Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Institucionet (faqe 62)

Institucionet

ASHNA dhe ALBCONTROL nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi

Menaxhmenti i Agjencisë së Shërbimeve të Navigacionit Ajror (ASHNA), i prirë nga drejtori Bahri Nuredini, ka pritur të martën në takim një delegacion të Ofruesit të Shërbimeve të Navigacionit Ajror të Shqipërisë “ALBCONTROL”, në krye me drejtorin e Përgjithshëm Mina Kusta si dhe drejtorin e Divizionit për Siguri, Cilësi dhe ...

Më shumë...

Ministri Gashi dha licencat edhe për dy Federata Sportive

Në një takim të organizuar në kabinetin e ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, të marten u licencuan Federata e Motoçiklizmit të Kosovës dhe Federata e Triathlonit të Kosovës. Ministri Gashi priti në këtë takim kryetarët e këtyre Federatave Nuhi Llugaxhiun dhe Vedat Tërmkollin me të cilët nënshkroi ...

Më shumë...

Shala jep urdhër për mbylljen e festivalit të birrës “Beer and Wine Fest”

“Beer and Wine Festival Prishtina”, i cili mbahet çdo vit, e që sivjet ka nisur me 5 korrik, është mbyllur para pak kohe nga ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala. Shala me anë të një postimi në faqen e tij zyrtare në “Facebook”, ka bërë të ditur se ka ...

Më shumë...

Ka filluar riparimi i 27 objekteve shkollore në Malishevë

Në kuadër të përgatitjeve së objekteve shkollore për vitin shkollor 2019-2020, këto ditë ka filluar rregullimi apo riparimi i 27 objekteve shkollore, përkatësisht 25 shkollave, një salle sporti dhe çerdhes publike për fëmijë. Punimet në këto objekte i kanë inspektuar sot, kryetari Begaj, nënkryetari Berisha dhe drejtori i urbanizmit, Vrenezi. ...

Më shumë...

Universiteti Veror Ndërkombëtar përkrahet nga MKRS-ja

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mori pjesë sot në hapjen e edicionit të 19-të të Universitetit Veror Prishtinës. Me hapjen e këtij edicioni, mes Ministrisë dhe Universitetit “Hasan Prishtina” u nënshkrua edhe një memorandum bashkëpunimi me qëllim të mbështetjes së Universitetit në organizimin e Universitetit Veror Ndërkombëtar. ...

Më shumë...

Filluan punimet në disa projekte në Komunën e Gjakovës

Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj, të hënën mori pjesë në fillimin e punimeve në disa projekte të Gjakovës, të financuara nga kjo ministry. Ministri Pal Lekaj tha me këtë rast se këto investime, përveç që lidhin njerëzit me zonën urbane dhe rajonet tjera,  ndikojnë edhe në zhvillimin e ...

Më shumë...

Ministrja Zhiviq përcolli fushatën e korrje-shirjeve

Ministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zhiviq së bashku me bashkëpunëtorët e saj ka përcjellë për së afërmi mbarëvajtjen e procesit të korrje-shirjeve në Komunën Graçanicës. Me këtë rast, ministrja Zhiviq ka uruar fermerët për korrje shirje të mbara gjatë këtij viti dhe theksoi se gjithmonë do të ...

Më shumë...

MTI jep sqarim për rekrutimin e Inspektorëve nga komuniteti serb bazuar në marrëveshjen e Brukselit

Referuar raportimeve në media për rekrutimin e Inspektorëve nga komuniteti serb bazuar në marrëveshjen e Brukselit, Ministria e Tregtisë dhe Industrisë sqaron se punësimi i Inspektorëve nga komuniteti serb (strukturave në veri) është bërë në bazë të Marrëveshjes së Brukselit të vitit 2015, marrëveshje  politike dhe obligative për MTI-në (dhe ...

Më shumë...

Nisin punimet për rivitalizimin e ndërtesës së komunës

Kanë filluar të hënën punimet në rivitalizimini i ndërtesës së komunës së Vitisë, respektivisht objektit të partive politike dhe zyrave të tatimit në pronë. Njëkohësisht, do të punohet edhe në renovimin e sallës së Kuvendit komunal. Kryetari i komunës Sokol Haliti është shprehur se me këtë projekt synohet që të ...

Më shumë...

Ansambli Kemajl Azizi” nga Vitia, kthehet nga Struga edhe me një çmim

Ansambli i këngëve dhe valleve “Kemajl Azizi”, është shpërblyer me vendin e tretë në Festivalin e këngës dhe valles popullore “Këngë Jeho” që u mbajt në Strugë të Maqedonisë së Veriut për tri ditë rresht (5, 6 dhe 7 korrik). Si gjithnjë, Ansambli “Kemajl Azizi” tani më ka bërë emër ...

Më shumë...

U mbajt mbledhja e radhës e Komitetit për Politikë dhe Financa

Në mbledhjen  e VII-të të rregullt të Komitetit për Politikë dhe Financa (KPF) të komunës së Malishevës të kryesuar nga Kryesuesi Rrahim Morina, u shqyrtua raporti gjashtëmujor financiar të  Kryetarit të Komunës për vitin 2019. Anëtarët e KPF-së, kërkuan që të pajisën me dokumente shtesë, për projektet e realizuara dhe atyre ...

Më shumë...

Po punohet me intensitet të shtuar në infrastrukturën rrugore në komunën e Deçanit

Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj me bashkëpunëtor, i shoqëruar nga Ministri i Infrastrukturë dhe Transportit, Pal Lekaj, dhe kryetari i komunës së Junikut, Agron Kuqi, kanë vizituar punimet e projektit më të ri në në infrastrukturën rrugore në qytetin e Deçanit që lehtëson qarkullimin në qytet dhe krijon ...

Më shumë...

U ndanë çmimet në fushën e artit pamor

Të hënën në një ceremoni solemne të organizuar në kabinetin e ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, u bë ndarja e çmimeve në fushën e artit pamor. Çmimi Kombëtar për Veprimtari Jetësore “Muslim Mulliqi” që u shoqërua me një certifikatë të nënshkruar nga Ministri, plaketë dhe një shpërblim ...

Më shumë...

Ftohen fermerët nga Komuna e Rahovecit që të aplikojnë për përfitimin e granteve

Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës (IADK) është duke zbatuar projektin “Mbështetja e zinxhirit të vlerave të Bimëve Mjekësore Aromatike (BMA) përmes krijimit të punësimit dhe vazhdimit të eksportit“ të mbështetur nga donatori GIZ nga Gjermania. Në këtë projekt do të shpërndahen grante nga paketat e rekomanduara të bimëve ...

Më shumë...

Malisheva e përgatitur për pritjen dhe ofrimin e shërbimeve për mërgimtarë

Komuna e Malishevës, është e përgatitur për ofrimin e shërbimeve më efikase për këtë sezon, e në veçanti për mërgimtarët të cilët gjatë verës kthehen për pushime në vendlindje. Po ashtu për mërgimtarët do të lirohet edhe parkingu i komunës, si dhe çështjet tjera teknike do të jenë në shërbim ...

Më shumë...

Përfundoi rregullimi i ndriçimit edhe në tri vendbanime

Në kuadër të rregullimit të infrastrukturës së përgjithshme në territorin e Komunës së Malishevës, është duke u punuar edhe në rregullimin e ndriçimit publik në disa vendbanime. Këto ditë ka përfunduar rregullimi i ndriçimit në tri vendbanime, përkatësisht në fshatin Mirushë, në fshatin Bardh dhe në një lagje të fshatit ...

Më shumë...