Fillimi / Institucionet (faqe 35)

Institucionet

Persona të pa pëgjegjshëm shkaktojn zjarre në pyjet e Skenderajt

Gjatë tërë natës zjarrfikësat e Komunës së Skenderat kanë punuar në shuarjen e zjarrit në malet e Radishevës dhe të Runikut. Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari, bashkë me drejtorët Gëzim Ejupi e Arton Veliu, shefin e zjarrfikësave Liman Geci dhe asambleistin Agron Kajtazi kanë vizituar vatrat e zjarrit ...

Më shumë...

Qumështi cilësor e zinxhiri i prodhimit të tij do të kenë mbështetjen e plotë të ministrit Mustafa

Prodhuesit dhe përpunuesit e qumështit , në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, do të rrisin kapacitetet në qumështoret e tyre e  bashkë me këtë do të rritet edhe furnizimi i tregut me qumësht të freskët dhe produkte të tij. Ministri në detyrë i MBPZhR-së, Besian Mustafa, ...

Më shumë...

“MADEKOS” ndihmon komunën e Hanit të Elezit

Vargut të shumë donatorëve të cilët ndihmuan komunën e Hanit të Elezit në këtë kohë të emergjencës shëndetësore, iu shtua edhe studenti i Fakultetit të Mjekësisë, Gentian Mehmeti i cili në emër të Kompanisë “MADEKOS” dhuruan material shpenzues medicinal për mbrojtje dhe masa parandaluese kundër virusit COVID-19 dhe të cilat ...

Më shumë...

Kryetari Haliti shpreh ngushëllimet më të sinqerta për vdekjen e këngëtarit Vebi Azizi

Kryetari i Komunës së Vitisë Sokol Haliti, me dhembje e ka marrë lajmin për vdekjen e këngëtarit të njohur, Vebi Azizi. Përmes një telegram, ai i ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta familjes dhe bashkëpunëtorëve të tij. “Me pikëllim kuptuam se artisti me nam, jo vetëm në KOmunën e Vitisë, ...

Më shumë...

Kryetari Haliti: Po vazhdojmë me përkushtim maksimal që të menaxhojmë situatën të krijuar nga COVID-19

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka mbajtur sot një takim me Komitetin Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim por edhe me disa anëtarë të Qendrës Operative Emergjente Komunale. Gjatë këtij takimi është biseduar rreth gjendjes së krijuar në komunën e Vitisë pas pandemisë COVID-19. Me këtë rast Kryetari Haliti ...

Më shumë...

Istref Krasniqi dhuron 100 maska për Kuvendin Komunal të Malishevës

Që pandeminë me koronavirues, apo siç njihet COVID -19, ta tejkalojmë më lehtë, donatorë të shumtë, po ndihmojnë me mjete mbrojtëse dhe higjeniko-sanitare, institucionet shëndetësore pasi personeli mjekësorë është më i rrezikuari, sepse është në përballje të drejtpërdrejt me pacientët, por kësaj radhe, Istref Krasniqi, nga Tërpeza e Poshtme, ka ...

Më shumë...

Kryetari Latifi, përmes një postimi të tij në facebook e ka kujtuar 9 prillin ditën kur u thye kufiri shqiptaro – shqiptar

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, përmes një postimi të tij në facebook e ka kujtuar 9 prillin ditën kur u thye kufiri shqiptaro – shqiptar, ai ndër të tjera ka thënë: Më 9 prill 1999, Ushtria Çlirimtare e Kosovës, përkatësisht luftëtarët dhe udhëheqësit e Brigadës 138 “Agim Ramadani”, ...

Më shumë...

Sonte nga ora 20:00 edhe 4 premiera online të filmave të mbështetur nga QKK-ja

 4 filma të mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës do të shfaqen sonte nga ora 20:00 në Gjirafa video. Sonte do ti kenë premierat dy filmat e shkurtë artistik ,,Gardhi” nga Lendita Zeqiraj dhe ‘Tisa’ nga Valter Lucaj; filmi i gjatë asrtistik ‘Një Tregim Prishtine’ nga Burbuqe Berisha, dhe filmi ...

Më shumë...

