MIT KS
Fillimi / Institucionet (faqe 49)

Institucionet

Shtabi Emergjent në Rahovec mbanë takimin e radhës

Shtabi i Posaçëm Emergjent në komunën e Rahovecit po punon me përkushtim në zbatimin e të gjitha masave preventive dhe në menaxhimin e situatës së krijuar, me këtë rast kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi,  ka thënë se vendimi për kufizimin e lëvizjes po del të jetë i padobishëm ...

Më shumë...

Kryetari Jashari ka vizituar stafin mjekësor në QKMF

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari, ka vizituar stafin mjekësor në QKMF, i cili po qëndron në krye të detyrës në këto ditë të vështira të krijuara nga COVID-19. Drejtori i QKMF-së, Dr. Osman Veliu , ka njoftuar se për fat të mirë ende nuk kemi asnjë të prekur ...

Më shumë...

Vitia në koordinim ditor kundër pandemisë

Komuna e Vitisë po vazhdon aktivitetet dhe koordinimin në baza ditore për t’u përballur me gjendjen e krijuar pas përhapjes së pandemisë me Koronavirus. Komiteti komunal për emergjenca dhe shpëtim i kryesuar nga kryetari i komunës Sokol Haliti, po mban takime të rregullta dhe po e përcjell situatën me vëmendje ...

Më shumë...

U mbajt mbledhja e Shtabi Komunal në Malishevë për menaxhimin e situatës me COVID-19

Mbledhjen e Shtabi Komunal për menaxhimin e situatës me COVID-19, e udhëhoqi, Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, njëherit edhe kryetari i Shtabi Komunal për menaxhimin e situatës me COVID-19. Ai njoftoi, anëtarët e Shtabi Komunal për menaxhimin e situatës me COVID-19, brenda kësaj jave në territorin e Komunës ...

Më shumë...

Fondacioni “Firdeus” i udhëhequr nga hoxha i nderuar, Elis Naçi, ka dhuruar 10 mijë kg miell për familjet në nevojë të Komunës së Skenderajt

Fondacioni “Firdeus” i udhëhequr nga hoxha i nderuar, Elis Naçi, ka dhuruar 10 mijë kg miell për familjet në nevojë të Komunës së Skenderajt, pas situatës së krijuar me pandeminë COVID-19. Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka shprehur mirënjohje për këtë ndihmë të dhënë në këtë situatë të ...

Më shumë...

Në komunën e Deçanit situata po vazhdon të jetë nën kontroll

Në komunën e Deçanit situata po vazhdon të jetë nën kontroll dhe nuk ka të evidentuar asnjë rast nga me virusin COVID-19, andaj kërkohet nga qytetarët që të bëjnë kujdes, ta ruajmë vetveten dhe të tjerët, duke vazhduar të qëndrojmë në shtëpi derisa të kaloi kjo kohë emergjente.

Më shumë...

Kompania “Stone Castle Vineyards and Winery” i ka dhuruar Ministrisë së Shëndetësisë një donacion prej 10.000 litrave të alkoolit etilik (destilat)

Kompania “Stone Castle Vineyards and Winery” i ka dhuruar Ministrisë së Shëndetësisë një donacion prej 10.000 litrave të alkoolit etilik (destilat), i cili do t’ju shërbejë institucioneve shëndetësore. Gjithashtu, ajo i ka dhuruar destilat edhe Komunës së Rahovecit dhe Stacionit Policor në Rahovec, si nevojë e jona për parandalimin e ...

Më shumë...

Sot, asnjë rast i shënuar me COVID-19 në Komunën e Malishevës

Në raportin e fundit të publikuar sot nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publik, në Komunën e Malishevës, nuk është shënuar asnjë rast i ri me COVID-19 dhe ky përbën një lajm shumë të mirë për Malishevën, pasi bëhet fjalë për mbi 50 mostra të cilat janë analizuar dhe të gjitha ...

Më shumë...

