Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 6)

Institucionet

Kryetari Jashari, ka kujtuar dëshmorët e Açarevës heroike, Xhafer Avdullahi dhe Zenë Veseli

Me respekt dhe mirënjohje të thellë, në 21 vjetorin e rënies së tyre, Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari, ka kujtuar dhe nderuar dëshmorët e Açarevës heroike, Xhafer Avdullahi dhe Zenë Veseli, të cilët duke përmbushur obligimin moral e kombëtar, për lirinë e vendit, ranë në fushën e nderit, ...

Më shumë...

Kryetari Jashari, ka inspektuar nga afër punimet në asfaltimin e rrugës Skenderaj-Vushtrri

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka inspektuar nga afër punimet në asfaltimin e rrugës Skenderaj-Vushtrri, segmenti Mikushnicë, gjatësia e së cilës është 1.5 km. “Investime në çdo fshat, për të krijuar kushte infrastrukturore për qytetarët, e për të evituar kështu braktisjen e vendbanimeve tona historike”, tha ne këtë ...

Më shumë...

“Ecolog International” në mbështetje të arsimit në komunën e Skenderajt, dhuron pajisje elektronike për nxënësit në nevojë

Familja Destani përmes kompanisë “Ecolog International”, me pronar Lazim Destani, kanë dhuruar 40 tabletë për nxënësit e komunës së Skenderajt, që kanë vështirësi të ndjekjes së mësimit onlinë, të cilët tabletë do të shpërndahen nga komuna e Skenderajt sipas kërkesave dhe nevojave reale të nxënësve. Në pamundësi për të qenë ...

Më shumë...

NTP “Hydromax” ka dhuruar 1000 kg miell për familjet në nevojë të Komunës së Skenderajt

NTP “Hydromax”, me pronar Agron Kadriu, ka dhuruar 1000 kg miell për familjet në nevojë të Komunën së Skenderajt, në këtë kohë pandemie. Kryetari i komunës së Skenderajt Bejim Jashari, në emrin e tij dhe të gjithë qytetarëve të Skenderajt, e ka falënderuar donatorin për përkrahjen dhënë komunës së Skenderajt ...

Më shumë...

Lajme shumë të mira për komunën e Deçanit

Nga raportet e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, komuna e Deçanit ka pranuar rezultatet e ritestimit të pacientëve nga fshati Strellc i Epërm, fatmirësisht kanë rezultuar negativ, pra janë̈ shëruar nga virusi COVID-19. Tani në komunën e Deçanit nuk ka asnjë të infektuar dhe shpresojmë që mos të ket më ...

Më shumë...

Komuna e Deçanit vazhdon të jetë e përkushtuar në përmirësimin e shërbimit të grumbullimit të mbeturinave

Komuna e Deçanit vazhdon të jetë e përkushtuar në përmirësimin e shërbimit të grumbullimit të mbeturinave duke planifikuar aktivitete që do të kontribuojnë̈ për një̈ mjedis të qëndrueshëm. Në takimin e mbajtur me organizatën GAC, janë përcaktuar detyrat prioritare që duhet të adresohen dhe zgjidhen në spektrin e menaxhimit të ...

Më shumë...

Komuna e Skenderajt dhe Islamic Relief do të përkrahin 66 familje me grante në bujqësi

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari ka nënshkruar Memorandum Bashkëpunimi me organizatën Islamic Relief, përmes së cilit komuna e Skenderajt dhe organizata në fjalë me bashkëfinancim do të përkrahim 66 familje në fushën e bujqësisë. Qëllimi i kësaj marrëveshje është përkrahja e familjeve me ferma të vogla në rritjen, ...

Më shumë...

Nënshkruhet memorandumi, Gjilani do të bëhet me stadium të kategorisë së katërt

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në kuadër të plotësimit të infrastrukturës fizike sportive, po vazhdon me investimet e saj. Investimi i radhës është në Gjilan në shumën prej 4,6 milion euro, në rindërtimin e stadiumit të qytetit. Përkitazi, për këtë projekt kapital, në kabinetin e ministres Vlora Dumoshi sot ...

Më shumë...