Filharmonia e Kosovës afër publikut me koncerte ,,online”

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit njofton të gjithë artdashësit që Filharmonia e Kosovës, prej sot nisë transmetimin e serisë së koncerteve në facebook. Nga sot, më 9 prill, me fillim nga ora 20:00, Filharmonia do të transmetojë koncerte dy herë në javë (çdo të enjte dhe të diel), derisa ...

Më shumë...

Abdixhiku: Reduktimi i qarkullimit publik ka përmirësuar cilësinë e ajrit për 50 për qind

Ministri në detyrë i Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku ka njoftuar se cilësia e ajrit në Kosovë është përmirësuar për 50 për qind. Ai me anë të një shkrimi në Facebook ka thënë se kjo ka ardhur si rezultat i reduktimit të qarkullimit publik, nga ndalesat e bëra nga Qeveria ...

Më shumë...

Klubi Rotarian “Vitia” dhuron pajisje mbrojtëse për stafin mjekësor në Viti

Klubi Rotarian “Vitia” dhuroi sot 20 komplete të rrobave mbrojtëse hermetike disa përdorimshe dhe 40 maska mbrojtëse të fytyrës për stafin mjekësor të QKMF-së në Viti. Maskat mbrojtëse të fytyrës janë prodhuar edhe me ndihmën e kompanisë vendore AXYZ nga Prishtina. Po ashtu, u dhuruan edhe 100 maska mbrojtëse disa ...

Më shumë...

Qytetarët në nevojë të komunës së Vitisë pranojnë ndihma me miell nga donatoret e ndryshëm

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim në bashkëpunim me këshillat e fshatrave dhe të tjerë ka vazhduar me shpërndarjen e pakos së dytë të ndihmave për qytetarët në nevojë të kësaj komune. Këto ndihma janë donacione nga donatorë të ndryshëm të cilët në këtë kohë të pandemisë po i dalin ...

Më shumë...

Komuna e Rahovecit ka pranuar donacion me 100 pako ushqimore- higjienike nga fondacioni “Labinot Tahiri”

Gjatë ditës së sotme Kryetari i Komunës, Smajl Latifi, ka pritur në një takim Labinot Tahirin drejtuesin e Fondacionit “Labinot Tahiri”, i cili ka sjellë një donacion me 100 pako ushqimore-higjienike, për familjet me asistencë sociale në Komunën e Rahovecit. Ky donacion i dhuruar nga Fondacioni “Labinot Tahiri” për Komunën ...

Më shumë...

Publikohet raporti tremujor i punës së Qeverisë Komunale të Rahovecit për periudhën Janar-Mars 2020

Publikohet raporti i punës tremujore së Qeverisë Komunale të Rahovecit për periudhën Janar-Mars 2020. Në kuadër të raportit ju qytetarë mund ti shihni të gjitha aktivitetet e Kryetarit,  zyrtarëve që i përgjigjen Kryetarit si dhe aktivitetet e 12-të drejtorive të administratës komunale. Për më shumë detaje të bashkëlidhur gjeni linkun: ...

Më shumë...

Komuna e Rahovecit ka pranuar donacion prej 200 pako ushqimore dhe 200 thasë miell të cilat do të shpërndahen për nevojtarët

Komuna e Rahovecit ka pranuar një donacion prej 200 pako ushqimore me artikuj themelorë dhe 200 thasë miell, nga Afrim Kasapi i cili jeton dhe punon në Zvicër. “Përkrahja, solidariteti dhe humanizmi i bashkatdhetarëve tanë nuk na ka munguar asnjë moment në tejkalimin e kësaj sfide, andaj falënderoj sinqerisht Afrim ...

Më shumë...

TAKIMI I RREGULLT I STABIT EMERGJENT KOMUNAL NË JUNIK

Stabi Emergjent Komunal në Komunën e Junikut, ka mbajtur takimin e rregullt për të analizuar gjendjen momentale dhe diskutuar masat e nevojshme mbrojtëse kundër Pandemisë Globale COVID-19 për këtë fazë. Kryetari i Komunës Agron Kuçi njoftoj anëtarët e Shtabit për gjendjen aktuale dhe zhvillimet në Komunën e Junikut, ku potencoj ...

Më shumë...