MIT KS
Fillimi / Institucionet (faqe 3)

Institucionet

Zv. Kryetari Aliu: Lajm i mirë është shërimi i 17 qytetarëve vitias nga virusi COVID-19, megjithatë kujdes për vetën dhe të tjerët!

Në mbledhjen e rregullt të Komitetit Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim (KKMSH), zëvendëskryetari i Komunës së Vitisë, Hasan Aliu bëri me dije se lajm i mirë është që 17 qytetarë të kësaj komune janë shëruar nga virusi pandemik COVID-19. Megjithatë ai kërkoj nga qytetarët që të respektojnë masat e vendosura ...

Më shumë...

Kryetari Haliti vizitoi punimet në rregullimin e argjinaturave në lumin “Morava e Binçës”

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka vizituar nga afër punimet që po bëhen në rregullimin e argjinaturave në lumin “ Morava e Binçës” në Viti. Rregullimi i këtyre argjinaturave është mirëpritur nga qytetarët pasi që sipas tyre me këtë edhe po zbukurohet edhe një pjesë e qytetit të ...

Më shumë...

KONFIRMOHET RASTI I PARË I INFEKTUAR ME COVID-19 NË KOMUNËN E JUNIKUT

Është konfirmuar rasti i parë i infektuar me COVID-19 në Komunën e Junikut, pas rezultateve të dala nga testimet e fundit të rasteve të kontaktit në laboratorin e mikrobiologjisë molekulare në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës. Pas konfirmimit personi është vetizoluar sipas rekomandimeve të IKSHPK-së, për çka lutemi ...

Më shumë...

Gjendja është nën kontrollë por kërkohet respektim i masave për mbrojtje nga Covid 19

Është mbajtur mbledhja e rregullt e Komitetit Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim, ku është shqyrtuar gjendja aktuale në komunën e Vitisë brenda 24 orëve të fundit rreth situatës epidemiologjike. Në këtë takim, kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti, njoftoi se gjendja është nën kontroll sa i përket rasteve të ...

Më shumë...

Kryetari Haliti priti në takim drejtorin regjional të “Hidromoravës”

Kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti, ka pritur në një takim drejtorin regjional të kompanisë së ujërave “Hidromorava”, Muhamet Suliqi. Temë bisede e këtij takimi ishte furnizimi me ujë të pijshëm i qytetarëve të komunës së Vitisë, menaxhimi dhe inkasimi. Ndërkohë që u shqyrtua edhe mundësia e shtrirjes së ...

Më shumë...

Kryetari Kuçi, është pritur në takim nga Ministri i Drejtësisë Selim Selim

Kryetari i Komunës së Junikut Agron Kuçi, është pritur në takim nga Ministri i Drejtësisë Selim Selim, të cilin e njoftoj për zhvillimet në Komunën e Junikut, potencialet dhe sfidat që niveli lokal po kalon si pasojë e masave kufizuese shkaku i Pandemisë. Kryetari Kuçi kërkoj nga Ministri i Drejtësisë, ...

Më shumë...

Deçani filloj dezinfektimin e Institucioneve

Ekipa e Dezinfektimit në Deçan, ka nisur me dezinfektimin e Institucioneve, si Objektit të Komunës, QPS-së dhe objekteve tjera. Ky ekip në vazhdimësi ka bërë dezinfektimin në mënyrë që të kem një ambient më te sigurt nga COVID-19. Ju lutem respektoni masat mbrojtëse. Virusi nuk ka këmbë, mos ja jepni ...

Më shumë...

Inspektorati në Malishevë i njofton pronarët e lokaleve, se janë të obliguar ti zbatojnë vendimet, përfshi edhe mos organizimin e dasmave

Drejtoria e Inspektoratit në Komunën e Malishevës, edhe njëherë përmes mjeteve të informimit, ashtu sikur janë njoftuar edhe drejtpërdrejtë, i njofton publikisht të gjithë pronarët e lokaleve hoteliere, apo sektorin e gastronomisë, se vendimi i Qeverisë së Kosovës, e ndalon punën e tyre nga ora 21:00-05:00, e me këtë ndalohet ...