Kryetari Latifi, ka pritur për vizitë Kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, ka pritur gjatë ditës për vizitë Kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ku fokus kryesor i takimit ishte diskutimi mbi gjendjen aktuale në komunën e Rahovecit, pas pandemisë së shfaqur COVID-19. Haradinajn, kryetari Latifi e ka njoftuar për masat e ...

Më shumë...

Kryetari Jashari kujton dëshmorët Ilir Lushtaku, Sadik Haziri, Mustafë Qorraj , Zeqir e Isuf Mulaj dhe Ismet Spahiu, në 21 vjetorin e rënies së tyre

Me rastin e 21 vjetorit të rënies herioike të luftetarit të orëve të para, dëshmorit, Ilir Lushtaku, kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari, ka kujtuar luftën dhe sakrificën e tij për Kosovën. Po ashtu në këtë datë nderojmë edhe dëshmorët Sadik Haziri, Mustafë Qorraj , Zeqir e Isuf Mulaj ...

Më shumë...

Njoftim nga Ministria e Infrastruktures dhe Ambientit

Të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës që kanë mbetur jashta kufinjëve shtetëror të Republikës, dhe që për arsye të ndryshme nuk kanë mundësi të qëndrojnë tutje jashtë, duhet të kontaktojnë ambasadat tona përgjatë 48 orëve të ardhshme. Në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Ministria e ...

Më shumë...

Komuna e Skenderajt shpërndarjen e pakove ushqimore do ta bëjë tek secila familje një nga një

Bekim Jashari: Nexhmedin Spahiu pë mua është niveli ma i ultë i njeriut, i cili shpif për ditëlindjen e Legjendarit

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari, përmes rrjetit social facbook i ka njoftuar qytetarët e komunës së Skenderajt se, Ditëve të fundit, Qendra për Punë Sociale në Komunën tonë ka pranuar pako ushqimore nga shoqata e biznese të ndryshme për rastet sociale, pas situatës së krijuar në vend. Për ...

Më shumë...

Respekt e nderim për Njazi Azemin-Komandant “Mjekrra” në 19-vjetorin e rënies

Dëshmori i kombit Njazi Azemi-Komandant “Mjekrra” është përkujtuar me nderime të larta institucionale dhe shoqërore, në 19-vjetorin e rënies. Përfaqësues të pushtetit lokal të prirë nga kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti, përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së, të Policisë së Kosovës dhe familjarë, kanë vendosur ...

Më shumë...

KFOR-i amerikan interesohet nga afër për gjendjen në Komunën e Vitisë

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti me bashkëpunëtorë, ka pritur ne takim përfaqësuesit e Ekipit ndërlidhës (LMT) të KFOR-it amerikan. Kryetari Haliti i ka njoftuar eprorët amerikanë me punën dhe aktivitetet që komuna po i ndërmerr në bashkëpunim edhe me mekanizmat tjerë relevantë për t`u përballuar sa më lehtë ...

Më shumë...

Kuvendi Komunal i Deçanit ndan 100.000 euro për parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19

Komuna e Deçanit ka mbajtur seancë urgjente, ku në mënyrë unanime është votuar propozimi për ndarjen buxhetore prej 100.000 euro për të plotësuar nevojat që dalin në këtë situatë emergjente për parandalimin e virusit COVID-19. Kryetari Ramosaj ka falënderuar asamblistët për bashkëpunim, shtabin emergjent, stafin shëndetësor, stafin shëndetësorë vullnetarë, zyrtarët ...

Më shumë...

Punëtorët e Qendrës për Punë Sociale, në Komunën e Skenderajt, kanë vizituar nënën vetë ushqyese në Klinë të Epërme

Punëtorët e Qendrës për Punë Sociale, në Komunën e Skenderajt, përsëri kanë vizituar nënën vetë ushqyese në Klinë të Epërme. Komuna e Skenderajt edhe me herët i ka ofruar banim tek banesat sociale zonjës Tahiri, ndërsa punëtorët kanë arritur që ta bindin që ajo se bashku me fëmijën e saj ...

Më shumë...