Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 48)

Institucionet

Komuna e Vitisë në nivel të detyrës kundër pandemisë COVID-19

Komuna e Vitisë në bashkëpunim me akter të tjerë po menaxhon mirë situatën krijuar në vend nga virusi COVID-19. Ndonëse kjo komunë ishte komuna e parë në nivel vendi e prekur nga virusi COVID-19, masat e ndërmarra nga ajo dhe Kryetari Sokol Haliti, në bashkëpunim me akter të tjerë duket ...

Më shumë...

Kuvendi i Komunës së Malishevës, ka ndarë 150 mijë euro për menaxhimin e situatës me COVID-19

Kuvendi i Komunës së Malishevës, i drejtuar nga kryesuesi Rrahim Morina, në marrëveshje me kryetarin e Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe shefat e subjekteve politike të përfaqësuara në Kuvendin e Komunës, e ka mbajtur një mbledhje të jashtëzakonshme, për ndarjen e mjeteve për menaxhimin e situatës me COVID-19, dhe ...

Më shumë...

Përkujtohen të rënët në masakrën e fshatit Irzniq të Deçanit

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, ka përkujtuar të rënët në masakrën makaber në fshatin Irzniq të Deçanit. 21 vite më parë u martirizuan për Lirinë e Kosovës: Tahir Dervishaj, Hajdin Dervishaj, Shkurte Dervishaj, Daut Aliçkaj, Zeqë Dervishaj, Tahir Dacaj, Hajdar Dacaj dhe Himë Dervishaj. I shenjtë dhe hyjnor, ...

Më shumë...

Komuna e Deçanit po vazhdon me shpërndarjen e 200 pakove ushqimore

Komuna e Deçanit po vazhdon me shpërndarjen e 200 pakove ushqimore për familjet me nevojë të komunës. Aktiviteti i tillë do të vazhdoj të mërkurën edhe për 200 familje tjera. Këto pako janë nga taksat e qytetarëve të Deçanit. Mirënjohës për të gjitha institucionet që janë pjesë e shtabit emergjent ...

Më shumë...

Nga nesër Gjimnazi “Hamëz Jashari” fillon mësimin online

Pas fillimit të mësimit online për shkollat fillore të organizuar nga MASHT-i si Kryetar i Komunës së Skenderajt, bashkë me Drejtorinë e Arsimit jemi angazhuar që mësimin online ta organizojmë edhe për shkollat e mesme të komunës së Skenderajt, ka thënë kryetari Bekim Jashari. Kështu falë punës së palodhshme të ...

Më shumë...

Në fshatin Krivenik u nderua dëshmori Ilaz Thaçi

Kryetari i komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma, si dhe përfaqësues të shkollës dhe arsimit së bashku me familjen e mësuesit dëshmor Ilaz Thaçi, në fshatin Krivenik nderuan heroizmin e mësuesit dëshmor që u vra nga forcat sllavo-maqedone me 29 mars 2001 në këtë vend ku sot po e ...

Më shumë...

FILLOJNË PUNIMET PËR NDËRTIMIN E SHTEGUT TË ECJES “LULET E MARSIT” NË KRUSHË TË MADHE

Në kuadër të projektit “Shtigjet e Ecjes”, kanë filluar punimet për ndërtimin e Shtegut të Ecjes “LULET E MARSIT”, në fshatin Krushë e Madhe të komunës së Rahovecit. Marsi i vitit 1999, për ne dhe brezat pas nesh është edhe një dëshmi e një faqeje lavdie e historisë së shkruar ...

Më shumë...

Qytetarët malishevas po e zbatojnë urdhëresën e kufizimit të lëvizjes

Nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha, i shoqëruar edhe nga drejtorët Bashkim Krasniqi dhe Dibran Kastrati, si pjesë e shtabit komunal për menaxhimin e situatës me COVID-19, e kanë vizituar stacionin policor në Malishevë, ku kanë biseduar për zbatimin e masave parandaluese ndaj pandemisë COVID-19. Në këtë takim të ...

