MIT KS
Fillimi / Institucionet (faqe 52)

Institucionet

Komuna e Vitisë kujton sulmet ajrore të Natos kundër caqeve ushtarake e policore serbe

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti me përfaqësues të KFOR-it kanë bërë homazhe në kompleksin Richard Holbrooke në Viti, për të përkujtuar 24 marsin e vitit 1999 kur edhe kanë filluar sulmet ajrore të NATO-së kundër caqeve ushtarake e policore serbe. Kryetari Haliti pas vendosjes së luleve theksoj se ...

Më shumë...

Begaj: Qytetarë, respektoni rregullat, bëni kujdes

Shtabi komunal për menaxhimin e situatës me COVID-19 në Malishevë, i drejtuar nga kryetari i komunës, Ragip Begaj, e ka mbajtur mbledhjen e radhës, ku është shqyrtuar situata aktuale në Malishevë. Me këtë rast, kryetari Begaj, ju ka bërë thirrje qytetarëve që të vazhdojnë ti respektojnë rregullat dhe udhëzimet për ...

Më shumë...

Kryetari Latifi përmes një postimi të tij në facebook ka kujtuar Epopenë e Dukagjinit të vitit 1998

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, përmes një postimi të tij në facebook ka kujtuar Epopenë e Dukagjinit të vitit 1998, ai ndër të tjera ka thënë: Tokë e etur për liri është kjo tokë shqiptare që nuk duroi asnjëherë gjatë shekujve të jetë e shkelur nga pushtuesi. U ...

Më shumë...

Kryetari Ramosaj kërkon nga policia e Kosovës dhe për qytetarët e Deçanit, për hirë të shtetit, mos u ballafaqoni mes vete, respektojeni njëri tjetrin si asnjëher më parë

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, në një postim të tij në facebook ka shkruar: Qytetarët e Kosovës! Sot kanë dy përballje sfiduese para vetes. E para: Corona Virusi Pandemia COVID – 19” dhe e E dyta: Psikopatët që e udheheqin shtetin tonë. Në të dyja variantet, çmimin po ...

Më shumë...

QË KOMUNA JONË TË MOS FUTET NË HARTËN E KUQE

QË KOMUNA JONË TË MOS FUTET NË HARTËN E KUQE Ta mundim Koronavirusin me Kujdes jo me Frikë! * Pa shtrëngim duarsh! * Pa përqafime! * Qëndroni në distancë nga njëri tjetri së paku 2 metra larg! * Lani duart sa më shpesh me ujë e sapun! * Ajrosni shtëpinë ...

Më shumë...

Inspektorati i Komunës së Skenderajt dhe Policia kanë mbyllur edhe dy kafiteri në Skenderaj

Inspektorati i Komunës së Skenderajt dhe Policia kanë mbyllur edhe dy kafiteri në Skenderaj, pasi të njëjtat nuk respektuan vendimin për mbyllje. Pas mbylljes së lokaleve ndaj pronarëve të bizneseve ka hapur rast Prokurori i Shtetit për procedura të mëtejme. Me qëllim të parandalimit të infeksionit COVID-19 bëjmë thirrje që ...

Më shumë...

Kryetari Kuçi ka kërkuar nga qytetarët që ti respektojnë këshillat dhe të qëndrojnë në shtëpi

Kryetari i komunës së Junikut Agron Kuçi, përmes një postimi të tij në facebook, ka kërkuar nga qytetarët qe ti respektojnë këshillat e profesionistëve shëndetësor dhe institucioneve tona, ai ndër të tjera ka thënë: Bashkëqytetar të dashur! Po hyjmë në ditët më sfiduese dhe vendimtare për jetët e më të ...

Më shumë...

Kryetari Ramosaj ka pritur në takim liderin e AAK-së Ramush Haradinaj

Kryetari i Komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, bashkë me anëtaret e Shtabit Emergjent, kanë pritur në takim liderin e AAK-së Ramush Haradinaj, njeriun që në ditë të vështira na priu, e i njëjti afër këtij populli. Haradinaj nga afër është njoftuar për gjendjen aktuale në komunën e Deçanit ku deri ...

