nënshkruar marrëveshje financimi me MMPH-në

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi ka nënshkruar marrëveshje financimi për Komunën e Rahovecit me Fatmir Matoshi, ministër i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. Sipas kësaj marrëveshjeje, do të financohet projekti i rregullimit të shtratit të lumit nga Hoça e Madhe, Brestoc, Hoçë e Vogël, Nagac e deri ...

Më shumë...

Kryetari Begaj, priti tre mërgimtarë aktivistë

Kryetari i Komunës së Malishevës, ka pritur tre mërgimtarë, njëri që jeton në Suedi dhe dy tjerë në SHBA. Vizita e tyre kishte karakter njoftues për zhvillimet dhe të arriturat në Komunën e Malishevës, si dhe për çështje tjera, që lidhen me bashkëpunimin në mes institucioneve lokale, me mërgatën. Mërgimtarët ...

Më shumë...

Në Fortesë, është përkujtuar fillimi i Epopesë së Korrikut në Rahovec

Me nderimin e dëshmorëve Gani Paqarizi, Agim Kelmendi dhe Tafil Zyberaj në Fortesë, është përkujtuar fillimi i Epopesë së Korrikut në Rahovec. Lufta, trimëria e sakrifica e kësaj treve do të mbetet përgjithmonë në kujtesën e shqiptarëve kudo që jetojnë. Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi me këtë rast ...

Më shumë...

Ministrja Zivic takoi zëvendësambasadorin e Gjermanisë, Jan Akselom Vosom

Ministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zivic ka pritur në një takim zëvendësambasadorin e Gjermanisë në Prishtinë, Jan Akselom Vosom, me të cilin bisedoi rreth zhvillimit të bujqësisë dhe objektivave të punës së kësaj ministrie. Gjatë këtij takimi, Ministrja Zivic ka prezantuar aktivitetet dhe prioritetet e planifikuara për ...

Më shumë...

U mbajt mbledhja e shtatë e rregullt e KPF-së në Komunën e Rahovecit

Nën kryesimin e kryesuesit të Komitetit për Politikë dhe Financa Afrim Dina, në prani të nënkryetarit të komunës së Rahovecit, Fatmir Iska, anëtarëve të KPF-së, drejtorëve të Drejtorive Komunale, dhe përfaqësuesit të OSBE-së, u mbajt mbledhja e shtatë e rregullt  e Komitetit për Politikë dhe Financa, në Komunën e Rahovecit ...

Më shumë...

Nënshkruhet Deklarata për promovim të bashkëpunimit ndërmjet komuniteteve

Në një ceremoni të organizuar nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, Misioni në Kosovë (OSBE), është nënshkruar Deklarata e përbashkët për të promovuar dialogun ndërmjet komuniteteve në komunat Mitrovicë, Skenderaj, Vushtrri dhe Podujevë. Në këtë ceremoni, të pranishëm ishin drejtori i Administratës nga Komuna e Mitrovicës, Hysen Muzliukaj, ...

Më shumë...

Fillon organizimi ,,Ditët e Diasporës 2019’’ në Deçan

Me datë 19 dhe 20 (Premte dhe e Shtunë), në kuadër të aktiviteteve ,,Ditët e Diasporës 2019’’ në Përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, në Deçan behët hapja e Panairit Verorë 2019 në qendër të qytetit të Deçanit Edicioni i 6-të. Agjenda : E premte dt. 19.07.2019 ...

Më shumë...

ME “10 RREGULLAT E ARTA TË SIGURISË RRUGORE” DREJT NJË KOMUNIKACIONI MË TË SIGURT

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit, të mërkurën ka bërë  lansimin e fushatës “10 Rregullat e Arta të Sigurisë Rrugore”, vazhdimësi e aktiviteteve të MIT drejt sensibilizimit të pjesëmarrësve në komunikacion për qarkullim të sigurt. Zëvendësministri i MIT-së, Idriz Selimaj, i cili bëri edhe hapjen e kësaj fushate në pikën kufitare ...

Më shumë...

Fillojnë punimet në rregullimin e rrugës bujqësore në fshatin Vërban të Vitisë

Në fshatin Vërban të Vitisë, kanë filluar punimet në rregullimin e rrugës bujqësore që lidhë mes vete lagjet e Shavarinëve dhe Visheve. Me këtë rast punimet i ka vizituar për së afërmi Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti me bashkëpunëtor ku edhe u mirëprit nga banorët e këtij lokaliteti. ...

Më shumë...

Kryetari Haliti dhe Drejtori Lala pritën në takim përfaqësues të AKV “Kemaj Azizi”- Viti, nga afër njoftohen me sukseset e arritura

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti së bashku me Drejtorin për Kulturë, Rini dhe Sport, Milot Lala kanë pritur në takim përfaqësues të Ansamblit të Këngëve dhe Valleve “Kemajl Azizi” nga Vitia. Me këtë rast Kryetari Haliti, i ka uruar ata për të gjitha sukseset që kanë arritur gjatë ...

Më shumë...

Rregullohet ndriçimi në rrugën “Labinot Krasniqi” në Carrallukë

Rregullimi i ndriçimit në fshatrat e Komunës së Malishevës, është duke vazhduar sipas dinamikës së paraparë. Kështu ka përfunduar rregullimi i ndriçimit edhe në fshatin Carrallukë, përkatësisht në rrugën “Labinot Krasniqi”, ndërsa përfundimin e kësaj pjese të ndriçimit, e ka parë nga afër edhe i pari i Komunës së Malishevës, ...

Më shumë...

PROTESTË POPULLORE NË JUNIK

Të nderuar qytetarë të Komunës së Junikut dhe më gjërë, Komuna e Junikut në bashkëpunim me Shoqërinë Civile, Organizatat e dala nga Lufta dhe Bizneset Lokale organizon Protestë Gjithëpopullore me datë 19.07.2019 (ditë e premte), në ora 10:00, në mbrojtje të Lumit Erenik. Protesta organizohet kundër vendimeve dhe veprimeve të ...

Më shumë...

Reçica: Ligji i ri i Punës do t’i trajtojë edhe lehonat e papuna

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica, ka thënë se çështja e grave në punë gjatë lehonisë është hequr nga Ligji i Punës për t’u bërë një ligj tjetër i ri që avancon të drejtat e tyre. Ai tha se në këtë drejtim janë vonuar në miratimin e ligjit ...

Më shumë...

Haradinaj dhe Limaj vizituan Komunën e Malishevës

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj dhe Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj, të shoqëruar edhe nga deputeti i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoti, të mërkurën pasdite kanë vizituar Komunën e Malishevës, ku janë pritur nga Kryetari i Komunës, Ragip Begaj dhe qeveria komunale. Ata po ashtu kanë vizituar edhe një prodhues, ku janë ...

Më shumë...