Më shumë...

Ka filluar fushata e korrje shirjeve në Malishevë

Këto ditë, edhe në territorin e Komunës së Malishevës ka filluar fushata e korrje shirjeve. Korrjen e grurit sot e ka parë nga afër edhe Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe drejtori i Drejtorisë për Bujqësi, Murat Hoxha, të cilët janë njoftuar nga shtabi komunal për mbikëqyrjen e ...

Më shumë...

Drejtori i Përgjithshëm i AME-së Fadil KODRA viziton Ministrinë e Mbrojtjes te Republikës Kosovës

Në vazhdën e harmonizimit dhe koordinimit të veprimeve, në takim pune Fadil KODRA, Drejtor i Përgjithshëm i Agjencisë se Menaxhimit Emergjent AME-MPB, i shoqëruar nga përgjegjësi për marrëdhënie ndërkombëtare dhe me publikun Nehat Koçinaj, vizitoi Ministrinë e Mbrojtjes ku u prit nga Ministri Anton QUNI. Ne takim njoftues dhe miqësorë ...

Më shumë...

Hani i Elezit Apelon për disiplinë dhe kujdes të shtuar

Këshillit Komunal për zbatimin e masave parandaluese kundër COVID-19 në Komunën e Hanit të Elezit riaktivizohet në reflektim të situatës më të re. Pas konfirmimit të rastit pozitiv në komunën e Hanit të Elezit si dhe shtimit të rasteve në mbarë Kosovën në ditët e fundit, kryetari i komunës Rufki ...

Më shumë...

Kryetari Haliti priti në takim deputeten e Republikës së Kosovës, Marigona Geci Lala

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti, ka pritur në takim deputeten e Republikës së Kosovës, Marigona Geci Lala. Gjatë këtij takimi ata kanë bashkëbiseduar lidhur me projektet e ndryshme për këtë komunë, bashkëpunimin me institucionet e ndryshme por edhe rreth gjendjes së pandemisë në komunën e Vitisë. Kryetari Haliti ...

Më shumë...

KFOR LMT-20 -Viti, përsëri ndihmon QKMF-në e Vitisë

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Viti, është ndihmuar sërish nga ekipi i KFOR-it që gjendet në këtë komunë. Sipas Vjollca Kadolli-Halili, drejtoreshë në këtë qendër, KFOR LMT-20 përsëri ka dhënë një donacion të çmuar për QKMF-në. “Falënderoj KFOR-in për këtë donacion të çmuar. Kësaj radhe ata na kanë ndihmuar ...

Më shumë...

Inspektorët në Deçan së bashku me Policinë inspektojnë zbatushmërinë e masave anti covid

Drejtoria për Punë Inspektuese, gjegjësisht Inspektorët Sanitarë dhe Inspektorët e tjerë të autorizuar të komunës së Deçanit, së bashku me Policinë e Kosovës kanë filluar me inspektime, lidhur me mbikëqyrjen e zbatimit të vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës numër 01/10 dhe rekomandimeve të dala nga Shtabi Emergjent Komunal. ...

Më shumë...

Reçica: ALLED 2, projekti që po mbështet dhe përgatit të rinjtë për tregun e punës

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka pritur në takim, Gunther Zimmer, udhëheqësin e Zyrës Koordinuese të Agjencionit Austriak për Zhvillim (ADA), për të diskutuar rreth ecurisë së projektit “Harmonizimi i Arsimit dhe Aftësimit me Nevojat e Tregut të Punës – ALLED 2”, që financohet nga Bashkimi Evropian ...

Më shumë...

Nga tri teste të sotme në Malishevë, një person ka rezultuar pozitiv me COVID-19

Bazuar në analizat e testimeve të sotme për covid-19, sot janë bërë tri teste të qytetarëve nga Komuna e Malishevës, ku një prej tyre ka rezultuar pozitiv me COVID-19, duke e quar numrin në gjashtë persona aktiv. Rasti i sotëm është konfirmuar në rrugë zyrtare të komunikimit me IKSHPK. Rasti ...

Më shumë...