Më shumë...

Viva Fresh Store dhe Buçaj ndihmojnë 100 familje të Hanit të Elezit

Sot, kur Kosova dhe qytetarët e saj, gjenden në një situatë të vështirë dhe po përballen me masat për parandalimin e Corona Virusit, Kompanitë Viva Fresh Store & Buçaj, përmes Kryqit të Kuq të Kosovës-Dega në Kaçanik, dhuruan 100 pako ushqimore, për familjet më të rrezikuara sociale në komunën e ...

Më shumë...

Elkos Group-Etc, Devolli Corporation, Devolli Group dhe Express-store, fillojnë kontingjentet e para mbështetëse për familjet skamnore në të gjitha komunat e Republikës së Kosovës

Në këtë gjendje nëpër të cilën po kalon vendi ynë, në një kohë kur pandemia globale Covid 19, ka marrë përmasa të shtrirjes edhe në Kosovë, Elkos Group-Etc, Devolli Corporation, Devolli Group dhe Express-store bashkojnë forcat, në mbështetje të familjeve skamnore dhe institucioneve vitale të shtetit. Në këtë donacion bëjnë ...

Më shumë...

Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Skenderaj

Nën udhëheqjen e Kryesueses së Kuvendit Komunal në Skenderaj, Fatbardha Haliti, është mbajtur mbledhja e tretë për këtë vit e Komitetit për Politikë dhe Financa (KPF), në Komunën e Skenderajt. Në këtë mbledhje u shqyrtuan këto pika të rendit të ditës: Propozim-Vendim për lejimin e shfrytëzimit të mjeteve financiare, për ...

Më shumë...

Situata nën kontroll në komunën e Deçanit

Në takimin e zhvilluar nga Shtabi Emergjent në komunën e Deçanit, bashkë vlerësuan situatë në komunë lidhur me gjendjen e krijuar tash e 9 ditë nga COVID19. Deri me tani situata është nën kontroll, kjo le të kuptohet se janë marrë masat e duhura me kohë duke bërë dezinfektimin e ...

Më shumë...

Deklarata e Ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa në konferencën për media

Deklarata e Ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa në konferencën për media. Gjatë javës së kaluar, për t’i përkrahur bujqit tanë në këtë gjendje emergjente, kam shtyrë përkohësisht afatet për implementimin e projekteve përfituese të granteve të vitit 2019, që bujqit tanë të mos ndëshkohen pa fajin ...

Më shumë...

Komuna e Hanit të Elezit pa raste të virusit COVID-19

Këshilli komunal në Han të Elezit për zbatimin e masave parandaluese kundër COVID-19 mbajti takimin e rregullt për të vlerësuar gjendjen momentale. Takimin e hapi Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma, i cili njëherit është edhe kryesues i këtij këshilli për të konstatuar se për momentin në ...

Më shumë...

Në Deçan vendoset tenda para QKMF-së për identifikimin e rasteve të dyshimta me COVID-19

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Deçan ka vazhduar aktivitetet në kuadër të përpjekjeve për mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve nga pandemia COVID 19. Në hyrje të objektit të QKMF-së ,,Adem Ukëhaxhaj” në Deçan, FSK në bashkëpunim me Shtabin Emergjent, kanë vendosë tendën me qëllim të identifikimit të hershëm të ...

Më shumë...

Nga e Hëna fillon mësimi Online për klasat 1 – 5

Bekim Jashari: Nexhmedin Spahiu pë mua është niveli ma i ultë i njeriut, i cili shpif për ditëlindjen e Legjendarit

Kryetari i komunë së Skenderajt Bekim Jashari, përmes një postimi të tij në facebook ka njoftuar nxënës, mësimdhënës e prindër për fillimin e mësimit online. Pas situatës së krijuar nga infeksioni COVID-19, nga e hëna, më 23 mars 2020 nga ora 11:15, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë do të ...

Më shumë...