Fillimi / Institucionet (faqe 11)

Institucionet

Hani i Elezit Apelon për disiplinë dhe kujdes të shtuar

Këshillit Komunal për zbatimin e masave parandaluese kundër COVID-19 në Komunën e Hanit të Elezit riaktivizohet në reflektim të situatës më të re. Pas konfirmimit të rastit pozitiv në komunën e Hanit të Elezit si dhe shtimit të rasteve në mbarë Kosovën në ditët e fundit, kryetari i komunës Rufki ...

Më shumë...

Kryetari Haliti priti në takim deputeten e Republikës së Kosovës, Marigona Geci Lala

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti, ka pritur në takim deputeten e Republikës së Kosovës, Marigona Geci Lala. Gjatë këtij takimi ata kanë bashkëbiseduar lidhur me projektet e ndryshme për këtë komunë, bashkëpunimin me institucionet e ndryshme por edhe rreth gjendjes së pandemisë në komunën e Vitisë. Kryetari Haliti ...

Më shumë...

KFOR LMT-20 -Viti, përsëri ndihmon QKMF-në e Vitisë

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Viti, është ndihmuar sërish nga ekipi i KFOR-it që gjendet në këtë komunë. Sipas Vjollca Kadolli-Halili, drejtoreshë në këtë qendër, KFOR LMT-20 përsëri ka dhënë një donacion të çmuar për QKMF-në. “Falënderoj KFOR-in për këtë donacion të çmuar. Kësaj radhe ata na kanë ndihmuar ...

Më shumë...

Inspektorët në Deçan së bashku me Policinë inspektojnë zbatushmërinë e masave anti covid

Drejtoria për Punë Inspektuese, gjegjësisht Inspektorët Sanitarë dhe Inspektorët e tjerë të autorizuar të komunës së Deçanit, së bashku me Policinë e Kosovës kanë filluar me inspektime, lidhur me mbikëqyrjen e zbatimit të vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës numër 01/10 dhe rekomandimeve të dala nga Shtabi Emergjent Komunal. ...

Më shumë...

Reçica: ALLED 2, projekti që po mbështet dhe përgatit të rinjtë për tregun e punës

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka pritur në takim, Gunther Zimmer, udhëheqësin e Zyrës Koordinuese të Agjencionit Austriak për Zhvillim (ADA), për të diskutuar rreth ecurisë së projektit “Harmonizimi i Arsimit dhe Aftësimit me Nevojat e Tregut të Punës – ALLED 2”, që financohet nga Bashkimi Evropian ...

Më shumë...

Nga tri teste të sotme në Malishevë, një person ka rezultuar pozitiv me COVID-19

Bazuar në analizat e testimeve të sotme për covid-19, sot janë bërë tri teste të qytetarëve nga Komuna e Malishevës, ku një prej tyre ka rezultuar pozitiv me COVID-19, duke e quar numrin në gjashtë persona aktiv. Rasti i sotëm është konfirmuar në rrugë zyrtare të komunikimit me IKSHPK. Rasti ...

Më shumë...

Shtabi Emergjent dhe Komiteti për Mbrojtje dhe Shpëtim shqyrtuan situatën me COVID dhe EHKK në Malishevë

Shtabi Emergjent Komunal për Luftimin dhe Parandalimin e COVID-19 dhe Komiteti për Mbrojtje dhe Shpëtim, sot e kanë mbajtur një takim të përbashkët ku është shqyrtuar situata aktuale me COVID-19 dhe EHKK në Komunën e Malishevës. Fillimisht nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha, i njoftoi anëtarët e shtabit dhe ...

Më shumë...

Kryetari Haliti: Kërkoj nga qytetarët mirëkuptim dhe zbatim të masave të reja në luftën kundër virusit pandemik COVID-19

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim (KKMSH) në komunën e Vitisë, ka mbajtur takim të rregullt në të cilën kanë diskutuar rreth gjendjes së pandemisë në komunën e Vitisë. Me këtë rast Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti, ka potencuar se gjendja është nën kontroll dhe se lajm i ...

