Fillimi / Institucionet (faqe 12)

Institucionet

Mesazhi i kryetarit Ramosaj, drejtuar qytetarëve

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim  Ramosaj, ju ka drejtua qytetarëve me një mesazh për kujdes të shtuar kundrejt virusit Covid 19, ai ndër të tjera tha: Të dashur qytetarë të komunës së Deçanit. Ne gjendjen në të cilën po kalojmë për shkak të pandemisë COVID-19, na duhet ndihma e ...

Më shumë...

Për nderë të Pavarësisë së SHBA-së, u ngrit flamuri amerikan në Deçan dhe Gllogjan

Në nderim të popullit mik amerikan dhe Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në organizim të Komunës së Deçanit, u ngrit flamuri amerikan në Deçan dhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve të Kombit në Gllogjan. Zoti e bekoftë Kosovën! Zoti i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës!

Më shumë...

Konfirmohen edhe dy raste me COVID-19 në Malishevë, Komuna apelon qytetarët të zbatojnë masat

Sot janë konfirmuar edhe dy persona të prekur me COVID-19 në Komunën e Malishevës. Rasti është konfirmuar në komunikimin zyrtar të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike. Me këtë rast, Komuna e Malishevës, përkatësisht shtabi emergjent komunal për menaxhimin e situatës me COVID-19, edhe sot ju ka ...

Më shumë...

Malisheva pa raste të reja me COVID-19

Në ditët e fundit në territorin e Komunës së Malishevës, nuk ka raste të reja të regjistruara me COVID-19 dhe të gjitha testet kanë rezultuar negative. Kjo është konfirmuar edhe nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, në komunikimin e rregullt ditor me shtabin komunal në Malishevë. “Është mirë ...

Më shumë...

894 kontejner për Komunën e Hanit të Elezit

Nënkryetari i Komunës së Hanit të Elezit Mallzum Qajani, priti në takim pune zyrtarë nga Ministria e Ambientit, Abdullah Pirçe Zyrtarë për ndryshime Klimatike, Burim Cakolli Zyrtar Financiar dhe Agron Maloku Zyrtar i Logjistikës. Ata e njoftuan nënkryetarin se Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe GIZ-in gjerman në kuadër ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë po shënon 4 Korrikun- Ditën e Shpalljes së pavarësisë së ShBA-së

Me rastin e 4 Korrikut-Ditës së shpalljes së pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, institucionet komunale të Vitisë të prirë nga kryetari i kësaj komune, Sokol Haliti dhe Komandanti i Stacionit Policor në Viti, Kapiten Afrim Halili, ushtarëve të KFOR-it Amerikan si dhe të tjerë kanë bërë homazhe në ...

Më shumë...

Kryetari Haliti uron ambasadën, KFOR-in dhe popullin amerikan me rastin e 4 Korrikut- Ditë së Pavarësisë së SHBA-së

Kryetari Haliti uron ambasadën, KFOR-in dhe popullin amerikan me rastin e 4 Korrikut- Ditë së Pavarësisë së SHBA-së. “Me rastin e 4 Korrikut, Ditës së Pavarësisë, u përcjellë urimet më të përzemërta Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Ambasadës së SHBA-ve në Prishtinë, amerikanëve me mision në Kosovë dhe të gjithë ...

Më shumë...

Kryetari Haliti priti në takim përfaqësues të Forumit Kosovar për Aftësi të Kufizuara dhe Ekipin Vlerësuese Komunale për Fëmijët me Nevoja të Veçanta

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti dhe Kryesuesi i Kuvendit Komunal të Vitisë, Naim Pira kanë pritur sot në takim përfaqësues nga “Forumin Kosovar i Aftësisë së Kufizuar” dhe ekipin vlerësues të komunës, ku kanë diskutuar për nevojat e ekipit vlerësues për personat me aftësi të kufizuara në veçanti ...

Më shumë...

