MIT
Airport Adem Jashari
tv dielli
kek
Fillimi / Institucionet (faqe 18)

Institucionet

Punë efikase rezultat i mirë në Drejtorin për Gjeodezi Kadastër dhe Pronë në Deçan

Drejtoria për Gjeodezi Kadastër dhe Pronë në komunën e Deçanit brenda vitit 2019, ka shqyrtuar 3584 kërkesa të natyrave të ndryshme, këtë e bëri të ditur Drejtori i këtij dikasteri Agron Muslijaj. Muslijaj tregon se si drejtori jemi të koordinuar mjaftë mirë që në afat kohorë të përfundojmë të gjitha ...

Më shumë...

U mbajt mbledhje komemorative për jetën dhe veprën e ish Kryetarin të Kuvendit të Komunës së Rahovecit, Esat Haxhijaha

Në sallën e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në prani të kryetarit, Smajl Latifi, kryesuesi i kuvendit Afrim Dina, familjar, deputet të kuvendit të Kosovës, drejtor të drejtorive komunale, kuvendar dhe qytetarë, është mbajtur mbledhje komemorative me rastin e vdekjes së ish Kryetarin të Kuvendit të Komunës së Rahovecit, Esat Haxhijaha. ...

Më shumë...

Mbahet mbledhja e parë e Komitetit për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit

Komiteti për Politikë dhe Financa i Komunës së Rahovecit, ka mbajtur mbledhjen e parë për vitin 2020, në të cilën ka miratuar të gjitha pikat e rendit të ditës dhe kalimin e tyre për shqyrtim në mbledhjen e Kuvendit të Komunës së Rahovecit, e cila do të mbahet gjatë këtij ...

Më shumë...

Kryetari Latifi kujton dëshmorët Skender Rexhepit dhe Fitim Durakut në 21 vjetorin e rënies

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, me rastin e 21 vjetorit të rënies së dëshmorëve, Skender Rexhepit dhe Fitim Durakut ka bërë homazhe në Krushë të Madhe dhe Fortesë, në praninë e familjarëve, miqve, bashkëluftëtarëve dhe bashkëvendasve. AI me këtë rast ka thënë se, 21 vjet na ndajnë nga ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë dhe Caritasi Zviceran organizojnë sesionin informues për grante që do tu shpërndahen fermerëve

Komuna e Vitisë i fton fermerët e interesuar që të marrin pjesë në sesionin informues të organizuar nga Caritasi Zviceran në bashkëpunim me komunën e Vitisë për grante që do tu shpërndahen fermerëve për mbështetjen dhe promovimin e prodhimtarisë bujqësore në komunën e Vitisë. Sesioni do të mbahet me datën ...

Më shumë...

Piraj: Suksesi i biznesit i ndërlidhur me trajtimin e mirë të punëtorëve

Burim Piraj, pronari i fabrikës “Meka” tha se suksesi i biznesit është i garantuar vetëm kur punëtorët janë të kënaqur me punën e tyre. Këto komente ai i bëri në “Mirëmëngjesi Kosovë” në RTK ku foli për sfidat dhe investimet në prodhimin vendor . Piraj tha se kompania e përpunimit ...

Më shumë...

Me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari, Komuna e Skenderajt organizon homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz

Me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari, Komuna e Skenderajt në bashkëpunim me Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, të mërkurën, me datë 22.01.2020, duke filluar nga ora 10:00, do të organizojnë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, në ...

Më shumë...

NJOFTIM PUBLIK LIDHUR ME PROJEKT-STATUTIN E ANSAMBLIT ARTISTIK TË KËNGËVE DHE VALLEVE NË KOMUNËN E DEÇANIT

Projekt-Statuti i Ansamblit Artistik të Këngëve dhe Valleve në Komunën e Deçanit do të jet për shqyrtim publik deri me datën 22.01.2020. Komuna e Deçanit, ka publikuar këtë Projekt- Statut në ueb faqen zyrtare të komunës së Deçanit : https://kk.rks-gov.net/decan/ si draft propozim. Propozimet, sugjerimet dhe vërejtjet për plotësim ndryshim ...

