Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
kek
Fillimi / Institucionet (faqe 32)

Institucionet

Kapacitetet e IBK-së, mundësi për zhvillimin e bujqësisë sipas standardeve evropiane

Në Institutin Bujqësor të Kosovës në Pejë, i cili funksionon në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural kryhen analizat e tokës, por edhe të viruseve për bimët e mbjella. Në pesë laboratorët e këtij instituti bëhet diagnostikimi i viruseve që ndikojnë në sëmundjen e kulturave bujqësore. Drejtor ...

Më shumë...

Fuilluan punimet në ndërtimin e kanalit të mullirit në Irzniq

  Komuna e Deçanit po vazhdon me investime në territorin e sajë, një ndër to është edhe  fillimi i punimeve në ndërtimin e kanalit të mullirit në Irzniq të komunës së Deçanit, në lagjet Mushkolaj, Dodaj, Berisha dhe Islamaj, i cili kanal e furnizon mullirin me ujë dhe njëkohësisht shërben ...

Më shumë...

Vazhdojnë punimet e projektit për koridorin tjetër Skenderaj – Vushtrri

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari së bashku me nënkryetarin Nuredin Lushtaku dhe inxhinierët e Komunës, kanë inspektuar punimet e projektit për asfaltimin e rrugës që lidh Skenderajn dhe Vushtrrinë. Kryetari Jashari në një postim në llagarinë e tij në “Facebook” ka shkruar se në kuadër të këtij projekti ...

Më shumë...

Kryetari Latifi nderon dëshmorin Skender Kastrati

  Në 21 vjetorin e rënies heroike, kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi bashkë me familjarë, bashkëluftëtarë dhe bashkëpunëtorë, kujtuan jetën dhe veprën e dëshmorit të kombit Skender Kastrati nga Malësia e Vogël, duke bërë homazhe te lapidari i dëshmorit. Sakrifica e dëshmorëve të UÇK-së është baza e lirisë ...

Më shumë...

Shkarkohet Komisioni Përzgjedhës për Drejtorin e Muzeut të Kosovës

Në koordinim me kryetarin Kadri Veseli, ministri i MKRS-së, Kujtim Gashi sot ka shkarkuar Komisionin Përzgjedhës për drejtorin e Muzeut të Kosovës, i cili nuk ka garantuar proces transparent dhe tërë procesin e deritashëm të përzgjedhjes e ka anuluar. Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se në vazhdimësi e ...

Më shumë...

Filloi asfaltimi i rrugëve në lagjen “Prekazaj” në Çirez

Ka nisur të premtën realizimi i projektit për asfaltimin e rrugëve brenda lagjes “Prekazaj” në fshatin Çirez, ku ishin të pranishëm edhe kryetari i Komunës, Bekim Jashari, nënkryetari, Nuredin Lushtaku, zyrtarët e Drejtorisë për Urbanizëm dhe Mbrojtje të Ambientit dhe banorët vendas. Në kuadër të këtij projekti, do të asfaltohen ...

Më shumë...

Nexhmije Pagarusha nderohet me vendosje në pulla postare

Në një ceremoni të organizuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Postën e Kosovës, përkatësisht Filatelinë e Postës, u lansua Pulla Postare në nderim dhe vlerësim të figurës së shquar, ikonës së muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha. Me motivacionin e dhënies së kontributit në muzikën e mirëfilltë ...

Më shumë...

Ndërmarrja Komunale ,,Hixhena’’ shton kapacitetin e operimit

Sot  kryetari i Komunës se Deçanit, Bashkim Ramosaj, Drejtori i Shërbimeve  Publike, Mbrojtje dhe Shpëtim, Izet Zenuni, dhe bashkëpunëtor të tjerë  kanë bërë pranimin e makinerisë për mbledhjen mbeturinave në vlerë prej 45 mijë €, mjete këto të ndara nga buxheti komunal. Jemi duke ecur në rrugë të mbarë tha ...

Më shumë...