Më shumë...

Në Deçan konfirmohen 6 raste me COVID-19

Mbrëmë u konfirmuan edhe 195 raste me coronavirus në vend, ku 6 prej tyre ishin nga komuna e Deçanit. Kryetari i kësaj komune, Bashkim Ramosaj ka kërkuar kujdes nga qytetarët dhe të vazhdojnë t’i respektojnë masat, transmeton Njëshi. “Të dashur qytetarë të komunës së Deçanit. Në komunën tonë dje u ...

Më shumë...

Kryetari Haliti vizitoi kompaninë “Mediteran Group”

Kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti, ka vizituar kompaninë “Mediteran Shooping Center” në magjistralen Viti-Kllokot, me ç’rast edhe ka uruar udhëheqësit e kësaj kompanie për investimet që kanë bërë në zgjerimin e veprimtarisë. Ai me këtë rast ka vizituar edhe pjesën e depos së ftoftë ku do të ruhen ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë përfiton pajisje për menaxhim të mbeturinave në kuadër të Grantit të Performancës-Mjedisi i pastër

Gjatë raundit të parë të Grantit të Performancës-Mjedisi i pastër, në kuadër të projektit „Shërbime të Qëndrueshme Komunale“/GIZ, komuna e Vitisë ka përfituar pajisje për menaxhimin e mbeturinave. Bazuar në këtë, kryetari Haliti ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit me GIZ-in gjerman, nëpërmjet së cilës parashihet edhe bashkëfinancimi për të vazhduar ...

Më shumë...

Aktivizohet Shtabi Emergjent Lokal në Deçan

Kryetari i Komunës së Deçani, Bashkim Ramosaj, ka thirrur mbledhje të Shtabit Emergjent, në të cilën është diskutuar për situatën aktuale shëndetësore dhe hapat që duhet të ndërmerren me tutje në funksion të ruajtjes së shëndetit publik. Në takim u diskutua edhe për vendimin e fundit të qeverisë për masat ...

Më shumë...

Këshilli i Drejtorëve në Malishevë mbajti mbledhjen e rregullt

Këshilli i Drejtorëve në Komunën e Malishevës, ka mbajtur mbledhjen e rregullt, e cila është drejtuar nga Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj. Në këtë mbledhje, krahas njoftimeve për punët e përditshme, është trajtuar edhe situata aktuale me EHKK dhe me pandeminë me COVID-19. Tashmë në Komunën e Malishevës, ...

Më shumë...

Pas gjashtë viteve, shënohet rasti i parë i vdekjes nga EHKK në Malishevë

Në natën në mes të së shtunës dhe të dielës, një person nga Komuna e Malishevës, ka ndërruar jetë si pasojë e infektimit me virusin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). Për gjashtë vite me radhë në Komunën e Malishevës, nuk ka pasur raste të vdekjeve me EHKK, ndërsa për ...

Më shumë...

Vitia Kërkon shtim të masave të kontrollit

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim i Komunës së Vitisë (KKMSH) me interesim të shtuar po e përcjellë gjendjen epidemiologjike, pas shtimit të rasteve dhe përhapjes edhe në vatra të reja. Në mbledhjen e rregullt te KLMSH-së, kryetari Sokol Haliti, ka kërkuar shtim të kontrollit për të siguruar zbatimin e ...

Më shumë...

Komuna e Junikut kërkon nga qytetarët kujdes të shtuar  

Komuna e Junikut njofton qytetarët që një mjek i cili shërben në dy ndërrime gjatë fundjavave në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Junik me vendbanim në Fushë Kosovë ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Menjëherë pas konfirmimit pjesa tjetër e stafit që shërbejnë gjatë fundjavës në QKMF janë vetizoluar për ...

Më shumë...