kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Institucionet (faqe 34)

Institucionet

Kryetari Begaj priti në takim komandantin e KFOR-it Italian, kolonel Pisani

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka pritur në një takim pune, komandantin e kontingjentit italian të KFOR-it, kolonelin Daniele Pisani. Ky takim kishte karakter pune, ku është biseduar për bashkëpunimin në mes të KFOR-it dhe Komunës së Malishevës. Kryetari Begaj dhe koloneli Pisanni, përveç që kanë biseduar për ...

Më shumë...

LANSIMI I PROGRAMIT „VIZITAT NË SHTËPI PËR KUJDESIN PËR NËNA DHE FËMIJË“

Komuna e Junikut, Drejtoria Komunale për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale dhe Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në bashkëpunim dhe koordinim me Ministrinë e Shëndetësisë dhe me përkrahje të Zyres së UNICEF-it në Kosovë si dhe Aksionit për Nëna dhe Fëmijë, ka lansuar programin Vizitat në shtëpi për kujdesin për nëna ...

Më shumë...

Në Deçan është bërë promovimi i Librit ,,Ushtria Çlirimtare e Kosovës në Zonën Operative të Dukagjinit’’, të Autores Fetnete Ramosaj

Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, në bashkëpunim me shoqata e dala nga Lufta e UÇK-së, në Sallën e Asamblesë Komunale në Deçan, është bërë promovimi i librit te Fetnete (Maxhun) Ramosaj, ,,Ushtria Çlirimtare e Kosovës në Zonën Operative të Dukagjinit”, (Dokumente e raportime të luftës ...

Më shumë...

Kryetari Latifi, të gjithë besimtarëve të Bashkësisë së Tarikateve të Kosovës jua uroj këtë ditë

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, të gjithë besimtarëve të Bashkësisë së Tarikateve të Kosovës ju uroj këtë ditë, me shpresën që mesazhin që e përçon kjo ditë të bëhet pjesë e pandashme e vlerave tona të përditshme. Falënderoj po ashtu, Tarikatet e Kosovës që për ceremoninë e sivjetshme ...

Më shumë...

KOMUNA E VITISË PËRKUJTON 11 SHTATORIN E SULMEVE TERRORISTE NË SHBA-së

Në 18 vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 shtatorit 2001 mbi Kullat Binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë në Nju Jork të ShBA-së, kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti me bashkëpunëtor, qytetarë por edhe përfaqësues të KFOR-it Amerikan kanë bërë homazhe dhe kanë ndezur qirinj në Memorialin Richard ...

Më shumë...

Kuvendi i Komunës së Malishevës, po vazhdon me mbajtjen e dëgjimeve publike për buxhetin e vitit 2020

Kuvendi i Komunës së Malishevës, përkatësisht Komiteti për Politikë dhe Financa (KPF), ka vazhduar me mbajtjen e dëgjimeve publike, me banorët e fshatrave Llapçevë, Panorc, Rud, Garaqevë, Damanek, Bubël dhe Qypevë, ndërsa paraprakisht takime janë mbajtur edhe me banorët e Turjakës, Gurbardhit dhe Lubizhdës, ku janë marrë kërkesat dhe nevojat ...

Më shumë...

Kthehen në vendlindje eshtrat e Rifat Berishës, i zhdukur para 27 viteve në Bosnje

Rifat Berisha (1945), nga fshati Gurbardh i Komunës së Malishevës, 27 vite më parë ishte zhdukur diku në Bosnje, gjatë rrugëtimit të tij për në Slloveni. Pas 27 vite të zhdukjes, janë gjetur eshtrat e tij, dhe janë kthyer në vendlindje, pranë familjes dhe fisit të tij, në Gurbardh. Eshtrat ...

Më shumë...

Juniku vazhdon hapjen e rrugëve fushore  

Filluan punimet në Lagjen Bajraktar, projekti “ Hapja e rrugëve Fushore në Komunën e Junikut”. Projekt i realizuar nga Ministria e Zhvillim Rajonal në bashkëpunim me Komunën e Junikut, gjegjësisht Programi për Zhvillim Rajonal që ju mundëson qytetarëve qasje të lehtë dhe kushte të mira për zhvillim, segmenti në fjalë ...