Veseli në QKK: Duke luftuar korrupsionin rrisim buxhetin për filmin dhe artistët

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, kanë vizituar sot Qendrën Kinematografike të Kosovës, një institucion ky i cili me përkrahjen e ministrit të Kulturës ka dyfishuar buxhetin dhe ka mbështetur projekte të reja. Kreu i PDK-së u ...

Më shumë...

Ministrja Zhiviç në Konferencën Ndërkombëtare Ministrore për Bujqësi në Slloveni

Ministrja në detyrë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural të Republikës së Kosovës, Dijana Zhiviç po merr pjesë në Konferencën Ndërkombëtare Ministrore me temën “Forcimi i gjeneratës dhe transferimi i njohurive për zhvillimin e bujqësisë dhe zonave rurale”, e cila po mbahet në Ptuj në Slloveni. Kjo konferencë, e cila po mbahet në kuadër ...

Më shumë...

Filloi Faza e II-të e hapjes së rrugëve fushore

Sot u inspektuan zhvillimet e punimeve, projekti“ Hapja e rrugëve Fushore në Komunën e Junikut-Faza II”, segmenti Kallavaj-rruga e Nivokazit. Projekt i realizuar nga Ministria e Zhvillim Rajonal në bashkëpunim me Komunën e Junikut, gjegjësisht Programi për Zhvillim Rajonal që ju mundëson qytetarëve qasje dhe kushte të mira për zhvillimin ...

Më shumë...

Mërgimtari nga Zvicra jep donacion një automjet për QKMF-në “Fahredin Hoti” në Rahovec

Mërgimtari dhe humanisti Sefer Gashi nga fshati Drenoc i komunë së Rahovecit, i cili jeton dhe punon në Zvicër, sot e ka sjellë një automjet, donacion për Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) “Fahredin Hoti” në Rahovec. Pas pranimit të donacionit kryetari i komunës Smajl Latifi, ka thënë se donacion ...

Më shumë...

Orari i diskutimeve publike për planifikimin e buxhetit komunal 2020-2022 të organizuar nga KDI dhe Komuna e Vitisë

Komuna e Vitisë, konkretisht Drejtoria për Ekonomi, Financa dhe Zhvillim, pos diskutimet publike për planifikimin e buxhetit komunal që janë mbajtur gjatë këtyre ditëve ka paraparë që në ditët në vijim të mbaj edhe disa diskutime publike për planifikimin e buxhetit komunal 2020-2022 me Institutin Demokratik të Kosovës (KDI) dhe ...

Më shumë...

U mbajt diskutimi publik për planifikimin e buxhetit komunal me fermerët vitias

Diskutimet Publike për planifikimin e buxhetit komunal 2020-2022 kanë vazhduar sot në Viti, me fermerët e kësaj komune. Me këtë rast Drejtori për Ekonomi, Financa dhe Zhvillim, Ibrahim Rama i njoftoj fermerët vitias mbi buxhetin e paraparë për vitin 2020. Ai potencoi se buxheti komunal për vitin në vijim do ...

Më shumë...

Ministri Gashi nënshkruan dy rregullore të cilat përmirësojnë fushëveprimtarinë e teatrove dhe ansamblet rezidente

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka nënshkruar dy akte nënligjore të cilat rregullojnë fushën e teatrove dhe ansambleve rezidente. Konkretisht, ministri ka nënshkruar Rregulloren për Skenën e Vogël të Teatrit Kombëtar të Kosovës dhe Rregulloren për themelimin dhe funksionimin e Ansamblit Rezident të aktorëve të Teatrit Kombëtar ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë e gatshme të bashkëpunoj për rregullimin e sistemit të ujitjes në tokat bujqësore me Komasacion

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti dhe drejtoresha për Gjeodezi, Kadastër dhe Pronë, Majlinda Ostrogllava së bashku me zyrtaret pranë kësaj drejtorie Tajar Neziri dhe Fadil Hoxha, kanë pritur sot në takim, ish kryeshefin e Agjencisë Kadastrale të Kosovës Murat Mehën. Gjatë këtij takimi është folur për implementimin e Master-Planit ...

Më shumë...