Më shumë...

200 PAKO HIGJIENIKE PËR FAMILJET NEVOJTARE NË JUNIK

Komuna e Junikut në bashkëpunim me Kryqin e Kuq të Kosovës ka ndarë 200 pako higjienike për familjet në nevojë, me qëllim të krijimit të mundësive për respektim të masave parandaluese ndaj Virusit COVID-19 të rekomanduara nga IKSHPK dhe OBSH. Ndihmat për Familjet në nevojë janë shpërnda nga zyrtarë nga ...

Më shumë...

Nga pakujdesia e qytetarëve po shkaktohen zjarre në territorin e komunës së Skenderajt

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari, përmes një postimi të tij në facebook ka reaguar pasi që qytetarët duke i djegur hamullishtat apo mbeturinat, po shkaktojnë zjarre në natyrë. Ai ndër të tjera ka thënë: E pabesueshme se si individ të caktuar bëjnë veprime të tilla kundër natyrës që ...

Më shumë...

QENDRAT E MJEKËSISË FAMILJARE NË KRUSHË TË MADHE DHE RATKOC NË SHËRBIM TË QYTETARËVE

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Ltifi, i  shoqëruar nga bashkëpunëtorët, gjatë ditës ka vizituar stafin mjekësor në QMF-të, në Krushë të Madhe dhe Ratkoc, staf ky i cili po qëndron në krye të detyrës në këto ditë të vështira të krijuara nga COVID-19. Kryetari Latifi ndër të tjera ka ...

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët Enver E. Duraku dhe Shefki Thaçi

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Ltifi, përmes një postimi të tij në facebook ka njoftuar se kanë përkujtuar dëshmorët e atdheut, Enver E. Duraku dhe Shefki Thaçi, ku bashkë me shokë mbajtën trimërisht vijën e gjatë të frontit nga Semetishti e deri në Shkozë, duke e kthyer në fortesë ...

Më shumë...

Njoftim për të gjithë familjet me nevojë nga komuna e Deçanit

Komuna e Deçanit dhe Shtabi Emergjent në ditët në vijim do shpërndajmë pako ushqimore. Lista e familjeve që kanë nevojë, për pakot ushqimore do përpilohet ne bashkëpunim me Bashkësinë Islame ne Deçan, Kryqin e Kuq dhe kryetarët e fshatrave. Deri tani janë shpërndarë 400 pako ushqimore dhe 200 pako sanitare! ...

Më shumë...

Kujtohet 21 vjetori i masakrës së Izbicës

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari përmes një postimi të tij në facebook ka kujtuar 21 vjetorin e masakrës së Izbicës, ai ndër të tjera ka thënë: Sot, në 21 vjetorin e Masakrës së Izbicës, në rrethana krejtësisht tjera nga vitet e kaluara kujtojmë e nderojmë martirët e kësaj ...

Më shumë...

MKRS me grup punues për të ndihmuar organizatat kulturore, rinore, sportive dhe të trashëgimisë

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të themelojë grupin e punës për ndërtimin e Planit Emergjent për Kulturë, Rini dhe Sport, i cili përfshin masat e nevojshme për të ndihmuar dhe mbështetur sektorët që i mbulon MKRS-ja, për ballafaqim me vështirësitë e krijuara nga efekti i pandemisë globale COVID-19. ...

Më shumë...

Dr. Vjollca Kadolli falënderon të gjithë për mbështetjen gjatë vetizolimit të punonjësve shëndetësor në Viti

Drejtoresha e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF), në Viti, Dr. Vjollca Kadolli, ka falënderuar të gjithë për mbështetjen dhe solidarizimin me 17 punonjësit shëndetësor të kësaj qendre të cilët qe 14 ditë ishin në vetizolim, pasi disa nga ta kishin pasur kontakt me të infektuarin e parë me Koronavirus. ...

Më shumë...