Kryetari Suma priti në takim Leonid Markaryan, Drejtor i Zyrës për Komunitete pran UNMIK-ut

Kryetari i Komunës Rufki Suma priti në takim Leonid Markaryan, Drejtor i Zyrës për Komunitete pran UNMIK-ut i shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij. Vizita e Markaryan kishte për qëllim që në emër të Zahit Tanin, Përfaqësues Special i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Misioni i OKB-së në Kosovë të përshëndetë ...

Më shumë...

Fillojnë punimet në rrjetin e ujësjellësit në fshatin Potgorcë gjithashtu po vazhdojnë punimet në sigurimin e ujit në fshatrat e tjera

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka vizituar fshatin Potgorcë, ku kanë filluar punimet në shtrirjen e rrjetit të ujësjellësit por edhe fshatin Letnicë ku janë duke vazhduar punimet në sigurimin e ujit të pijes. Bëhet më dije se këto projekte janë bashkëfinancim i Qeverisë së Zvicrës dhe Kosovës ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë pranon 50 pako ushqimore dhe 40 higjienike nga UMNIK-u për qytetarët në nevojë

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka pritur sot në takim një delegacion të Zyrës së UMNIK-ut në Kosovës, në krye me Drejtorin e Zyrës për Mbështetjen e Komuniteteve në kuadër të UMNIK-ut, Leonid Markarian. Pas këtij takimi kryetari Haliti ka pranuar një donacion prej 50 pakove ushqimore dhe ...

Më shumë...

Njoftim nga drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në Komunën e Rahovecit për fillimin e punës në muze, galeri dhe biblioteke

Në bazë të vendimit të Ministrisë së Shëndetësisë të Republikës së Kosovës, sipas rekomandimeve të Institutit të Shëndetit Publik Kombëtar, janë paraparë hapat e kthimit të normalitetit për veprimtarinë e institucioneve dhe veprimtarive të tjera lokale. Në bazë të udhëzimeve në fuqi, në fazën e dytë të vlerësimit, respektivisht më ...

Më shumë...

Njoftim për dezinsektim në Llazicë, Vërmicë, Carrallukë, Dragobil dhe lagjen Pallanka

Njoftohen banorët e fshatrave Llazicë, Vërmicë, Carrallukë, Dragobil dhe lagjen Pallanka, se në ditët në vijim, do të bëhet dezinsektimi kundër rriqrave. Dezinsektimi i hapësirave publike dhe private, bëhet në kuadër të zbatimit të strategjisë nacionale për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). Luten qytetarët për marrjen ...

Më shumë...

MISIONI I OKB-së DHURON PAKO USHQIMORE DHE HIGJIENIKE PËR FAMILJET NË NEVOJË

Komuna e Junikut ka pranuar pako ushqimore dhe higjienike nga misioni i OKB-së në Kosovë, si ndihmë emergjente për menaxhim të situatës në përballje me Virusin Covid-19. Kryetari i Komunës së Junikut Agron Kuçi, mirëpriti përfaqësuesit e OKB-së për këtë mbështetje në kohë pandemie dhe i falënderoj  për gatishmërinë për ...

Më shumë...

STUHI TE FORTA KANË PËRFSHIRË KOMUNËN E JUNIKUT

Komuna e Junikut është përfshi nga stuhi të forta mëngjisin e sotëm, duke shkaktuar ndërprerje të rrymës dhe dëme në rrjetin energjetik, probleme të cilat Drejtoria e Shërbimeve Publike në bashkëpunim me kompaninë KESCO po mundohet t’i evitoj, mirëpo mbetet shqetësuese siguria e qytetarëve për çka komuna e Junikut i ...

Më shumë...

Vazhdojnë ndihmat për familjet nevojtare të Skenderajt

Fushatës për tu dalë në ndihmë familjeve në nevojë, sot iu bashkua edhe Organizata për të drejtat dhe liritë e njeriut nga Turqia (IHH), e cila dhuroi 70 pako ushqimore, për personat në nevojë të Komunës së Skenderajt. I pari i komunës, Bekim Jashari, gjatë takimit me përfaqësuesin e IHH-së, ...

Më shumë...