Më shumë...

Për tri vjet KEK-u investoi 1 milion euro për komunitetin

Korporata Energjetike e Kosovës po vazhdon të investoj në plotësimin e nevojave të komunitetit. Vetëm në vitin 2019 vlera e investimeve arrini në shumën prej 110 mijë euro. Një nga lokalitetet që ka përfituar nga investimet e KEK-ut është fshati Dardhishtë i Obiliqit. Falë investimeve të KEK-ut, banorët e këtij ...

Më shumë...

LUFTHANSA SYNON TË HAP KORRIDORIN AJROR PRISHTINË – BEOGRAD

Në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Berlin të Gjermanisë, kompania gjermane e fluturimeve, Luthansa, i ka dorëzuar Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës njoftimin për operim të kësaj kompanie në linjën Prishtinë – Beograd dhe anasjelltas. Ky hap është mirëpritur nga institucionet e Republikës së Kosovës, të ...

Më shumë...

55 mijë e 504 dokumente të natyrave të ndryshme janë kryer nga Administrata Komunale e Deçanit në vitin 2019

Krahasuar më vitin 2018 ku brenda ,vitit janë lëshuar 51 mijë e 610 dokumente të këtë vit është rritë numri i kërkesave, këtë e bëri të ditur shefja e Gjendjes Civile në komunën e Deçanit Hate Shehu. Më ketë raste Shehu bëri të ditur se tashmë janë krijuar kushtet shumë ...

Më shumë...

Qyteti i Vitisë se shpejti do të bëhet me muze komunale

Komuna e Vitisë do të bëhet me muze komunale. Kjo pasi që kanë filluar punimet në rregullimin e objektit të vjetër ku dikur gjendej Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural dhe Drejtoria për Shërbime Publike dhe Emergjencë e cila pas rregullimit do të dedikohet për këtë qëllim. Kryetari i ...

Më shumë...

NJOFTIM PUBLIK LIDHUR ME MBLEDHJEN E PARË TË RREGULLT TË KOMITETIT PËR POLITIK DHE FINANCA NË VITI

Njoftohen qytetarët e Komunës së Vitisë se mbledhja e parë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa, do të mbahet me datë 23.01.2020. ( E Enjte), duke filluar në ora 10:00. Mbledhja do të mbahet në zyrën e Konferencave në objektin e ri të Komunës së Vitisë në qendër ...

Më shumë...

Njoftim publik për organizimin e konsultimit publik me qytetarë  të Rahovecit  për Draft Planin Komunal të Veprimit për Efiçiencë të Energjisë PKVEE-2019-2021 dhe Planit Lokal për Veprim në Mjedis 2019-2024

Duke u bazuar në nenin 68 të Ligjit për Vetëqeverisjen Lokale të Kosovës Nr. 03/L-040,(“Gazeta zyrtare e Republikës së Kosovës Nr. 28/2008”), nenit 92 paragrafi 1, nenit 17, 18 19, 20, 21 dhe 22 të Statutit të Komunës së Rahovecit Nr. 1005 i datës 29.03.2017, Udhëzimit Administrativ (MAPL) Nr. 04/2018 ...

Më shumë...

Takimi konsultativ i Këshillit të Drejtorëve në Deçan

Kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, udhëhoqi takimin konsultativ të Këshillit të Drejtorëve, ku u diskutua për çështje të ndryshme. Shqyrtimi i kërkesave, Plani Vjetorë i Punës se të gjitha Drejtorive, po ashtu u diskutua për mbledhjen e radhës të Komitetit për Politikë e Financa, pikat e rendit të ...

Më shumë...

Qendrat grumbulluese garantojnë tregun për fermerët

Investimet në qendrat grumbulluese për pemë e perime, kanë lehtësuar veprimtarinë bujqësore të shumë fermerëve vendorë. Njëra nga këto qendra, e cila merret me grumbullimin e frutave të malit, është kompania “Besiana G”, që menaxhohet nga Visar Aliu e i cili tregon se ka 30 vite që merret me grumbullimin ...

Më shumë...