Nënshkruhet marrëveshja për bashkëpunim ndërinstitucional Komuna e Junikut-UBT

Kryetari i komunës së Junikut Agron Kuçi ka pritur në takim rektorin e UBT-së prof.Dr Edmond Hajrizi, të cilin e ka njoftuar me prioritet dhe potencialet, zhvillimet dhe strukturimin e punëve në komunën e Junikut. Rektori i UBT-së ka falënderuar kryetarin Kuçi për bashkëpunimin dhe pjesëmarrjen e vazhdueshme në aktivitetet ...

Më shumë...

TAKIMI I KËSHILLIT KOMUNAL PËR SIGURI NË BASHKËSI

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Deçanit ka mbajtur takimin e radhës për të diskutuar gjendjen e përgjithshme në komunitet në aspektin e sigurisë, zhvillimit dhe shëndetësisë, angazhimet e shtabit emergjent pavarësisht që komuna e Deçanit ka kaluar mirë tremujorshin e parë të pandemisë COVID-19 me vetëm ...

Më shumë...

Kryetari Ramosaj, priti në takim Ministrin e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë Ramë Likaj

Në kuadër të vizitave në të gjitha qytetet e Kosovës, Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë Ramë Likaj, këtë turn te vizitave e nisi me vendlindjen e tij Deçanin. Ai fillimisht u prit nga i pari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, nënkryetari Sami Cacaj, drejtori i DKA-së Bekim Vishaj ...

Më shumë...

Takohet shtabi komunal për menaxhimin e situatës me ethet Hemorragjike Krime Kongo (EHKK)

Shtabi komunal për menaxhimin e situatës endemike me ethe hemorragjike krime kongo (EHKK) në Komunën e Malishevës, në mbledhjen e mbajtur sot, e ka vlerësuar të qetë situatën me EHKK dhe nën kontroll, e gjithashtu u bë e ditur, se nuk ka asnjë rast të infektuar me EHKK. Këtë takim ...

Më shumë...

Kryetari Ramosaj, ka pritur në takim Komisionin për përzgjedhjen e Logos së Komunës

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, ka pritur në takim Komisionin për përzgjedhjen e Logos së Komunës, komision ky i përbërë nga njerëz profesionistë si, Zake Prelvukaj, Dhurata Ramosaj, Dardan Luta, Binak Beqaj, Faton Mehmeti, Bekim Vishaj dhe Shkëlzen Shehu, të cilët i falënderoj për bashkëpunimin dhe punën e ...

Më shumë...

Kryetari Suma, priti në takim rasti, Arben Taravarin dhe Ziadin Sela

Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma, priti në takim rasti, Arben Taravari Kryetar i komunës së Gostivarit dhe Ziadin Sela lideri i ASH-së. Takimi ishte vazhdimësi e takimeve ndërmjet dy kryetarëve të komunës së Hanit të Elezit dhe Gostivarit. Në takim u biseduan zhvillimet aktuale në dy ...

Më shumë...

Njoftim nga Drejtoria për Bujqësi Pylltari dhe Zhvillim Rural në Deçan

Në seancën e fundit të Asamblesë Komunale të komunës së Deçanit të datës 30.06.2020 është marrë vendim  që të lirohen nga pagesa e taksës vjetore për ujitjen e tokave bujqësorë të gjithë fermerët Deçanas. Njëkohësisht një pjesë e mjeteve financiare nga 11.000€ do të shkojnë për hapjen dhe mirëmbajtjen e ...

Më shumë...

Thirrje publike për subvencionim me mjete financiare për ndërmarrje të vogla dhe të mesme

Me qëllim të zvogëlimit të deficitit tregtar dhe përmirësimit të kapaciteteve prodhuese të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme (NMVM), rritjen e investimeve, të eksportit, konkurrueshmërisë dhe hapjen e vendeve të reja të punës, Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA) ...

Më shumë...