Më shumë...

Përkujtohet ish-veterani i UÇK-së asamblistit dhe humanistit, Astrit Thaçi

Në një vjetorin e vdekjes së veteranit të UÇK-së, asamblistit dhe humanistit Astrit Thaçi, komuna e Rahovecit ka bërë homazhe, ka vendosur kurora lulesh dhe ka mbajtur mbledhje përkujtimore për të nderuar veprimtarinë e tij. Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi tha se vdekja e Astrit Thaçit i lëndoi ...

Më shumë...

Komuna e Malishevës, përkujton 11 shtatorin

Sikur çdo vit tjetër, edhe këtë vit, Komuna e Malishevës, përkatësisht kryetarit i komunës, Ragip Begaj, së bashku me zyrtarët komunal, kanë bërë nderime para flamurit amerikan, me rastin e kujtimit të ngjarjes së 11 shtatorit të vitit 2001 në New York të SHBA-ve, ku humbën jetën mijëra njerëz. “Ne ...

Më shumë...

Komuna e Deçanit do të ketë Strategji për Kulturë dhe Zhvillim të Turizmit

Një memorandum bashkëpunimi në mes të Institucionit komunal të Deçanit i nënshkruar kohë më parë dhe Trashëgimisë Kulturore pa Kufi apo (CHWB) si rezultat të parë sjellë draftin e parë për Propozim të Strategjisë për Kulturë në komunën e Deçanit ,,Trashëgimia Kulturore  dhe Zhvillimi Lokal në komunën e Deçanit’’. Të ...

Më shumë...

Janë përkujtuar Dëshmorët e Kombit Xhevat Sejfijaj, Sadri Vishaj dhe Shpejtim Bobi

Më homazhe dhe vendosje të kurorave më lule në 21 vjetorin e rënies në Altarin e Lirisë janë përkujtuar Dëshmorët e Kombit Xhevat Sejfijaj, Sadri Vishaj dhe Shpejtim Bobi. Homazhe kanë bërë i pari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, nënkryetari Sami Cacaj, Kolonel Abdyl Mushkolaj, deputet, bashkëluftëtarë dhe familjarë ...

Më shumë...

Institucionet komunale të Vitisë shprehin ngushëllime ambasadës dhe popullit amerikan në 18 vjetorin e sulmeve terroriste mbi SHBA-të

Në 18 vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 shtatorit 2001 mbi Kullat Binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë në Nju Jork, kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti, në këtë përvjetor ka shprehur ngushëllime Ambasadës amerikane dhe popullit amerikan. “Në 18-vjetorin e kësaj ngjarje, komuna e Vitisë por edhe ...

Më shumë...

Organizohet festa Tradicionale e Vjeljes së Perimeve “AGROFESTA” në Krushë të madhe

Krusha e Madhe njihet si një ndër fshatrat më të mëdha të rajonit të Anadrinisë, dhe i takon Komunës së Rahovecit. Krusha e Madhe, tashmë po e merr rolin e një qendre urbane që ofron mundësi të zhvillimit ekonomik dhe kulturor. Edhe këtë vit, Festivali i Vjeljes së Perimeve, i ...

Më shumë...

Ka filluar rregullimi i 1.8 km rrugë në Gurbardh

Në fshatin Gurbardh të Komunës së Malishevës, ka filluar hapja dhe rregullimi i afro dy kilometrave rrugë, përkatësisht i 1800 metrave rrugë, nëpër lagje. Në fillimin e punimeve, ishte i pranishëm edhe nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha, i cili është takuar edhe me banorët e fshatit. “Këto investime, ...

Më shumë...

Zgjerohet rrjeti i kanalizimit në Gurishtë

Në kuadër të realizimit të projekteve për vitin 2019, në fshatin Gurishtë të komunës së Malishevës është duke u realizuar projekti i zgjerimit te rrjetit të kanalizimit, përkatësisht është në përfundim e sipër zgjerimi me 1200 metra kanalizim. Punimet në realizimin e këtij projekti, i ka parë nga afër nënkryetari ...

Më shumë...